Хто оплатить ремонт «Bentley» в Білорусі?

  1. Огляд транспортних подій в травні
  2. Роз'яснення «Россільгоспнагляду» по порядку транзиту підкарантинних матеріалів
  3. XXXV конгрес «Linava» - кінець війни?
  4. «Linava» проти профспілок - гра в довгу
  5. Cargo.LT - 20 років онлайн.

Кілька років тому в Мінську (Білорусь) сталася аварія, яка викликала чимало дискусій серед громадськості цієї країни. В аварії постраждав дорогий автомобіль «Bentley Continental GT». Винуватцем аварії був визнаний водій «V olkswagen Passat», студент (пізніше він опротестував це рішення в суді). У білоруському законодавстві встановлені дуже чіткі межі страхових виплат по ОСАГО, тому студенту-водієві «V olkswagen Passat» погрожували величезні фінансові неприємності. Для того, щоб допомогти своїм читачам уникнути подібних ситуацій, редакція CargoNews.lt вирішила нагадати їм про особливості обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів в сусідніх країнах - Білорусі та Росії.

Документи, необхідні при в'їзді в країну

Ми давно звикли до того, що вирушаючи в туристичну або ділову поїздку на автомобілі, водії повинні мати поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів (ОСАГО) - цей поліс повинен захистити нас від непередбачених витрат. Ми також застраховує свої автомобілі страхуванням Каско. У країнах Європейського Союзу страховий ринок регулює загальноєвропейське законодавство. А в сусідніх країнах - Білорусі та Росії - є свої особливості, які можуть неприємно здивувати, якщо перед поїздкою в ці країни ви не поцікавитеся умовами страхування.

При в'їзді в Білорусь, крім інших документів, потрібно пред'явити поліс страхування цивільної відповідальності водія. Це може бути так званий «прикордонний страховий договір», що укладається з однієї з білоруських страхових компаній при перетині кордону, або звичайна для нас «зелена карта», що діє в більш, ніж 40-а країнах. Співробітникам білоруських служб потрібно пред'явити оригінальний документ, надрукований на зеленому бланку страхової компанії. Переконайтеся, щоб страхова компанія, в якій ви придбали «зелену карту», ​​була визнана в Білорусі.

Штраф за рух зареєстрованого за кордоном транспортного засобу по території Білорусі без наявності поліса ОСАЦВ становить приблизно 200 євро.

При в'їзді в Російську Федерацію у водія є дві можливості: скористатися «зеленої карти» або придбати російський поліс ОСАГО. Крім того, потрібно не забувати, що під час поїздки по Росії у водія не буде можливості купити «зелену карту» або продовжити її дію. Якщо термін дії «зеленої карти» закінчиться під час перебування в Росії, водієві доведеться купувати місцевий страховий поліс ОСАГО. Він коштує дорожче, крім того, для того, щоб його купити, водієві може знадобитися пройти техогляд. Тому щоб уникнути додаткової витрати часу і грошей, бажано перевірити термін дії «зеленої карти» до поїздки в Росію.

Якщо водій керує транспортним засобом в Росії, не маючи при собі водійських прав або поліса ОСАЦВ (тобто ці документи десь є, тільки водій, наприклад, забув взяти їх з собою), він може отримати попередження або штраф у розмірі 500 рублів (приблизно 7,61 євро). Якщо автомобіль не застрахований обов'язковим страхуванням, то штраф зростає до 800 рублів (11,48 євро).

Як бачимо, російські штрафи за відсутність поліса ОСАЦВ невеликі. Але якщо водій потрапить в дорожньо-транспортну пригоду, він може понести величезні збитки, тому питання про необхідність поліса ОСАЦВ, як правило, не виникає.

Важливий момент, що стосується обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності в Росії і в Білорусі, - це обмеження сум страхових виплат. У Росії сума максимальної виплати за «залізо», тобто за шкоду, заподіяну транспортному засобу, становить 400 000 рублів (приблизно 5 740 євро), за шкоду, заподіяну здоров'ю людей - 500 000 рублів (приблизно 7 175 євро). У Білорусі максимальна сума страхової виплати за шкоду майну або здоров'ю людей становить 10 000 євро.

Як підтвердила керівник юридичного відділу «Белгосстрах» Тетяна Горнаева, це означає, що якщо цивільна відповідальність водія застрахована в Литві, а аварія сталася в Білорусі і винуватцем аварії був литовський водій, страхова виплата потерпілому буде виплачена відповідно до білоруського законодавства, тобто в межах 10 000 євро. Аналогічним чином, якщо литовський водій або застрахована в Литві транспортний засіб потрапить в ДТП на території Білорусі і виявиться потерпілою стороною, то страхова виплата власнику транспортного засобу складе не більше 10 000 євро.

Для того, щоб відшкодувати збиток повністю, потерпіла сторона має право звернутися до суду і присудити решту суми збитку. Винуватцю доведеться покрити цю суму за рахунок власних коштів або за допомогою додаткового добровільного страхування цивільної відповідальності власника транспортного засобу.

Алексас Нечаевас, представник страхової компанії «If», говорить, що для тих, хто вирушає в Росію, компанія пропонує додаткове (добровільне) страхування цивільної відповідальності. На жаль, на території Білорусі такий страхового захисту компанія запропонувати не може, однак, подібну форму страхування пропонують білоруські страхові компанії. Вартість цієї додаткової послуги в «If» залежить від обраної суми страхової виплати і інших чинників. Наприклад, якщо страхувальник вибрав страхову виплату в розмірі 30 000 євро, сума страхового внеску за один вантажний автомобіль може скласти 70 - 200 євро; а при страховій виплаті в розмірі 90 000 євро, сума страхового внеску за один вантажний автомобіль складе 120 - 300 євро. Точна сума внеску визначається в індивідуальному порядку, при комплексній оцінці конкретного клієнта. Якщо страхувальник придбає поліс добровільного страхування (з певною сумою страхової виплати), ніякі додаткові обмеження застосовуватися не будуть. За полісом ОСЦПВ потерпілій стороні буде виплачена стандартна страхова виплата (до 10 000 євро), а за полісом добровільного страхування - решта суми збитку (що не перевищує зазначеної в полісі суми страхової виплати).

Що робити, якщо сталася ДТП

За словами Алексас Нечаеваса, якщо зареєстрований у Литві автомобіль потрапив в ДТП в Білорусі, і винуватцем події є водій зареєстрованого в Білорусі автомобіля, водію литовського автомобіля необхідно звернутися в поліцію, і не пізніше, ніж протягом 5 робочих днів, повідомити про подію страхової компанії винуватця і показати її представнику стан потерпілого автомобіля. У білоруському законодавстві говориться, що «особа, яка претендує на страхову виплату, зобов'язана протримати транспортний засіб в" лослеаварійном стані "до тих пір, поки його не огляне експерт».

У Росії термін, протягом якого потерпіла сторона повинна звернутися в страхову компанію з приводу виплати, становить 15 днів.

Якщо ДТП сталося в Білорусі або в Росії, а винуватцем події є транспортний засіб, зареєстрований в одній з країн ЄС, слід викликати поліцію. При наявності поліцейської довідки, збиток можна врегулювати після повернення в Литву. Згідно з директивою ЄС, якщо зареєстрований в ЄС автомобіль стикається з іншим зареєстрованим в ЄС автомобілів, але ДТП відбувається не в країні-члені ЄС, то власник потерпілого автомобіля може повернутися в свою країну і звернутися за відшкодуванням збитку в своїй країні.

Наприклад, в Білорусі зіткнулися автомобілі, зареєстровані в Литві і Естонії, винуватець події - литовський водій. Потерпілий, тобто естонський водій, може повернутися в Естонію і звернутися за відшкодуванням збитку в Естонії. Відповідно до вимог європейської директиви, литовська страхова компанія повинна мати (або призначити) свого представника в Естонії, який повинен допомогти врегулювати збиток естонського потерпілого. Однак, в даному випадку відшкодування шкоди буде виконуватися відповідно до білоруського законодавства. Для того, щоб збиток був відшкодований, потрібно діяти відповідно до законодавчих актів і Правилами дорожнього руху тієї країни, де сталося ДТП. Наприклад, якщо за Правилами дорожнього руху необхідно викликати поліцію або заповнити декларацію дорожньо-транспортної пригоди, ці дії необхідно зробити. Інакше процес відшкодування збитку може ускладнитися, так як буде важко довести ступінь відповідальності винною в пригоді боку.

У разі страхування Каско необхідно дотримуватися умови страхового договору. Якщо договір передбачає, що про подію необхідно повідомити поліції і страхової компанії, це потрібно зробити негайно. Тетяна Горнаева підтвердила, що виплати по КАСКО виплачуються за правилами тієї страхової компанії, з якою укладено договір. В даному випадку в білоруському законодавстві межі виплат не передбачено. Аналогічний принцип діє в Росії.

На закінчення можна сказати, що на відміну від Європейського Союзу, в сусідніх Білорусі та Росії є певні особливості, якими слід поцікавитися перед тим, як відправитися в ці країни. Литовські і зарубіжні страхові компанії можуть запропонувати способи захисту від непередбачених збитків. Право вибору - ризикувати чи застрахуватися - залишається за перевізниками.

Право вибору - ризикувати чи застрахуватися - залишається за перевізниками

Огляд транспортних подій в травні

Переломний конгрес «Linava» і дискусія про техогляд в Литві, найчастіше перевіряються дороги в Польщі і статистика продажів вантажівок в Європі, літні обмеження руху великовантажного транспорту в Росії і Білорусії та події в світі транспортних технологій. Про це та багато іншого в травневому огляді від Cargonews.lt

2019-06-03 224

Роз'яснення «Россільгоспнагляду» по порядку транзиту підкарантинних матеріалів

У відповідь на запит АсМАП надійшли роз'яснення Федеральної служби з ветеринарного і фітосанітарного нагляду щодо порядку автоперевезень транзитом через територію Російської Федерації в Республіку Казахстан і інші держави підконтрольних Россільгоспнагляду товарів, які увійшли до переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2014 № 778 (заборона на ввезення в РФ сільськогосподарської продукції, сировини і продовольства, країною походження яких є Сполучені Штати Америки, країни європей ого союзу, Канада, Австралія, Королівство Норвегія, Україна, Республіка Албанія, Чорногорія, Республіка Ісландія і Ліхтенштейн).

2019-05-29 250

XXXV конгрес «Linava» - кінець війни?

Здавалося, що головною подією XXXV конгресу «Linava» стануть вибори президента асоціації, оскільки останнім часом з цим були пов'язані її внутрішні протиріччя. Однак на перший план знову вийшло питання страхової компанії перевізників, і пішли розмови про те, що цей проект може залишити «Linava» голою і босою, а в кінцевому підсумку провалитися. Редакція Cargonews підводить підсумки заходу.

2019-05-19 165

«Linava» проти профспілок - гра в довгу

У Литві до межі загострилося питання заробітної плати водіїв-далекобійників. Міністерство соціального захисту говорить про подвійну мінімальну зарплату, профспілки теж зайняли жорстку позицію, перевізники у відповідь подумують про перенесення бізнесу в інші країни і про акції протесту. При цьому сторони ведуть переговори, але ніби не чують один одного. Редакція Cargonews вирішила з'ясувати, чи вдасться їм знайти якесь взаємовигідне рішення.

2019-05-16 433

Cargo.LT - 20 років онлайн.

Здається, це було зовсім недавно, навесні 1999 року була запущена перша версія маленького проекту, який виріс і став надійним помічником тисяч компаній. Озираючись назад, згадуємо як це було.

2019-05-10 405

XXXV конгрес «Linava» - кінець війни?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация