ХУДОЖНИКИ ВИСОКОГО ВІДРОДЖЕННЯ: Леонардо да Вінчі. Обговорення на LiveInternet

Цитата повідомлення Майя_Пешкова Художники Високого Відродження: Леонардо да Вінчі

Леонардо ді сер П'єро да Вінчі (15 квітня 1452, селище Анкиано, біля містечка Вінчі, поблизу Флоренції - 2 травня 1519, замок Кло-Люсі, поблизу Амбуаза, Турень, Франція) - італійський художник (живописець, скульптор, архітектор) і вчений ( анатом, натураліст), винахідник, письменник, музикант, один з найбільших представників мистецтва Високого Відродження, яскравий приклад «універсальної людини»


Леонардо да Вінчі - засновник Високого Відродження - людина, який випередив на багато століть свого часу, займався всіма областями людського знання. Він вивчав математику, закони руху тіл, природу світла, рух планет, минуле Землі, рослинний і тваринний світ. Його можна вважати родоначальником багатьох галузей сучасної науки. До нас дійшло близько семи тисяч сторінок, покритих його записами, кресленнями і малюнками, або художник ілюстрував свої найгостріші спостереження, геніальні думки, вражають нас провидіння.

Будинок, в якому жив Леонардо в дитинстві
Будинок, в якому жив Леонардо в дитинстві

Леонардо да Вінчі народився в селищі Анкіано біля містечка Вінчі між Флоренцією і Пізою. Щоденник діда Леонардо, Антоніо да Вінчі, містить такий запис: «1452 народився у мене онук від сірка П'єро, мого сина, 15 квітня, в суботу, в 3-й годині ночі. Отримав ім'я Леонардо. Хрестив його священик П'єро де Бартоломе да Вінчі ». Так як рахунок нічних годин вівся від заходу сонця, то час народження припадає приблизно на 22 години 30 хвилин.

Стелла на честь Леонардо да Вінчі в церкві Санта-Кроче, Флоренція

Його батьками були 25-річний нотаріус П'єро (1427-1504) і його кохана, селянка Катерина. Перші роки життя Леонардо провів разом з матір'ю. Його батько незабаром одружився, але цей шлюб виявився бездітним, і П'єро забрав свого трирічного сина на виховання. Розлучений з матір'ю Леонардо все життя намагався відтворити її образ у своїх шедеврах. Про матір його, Катерині, мало що відомо. Двадцятип'ятирічний батько в рік народження сина одружився на Альбіере Амадори. Дитячі роки Леонардо провів зі своєю бабусею Лучіей і дядьком Франческо.

Дитячі роки Леонардо провів зі своєю бабусею Лучіей і дядьком Франческо

Винаходи з скульптури (докладно з цитатами да Вінчі) в Лондоні / Великобританії

В Італії того часу до незаконнонародженим дітям ставилися майже як до законних спадкоємців. Багато впливових людей міста Вінчі взяли участь у подальшій долі Леонардо.

Коли Леонардо було 13 років, його мачуха померла при пологах. Батько одружився повторно - і знову незабаром залишився вдівцем. Він прожив 77 років, був одружений чотири рази і мав 12 дітей. Батько намагався долучити Леонардо до сімейної професії, але безуспішно: син не цікавився законами общества.Леонардо не мав прізвища в сучасному розумінні; «Да Вінчі» означає просто «(родом) з містечка Вінчі». Повний його ім'я - «Леонардо, син пана П'єро з Вінчі».

Повний його ім'я - «Леонардо, син пана П'єро з Вінчі»

Монтечецері, пам'ятник Леонардо да Вінчі

У своїх «Життєписах найбільш знаменитих живописців, скульпторів і зодчих» Вазарі розповідає, що якось один знайомий селянин попросив батька Леонардо знайти художника, щоб той розписав круглий дерев'яний щит. Сер П'єро віддав щит своєму синові. Леонардо вирішив зобразити голову горгони Медузи, а щоб зображення чудовиська виробляло на глядачів належне враження, він використовував як натури ящірок, змій, коників, гусениць, кажанів і «інших тварин» «з безлічі яких,, поєднуючи їх по-різному, він створив чудовисько вельми огидне і страшне, яке отруювало своїм диханням і займисті повітря ».

Сходовий зал (1884-7), Національна галерея, Лондон

Результат перевершив його очікування: коли Леонардо показав закінчену роботу батькові, той злякався. Син сказав йому: «Цей твір служить тому, заради чого воно зроблено. Так візьміть же і віддайте його, бо така дія, яка очікується від творів мистецтва ». Сер П'єро не віддав роботу Леонардо селянинові: той отримав інший щит, куплений у лахмітника. Щит ж Медузи батько Леонардо продав у Флоренції, виручивши за нього сто дукатов.По переказами, цей щит перейшов до родини Медічі, а коли він був загублений, повновладних господарів Флоренції вигнав з міста повсталий народ. Через багато років кардинал дель Монте замовив картину із зображенням Медузи Горгони Караваджо. Новий талісман був піднесений Фердинанду I Медічі на честь одруження його сина

Новий талісман був піднесений Фердинанду I Медічі на честь одруження його сина

У 1466 Леонардо да Вінчі надходить в майстерню Верроккьо підмайстром художника.

Майстерня Верроккьо перебувала в інтелектуальному центрі тодішньої Італії, місті Флоренції, що дозволило Леонардо навчитися гуманітарним наукам, а також придбати деякі технічні навички. Він вивчив креслення, хімію, металургію, роботу з металом, гіпсом та шкірою. Крім цього юний підмайстер займався малюванням, скульптурою і моделюванням.

Бюст Леонардо да Вінчі на віллі в Венеції

У майстерні, крім Леонардо, навчалися Перуджино, Лоренцо ді Креді, Аньйоло ді Поло, працював Боттічеллі, часто бували такі відомі майстри, як Гірландайо та ін. Згодом, навіть коли батько Леонардо приймає його на роботу в свою майстерню, він продовжує співпрацювати з Верроккьо .

Згодом, навіть коли батько Леонардо приймає його на роботу в свою майстерню, він продовжує співпрацювати з Верроккьо

Картина Верроккьо «Хрещення Христа». Ангел зліва (лівий нижній кут) - творіння пензля Леонардо

Одного разу Верроккьо отримав замовлення на картину «Хрещення Христа» і доручив Леонардо написати одного з двох ангелів. Це була звичайна практика художніх майстерень того часу: учитель створював картину разом з помічниками-учнями. Найталановитішим і старанним доручалося виконання цілого фрагмента. Два ангела, написані Леонардо і Верроккьо, недвозначно продемонстрували перевагу учня над вчителем

У 1473 році у віці 20 років Леонардо да Вінчі отримує кваліфікацію майстра в Гільдії Святого Луки.

У 1473 році у віці 20 років Леонардо да Вінчі отримує кваліфікацію майстра в Гільдії Святого Луки

Buste de Léonard de Vinci, Hôtel Morin à Amboise.

. У ці роки виробляється творчий метод майбутнього майстра, заснований на уважному вивченні природи, сміливому експерименті і серйозних знаннях в галузі точних наук. Живопис Леонардо називав «наукою і законною дочкою природи ...», всім наукам вважаючи за краще математику, бо, казав він, - «немає достовірності там, де не можна застосувати одну з математичних наук ...»

Леонардо виліпив в майстерні Вероккьо кілька жіночих і дитячих голівок. Вазарі відзначає одну особливість цих його перших дослідів: жіночі головки були усміхнені. Леонардо вже тоді шукав таємницю зображення усмішки. Найвідомішою з робіт юного Леонардо, що не загубилася, подібно до інших, є ангел на верроккьевой картині «Хрещення Христа».

Найвідомішою з робіт юного Леонардо, що не загубилася, подібно до інших, є ангел на верроккьевой картині «Хрещення Христа»

MONUMENTO A LEONARDO
У 1472 Леонардо закінчив навчання у Вероккьо і був записаний в цех флорентійських художників. Його інтереси вже тоді не обмежувалися живописом.

За словами Вазарі, «він був першим, хто ще молодиком поставив питання про те, як використовувати річку Арно, щоб з'єднати каналом Пізу і Флоренцію».

«Мадонна Бенуа» або «Мадонна з квіткою» (бл. 1478-1480) - рання картина Леонардо да Вінчі, імовірно залишилася незавершеною. У 1914 році вона була придбана Імператорським Ермітажем у Марії Олександрівни, дружини придворного архітектора Леонтія Миколайовича Бенуа.

Одна з перших самостійних робіт молодого художника - «Мадонна з квіткою», або - «Мадонна Бенуа» (близько 1 478)
Одна з перших самостійних робіт молодого художника - «Мадонна з квіткою», або - «Мадонна Бенуа» (близько 1 478). Цей твір вражає і оригінальністю задуму і досконалістю виконання.

Цей твір вражає і оригінальністю задуму і досконалістю виконання

«Поклоніння волхвів» 1481Осталась незакінченою через від'їзд Леонардо в Мілан в 1482 році.

Влітку 1481 художник отримує замовлення на вівтарний образ «Поклоніння волхвів» для монастиря Сан-Донато.

Як і більшості інших живописних робіт Леонардо, йому передував цілий ряд малюнків та ескізів. Ця незавершена композиція замикає кватрочентистских розвиток теми і намічає її нового змісту.

«Благовіщення» .1472-5.Счітается самій ранній з уцілілих робіт Леонардо да Вінчі.До 1869 року традиційно атрибутувати кисті Вероккио.

Анонімний біограф пише: «Йому було 30 років, коли Лоренцо Чудовий відправив його до герцога Мілана ... давши з собою ліру, бо він єдиний вмів грати на подібному інструменті». Тут він повинен був виконати кінний пам'ятник засновника династії Сфорца.Однако, незважаючи на дванадцять років, витрачених Леонардо на розробку проекту, ця монументальна бронзова статуя так і не було вилито. Але модель її вражає уяву. Придворний поет писав:

Придворний поет писав:

Подивися, як хороший цей кінь величавий,
Леонардо з Вінчі один його зробив -
Гомер, живописець, скульптор і, право,
Прямо з неба чий геній зійти зволив.

У Віндзорському замку збереглося кілька чудових підготовчих начерків для цього монумента
У Віндзорському замку збереглося кілька чудових підготовчих начерків для цього монумента.
Леонардо був прекрасний собою. Обличчя його було витончено і благородно. Він щегольски одягався, прекрасно танцював, грав на лютні, гарцював на коні, писав вірші та байки. Сімнадцять років, проведених в Мілані (1482-1499), - період найвищого розквіту генія Леонардо. На службі у міланського герцога Лодовіко Моро він значився як «... Леонардо з Флоренції - інженер і художник ...»

В 1481 да Вінчі виконав перший у своєму житті велике замовлення - вівтарний образ «Поклоніння волхвів» (не завершений) для монастиря Сан Донато а Систо, що знаходиться неподалік від Флоренції. У тому ж році було розпочато роботу над картиною «Святий Ієронім»

У тому ж році було розпочато роботу над картиною «Святий Ієронім»

«Святий Ієронім» - незакінчена картина пензля великого італійського художника Леонардо да Вінчі, що зберігається у Ватиканській пінакотеці. Замовлена церковною владою Флоренції, вона так і залишилася незавершеною, оскільки художник відбув до Мілана в 1482 році. Картина відноситься до періоду роботи Леонардо да Вінчі в майстерні Андреа Верроккьо. Картина дійшла до нашого часу в зіпсованому стані. Вона була сильно обрізана і потім розпиляна на дві частини, з яких нижня могла служити кришкою скрині. Ці частини зібрав разом кардинал Феш. За переказами, він знайшов нижню частину картини в якійсь лавці, де вона служила стільницею. Після смерті кардинала Пій IX, який побажав мати твір Леонардо в картинній галереї Ватикану, заплатив за «Святого Ієроніма» (1845 р) 2500 тис. Франків.

За контрактом від 25 квітня 1483 роки йому разом з братами Амброджо де Предис довірили виконання розкішної ікони, призначеної для вівтаря капели Непорочного Зачаття церкви Сан-Франческо Гранде Потім Леонардо працює більше як інженер. Герцог доручив йому спостереження за реконструкцією системи водопроводу і каналізації. «Він робив, - каже Вазарі, - малюнки млинів, сукновальня машин і приладів, які можна було пускати в хід силою води». Промислова техніка не була єдиною областю, відриває увагу Леонардо від мистецтва. Йому доводилося займатися і питаннями військової техніки та військово-інженерного мистецтва.

Вітрувіанська людина - золотий перетин в зображенні людини
Тоді ж Леонардо захопився анатомією. Він познайомився з відомим вченим-анатомом Марко Антоніо делла Торре і зробив кілька ілюстрацій до його анатомічного атласу. Його малюнки олівцем вражають точністю передачі найдрібніших деталей людського тіла.

Незабаром після приїзду в Мілан Леонардо пише «Портрет дами з горностаєм»
Незабаром після приїзду в Мілан Леонардо пише «Портрет дами з горностаєм».

Майже напевно можна стверджувати, що зображена на ньому дама - юна кохана Лодовіко, Чечилия Галлерани. Як вважає К. Педретті: «Можливо, найкрасивіша картина Леонардо да Вінчі. Підстава - оригінальність пози, яскрава виразність, яка як би встановлює символічні відносини між аристократичним обличчям жінки і геральдичним знаком звіра. Цією картиною Леонардо да Вінчі започатковує традицію портретів п'ятнадцятого століття: дається вже не профіль моделі, як на медалі, а тричетвертними зображення, типове для бюстів. У ньому присутній природність, фіксація однієї миті, схожа на кадри в стрічці кінематографа ».

У 1485 році художник завершує картину «Мадонна Літта»,
У 1485 році художник завершує картину «Мадонна Літта»,

створивши один з найбільш поетичних образів ренесансного мистецтва. Марія годує грудьми немовля, який тримає в лівій руці щегленком. Схилившись до свого сина, Марія уважно дивиться на нього, сповнена гордості за свій скарб. Все дихає в ній здоров'ям і молодістю, вона сповнена найбільшої радості - радості материнства. Прекрасний немовля: міцно збита, округла фігурка, велика голова з кучерявим волоссям, правою рукою, якою він жадібно вхопився за груди, очі його злегка скошені на глядача.

Vergine delle Rocce (Louvre)
Між 1483-1494 роками Леонардо написав одну зі своїх найбільш прославлених картин «Мадонна в гроті».

Спокійна, врівноважена композиція побудована за принципом «класичної» піраміди, вершина якої збігається з головою Мадонни: нижні кути цієї піраміди утворені фігурами неохайного на праве коліно юного Хрестителя і ангела, дотримуватися немовляти Хріста.Фігури Леонардо обробляє за допомогою найтоншої світлотіні, долаючи тим самим настільки типову для стилю XV століття графічну жорсткість. Абсолютно оригінально задуманий у Леонардо і пейзаж. Мабуть, вперше в мистецтві п'ятнадцятого століття фігури розташовуються не перед пейзажем, а в пейзажі.

«Наш погляд рухається в ваблять простори серед темних скель, під покровом яких знайшли притулок фігури ... Леонардовская таємниця вчувається в їхніх обличчях ... з якою витонченістю, з яким проникливим майстерністю виписані іриси, фіалки, анемони, папороті, усілякі трави».
У 1496 році

"Таємна вечеря"
Санта-Марія-делле-Граціє, Мілан (Італія)

Леонардо починає роботу над своїм найбільшим твором - фрескою «Таємна вечеря» в монастирі Санта-Марія делле Граціє. (Написаний окремий пост, присвячений цій фресці)

(Написаний окремий пост, присвячений цій фресці)

Мадонна з гвоздикою. «Мадонна з гвоздикою» - картина, яку багато мистецтвознавці приписують молодому Леонардо да Вінчі. Імовірно, створена Леонардо під час перебування його учнем в майстерні Верроккьо. І дійсно, існують паралелі з роботами вчителя, проте в композиції і стилі вже відчувається рука генія.

У початку 1500 року Леонардо покинув Мілан і повернувся до Флоренції. Тут він продовжує свої наукові заняття, живописом же займається мало.


Не маючи великих замовлень у Флоренції, Леонардо був примушений вступити на службу до Цезарю Борджіа. Але повна тривог життя у хижого і підступного Цезаря Борджа, який використав Леонардо лише як військового інженера, не задовольняла майстра. Тому 5 березня 1503 року повертається до Флоренції, де його послуги знадобилися гонфалоньеру Содерини в боротьбі республіки з Пизой. І в цей свій флорентійський приїзд Леонардо поєднує малярства з серйозними науковими роботами.

етюд до «Битви під Ангіарі»
етюд до «Битви під Ангіарі»

етюд до «Битви під Ангіарі»

Першою великою художньою роботою Леонардо у Флоренції був розпис в залі Великої Ради в Палаццо Веккіо.

Першою великою художньою роботою Леонардо у Флоренції був розпис в залі Великої Ради в Палаццо Веккіо

Як сюжету Леонардо обрав битву при Ангіарі, що закінчилася перемогою флорентійців над ломбардскими військами. Між 1503 і 1505 роками майстер виконав картон, а в 1505 році приступив до самої розпису, яку залишив незакінченої до моменту свого вторинного від'їзду (30 травня 1506 року) до Мілан. Ні картон, ні розпис Леонардо не дійшли до нас, але збереглася серія чудових підготовчих до них начерків та етюдів самого майстра. Цей твір Леонардо стоїть біля витоків батального жанру в мистецтві нового часу. У сповнену драматизму і динаміки композиції, епізоді битви за прапор, дан момент найвищого напруження сил борються, розкрита жорстока правда війни.

12 березня 2012 року Мауріціо Серачині, який очолює команду, яка займається пошуками фрески, повідомив, що дослідники знайшли у флорентійському Палаццо Веккьо можливі сліди фрески Леонардо да Вінчі «Битва при Анг'ярі» 12 березня 2012 року Мауріціо Серачині, який очолює команду, яка займається пошуками фрески, повідомив, що дослідники знайшли у флорентійському Палаццо Веккьо можливі сліди фрески Леонардо да Вінчі «Битва при Анг'ярі». За словами Серачині, дослідження, що проводилося в кінці 2011 року, підтвердило, що за стіною з фрескою Вазарі розташовується порожнину, за якою ховається ще одна поверхню. За допомогою зондів, які вдалося провести через 6 отворів в стіні з роботою Вазарі, вчені змогли взяти зразки з прихованою стіни - там були знайдені чорна і бежева фарба, а також червоний лак.

Близько 1503 року Леонардо виконав портрет Мони Лізи, дружини багатого флорентійця Франческо Джокондо
Близько 1503 року Леонардо виконав портрет Мони Лізи, дружини багатого флорентійця Франческо Джокондо.
«Мені вдалося створити картину дійсно божественну» - так оцінив портрет сам Леонардо (См.отдельний пост).

Навесні 1506 року Леонардо їде в Мілан, де з невеликими перервами залишається до 1513 року. Він як і раніше цікавиться науковими проблемами, поєднуючи заняття наукою з діяльністю художника. У 1508-1512 роках Леонардо працював над пам'ятником маршалу Тривульцио.

Під час перебування у Флоренції в 1510 році майстер пише «Святу Анну з Марією і немовлям Христом»
Під час перебування у Флоренції в 1510 році майстер пише «Святу Анну з Марією і немовлям Христом».

Внутрішнє випромінювання, незбагненна гармонія спокійного гідності і жвавій міміки і поз персонажів створюють неповторну чарівність картини. Враження підсилює пейзаж, який представляє особливий синтез підмісячного світу з елементами понадземний простору: Св. Анна символізує нескінченний універсум, фігура Марії розміщена в просторі, що позначає земну реальність.

«Прекрасна Ферроньера» 1490-6 / 1495-Лувр, Париж

Leonardo da Vinci - Ginevra de 'Benci

У 1513 Леонардо викликав у Рим покровитель Джуліо Медічі, і він залишався там до 1517 року. Потім художник відправився до Франції на запрошення короля Франциска I.

Леонардо був присутній на побаченні короля Франциска I з татом Львом X в Болоньї 19 грудня 1515 року. У 1513-1516 роках Леонардо жив в Бельведері і працював над картиною «Іоанн Хреститель»

«Іоанн Хреститель» 1514-6.Лувр, Париж

Франциск доручив майстру сконструювати механічного лева, здатного ходити, з грудей якого з'являвся б букет лілій Можливо, цей лев привітав короля в Ліоні або використовувався під час переговорів з татом.

Франциск доручив майстру сконструювати механічного лева, здатного ходити, з грудей якого з'являвся б букет лілій Можливо, цей лев привітав короля в Ліоні або використовувався під час переговорів з татом

Кло-Люсі, місце смерті Леонардо

У 1516 року Леонардо прийняв запрошення французького короля і оселився в його замку Кло-Люсі (там Франциск I провів своє дитинство), неподалік від королівського замку Амбуаз. В офіційному званні першого королівського художника, інженера і архітектора, Леонардо отримував річну ренту в тисячу екю. Ніколи до цього в Італії Леонардо не мав звання інженера.

кімната Леонардо в Замку

Леонардо був не першим італійським майстром, милістю французького короля отримав «свободу мріяти, мислити і творити», - до нього подібну честь поділяли Андреа Соларио і Фра Джованні Джокондо. У Франції Леонардо майже не малював, але майстерно займався організацією придворних свят, плануванням нового палацу в Роморантане при задуманому зміні річкового русла, проектом каналу між Луарою і Соной, головною двухзаходной спіральними сходами в замку Шамбор.

У Франції Леонардо майже не малював, але майстерно займався організацією придворних свят, плануванням нового палацу в Роморантане при задуманому зміні річкового русла, проектом каналу між Луарою і Соной, головною двухзаходной спіральними сходами в замку Шамбор

За два роки до смерті у майстри оніміла права рука, і він насилу пересувався без сторонньої допомоги. Третій рік життя в Амбуазе Леонардо провів в ліжку. 23 квітня 1519 він залишив заповіт, а 2 травня, на 68-му році життя, помер в оточенні учнів і своїх шедеврів в замку Кло-Люсі.

Могила Леонардо да Вінчі в замку Амбуаз
Могила Леонардо да Вінчі в замку Амбуаз.
За словами Вазарі, да Вінчі помер на руках короля Франциска I, свого близького друга. Ця малодостовірними, але поширена у Франції легенда, знайшла відображення в полотнах Енгра, Анґеліки Кауфман і багатьох інших художників. Леонардо да Вінчі БУВ похований в замку Амбуаз. На могильній плиті був вибитий напис: «У стінах цього монастиря покоїться прах Леонардо да Вінчі, найбільшого художника, інженера і архітектора Французького королівства».

Tratatto della Pittura di Lionardo da Vinci

Основним спадкоємцем був супроводжував Леонардо учень і друг Франческо Мельци, який в наступні 50 років залишався головним розпорядником спадку майстра, що включав (крім картин) інструменти, бібліотеку і не менше 50 тисяч оригінальних документів на різні теми, з яких до наших днів збереглася лише третина. Іншому учневі Салаї і слузі дісталося по половині виноградників Леонардо.

Іншому учневі Салаї і слузі дісталося по половині виноградників Леонардо

painting by Jean Auguste .Смерть Леонардо

Франциск I цінував бесіди з Леонардо, сили якого були під кінець. За свідченням Бенвенуто Челліні, король говорив, що ніколи не повірить, щоб знайшовся на світі інша людина, яка не тільки знав би стільки ж, скільки Леонардо, в скульптурі, живописі та архітектури, а й був би, як він, найбільшим філософом.

Елеонора Фортеск'ю-Брідждейл - Предтеча

У Леонардо Було много друзів и учнів. Що ж стосується любовних отношений, достовірніх відомостей Із цього приводу немає, оскількі Леонардо ретельно пріховував Цю сторону свого життя. Одружений він не був, про романи з жінками достовірних відомостей немає. За Деяк версіямі, у Леонардо БУВ зв'язок з Чечілією Галлерани, фавориткою Лодовіко Моро, з якої ВІН написавши свою знамениту картину «Дама з горностаєм». Ряд авторів, слідом за словами Вазарі, припускають інтимні стосунки з юнаками, в тому числі учнями (Салаї) [5] [6] [7], хоча ніяких свідчень цього не існує, інші ж вважають, що у Леонардо не було близьких стосунків взагалі ніколи і ні з ким і він, найімовірніше, був незайманим, абсолютно не цікавлячись цією стороною життя і віддаючи перевагу заняттям науками і мистецтвом.

Ряд авторів, слідом за словами Вазарі, припускають інтимні стосунки з юнаками, в тому числі учнями (Салаї) [5] [6] [7], хоча ніяких свідчень цього не існує, інші ж вважають, що у Леонардо не було близьких стосунків взагалі ніколи і ні з ким і він, найімовірніше, був незайманим, абсолютно не цікавлячись цією стороною життя і віддаючи перевагу заняттям науками і мистецтвом

портрет пензля Крістофано

Вважається, що да Вінчі був вегетаріанцем (Андреа Корсан в листі до Джуліано ді Лоренцо Медічі порівнює Леонардо з одним індусом, який не їв м'яса) [8]. Часто приписувана да Вінчі фраза «Якщо людина прагне до свободи, чому він птахів і звірів тримає в клітинах? .. людина воістину цар звірів, адже він жорстоко винищує їх. Ми живемо, забиваючи інших. Ми ходячі кладовища! Ще в ранньому віці я відмовився від м'яса »взята з англійського перекладу роману Дмитра Мережковського« Воскреслі боги. Леонардо Да Вінчі"

Лукан портрет Леонардо да Вінчі

У числі захоплень Леонардо були навіть кулінарія та мистецтво сервіровки. У Мілані протягом 13-ти років він був розпорядником придворних бенкетів. Він винайшов кілька кулінарних пристосувань, що полегшують працю кухарів. Оригінальна страва «від Леонардо» - тонко нарізане тушковане м'ясо, з укладеними зверху овочами, - користувалося великою популярністю на придворних бенкетах.

Оригінальна страва «від Леонардо» - тонко нарізане тушковане м'ясо, з укладеними зверху овочами, - користувалося великою популярністю на придворних бенкетах

Пам'ятник Леонардо в Амбуазе

Ще за життя про Леонардо да Вінчі ходили легенди. Його називали магом і чарівником. Всезнаючим ангелом і антихристом. Не було людей байдужих до його персони. Його або обожнювали, або ненавиділи, або обожнювали і ненавиділи одночасно. Він був загадкою для сучасників і до сих пір залишається однією з найбільш таємничих фігур в історії людства.

В одному зі своїх щоденників Леонардо да Вінчі розповідає притчу про людину, якій сказали, що пора вставати, бо вже сонце зійшло, на що людина відповіла: «Якби мені треба було зробити такий шлях і зробити стільки справ, скільки сонця, я б давно вже встав: але мені потрібно буде дуже малий шлях, і тому вставати мені не хочеться ». Дивно, але через сторіччя про самому Леонардо будуть говорити як про людину, прокинувся занадто рано для своєї епохи. Прекрасний і захоплений Ренесанс, захоплений красою і досконалістю, був байдужий до винаходів Леонардо. Багато з його сучасників з жалем помічали, що майстер Леонардо витрачає час на марні винаходи, замість того щоб повністю сконцентруватися на живопису. Ще більш їх засмучували вічні експерименти майстра з фарбами. Так, знаменита "Таємна Вечеря", яку Леонардо вирішив писати маслом, почала руйнуватися ще за життя художника

Так, знаменита Таємна Вечеря, яку Леонардо вирішив писати маслом, почала руйнуватися ще за життя художника

Анцеліовіч Е. С. Леонардо да Вінчі: Елементи фізики. - М .: Учпедгиз, 1955. - 88 с.
Волинський А. Л. Життя Леонардо да Вінчі. - М .: Алгоритм, 1997. - 525 с.
Дітякін В. Т. Леонардо да Вінчі. - М .: Детгиз, 1959. - 224 с. - (Шкільна бібліотека).
Зубов В. П. Леонардо да Вінчі. 1452-1519 / В. П. Зубов; Відп. ред. канд. мистецтвознавства М. В. Зубова. Російська академія наук. - Изд. 2-е, доп. - М .: Наука, 2008. - 352 с. - (Науково-біографічна література)
Кларк К. Леонардо да Вінчі: Творча біографія. - СПб .: Віта Нова 2009 (Серія: Життєписи)
Кемп М. Леонардо / Пер. з англ. К. І. Панас. - М .: АСТ: Астрель, 2006. - 286 с.
Капра Ф. Наука Леонардо. Світ очима великого генія. - М .: Софія, 2011. - 383 с.
Лазарєв В. Н. Леонардо да Вінчі: (1452-1952) / Оформлення художника І. Ф. Рерберга; Інститут історії мистецтв АН СРСР. - М .: Изд-во Академії наук СРСР, 1952. - 112

https://ru.wikipedia.org/wiki/

https://royallib.com

Часто приписувана да Вінчі фраза «Якщо людина прагне до свободи, чому він птахів і звірів тримає в клітинах?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация