Ікона Божої Матері «Всецариця» ( «Пантанасса»)

Ікона Божої Матері «Всецариця» ( «Пантанасса»)

Ікона Божої Матері «Всецариця» ( «Пантанасса»)

переказ

Прославлення в Росії грецької ікони «Всецариці» ( «Пантанаса») відноситься цілком до ХХ століття. Ні в одному російською виданні XIX ст., Присвяченому богородичних ікон, в тому числі і в відомій книзі С. Снессоревой «Земне життя Пресвятої Богородиці та опис святих чудотворних її ікон» (СПб, 1898), немає згадки про чудотворну «Пантанаса». Залишив без уваги грецьку святиню і Н.П. Кондаков, який зібрав численні відомості про афонських реліквії в своїй праці «Пам'ятки християнського мистецтва на Афоні» (СПб, 1902). Відсутність згадок про чтимом грецькому образі говорить про те, що цілюща чудотворна сила ікони була до часу промислітельно прихована від людей, щоб явити себе в те століття, коли світ охопила страшна ракова хвороба, названа по справедливості "чумою XX століття».

Чудотворна ікона Божої Матері «Всецариця» знаходиться в Греції на Святій Горі Афон в соборному храмі Ватопедської обителі. Вона була написана в XVII столітті, і в тому ж столітті відбулося чудове подія, що послужила прославлянню образу.

Віддання оповідає, що одного разу під час богослужіння перед іконою Божої Матері «Всецариця» з'явився дивний чоловік. Він стояв, пильно дивлячись на Божу Матір, і вимовляв якісь невиразні слова. Раптово лик Богородиці блиснув, подібно блискавки, і невидима сила відкинула людини від ікони прямо на землю. Коли грішник прийшов до тями, він зі сльозами на очах висповідався батькам, що жив далеко від Бога, займався магією і прийшов в монастир, щоб перевірити свою силу на святих іконах. Чудотворне втручання Богородиці переконало цю людину залишити своє чари і змінити життя. Він повністю зцілився від душевної недуги і після цього постригся в ченці на Афоні. Так ікона «Всецариці» вперше проявила свою чудотворну силу на людину, одержимого бісами. Пізніше стали помічати, що цей образ робить благотворний вплив на хворих з різними злоякісними пухлинами, але поки ці захворювання були лише деякими окремими випадками, ікона перебувала практично в безвісності.

У XX столітті чином «Пантанаса» відомий афонський старець Йосип Ісіхаст благословив своїх учнів. Він же доніс до сучасників стародавній переказ про цю ікону.

В даний час написано проникливий акафіст іконі Божої Матері «Всецариця», вільно перекладений з грецького оригіналу. У цьому тексті міститься безліч прохань до Богоматері, Яка називається «руйнувальниць ракової виразки», «Таємної солодкістю люте стражденних». Лейтмотивом акафісту є думка про необхідність причастя Святих Таїн, які є істинним Джерелом здоров'я і безсмертя. Божа Матір тут прославляється як «Подателька Небесного Хліба» (ікос 7), Своїм перстом вказуюча на Божественну Євхаристію, а також уподібнюється священних предметів, службовцям для залучення Святих Таїн: «Радуйся, Чаші, Христу долучаються», «Радуйся лжиця златая, виконаю Божественних Таїн »(ікос 7).

Святкування чудотворному образу Божої Матері «Всецариці» ( «Пантанаса») відбувається 18/31 серпня.

іконографія

Сама назва ікони Божої Матері «Пантанаса», що означає «Все-пані», «Bсe-повелителька», зумовила особливості її іконографії. Богородиця зображена що сидить на троні в царському багряному вбранні з Божественним Немовлям на колінах. Правою рукою Пречиста Діва вказує на Свого Сина як на Спасителя. Руки Христа не стосуються Матері. Богонемовля представлений як Царствений Син Божий: в лівій руці Він тримає сувій, а правою благословляє.

По боках від Цариці Небесної представлені два поклоняються Ангела з характерним положенням рук і крил. Ангел, що стоїть праворуч від Богоматері, вказує на Неї руками таким чином, як це зазвичай зображується на іконах «Всіх скорботних Радість», де небесні сили закликають стражденних людей звернутися з вірою до Пресвятої Богородиці. Що знаходиться по ліву руку Ангел має бути в глибокому шанобливому мовчанні (жест схрещених на грудях рук), а його ліве крило підняте в жесті привітання, подібно зображенню Архангела Гавриїла на багатьох іконах «Благовіщення».

Не можна не відзначити і чітко читається зв'язку ікони «Всецариці» із стародавніми фресками в конхе вівтарної апсиди, традиційно представляли Божу Матір з Немовлям на престолі в оточенні архангелів. Зображення Богородиці з Христом, безпосередньо що знаходилося над святою трапезою, було ємним символічним чином престолу Божого (Богоматір) і Святих Таїн (Богонемовля).

У західній середньовічній живопису схожа іконографія, що зображає що сидить на троні Мадонну з немовлям Христом в оточенні сонму ангелів і святих, отримала назву Maesta (від італ. «Велич») і була широко поширена в Італії в XIII - XIV століттях. Найбільш відомими є «Маеста» Дуччо ді Буонінсенья (1311 г.), «Маеста» в Палаццо Пуббліко, виконана Сімоне Мартіні в 1315 р і «Маеста» для головного вівтаря Собору в Маса Маріттіма (Massa Marittima), створена Амброджо Лоренцетті близько 1335 р

Списки з ікони

У 1997 р в Москву був урочисто принесений точний список з чудотворного образу «Пантанаса», що знаходиться в монастирі Ватопед на Святій Горі Афон. Список був виконаний спеціально для московського Новоспаського монастиря афонськими ченцями після тривалих молитов всій братії Ватопедської обителі. Ікона отримала освячення від самого чудотворного образу. У квітні 2000 року було відмічено першою мироточення ікони, а через деякий час люди стали розповідати про зцілення своїх хвороб за молитвами перед іконою «Всецариці». З 2004 року в обителі щодня читається акафіст перед чудотворним образом Матері Божої, під час якого згадуються імена людей, страждаючих різними недугами.

Шановані списки з чудотворної ікони «Пантанаса», що належать столиці, зберігаються також в Олексіївському монастирі, в храмі Всіх Святих в Червоному Селі і в міському дитячому онкологічному центрі, де були засвідчені численні випадки поліпшення стану хворих дітей після молебню перед іконою.

Крім московських образів «Всецариці», відома ікона «Пантанаса» в Мариенбурге, що прославилася в лютому 1998 року рясним мироточення, що не припинялися кілька днів.

Тропар, глас 4

Чином радостотворним честния Всецариці, / бажанням теплим стягнути благодаті Твоєї / спаси, Владичице; визволи від важких обставинах до Тебе вдаються; / Від усякої напасті захисти стадо Твоє, // до заступлення Твоєму казали повсякчас.

молитва перша

Про Всеблагая, досточудная Богородиці, Пантанаса, Всецарице! Несміт гідний так внідеші під стріху мою! Але яко милостивого Бога любоблагоутробная Мати скажи слово, так зцілиться душа моя і зміцниться немоществующее тіло моє. Маєш бо державу непереможну, і не погасне у Тобі всяк дієслово, про Всецарице! Ти за мя впросила, ти за двома умоли. Так прославляю преславне Твоє ім'я завжди, нині і в бесконечния векі.Амінь.

молитва друга

Про Пречиста Богородице, Всецарице! Почуй Багатохворобливого зітхання наше перед чудотворною іконою Твоєю, з долі Афонського в Росію пренесенний, зглянься на чад Твоїх, невиліковними недуги стражденних, до святого образу Твоєму з вірою припадають! Тому що як птах крілома покриває пташенят своїх, тако і Ти нині, повсякчас жива сущи, покрий нас многоцелебним Твоїм омофором. Тамо, ідеже надія зникає, безсумнівною надією буди. Тамо, ідеже люті скорботи перемагати, Терпінням і послабити явився. Тамо, ідеже морок відчаю в душі оселився, так засяє невимовний світло Божества! Малодушния утеши, немощния зміцни, запеклим серцям пом'якшення і просвітництво даруй. Зціли болящія люди Твоя, про усемилостива Царице! Розум і руки лікують нас благослови; да послужать знаряддям всемощного Лікаря Христа Спаса нашого. Яко мерщій Ти сущою з нами молимося перед іконою Твоєю, про Владичице! Простягни руки Твої, ісполненния зцілення і врачби, радосте скорботних, в печалях Втіха, так чудотворну допомогу скоро отримавши, прославляли Живоначальної і Нероздільну Трійцю, Отця і Сина і Святого Духа на віки віків. Амінь.


© Всі права захищені http://www.portal-slovo.ru

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация