Ікона Неопалима купина

  1. Опис, тлумачення і значення ікони Неопалима купина
  2. Неопалима купина. Історія ікони
  3. У чому допомагає ікона Неопалима купина
  4. Неопалима купина. чудеса ікони
  5. Храми, де можна побачити образ
  6. Молитва іконі Неопалима купина
  7. Традиції свята Неопалима купина

Яку історію розповідає нам один з найскладніших іконографічних образів Богородиці - Неопалима купина?

Мойсей пас овець у Іофора, тестя свого, священика мідіянітського. І провадив він цю отару за пустиню, і прийшов був до Божої гори, Хориву.

І явився йому ангел Господній у полум'ї вогню з-посеред тернового куща. І побачив він, що та тернина горить огнем, але не згорає кущ.

Мойсей сказав: піду і подивлюся на це велике видіння, чому не згорає та тернина.

Господь побачив, що він зійшов подивитися, і озвався до нього Бог з-посеред тієї тернини і сказав: Мойсею, Мойсей! Він сказав: ось я, [Господи]!

І сказав Бог: Не підходь сюди; Скинь взуття своє з своїх ніг, бо місце, на якому ти стоїш, є земля свята.

І сказав [йому]: Я Бог батька твого, Бог Авраама, Бог Ісаака і Бог Якова. І сховав Мойсей обличчя своє, бо боявся глянути на Бога.

І сказав Господь [Мойсеєві]: Я справді бачив біду Свого народу, що в Єгипті, і почув крик його від намісників його; Я знаю скорботи його

і йду визволити його з єгипетської руки, та щоб вивести його з цього [і ввести його] в Краю доброго й широкого, де тече молоко і мед до місця ханаанеянина, і хіттеянина, амореянина, і періззеянина, [гергесеїв,] хіввеянина, і євусеянина.

І тепер ось зойк Ізраїлевих синів дійшов до Мене, і Я також побачив той утиск, єгиптяни їх тиснуть.

А тепер іди ж, і Я пошлю тебе до фараона [царя Єгипетського]; і виведи з Єгипту народ Мій, синів Ізраїлевих.

Ікона Неопалима купина зображує Біблійний сюжет про Мойсея. Йому з'явився сам Господь в образі тернового куща, що горів, але не згорав у вогні. Вважається, що це бачення було прообразом Богоматері. Саме там Господь розповів Мойсею про його призначення і просив вивести народ Ізраїлю з Єгипту в Землю Обітовану. Єдиний з полоненого народу в ті часи Мойсей виріс вільною і рівною єгипетським вельможам. У сорок років він вперше побачив свій народ і, вражений його тяжким становищем, вбив єгиптянина, що бив раба. Але сорок років пустелі навчили його смирення і відкрили двері в нове духовне життя.

«І явився йому ангел Господній у полум'ї вогню з-посеред тернового куща. І побачив він, що та тернина горить огнем, але не згорає кущ »(Вих. 3: 2).

Опис, тлумачення і значення ікони Неопалима купина

Ікона Неопалима купина вважається однією з найскладніших по композиції і тлумачення образів, укладених в ній. На іконі Неопалима купина Богородиця зображена разом з палаючим кущем, який колись побачив Мойсей, який пасе овець. Відповідно до Старого Заповіту, пророк прийшов в горі Синай, де почув Голос Божий, велевшій йому не наближатися і зняти взуття. Мойсей стояв на місці, яке було святою землею. Біля підніжжя гори Синай і монастиря Святої Катерини Неопалима купина зростає і зараз. Саме у купини свята Катерина ховалася, побоюючись, що її видадуть заміж в той час, коли вона зберігала себе для Небесного Жениха. Згідно з деякими переказами в той день, коли вона хрестилася, у неї на пальці з'явилося кільце, яке вона виявила на собі, прокинувшись. Це був знак від Господа.

Серед благодійників монастиря часто виявлялися впливові люди. У 324 році за наказом Святої Єлени, матері імператора Костянтина, поруч з кущем побудували капелу. Коріння знаменитого куща знаходяться прямо під вівтарем монастирського собору, а за вівтарем розташовується каплиця, названа «Неопалима Купина». Престол каплиці знаходиться прямо над корінням купини, зазвичай його розташовують над мощами святих, які зберігаються в каплиці. У новому Завіті також були події, пов'язані з цим кущем. Крім того, вони отримали глибоке богословське тлумачення. Діва Марія носила в собі Бога, вогонь палючий, але не буде палити людське єство. Через Богородицю в світ прийшло Порятунок - Господь наш Ісус Христос, Агнець Божий, який прийняв гріхи світу.

Читайте також - Іконографія надзвичайних ситуацій

Неопалима купина. Історія ікони

У IV ст. на іконі зображували палаючий кущ, а всередині нього - образ Богородиці. Найчастіше цим образом була Богоматір Одигітрія. Це - один з найбільш поширених образів Діви Марії зі немовлям Христом, який, як вважається, був написаний спочатку самим євангелістом Лукою. У цьому образі Богоматір і Христос не торкаються один одного ликами і Ісус зображений ближче до того юнака так, ніж до дитячого віку. На думку багатьох мистецтвознавців, на цій іконі Богородиця і Христос ведуть бесіду.

Саме цей образ Неопалимої купини був відомий на Русі, його привозили в наші краї монахи-паломники. У VI ст. за часів правління Івана Грозного у ікони Неопалима купина з'явилися нові деталі. В ті часи Русь приростала новими землями. До її складу увійшли Сибір, Астрахань, Казань ... Русь стала найбільшою світовою державою і одним з центрів православ'я. Саме в цей час, в період правління митрополита Макарія, образ переробляється. Туди, крім сюжету про що не згорає кущі, додаються кілька богословських текстів.

Неопалима купина стає Акафістна іконою. Іконою, покликаної прославити Діву Марія. Нова ідея Неопалимої купини полягає в тому, що Богоматір збирає навколо себе весь світ - небо і землю, стихію і сили природи. На ікону додаються два схрещених ромба - червоні і синього або зеленого. Таке поєднання ми бачимо на образі "Спас в силах". Схрещені ромби на цій іконі говорили про уявленнях древніх людей про те, як влаштована наша Всесвіт. Червоний ромб символізує землю, а синій або зелений - небо, вище неба в овалі - Сили Небесні. І над усе, звичайно, знаходиться сам Ісус Христос.

На іконі Неопалима купина ромби отримують додаткове смислове навантаження. Червоний ромб символізує полум'я, а зелений - сам кущ, охоплений полум'ям. У кутах червоного ромба зображені євангелісти, що дає нам відсилання до ікони "Спас в силах". Земне полум'я на цій іконі намагається охопити Небесне і виявляється не в силах це зробити. Ікона говорить нам про те, що захиститися від полум'я можна вірою і молитвою. Всередині одного з ромбів зображені ангели, які служать Богородиці.

Ікона Неопалима купина зібрала в собі безліч смислів і стала дуже важкою для тлумачення. Зміна способу в VI ст. несло важливу місію. З приєднанням земель стояла важливе завдання - показати православ'я людям, що живуть на них. Залучити їх увагу було простіше незвичайними складними образами. Неопалима купина відображала велич і глибину православної віри.

Так, на нових образах у Богородиці в руках знаходяться різні символічні образи: сходи, яка відсилає нас до бачення пророка Якова, який побачив сходи, як образ Богородиці у вигляді шляху від землі до Неба. На деяких образах присутній гора або камінь, як символ піднесення, полегшення і сходження до Неба. Сходи християнського життя приводить людину до Царства Небесного, де Христос постає вже в образі Царя Небесного. Таким чином, на Неопалимої купини виявляється два образи Христа - отрока і Царя небесного граду. Іноді на іконі Неопалима купина Богородиця тримає в руках Врата Єзекіїля.

Преподобний Іоанн Дамаскін тлумачив образ Неопалимої купини так:

«Купина була образом Богоматері, і Мойсею, який має намір до неї підійти, Бог сказав:" Скинь взуття своє з ніг твоїх ... "Отже, якщо земля святая, на якій був виявлений Мойсеєві образ Богородиці, то у скільки разів більше цей образ? Бо він не тільки святий, але, насмілюся сказати, навіть серед святих святий ».

У чому допомагає ікона Неопалима купина

З давніх часів іконі приписуються багато чудові властивості.

  • Неопалимої купини часто моляться про позбавлення від вогню.
  • Неопалима купина допомагає під час сильних гроз.
  • Під час пожеж з іконою Неопалима купина часто відбуваються хресні ходи.
  • Захищає ікона і від необдуманих вчинків.
  • Допомагає впоратися з фізичними та душевними недугами.

Важливо пам'ятати, що ми можемо молитися перед іконою Неопалима купина про те, що велить просити нам душа. Тому що у ікон немає містичних властивостей і не існує ікони відповідає за ту чи іншу духовну "єпархію". Ікона була особливо улюблена у селянського населення на Русі. В ті часи споруди були дерев'яними і часто страждали від пожеж, але це не означає, що молитися перед іконою Неопалима купина можна тільки для порятунку від стихій.

Неопалима купина. чудеса ікони

Найвідоміше чудесна подія, пов'язане з образом Неопалимої купини - після невпинних молитов перед нею Дмитро Колошин, який служив конюхом у царя Федора Олексійовича, був звільнений з несправедливого ув'язнення. Завдяки силі його віри і молитви, Богородиця Сама стала царю, щоб повідомити про те, що Колошина засудили безвинно, після чого його виправдали. На знак подяки за явлене диво, Дмитро Колошин, мало не потрапив в опалу остаточно, в 1680 році за свій рахунок побудував храм, який назвали Неопалимої Купиною в честь ікони.

Незважаючи на те, що в стародавні часи пожежі траплялися часто, так як більшість будівель були дерев'яними, прихожан Неопалімовскій церкви вогонь завжди обходив стороною, а ікону в часи сильних пожеж носили навколо будівель.

У 1822 році місто Слов'янськ Донецької області охопили страшні пожежі. Причину загорянь ніяк не могли зупинити. Одного разу парафіянці місцевого храму уві сні стало одкровення про те, що потрібно написати ікону Неопалима купина і відслужити молебень. Практично відразу після цього затримали винуватицю підпалів, що страждала душевним захворюванням і пожежі припинилися.

Храми, де можна побачити образ

  • Найпершу ікону "Неопалима купина", яка з'явилася на Русі привезли з собою до Москви в 1390 році ченці-паломники з Палестини. Вважається, що цей образ був написаний біля підніжжя тієї скелі, де Мойсей і побачив палаючий кущ. Ця ікона досі зберігається у вівтарі Благовіщенського собору Московського Кремля.
  • Церква Неопалимої купини в сосновной бору (Ленінградська область)
  • Собор Петра і Павла що знаходиться на Уралі, в поселенні Суксун зберігає древній список лику Богородиці. Недалеко від Суксуна в селищі Тохторево три століття тому знаходився монастир. Одного разу чоловік побачив в річці образ Неопалима купина і приніс його в храм. На честь цієї події звели собор. Через деякий час ікона Неопалима купина виявилася в Суксуна і до місця її чудесного набуття стали здійснювати хресний хід.
  • Для Свято-Богородице-Неопалімовскій кафердального собору побудованого в 20 столітті в Ульяновську на Афоні був написаний образ Богородиці Неопалима купина, який славиться багатьма зціленнями від недуг за молитвами перед ним.

Читайте також - Про молінні, про дощ і кульової блискавки

Молитва іконі Неопалима купина

Молитва іконі Неопалима купина

Тропар, глас 4
Іже у вогні купини неопалімия, / давніше Мойсеєм віденния, / таємницю втілення Свого від Неіскусобрачния Діви Марії прообразовавий, / Той і нині яко чудес Творець і всієї тварі Творець / ікону Ея святу чудесами багатьма прослави, / дарував ю вірним на зцілення недугою / і в перед тими від огненнаго запаленою. / Цього ради співаємо Преблагословенної: / Надіє християн, від лютих бід, вогню і грому визволи на Тебе уповаючи, / і спаси душі наші, // яко милосердя.

Ін тропар, глас тієї ж
У купині, вогнем палаючої і несгараемей, / показавий Моісеові Пречисту Твою Матір, Христе Боже, / вогонь Божества неопальне в утробі прийнявши / і нетлінне по Різдві Пребен. / Тоя молитвами від полум'ї пристрастей визволи нас / і від вогненних запалений град Твій збережи, // яко многомилостивий.

Кондак, глас 8
Предочістім чувствия душ і тілес наших, / да бачимо таїнство Божественне, / образно явлене давніше великому у пророків Мойсея купиною, / що горіла вогнем і не сгаравшею, / що в ній Твого безсеменнаго різдва, Богородице, / провіщення сповідуємо і, благоговійно поклоняючись Тобі / і народженому з Тобі Спасу нашому, зі страхом взиваємо: // радій, Владичице, покриві, і притулок, і спасіння душ наших.

Молитва Божої Матері перед іконою Її Неопалима Купина
О, Пресвята і Преблагословенна Мати cладчайшаго Господа нашого Ісуса Христа! Припадаємо і поклоняємося Тобі перед святою і Пречесний іконою Твоєю, бо нею дивні й славною радістю дива содеваеші, від огненнаго запаленою і молніеноснаго грім житла наша рятувати, недужния ісцеляеші і всяке благе наше благання на благо ісполняеші. Смиренно молимо Тебе, всесильна роду нашого Заступницю, сподоби ни немощния і грішних Твого Матерняго участі і благопопеченія. Спаси і збережи, Владичице, під дахом милості Твоєї Церква Святої, обитель цю, всю країну нашу православну, і всіх нас припадаючи до Тебе з вірою і любов'ю, і розчулено просяще зі сльозами Твого заступництва. Їй, Пані Всемилостива змилосердився на нас, захоплених гріхами багатьма і не імущих відваги до Христа Господа, просити Його про помилування і прощення, але Тобі пропонуємо до Нього на умоленіе Матір Його по плоті: Ти ж, Всеблагая, простягни до Нього Богоприємну руки Твої і заступництво за нас перед чеснотою Його, просяще нам прощення гріхів наших, благочестнаго мірнаго житія, благо християнської кончини, і доброго відповіді на Страшному Суді Його. О першій годині ж грізного заступництво Боже, егда вогнем запалає доми наша, або блискавичним громом устрашаемі будемо, яви нам милостиво Твоє заступництво і державне вспоможение: так спасенні всесильними Твоїми до Господа молитвами временнаго покарання Божого зде уникнемо і вічне блаженство райське тамо успадкуємо: і з усіма святими заспіваймо Пречесний і Чудове Ім'я поклоняемия Трійці, Отця і Сина і Святого Духа, і Твоє велие до нас милосердя, на віки віків. Амінь.

Традиції свята Неопалима купина

У день пам'яті ікони Неопалима купина можна читається Акафіст Пресвятій Богродіце в честь ікони Її "Неопалима купина". Дата вшанування ікони Неопалима купина в 2018 році випадає на 17 вересня (4 вересня за Юліанським календарем).

Ви прочитали статтю Ікона Неопалима купина. Вам може бути цікаво:

Вам може бути цікаво:

Отже, якщо земля святая, на якій був виявлений Мойсеєві образ Богородиці, то у скільки разів більше цей образ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация