Інформаційна війна навколо референдуму в Нідерландах: аналітика ІС

6 квітня в Голландії пройде референдум про асоціацію України з Європейський союзом

6 квітня в Голландії пройде референдум про асоціацію України з Європейський союзом. Сьогодні цей факт активно використовується Росією як нового інформаційного приводу.

Загальновідомо, що даний референдум в Нідерландах був спланований через інформаційну активності сатиричного онлайн-блогу GeenStijl, групи Burgercomite ЄС ( «Комітет громадян ЄС») і групи євроскептиків «Форум демократії». За деякими думками, дані суб'єкти тісно пов'язані з Кремлем.

раніше ІС повідомляли , Що Кремль з усіх сил мав намір створити уявлення про те, що Україна не зможе стати європейським державою і нібито Європа вже відмовилася від України. З грудня 2015 р Росія посилила антиєвропейську риторику щодо України.

Спочатку 2016 року в Нідерландах було проведено попереднє опитування жителів з приводу ратифікації Угоди про асоціацію України з ЄС. Тоді, 53% нідерландців збиралися відхилити ратифікацію. З цього приводу Кремль змоделював інформаційний резонанс, в якому створювалася видимість того, що нібито « через Київ може статися великий континентальний криза », А Європа може пожертвувати Україною заради свого благополуччя.

Як змінилася інформаційна ситуація за три місяці?

На цьому тлі російські спецслужби розгорнули інформаційну кампанію, метою якої є:

· Дискредитація України, як нібито економічно неспроможною країни, нездатною інтегруватися в Європейський простір;

· Дискредитація українського керівництва, яке вже два роки не може подолати корупцію і не проводить реформи;

· Демонстрація нібито відсутності в української влади монополії на силу, нездатності українських правоохоронних структур виконувати європейські закони;

· Створення негативних думок про нібито триває «громадянську війну» в східних областях України і небажання держави виконувати Мінські угоди.

При цьому, в інформаційному потоці чітко помітно, що єдиною стороною, яка бачить вигоду в тому, щоб Україна не отримала «путівку» до асоціації в ЄС, є Росія.

Протягом декількох останніх місяців, Кремль робить спроби схилити думку жителів Нідерландів в свою сторону. Фактично, референдум в Нідерландах розглядається Росією, як ключовий кордон для європейської інтеграції України.

На проведення інформаційної кампанії в Голландії Росія кинула чимало своїх інформаційних ресурсів.

По-перше, в зв'язку з цим слід звернути увагу на значне підвищення уваги російських медіа до подій в Україні.

По-перше, в зв'язку з цим слід звернути увагу на значне підвищення уваги російських медіа до подій в Україні

Якщо внутрішньоросійською проблематики в інформаційному потоці виділено 12% (на діаграмі - «В.Путін і Кремль»), то про Україну можна сміливо говорити, що вона практично увійшла в топ подій квітня 2016 р Їй виділено три істотних напрямки, серед яких окремою порядком поданий «голландський референдум» (на діаграмі - «Україна перед референдумом в Голландії»). Нагадаємо, що після розгортання «сирійської кампанії» (вересень 2015 г.), Кремль значно знизив рівень висвітлення подій в своєму інформаційному потоці - до 4% . Це більш ніж в 20 разів контрастує з показниками березня-вересня 2014 р коли українська проблематика «поглинала» понад 90% повідомлень всього новинного потоку Росії.

Сьогоднішнє медійне увагу Росії стало знову звертатися в бік України. В цілому, українські події досягли майже третини загального обсягу транслюється з Москви інформації.

По-друге, традиційним інструментом Кремля для впливу на думки великих соціальних груп були і залишаються ЗМІ. У зв'язку з цим можна відзначити появу значної кількості тенденційних публікацій в зарубіжних авторитетних джерелах - «Zeit online» , «Financial Times» , «The Economist» та ін.

На полях телевізійних подій значно активізував свою риторику європейський офіс пропагандистського каналу «RT».

Дезінформаційними вкидання звично зайнялися російські телевізійні канали «Зірка» , «Росія 24» , "Перший канал" та інші.

Наприклад, сьогодні, 5 квітня по каналу «Росія 24» буде вперше показаний документальний фільм «Біла книга злочинів» про «наслідки війни на Донбасі».

Фільм робить акцент на нібито військових злочинах в зоні АТО, в яких, на думку його автора, винне українське керівництво. Слід звернути увагу, що стрічка виходить на екран за день до референдуму в Нідерландах, де російськомовна аудиторія становить 5-7%. Безумовно, ця кінопропаганда націлена на створення резонансу в аудиторії Нідерландів і повинна вплинути на результат референдуму.

В контексті кіноіндустрії і пропаганди, слід також зупинити увагу на фільмі «6 квітня: не голосують! Просто так безпечніше ... »( 6 april: Stem nee! Net wat veiliger ... ) Знятому на нідерландською мовою.

) Знятому на нідерландською мовою

За два дні півторахвилинний фільм набрав 200 тис. Переглядів.

По-третє, помітно збільшилася кількість активних інформаційних джерел російського інтернет-сегмента.

Слід сказати, що останнім часом на нідерландських інтернет-порталах збирається дивно багато фахівців з Росії, які абсолютно точно розповідають про погляди Кремля на Україну . Наприклад, вони сіють сумніви в тому, що проросійські сепаратисти несуть відповідальність за літак, збитий на сході України влітку 2014 року. Ця трагедія викликає особливі емоції у нідерландців: рейс MH17 вилетів з Амстердама, більшість жертв з 298 загиблих - жителі Нідерландів.

З іншого боку, в серед інтернет-користувачів вже сформувалося співтовариство антиукраїнських прихильників. Їх об'єднує той самий популярний блог GeenStijl, який став ініціатором голландського референдуму. На його сторінках все - від вульгарності до сатири. Блог належить медіагрупі Telegraaf, яка видає також найбільшу бульварну газету країни і діє за принципом «тенденційно, необ'єктивно і надмірно образливо».

Крім очікуваного «розгойдування хвилі» в соціальних мережах і стрибкоподібного збільшення публікацій на російських інформаційних сайтах, російські інформаційників активно перейшли до освоєння нових способів маніпуляцій громадською думкою.

У зв'язку з цим слід звернути увагу на неодноразовий злом сайту Brand New Ukraine - фонду, який організовує підтримку асоціації України і Євросоюзу.

Буквально минулого тижня, на сайті російської хакерської організації, близької до ФСБ Росії з'явилися дані про нібито службовому листуванні, яка стосується фінансування референдуму в Нідерландах.

Буквально минулого тижня, на сайті російської хакерської організації, близької до ФСБ Росії з'явилися дані про нібито службовому листуванні, яка стосується фінансування референдуму в Нідерландах

Останні російські новини взяли за основу для телевізійного сюжету факт незаконного проникнення в приватну переписку. Це в черговий раз підкреслює зв'язок хакерської групи «КіберБеркут» з інформаційними структурами Кремля.

Крім іншого, останній інформаційний скандал, пов'язаний з розголошенням інформації про документи панамської юрфірми Mossack Fonseca, також має ознаки інформаційного вкидання, вигідного Кремлю.

Слід звернути увагу, що звіт про офшорні активи 12 діючих і колишніх світових лідерів, не торкнулася президента РФ В.Путіна. У розслідуванні звинувачувалися екс-президенти Єгипту Х.Мубарак і Лівії М.Каддафі, президент Сирії Б. Асад, прем'єр Ісландії С.Д.Гуннлейгссон, президент України П.Порошенко. Потрібно відзначити, що українська тематика в «панамських документах» створила найбільший інформаційний резонанс не тільки в ЗМІ України, а й в зарубіжних джерелах.

При цьому, багато хто звертає увагу на дату опублікування - неділю, 3 квітня . З одного боку, недільна дата вважається нелогічною для роботи міжнародних інформаційних структур . Подібну інформацію розумно було б подати на початку робочого тижня. А з іншій - 3 квітня цілком укладається в контекст інформаційних заходів. До початку референдуму в Нідерландах буде створений негативний резонанс щодо українського лідера П.Порошенко.

Крім того, в опублікованому розслідуванні простежується кремлівська тенденція - залишити Путіна «чистим». Діє старий принцип інформаційних вкидань - в грязьовий бурі не можна заплямувати ім'я «вождя». Путіну створений незаперечний авторитет, він завжди повинен залишатися бездоганним. Більш того, імена його подільників, які розкриті в ході розслідування, також залишаються в таємниці від журналістів.

***

Таким чином, референдум в Нідерландах з приводу асоціації України з Європейський союзом став ключовим інформаційним приводом на цьому тижні. Не виключено, що в останні дні Росія посилить свій тиск на аудиторію Нідерландів, ЄС і України з метою вплинути на результати референдуму і повернути Україну в зону інтересів Росії.

Для досягнення цілей в російській інформаційній кампанії Кремль привернув широкий спектр інформаційних інструментів - від традиційних ЗМІ до інтернет-технологій і злому сайтів.

Не виключено, що в останній день оголошення результатів референдуму, Кремль буде надавати більш потужне інформаційне тиск на керівництво Нідерландів і Європейського союзу.

Джерело: В'ячеслав Гусаров, для ІС

В'ячеслав Гусаров - експерт в сфері інформаційної безпеки, ЦВПІ, група «ІС»

Як змінилася інформаційна ситуація за три місяці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация