Історія грошей

  1. Історія виникнення грошей
  2. види грошей
  3. Гроші, грошей, грошей і (устар.) Грошей.
  4. Паперові гроші
  5. Поява державних центральних банків
  6. Бреттон-Вудська міжнародна конференція - Валютно-фінансова конференція Об'єднаних Націй (англ. The...
  7. Перелік країн-учасниць
  8. Реалізація прийнятих рішень
  9. Джерела матеріалу статті

Історія виникнення грошей почалася досить давно Історія виникнення грошей почалася досить давно.

Історія виникнення грошей

У первісному періоді відбувався простий обмін товарами. Адже не кожен міг робити сокири і зброю і при цьому бути хорошим мисливцем. І тоді з'явилася ідея. Люди вирішили, що ковалеві необхідно зробити зброю. З ним мисливець сходить на полювання, а частина видобутку віддасть в якості оплати за сокиру і наконечник для стріли. Таким чином і виник взаємовигідний бартерний обмін. В результаті цього з'явився поділ праці. Окремі ремісники спеціалізувалися на виробництві певних речей.

Однак для здійснення обміну виникає необхідність в потреби одного торговця в тому товарі, який пропонує інший. В результаті бартер був можливий тільки в тому випадку, коли у обох продавців були необхідні кожному з них речі. Існування такого умови обмежувало ймовірність обміну товарами. З іншого боку, в бартері повинні брати участь рівноцінні речі. Ця умова також було перешкодою обміну. Потреба в здійсненні бартерних операцій привела людство до виділення з величезної кількості товарів певного еквівалента. Саме він і почав використовуватися при обміні.

Історія виникнення грошей на даному етапі характеризується появою товарів, які володіли достатньою ліквідністю (здатністю реалізовуватися). Ними стали певні предмети, а також тварини. Наприклад, стародавні ефіопи використовували при розрахунку бруски солі. Жителі острова Науру як еквівалент при обміні товарами користувалися щурами, а ацтекам у вигляді перших грошових одиниць служили какао-боби. Американські колоністи виробляли обмін необхідного їм товару на шкурки тварин цінних порід або тютюнове листя. Широке поширення отримали раковини каурі. Першими грошима вони почали служити в Китаї, а потім ними скористалися народи Індії та Африки.

Історія виникнення грошей на наступному етапі зажадала виконання певних вимог:

  • Вони не повинні були втрачати свій товарний вигляд при зберіганні і передачі;
  • Носити їх з собою повинно було бути легко;
  • Невеликої кількості грошей повинно було вистачати на необхідні покупки;
  • Загальна цінність не повинна зменшуватися при дрібному дробленні.

Історія виникнення грошей на наступному історичному етапі ознаменувалася появою металевих монет. Вони вперше були випущені в сьомому столітті до нашої ери в Лідії. Перші монети зовнішнім виглядом нагадували квасоля і носили назву статеров або стандартів. Через сто років металеві гроші стали відливатися в Греції, в південній частині Італії, а також в країнах Малої Азії. Історія виникнення грошей у Росії почалася з Київської Русі. Саме там в дев'ятому-десятому століттях бере свої витоки карбування монет.

Найбільш цінувалися металеві гроші з золота. Слідом за ними срібні, а потім мідні. Деякі російські князівства карбували свої гроші. Однак достатнього поширення отримала срібна теньга, завезена татарами. Від неї і отримали назву російські гроші. Злиток срібла для отримання дрібних частин розрубували на різні шматки. Звідси і з'явилося слово рубль.

вікіпедія:

Гроші - специфічний товар максимальної ліквідності, який є універсальним еквівалентом вартості інших товарів або послуг.

види грошей

  1. Дійсні гроші (виражені золотом, сріблом або іншими дорогоцінними металами) - це гроші, номінал яких відповідає реальній вартості, тобто вартості металу, з якого вони виготовлені.
  2. Зараз майже всі сучасні грошові системи грунтуються на фіатних грошах (тобто знаках не мають вартості, заступників реальних грошей). Але історично виділяють чотири основних види грошей: товарні, забезпечені, фіатние і кредитні.

Словник Ожегова - тлумачний словник російської мови:

Гроші, грошей, грошей і (устар.) Грошей.

1. Металеві та паперові знаки (в докапіталістичних формаціях - особливі товари), що є мірою вартості при купівлі-продажу, засобом платежів і предметом накопичення.

2. Капітал, засоби. Великі д. Божевільні д. (Дуже великі; розм. Неодобр.). Скажені д. (Легко дісталися великі гроші, а також взагалі надмірно великі гроші; розм.). Чи не при грошах хто-н. (не має коштів, грошей; розм.). Полтинник - не буд. (Невеликі гроші). Час - д. (Ост.). * Робити гроші з повітря - отримувати доходи, не вкладаючи гроші ні в що, не маючи ніякого початкового капіталу. || уменьш. грошики, -жек. Д. рахунок люблять (ост.). Плакали мої д. (Пропали, не повернеш; розм. Шутл.). || унич. деньжонки, -нок (до 2 знач.) і деньжішкі, -шек (до 2 знач.). Завелися грошенята. || дод. грошовий, -а, -е. Грошова одиниця [законодавчо встановлена одиниця загального еквівалента (дійсних грошей), що служить для порівняння і вираження цін усіх товарів і надається грошовим знаком (грошовими знаками) (спец.)].

Тлумачний словник Ушакова:

ГРОШІ, грошей, грошей-грошей, од. (істор.) гріш, гроші, і (простореч.) гріш, гроші, ж. (тюрк. tamga - клеймо, печать).

1. тільки мн. Металеві і паперові знаки, що є мірою вартості при купівлі-продажу. Мідні гроші. Заробив багато грошей.

2. тільки мн. Капітал, стан, засоби (розм.). Він тепер при великих грошах. Ні за які гроші не віддам. Час гроші. Прислів'я.

3. тільки од. гріш, гроші, збираючи. Те ж, що гроші (простореч.). Заробляти гріш. У Павлинського завжди водилася вільна гріш. Салтиков-Щедрін.

4. гріш, гроші, ж. Те ж, що грошик в 1 знач. (істор.).

Паперові гроші

Історія грошей отримала новий виток розвитку з появою паперових грошей. Вони з'явилися в 910 році в Китаї. А в Росії перші паперові гроші були введені при Катерині II в 1769 році.

З появою банків, саме вони стали хранителями основних цінностей. При здачі золотих або срібних монет на зберігання, людина отримувала від банку сертифікат. У ньому було зазначено, яка сума знаходиться у банкіра на зберіганні і пред'явник цього сертифіката повинен був отримати від банку певну суму грошей. Це давало можливість розраховуватиметься не монетами, а цими сертифікатами. Минуло небагато часу, і самі сертифікати стали прирівнюватися до реальних грошей - оскільки кожна банкнота була забезпечена певною кількістю золота. Така історія появи паперових грошей. А саме слово «банкнота» бере початок від англійських слів "bank note" і в перекладі означає «банківська запис».

Економічна сутність паперових грошей полягала в зобов'язанні видати справжні золоті або срібні монети в обмін на банкноти.

вікіпедія:

Золотий стандарт - монетарна система, в якій основною одиницею розрахунків є деякий стандартизоване кількість золота.

В економіці, побудованій на основі золотого стандарту, гарантується, що кожна випущена грошова одиниця може на першу вимогу обмінюватися на відповідну кількість золота. При розрахунках між державами, які використовують золотий стандарт, встановлюють фіксований обмінний курс валют на основі співвідношення цих валют до одиниці маси золота.

Прихильники золотого стандарту відзначають, що його використання робить економіку більш стабільною, менш схильною до інфляції, оскільки при золотом стандарті центральний банк або уряд не може друкувати гроші, не забезпечені золотом, на свій розсуд.

Поява державних центральних банків

Перший такий банк з'явився в Швеції в 1661 році. Головними завданнями державного центрального банку був контроль над банківськими операціями в країні і відповідальність за стан національної валюти, в тому числі і за її виробництво.

Інші країни не відразу пішли за прикладом Швеції. Так, наприклад, центральний банк у Франції був заснований через 140 років, а в Російській Імперії Державний Банк з'явився в 1860 році. І тільки в 1913 році в США була заснована Федеральна Резервна Система. До її появи доларові банкноти випускалися окремими американськими банками, і відрізнялися один від одного по дизайну і розміру.

Бреттон-Вудська міжнародна конференція - Валютно-фінансова конференція Об'єднаних Націй (англ. The United Nations Monetary and Financial Conference)

У 1944 році відбулася Бреттон-Вудська міжнародна конференція, на якій було прийнято угоду про прив'язку курсу долара до курсу золота і тривало це до 1971 року. Саме долар став міжнародною валютою, на якій ґрунтувалася міжнародна торгівля. На конференції було прийнято рішення про створення Всесвітнього Банку і Міжнародного Валютного Фонду.

Перелік країн-учасниць

В роботі конференції взяли участь представники 44 держав:

Австралія, Бельгія, Болівія, Бразилія, Великобританія, Венесуела, Гаїті, Гватемала, Гондурас, Греція, Домініканська республіка, Єгипет, Індія, Іран, Ірак, Ісландія, Канада, Китай, Колумбія, Коста-Ріка, Куба, Ліберія, Люксембург, Мексика , Нідерланди, Нікарагуа, Норвегія, Нова Зеландія, Панама, Парагвай, Перу, Польща, Сальвадор, Сполучені Штати Америки, Союз Радянських Соціалістичних Республік, Уругвай, Філіппіни, Франція, Чехословаччина, Чилі, Югославія, Південно-Африканський Союз, Еквадор, Ефіопія.

Реалізація прийнятих рішень

Більшість країн - учасників конференції в Бреттон-Вудсі ратифікували угоду про створення Міжнародного валютного фонду і Міжнародного банку реконструкції і розвитку, і ці угоди увійшли в силу. Радянський Союз зазначені угоди не ратифікував.

За результатами конференції вироблена Бреттон-Вудська валютна система, заснована на фіксованому золотому паритеті долара США (35 доларів = 1 тройської унції золота). Ця система діяла до початку 1970-х років, коли 15 серпня 1971 Річард Ніксон відмовив Франції в обміні доларів на золото, - що означало односторонню відмову США від виконання своїх зобов'язань.

Основна причина краху Бреттон-Вудської системи - величезна кількість доларів, випущених США, які не були забезпечені золотом і не мали матеріальної економічної цінності. Іншими словами США паразитували за рахунок економік інших країн.

Джерела матеріалу статті

  1. FB.RU - Історія виникнення грошей , Історія грошей .
  2. вікіпедія - гроші , Золотий стандарт , Бреттон-Вудська конференція
  3. Словник Ожегова - тлумачний словник російської мови.
  4. Тлумачний словник Ушакова.
  5. investtalk.ru - Історія грошей: з давніх часів до наших днів

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация