Како да се готви црвен бурс. Црвен борд: тајните на вистинската боја.

 1. Мали трикови
 2. Процес на готвење
 3. Како да се готви вкусна црвена борда?
 4. Како да се готви светло-црвена борда?
 5. Како да се готви црвен борш со пилешко?
 6. Видео: Рецепт за вистинскиот борд од Петровского / RED BORSCH
 7. Подготовка на производи
 8. Готвење
 9. Служат на масата
 10. Како да се готви црвен борд - рецепт со чекор по чекор фотографии

Борш негува и вкусно јадење со еден куп најразлични рецепти. Дали сакате да го задоволите вашето домаќинство со вкусна супа од репка, но не го знаете докажаниот рецепт? Во оваа статија, ќе најдете сеопфатен одговор за тоа како да готвите вкусно црвено бурче брзо, задоволително и многу апетитивно.

Мали трикови

 • За правилно готвење на ова јадење, треба да знаете и не заборавајте да користите мали трикови. Не секоја домаќинка има вкусен борш, вистинска црвена или богата бургундска боја.
 • За да не го расипете целокупниот впечаток на мирисна чинија со бледо жолтеникава нијанса, треба да додадете малку оцет или сок од лимон при печење цвекло. Киселината е одличен бранител на бојата на репка. Додадете цвекло, исто така, треба да биде на самиот крај на готвењето, за 10-15 минути, така што целата убавина не врие и не исчезнува.
 • Тајната на неискажливиот вкус на вистински борш лежи во додавањето на свеж лук веќе во зготвената чинија пред да се сервира. Зајакнете го и украсете ќе ви помогне свеж зеленчук, поседувајќи мирисна и длабока букет вкусови и мириси.
 • За да може зелката во боршот добро да зоврие и да биде вкусна, таа мора да се исецка, малку солена и збрчкана со раце, сè додека зеленчукот не даде малку сок. Само тогаш додадете ја нејзината супа за готвење.
 • За да избегнете чуден вкус внимателно да готвите супа од месо, треба внимателно да го ослободите од обем. Ако готвите месо во бавен шпорет, тогаш вреди да се филтрира добиената супа, бидејќи протеинот со сиво месо сака да се држи до wallидот и дното на чинијата со бавен шпорет.

Неверојатен рецепт за класичен бурс на репка

Земајќи ги овие совети, можете детално да размислите чекор по чекор рецепт традиционален борс со месо. За да го спроведете, ќе ви требаат следниве основни состојки:

 1. 6 парчиња средни компири;
 2. 4,5 литри обична вода;
 3. 1–1,5 кг младо свинско месо на коска;
 4. 2 парчиња. мали цвекло и кромид;
 5. 1 парче средни моркови;
 6. 3-4 чешниња лук;
 7. 1 варено јајце;
 8. 2 парчиња црвени домати;
 9. Количината на сецкана зелка треба да биде повеќе од половина од волуменот на сецкан компир. За нашиот рецепт, доволно е половина од средната вилушка;
 10. Соло и сончогледово масло рафинирано за зажарки;
 11. Домати - 2 суп.л-патки. лажици;
 12. Зачини и свежи билки по вкус;
 13. 1 лажичка оцет и шеќер.

Чекор по чекор рецепт со видео

Процес на готвење

Прво на сите, ние го чистиме целиот зеленчук, завршуваме со овој валкан бизнис, месото темелно го миеме, го ставаме и 2 компири целина во тенџере, пополнете го со вода. Гответе додека не зготви месо.


Свежите домати се лупат со врела вода и се кожа и се лекуваат со леснотија. Исечете ги стапчињата претходно зеленчукот, исецкајте го лукот. Сега можете да преминете на најважното - пржете со зеленчук.


Пржете го сало додека не се претвори во СРЈ, извадете ги и возете малку масло. Пржете го лукот и додадете го кромидот на неа, доведете сè до златна боја, проследено со моркови и цвекло. Овде се потсетуваме на нашиот прв мал трик за додавање сок од лимон или есенции од оцет. Ние ги поврзуваме доматите и доматите со овој вкусен облекување, испржете ги сите, се промешува нежно. Зачинете ја оваа вкусна и чорба додека водата не исчезне целосно. Исклучете и тргнете настрана.


До ова време, нашето месо веројатно се готви со компири. Ја извадуваме, ја одделуваме пулпата од коските и ја ставаме назад во нашата супа. Измешајте ги компирите темелно додека не се изедначи и испратете по месото, но, исто така, гответе го остатокот од сецканиот компир. Кога ќе се готви, додајте печена репка и варено зовриено јајце. Веднаш изложи ја солената зелка и свежата зелена боја. Донесуваме да зоврие, исклучиме и оставаме да запали под затворен капак 20 минути.Да честитки, ја подготвивте највкусната семејна вечера!

- Национално јадење од руска кујна, што е жешко прв тек на месо и зеленчук. Обично има богата црвена боја, но многу домаќинки понекогаш имаат проблем - зготвената супа брзо згаснува и станува бледа. Денес ние ќе ви кажам како да се готви светло црвено borscht.

Како да се готви вкусна црвена борда?

Состојки:

 • свинско месо - 300 g;
 • кромид - 1 ЕЕЗ .;
 • цвекло - 1 ЕЕЗ .;
 • моркови - 1 ЕЕЗ;
 • компири - 4 парчиња .;
 • бела зелка - 400 g;
 • свежи зелени;
 • павлака - да се служи;
 • зачини

Готвење

Го преработуваме месото, го исплакнуваме темелно, го ставаме во тенџере, истурете вода и варете околу еден час додека не се готви половина, додајте сол по вкус. И овој пат, додека го подготвувате зеленчукот: измијте ги и исчистете го. Кога свинското месо е половина варено, додајте го на сецкан компир и сецкана зелка.

После тоа, ставете ја тавата на оган, загрејте ја, истурете го растителното масло и ширете го кромидот, сецканите половина прстени, исецканите моркови, цвекло, сецкан пипер и магдонос. Чувајте ги сите минути 5-7 минути, а потоа изложете го пржењето во тавата. Покријте го врвот со капак, намалете ја топлината и гответе го борш околу 15 минути. Потоа му даваме пијалак, истурете го во чинии, пополнете го со кисела павлака и го сервираме на масата.

Како да се готви светло-црвена борда?

Состојки:

 • тенко тесто од свинско месо - 500 g;
 • бела зелка - 1 вилушка;
 • моркови - 3 парчиња .;
 • Бугарска зелена пиперка - 3 парчиња ;;
 • црвени домати - 4 парчиња .;
 • лук - 3 чешниња;
 • сало - 150 g;
 • цвекло - 1 ЕЕЗ .;
 • кромид - 1 ЕЕЗ .;
 • компири - 400 g;
 • зачини

Готвење

Зеленчукот се преработува, а месото е претходно натопено колку што е можно за целата ноќ. Потоа ставете го во тенџере, истурете малку вода врз неа и запалете го. Кога водата ќе зоврие, извадете ја ѓубривата, намалете ја топлината, покријте ја со капак и продолжете со подготовката на печење. Маснотии и кромид ситно исечени, а цвекло и моркови тенко се сечат.

Следно, поставете ја тавата и кога ќе почне да се става маснотии, го испуштаме кромидот и го пренесуваме на карактеристичниот мирис. Потоа додадете цвекло, моркови, истурете во малку супа, ставете рендан домат и додадете малку шеќер. Кога месото е скоро готово, извадете го и исечете го на коцки. Зелка исецка исто така, и исецка на пиперката на коцки. Следно, месото со зелка, пиперките и компирите се враќаат во тавата и се варат на тивок оган додека зеленчукот не биде мек.

На крајот на готвењето лежеше во borsch zazharki, измешајте и дајте го да зоврие. Потоа фрлете го исецканиот копра, лукот, измешајте, пробајте сол и оставете да отстои околу еден ден. Следниот ден, истураме светла црвена супа во чинии и гордо ги третираме своите роднини.

Како да се готви црвен борш со пилешко?

Состојки:

 • пилешко - 600 g;
 • цвекло - 1 ЕЕЗ .;
 • компири - 5 парчиња .;
 • грав - 150 g;
 • зелка - 300 g;
 • кромид - 1 ЕЕЗ .;
 • доматно пире - 1 лажица масло. лажица;
 • ловоров лист - 3 парчиња .;
 • лук - 2 чешниња;
 • зачини;
 • растително масло - 4 суп.л-патки. лажици.

Готвење

За почеток, варете го грав додека не се готви целосно. Гответе пилешко во друг тенџере. Компирите, кромидот и морковите се преработуваат и се сечат на која било форма. После тоа, фрлете го зеленчукот во супа од месо. Репка се чисти, се фаќа на ренде и врие 5-7 минути на растително масло.

Потоа додајте ја доматната паста и измешајте како што треба. Зелка тенка исечена и исцедете го сокот од рацете. Лук исчистете, исецкајте и фрлете ја во тавата со месото, поставувајќи наизменично грав, зелка и цвекло. Зачинете со зачини, покријте ја супата со капак, оставете да зоврие околу 10 минути, пополнете со сецкани зелени и извадете ја од шпоретот.

Видео: Рецепт за вистинскиот борд од Петровского / RED BORSCH

Видео: украински црвен Борш | Подгответе лесен

Овој рецепт е веројатно одамна познат на многу домаќинки, бидејќи се смета за најтрадиционално јадење на руската кујна. Така е, денес ќе разговараме за тоа како да готват вкусна и светла, задоволувајќи ги своите најблиски со одлична храна. Ова јадење се појави во Русија долго време. Тоа, најверојатно, беше првата варијанта на супа за готвење, измислена во руските села и славејќи локални готвачи. Рецептот на готвење на ова јадење се менуваше и се подобри со вековите, земајќи ги предвид сите карактеристики и недостатоци. Како резултат на тоа, со текот на вековите борбеноста не само што не стана застарена, туку, напротив, стана се повеќе популарна, добивајќи fansубители и аматери за себе. Денес, човек веќе не може да замисли руска кујна без да готви познато јадење.

Што е тоа

Кое е ова јадење и како да се готви црвен бурс вкусен и негување? Ова е супа мешавина од различни состојки од зеленчук со додадено месо. Правилно готвениот борс не само што е убав во боја, туку има и најдобар вкус и високо ниво на алатка, затоа што зеленчукот содржи голема количина на витамини и минерали.

Што треба

Пред приказната за тоа како да готвиме црвен бор, откриваме какви состојки ни се потребни за ова. Земете супа од говедско месо, една репка, три компири, три моркови, еден кромид, половина глава зелка и, се разбира, мало парче месо (по можност говедско месо). Овие состојки се нецелосен список, бидејќи секоја водителка има единствен рецепт. Сепак, традиционалната верзија на подготовката се заснова на овој сет.


Совети Совети

Препорачуваме да земете говедско месо, бидејќи неговиот вкус е многу добро комбиниран со мешавина од зеленчук. Затоа, продолжете со објаснување за тоа како да готвите црвен бурс. За да може садот да испадне навистина вкусен, треба да се подготви не од коцката „Маги“, туку врз основа на вистинска супа од месо. Со оглед на овој факт, ставете го месото да чорба однапред, неколку часа пред почетокот на готвењето директно да зафати. Кога говедското месо е целосно готвено, извлечете го од супата на посебна чинија. Ова е неопходно, така што во процесот на понатамошна подготовка не се вари меко. Супа од месо е подготвена, можете да започнете да готвите зеленчук.


Сите фази

Под проточна вода, исчистете ја репка и исечете ја на неколку делови. Ние ставаме во супа од зовриена супа и ја чуваме таму околу 15 минути. Потоа, сè е направено според добро познатиот рецепт - ги ставаме сите сецкани зеленчуци и ја чекаме нивната целосна подготовка. Во оваа фаза, веќе е можно да се става месо со цел да се направи уште помек. Од готовата супа извадуваме репка. Треба да биде досадна, затоа што ја дадов бојата на нашата супа, но тука има еден трик. Гответе ги готовите репка на ренде и добијте обоен зеленчук, бидејќи внатре во никој случај не ја губи својата боја. Додадете го во нашата храна, а готвењето е завршено. Сега научивте како да готвите црвен борд за да ги задоволите вашите најблиски. Кога служите, кога сте подготвени да послужите, идеално ставете лажица павлака и посипете со ситно сецкан зеленчук.

Borscht (густа супа од зеленчук, чорба) - многу вкусна и здрава чинија содржи голема количина на витамини. Удобно е да се готви одеднаш во големи количини (во вториот или третиот ден супата само станува поубава), и лесно е да се купува зеленчук за борш цела година.

На почетокот хостесите, пунџата честопати излегува не црвена, туку виолетова. За да го избегнете ова, треба да следите некои правила. Како пример, ајде да се обидеме да научиме како да готвиме борш, така што тоа е црвено.

Брза навигација со статии

Подготовка на производи

Прво треба да ги подготвите главните состојки за бурсхт:

 • Излупете ги и исечете ги компирите;
 • Исецка зелка;
 • Излупете и исецкајте ја репка;
 • Ситно исецка на кромидот;
 • Решетки моркови;
 • И, исто така, исецкајте ги доматите.

Готвење

Подгответе го боршот во неколку фази во исто време со помош на тава и тава за пржење:

 • Прво треба да ставите супа за бурс на оган;
 • Додека супа зоврие, истурете малку растително масло на загреана тава и пржете го кромидот до транспарентност;
 • Потоа, ставете ги морковите и, добро промешајте, пржете неколку минути додека морковите не бидат меки;
 • Ставете компири во зовриена супа;
 • Ставете цвекло во кромид и моркови;
 • Додадете малку вода или супа во тавата, промешајте и оставете да зоврие на тивок оган околу пет минути;
 • Ставете зелка во супа од зовриена супа и измешајте;
 • Додадете ситно исецкани домати и / или доматно пире во тавата;
 • Доколку е потребно, додадете малку вода или супа и оставете да врие 5-7 минути повеќе;
 • Потоа преместете го зеленчукот од тавата во тавата и измешајте;
 • Обидете се, доколку е потребно, додадете сол и бибер;
 • Доведете до подготвеност на тивок оган;
 • Подготвен борс пополнете со кршен лук;
 • На крајот - исклучете го шпоретот, покријте го капакот со капак и оставете го да се запали најмалку петнаесет минути.

Служат на масата

Борш треба да се истури во чинии и, ако сакате, додадете павлака, и посипете со сецкан зеленчук.

 • Може да послужите лукчиња од павлака или пампуши за да се зацврстите (мали бухти од тесто од квасец , намачкан со кршен лук со сол на врвот);
 • Ако сакате, можете да направите без лук, но вкусот ќе биде помалку заситен;
 • Компирите можат да се отстранат или заменат со претходно натопени грав;
 • Борш може да се готви во месо или супа од зеленчук, или можете едноставно да се на вода - во овој случај, при готвење треба да додадете црн сос и ловоров лист;
 • Тогаш, доматите не прават репка да стане бела и му даваат на борот убава црвено-портокалова боја, затоа е важно тие да бидат зрели, со месо со богата црвена боја;
 • Ако доматите не се доволно зрели или црвени, подобро е да се користи наместо (или со нив) паста од домати.
Споделете го овој напис

со пријателите во социјалното. мрежи:

Црвениот борш е многу вкусно и добро сакано прво јадење, но има неколку моменти при готвењето што мора да се земат предвид. Особено, важно е да се зачува нејзината убава црвена боја. „Правилната“ сенка ќе се добие само ако правилно ги одберете пропорциите на цвекло и паста од домати. Ако добиете пристрасност во страната на "репка", супата нема црвена, туку бургундска. И ако ставите премногу доматна паста, тогаш садот ќе има портокалова нијанса. Затоа, не претерувајте со ниту едното ниту другото. И уште поважно е присуството на оцет во рецептот. Тој е тој што служи како еден вид фиксаж на боја.


Како да се готви црвен борд - рецепт со чекор по чекор фотографии

Производи:

 • 1 морков;
 • 1-2 кромид;
 • 200-300 гр месо на коска;
 • 1 голема репка;
 • 300 грама компири;
 • 300 гр бела зелка;
 • доматно пире - 2 лажици. лажици;
 • сончогледово масло - 3 суп.л-патки. лажици;
 • Оцет 1 суп.л-патки. лажица;
 • ловоров лист - 1 ЕЕЗ .;
 • мелен црн пипер - по вкус;
 • Каранфилче - 2-3 парчиња .;
 • Грашок од црн пипер - 3-4 парчиња .;
 • сол - по вкус.


;  сол - по вкус

Готвење Првото нешто што треба да ставите чорба од месо на коска - многу е погодно да се користат свински ребра. Како што врие започнува да се формира сива скала, која мора да се отстрани. Врие откако ќе зоврие уште неколку минути, а потоа истурете ја водата, исплакнете го месото и коските добро (иако супа од коскено месо е многу вкусна, во коските се акумулираат многу штетни елементи, од кои повеќето можат да се отстранат, само исцедете ја првата вода, т.е. во кои тие се готви). Измиените коски ставете ги во тенџере со вода, во кој супата ќе зоврие и ќе се запали.


Измиените коски ставете ги во тенџере со вода, во кој супата ќе зоврие и ќе се запали

Излупете го потребниот зеленчук. Решетки моркови, исецка на кромид.


Решетки моркови, исецка на кромид

Репка решетки исто така.


Репка решетки исто така

Исечете компири на парчиња и можете да го испратите во тавата да зоврие до коските. Исто така, испрати и зелка. Сепак, можете да готвите супа без неа.


Сепак, можете да готвите супа без неа

Прво, испржете морков и кромид во сончогледово масло.


Прво, испржете морков и кромид во сончогледово масло

Потоа додадете цвекло и пржете додека не се омекне. Ставете доматно пире во тава (ако има, тогаш подобро е да додадете сецкан свеж домат наместо тоа). Во најмала рака, истурете оцет во тавата, измешајте ги сите негови содржини и може да се отстранат од топлината. Со додавање на оцет, репка ќе ја задржи својата боја и супата ќе биде заситена црвена. Ако не додадете оцет, супата ќе испадне бледа.


Ако не додадете оцет, супата ќе испадне бледа

Пренесете го зеленчукот во тавата во супата. Во оваа фаза, постои уште една многу важна точка: пред да го пренесете зеленчукот од тавата во тавата, треба да бидете сигурни дека зелката и компирот се готват. Ако оцетот влезе во тенџере со супата пред време, подмастените компири ќе останат цврсти, без разлика колку ќе го готват подоцна. Откако ќе го ставите зеленчукот, варете ја супата под капакот уште 10 минути, а потоа ставете ги зачините и солта. Оставете да стои под капакот некое време.


Оставете да стои под капакот некое време

Послужете со кисела павлака, гарнирана со свежи билки.

П.С: Ако оваа работилница се покажа како корисна за вас, може да му кажете „благодарам“ на нејзиниот автор со пишување коментар или притискање на омиленото копче социјална мрежа под публикацијата.

Во дизајнот на мастер класата се користени фотографии за авторски права на Елена Селијун. Забрането е копирање!

Како да се готви светло-црвена борда?
Како да се готви црвен борш со пилешко?
Дали сакате да го задоволите вашето домаќинство со вкусна супа од репка, но не го знаете докажаниот рецепт?
Како да се готви вкусна црвена борда?
Како да се готви светло-црвена борда?
Како да се готви црвен борш со пилешко?
Навигация сайта
Новости
Смешанная экономика это
СМЕШАННАЯ ЭКОНОМИКА — (mixed economy) Экономика, в которой сосуществуют государственные и частные предприятия. Некоторые виды экономической деятельности осуществляются индивидами или фирмами, принимающими

Социальная политика государства
Государственная политика охватывает принципиально главные направления в развитии общества. Вместе с этим решаются стоящие перед различными отраслями общественной жизни конкретные задачи. В связи с этим

Экономика для чайников
Жанр: Экономика В этой книге вы найдете описание самых важных экономических теорий, гипотез и открытий, но без огромного количества малопонятных деталей, устаревших примеров или сложных математических

Антиинфляционная политика государства
Инфляция проявляется в непрерывном обшем повышении цен, падает реальная ценность личных сбережений, хранящихся в виде наличных денег или на счетах. Рост цен неумолимо сокращает мае- су товаров, которую

Реклама
Панель управления
Информация