Каміль Ісхаков: «Якщо я модератор, то ви як називаєтесь?»

18.05.2017

9-й KazanSummit стартував з халяльної виставки і майже сенсаційною самопрезентації екс-мера Казані

В. о. ректора Болгарської ісламської академії став Каміль Ісхаков, крім того, помічник президента РТ повідомив, що є і радником ... Сергія Кирієнка. Про це стало відомо на першому великому заході KazanSummit, присвяченому освіті в сфері ісламських фінансів. Тим часом, як дізналися кореспонденти «БІЗНЕС Online», гості форуму з ранку насолоджувалися виставками інвестпроектів і халяльної продукції з усієї Росії - від казилик до пейнтбольних кульок з желатину.

Модератором дискусії на науково-практичній конференції, присвяченій прогалин освіти в сфері ісламських фінансів, виступив Каміль Ісхаков Модератором дискусії на науково-практичній конференції, присвяченій прогалин освіти в сфері ісламських фінансів, виступив Каміль Ісхаков

«Творчу ПІДПРИЄМНИЦТВО ЯК ФОРМА ОСОБИСТОГО САМОРЕАЛІЗАЦІЇ І ПОКЛОНІННЯ Всевишнього Аллаха»

Одним з яскравих заходів дообеденное частини першого дня IX міжнародного економічного саміту «Росія - ісламський світ: Kazansummit-2017» стала науково-практична конференція, присвячена прогалин освіти в сфері ісламських фінансів. Цікаво, що модератором дискусії виступив екс-мер Казані, а нині помічник президента Татарстану Каміль Ісхаков - людина останнім часом малопублічний. Чиновник виявився досить пунктуальний, прибувши на конференцію за п'ять хвилин до її початку, і оголосив: «Давайте почекаємо, не всі встигають». У сучасному мусульманському світі, особливо у жителів країн Перської затоки, не прийнято приходити вчасно - колишній постійний представник Росії при організації «Ісламська конференція» в Джидді за три роки роботи в Саудівській Аравії, мабуть, добре вивчив психологію дітей пустель.

Привітавшись з присутніми традиційним ісламським привітанням по-арабськи, помічник президента перейшов на рідну мову: «Ісәнмесез, кадерле іптәшләр!» Потім він перевів вітання і на російську мову: «Здрастуйте, шановні товариші!» - і представився. Перераховуючи свої основні регалії, він здивував публіку, назвавшись в тому числі «радником, в російському масштабі, першого заступника керівника адміністрації президента Російської Федерації Кирієнко Сергія Владиленовича» і виконуючим обов'язки ректора Болгарської ісламської академії. До сих пір, нагадаємо, ім'я ректора академії в публічному просторі досі не звучало, хоча те, що Ісхаков фактично став біля її керма, «БІЗНЕС Online» вже писав. А вже слова екс-мера Казані про його місці в команді головного ідеолога адміністрації президента РФ і зовсім можна вважати сенсацією.

У своїй вступній промові екс-мер столиці Татарстану з гордістю повідомив про зростання кількості мусульман в світі. Він, крім усього іншого, є головою парафіяльної ради мечеті «Казан Нури». Ісхаков зауважив, що в його приході збільшилася кількість парафіян, переважно молоді. Світова ісламська економіка на даний момент охоплює $ 1 трлн. 900 млн. І зростає з кожним роком. Тут і криється головна проблема - у всіх країнах категорично не вистачає фахівців з халяльним фінансів. «Зростання самих ісламських фінансів, зростання економіки, треба зізнатися чесно, значно випереджає зростання і підготовку кадрів в цьому питанні. Ісламські люди, які володіють цими апаратами, абсолютно недостатні потребам, які є сьогодні. І це позначається в щоденному житті. Потрібно знаходити будь-які форми, шляхи і методи, щоб темпи розвитку ісламської економіки були забезпечені підготовкою відповідних фахівців. Це, як завжди, матеріал більш складний, людський », - розповів він.

Як виправити ситуацію? Про це повинні розповісти гостям саміту сидять в президії фахівці. «Якщо я модератор, то ви як називаєтесь?» - поцікавився у своїх сусідів Ісхаков. Почувши відповідь, що «спікери», посміхнувся і представив першого з них - директора Російського центру ісламської економіки і фінансів Іскандера Исхакова. «Він не мій родич - однофамілець тільки. Хоча я був би не проти, якби у мене був такий родич », - вставив ремарку Каміль Ісхаков.

Іскандер Ісхаков насамперед розповів гостям коротку історію ісламських фінансів в Росії Іскандер Ісхаков насамперед розповів гостям коротку історію ісламських фінансів в Росії

Іскандер Ісхаков насамперед розповів гостям коротку історію ісламських фінансів в Росії. Перший відповідний шаріату проект - пайовий інвестиційний фонд «Халяль» - був запущений в 2008 році, а останній - центр партнерського банкінгу ТОВ «Татагропромбанк», що відкрився в минулому році, - закрився місяць тому в зв'язку з відомими подіями в банківській сфері Татарстану. Спікер поскаржився на брак в ісламському напрямку економіки шаріатських експертів, шаріатських аудиторів, методологів і інших фахівців. Поки відповідну освіту можна отримати лише за кордоном.

«Знання фундаментальних правил фикха ( мусульманська доктрина про правила поведінки - прим. ред. ), А також комплексу суспільних норм (мусульманське право в широкому сенсі - прим. Ред.) Та знання сучасних шаріатських стандартів не завжди буває достатньо. Треба розуміти, як це може або не може втілюватися в російській практиці, які додаткові умови повинні виникати, щоб це втілення було повноцінним. Наприклад, в Росії існує ряд норм, які суперечать шаріату в законодавстві. Якщо в договорі за замовчуванням не вказати зворотне, то вони не будуть діяти », - розповів він. Наприклад, таке трапляється при укладанні договору лізингу. «Відповідно до російського законодавства ризики випадкової загибелі і відповідальність за власність лежить на лізингоодержувача. З точки зору шаріату лізинг - це оренда, і ризик лежить на лізингодавці. Якщо подібне застереження не зробити, то це буде суперечити шаріату », - підсумував Ісхаков. Якийсь пан Хан з Пакистану, який сидів серед слухачів, сказав, що готовий допомогти з подібною методологією.

Наступний спікер - глава відділу стратегічного планування генеральної ради ісламських банків і фінансових установ (CIBAFI) Азіза Ярлаева - торкнулася іншу важливу проблему. «Ми аналізували практику в 70-80 ісламських банках і визначили одну вразливу точку - недостатність жіночих експертів. Та й тут в президії я єдина жінка. Необхідно дбати, щоб жінки отримували хорошу підготовку », - заявила вона. За словами Ярлаевой, в Малайзії та Бахрейні до гендерного питання вже ставляться вельми серйозно, чого не скажеш про інші країни.

Останнім з виступили став доцент кафедри цивільного права Казанського федерального університету Ільсур Саліхов. Він розповів про основні проблеми в системі освіти щодо ісламських фінансів і торкнувся питання екосистемних в культурі бізнесу. Зазвичай про це говорять імами під час проповідей в мечетях. Суть спічу Саліхова полягала в тому, що основною метою ісламського бізнесу є не отримання прибутку і отримання конкурентної переваги. «Ісламський бізнес - засноване на релігійній етиці і богоугодну намір соціально відповідальне, творче підприємництво як форма особистої самореалізації і поклоніння Всевишньому Аллаху», - пояснив він. Виступаючий в регламент не вклався, оскільки настав час полуденного намазу, проте модератор заспокоїв гостей: підняті питання детально обговорять на інших майданчиках саміту.

«В ДЕЯКИХ РЕГІОНАХ трапляється, що ЗНАК« Халяль »наклеюють на ПИВО І СВИНИНУ ...»

Обговорення мусульманських вчених супроводжувалося відразу двома виставками: ще о 8:30 стартували майданчики Halal Expo і Invest Expo. Павільйон виставки Kazan Halal Expo розташувався на парковці «Корстон». Перед відкриттям з шатра долинали духмяні запахи різних страв. Правда, досить скоро їх перебив запах поліетилену через що почався дощу. Оскільки церемонія проходила під відкритим небом, парасольок вистачило не всім, звідкись з'явилися зелені дощовики, в які одягалися гості, в тому числі і представники духовного управління мусульман. Кругом на виставці можна було почути арабську, турецьку, і англійську мову. Іноземці з подивом розглядали продукти, проявляючи до них неабиякий інтерес.

Відкрили виставку міністр сільського господарства РТ Марат Ахметов і голова ДУМ РТ Каміль хазрат Самигуллин. «Харам відомий, халяль теж відомий. Все, що між ними, - сумнівно. Для чого потрібні комітети халяль і подібні виставки? Кожен думає, що може взяти на себе відповідальність, що таке халяль, а що харам. Але більшість людей, а тим більше в наш час, не знають багатьох тонкощів, коли з'явилися різні харчові замінники. Нам потрібно володіти цими знаннями », - пояснив Самигуллин важливість специфічного халяльного заходи.

Відкрили виставку Halal Expo Марат Ахметов (другий праворуч) та Каміль хазрат Самигуллин (в центрі) Відкрили виставку Halal Expo Марат Ахметов (другий праворуч) та Каміль хазрат Самигуллин (в центрі)

Як з'ясувалося, у комітету з халяльної стандартизації ДУМ РТ, який працює в 46 містах Росії і 12 країнах зарубіжжя, є окрема стратегія розвитку до 2020 року. У неї входять розробка єдиного стандарту халяль для всієї Росії, лобіювання закону про маркування халяльної продукції, залучення в халяльную індустрію «ісламських грошей», проведення маркетингових досліджень та ін. «У деяких регіонах Росії траплялося, що знак" халяль "наклеювали і на пиво, і на свинину. У нас такого бути не може - і я бездоганно довіряю продукції, яка сертифікується в Татарстані », - каже Самигуллин. Як з'ясувалося пізніше, цей сертифікат для багатьох учасників ринку є жаданої мрією, оскільки дає можливість виходу на нових споживачів.

А подивитися на виставці дійсно було на що. Наприклад, Ахметова і його супроводжуючих зацікавила продукція коваля Назарова з Нижегородської області - ножі і сокири для забивши худоби (зрозуміло, за законами шаріату). У стенду з холодною зброєю вони провели кілька хвилин, обговорюючи гідності того чи іншого виробу. Багатьох здивувало, що 70% ринку в Росії і країн СНД займають ... «халяльні» пейнтбольні кульки. «У нас капсульне виробництво - єдине в Росії і СНД. Ми випускаємо 8 мільярдів капсул на рік. А тут п'ять років тому обрізки желатину вирішили перетворити в дохід, - розповів кореспонденту "БІЗНЕС Online" Ренат Халілов, кандидат медичних наук, який представляв на виставці компанію томського вітамінного заводу "Артлайф". - Ми налагодили виробництво пейнтбольних кульок, які почали користуватися великим попитом. Вони майже нічим не відрізняються від звичайних, але політ кульки, його аеродинамічні властивості чомусь краще. Ми використовуємо харчовий барвник. Якщо кулька розривається, частини його розлітаються і потрапляють на шкіру. Коли це хімічний продукт, то буває роздратування. А тут ви можете навіть з'їсти кулька - ніяких змін не буде ».

Ще один оригінальний проект по тематиці - це халяльне харчування на борту літака. Московська компанія Questa Management годує пасажирів «Аерофлоту» і «Ютейр», чий політ становить понад три години, мусульманськими обідами. «Насправді нелегко організувати халяльне харчування на борту, тому що обіди виготовлені зі свіжої сировини, потім проходять шок-заморозку, а потім - дефростаціі», - зізнається Резеда Заріпова, комерційний директор компанії. За її словами, фірма скоро переїде в Казань, тому що тут простіше буде проходити сертифікацію і наймати на роботу мусульман. У планах Questa Management - запропонувати таку ж послугу і для РЖД.

Представники Ямало-Ненецького автономного округу привезли з собою оленину, однак викласти її на загальний огляд чомусь не зважилися. Ймовірно, тому, що назвати її халяльної поки не можна - не встигли отримати необхідний халяль-сертифікат, тому пригощали гостей у свого стенду морсами, чіпсами і різними продуктами з диких ягід, а також рибкою. «Татарстанський ринок для нас дуже цікавий, - каже Іван Тимкин, начальник управління межекономіческіх зв'язків департаменту міжнародних зв'язків Ямало-Ненецького автономного округу. - У вересні цього року запросимо сертифікуючий халяльний комітет до нас, будемо працювати з ними з експертизи наших забійних комплексів. А взагалі, з боку мусульманського світу до нас постійно навідуються делегації з метою налагодити постачання оленини, проте поки логістично це дуже складно зробити і рішення не знайдено. Коли приймали посла Ірану, в сусідньому селищі поруч з Салехардом забили оленя саме за традиціями халяль ... »

На виставці було представлено чимало татарстанської продукції. Компанія «Русский мармур» з Рибно-Слобідського району, в якій за одноденну зміну забивається 150 голів худоби, тільки недавно отримала необхідний сертифікат, щоб вийти на ринок халяльної продукції. «Для нас це цікаво тому, що на даний вид товару існує певна додана вартість і є попит, ми в Татарстані знаходимося. Нікуди возити товар не треба, - каже Раміс Серазіев, виконавчий директор компанії. - У нас вже є обсяг тих партнерів, хто давно просив нас про це. Це оптовики, виробники, переробники, ресторатори ».

А тим часом у найближчого стенду казилик Зеленодольській компанії «Алі і сини» дуже цікавився чеченець, який показав посвідчення, в якому значилося, що він представляє інтереси глави Чечні Рамзана Кадирова ... І неспроста: Алі Сулейманов зі своїми синами щомісяця випускає 2 тонни традиційної кінської ковбаси на місяць. За його словами, ні в кого в Татарстані таких обсягів немає. «Я пам'ятаю, коли перший магазин" Бахетле "тільки відкрився, я їм приніс казилик¸ так там навіть головний технолог не розумів, що це таке, брати не хотіли. Я нав'язав, залишив на реалізацію, потім справа пішла », - пригадав він. За словами Сулейманова, секрет його делікатесу в тому, що його сімейне підприємство зберігає всі рецепти, які їм залишили дід і батько. «Навіть ті ж самі пісні співаємо, коли казилик робимо», - зізнається Алі.

ІНВЕСТОРИ НАЗИВАЮТЬ МАЙДАНЧИК дієвим, А УЧАСНИКИ ЧЕКАЮТЬ НОВИХ УГОД

Виставка Invest Expo напрочуд виявилася млявою, на відміну від інших подібних заходів, де зазвичай збираються генерали провідних компаній Татарстану. В холі «Корстон» розташувалося близько 30 стендів від республіканських промислових гігантів - КВЗ, КАМАЗа, Зеленодольського суднобудівного заводу - до банків та університетів. Голова правління асоціації «Машинобудівний кластер РТ» Сергій Майоров розповів кореспонденту «БІЗНЕС Online», що вже не вперше бере участь у казанському саміті. «Ми чекаємо хорошого результату від складу учасників. Це той світ, який як раз таки нам цікавий. Потрібно, щоб Татарстан був провідником всіх інвестиційних та коопераційних пропозицій в ісламський світ. Ми (машинобудівний кластер - прим. Авт.) Працюємо в основному з Росії, з країнами Європи та Азії, а мусульманський світ ще не охопили. Ми чекаємо хороших переговорів, виходу на підписання угод і інформаційний обмін, переходу до кооперації, створення спільних продуктів, взаємних поставок », - розкрив Майоров очікування від відкрився заходи. Протягом саміту представник асоціації планує зустрітися з посольством Албанської Республіки і двома суб'єктами Росії.

Молодий дипломат Малі Юсуф Драман Кон вперше приїхав до Казані, щоб більше дізнатися про це місто і про зв'язки Росії з ісламським світом. «На форумі ми будемо представляти дипломатів, говорити про такі речі, як інформаційні технології, про значущість халяль в ісламському світі», - розповів учасник казанського саміту. В рамках форуму молоді делегати Малі зустрінуться з президентом РТ Рустамом Мінніхановим.

Представник англійської бізнес-школи Oxademy Саєд Шахзад вже не в перший раз приїхав на форум. Якщо в минулому році він був інвестором, які намагаються знайти відповідний проект, то в цьому році його компанія стала партнером казанського форуму молодих підприємців країн ОІВ. «Підприємництво в ісламському світі зростає і зростає. І якщо ми говоримо про інвестиції, будь-який інвестор ризикує і за це отримує нагороду. Тому дана платформа - велика допомога для учасників країн ОІВ », - висловив свою думку про форум іноземний інвестор. «Цей захід зробить внесок в новий розвиток з ісламськими країнами і в загальне зміцнення в міжнародному світі, в згоду, в тому числі міжконфесійне», - вважає ректор Російського ісламського університету в Уфі Артур Сулейманов.

«Ми максимально Хочемо найти велику Кількість партнерів в сфері інкубування и акселерації в різніх странах. І тут є ті учасники, з Якими нам Було б цікаво попрацюваті », - повідав директор IТ-парку Антон Грачов. В рамках саміту IТ-парк планує підписати угоду про подальшу взаємодію в рамках третього казанського форуму молодих підприємців країн ОІВ. «Це для нас ключовий проект, який буде на казанському саміті», - підкреслив Грачов.

Потенційні інвестори і їх можливі партнери самостійно обходили виставку, спілкуючись з представниками компаній, після чого вирушили на круглі столи саміту на тему профілактики екстремізму в соціальних мережах і перспектив взаємин з Єгиптом.

Як виправити ситуацію?
«Якщо я модератор, то ви як називаєтесь?
Для чого потрібні комітети халяль і подібні виставки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация