Касетні бомби | Журнал Популярна Механіка

  1. дідусь касет
  2. Неприємності з небес
  3. розумна шрапнель
  4. Політика проти касет

З давніх часів зброярі конструювали все більш і більш потужна зброя. Але в XX столітті військові зрозуміли, що іноді багато малопотужних бомб краще, ніж одна надпотужна.

Предмет заборони: звичайний боєприпас, який призначений для розкидання або вивільнення розривних суббоєприпасів, кожен з яких важить менше 20 кг і включає в себе ці розривні суббоєприпаси (крім освітлювальних, димових, піротехнічних засобів, дипольних відбивачів, боєприпасів виключно для цілей ППО, для надання електричного або електронного впливу, а також самопріцелівающіхся, самонавідних і забезпечених механізмами самознищення і самодеактивацію).

Основний забороняє документ: Конвенція про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі касетних боєприпасів та про їхнє знищення (Дублін, 2008 року)

Вступив в силу: 3 грудень 2008 року

Ратифікувала держав (на січень 2012 року): 107

Першими, хто додумався «дробити» нищівну силу в просторі, були зовсім не військові, а мисливці, перед якими стояло завдання поразки малорозмірних швидкісних цілей - качок або бекасів. Вони злітають з місця і йдуть із зони ураження занадто швидко, щоб можна було точно прицілитися, обчислити випередження і потрапити в ціль кулею. А ось якщо замінити одну велику кулю декількома десятками дрібних (картеч, дріб), то помилки в прицілюванні компенсуються значно більш широкою зоною ураження. Так що дробовик можна вважати предтечею касетної зброї.

«Хлібниця Молотова» «Хлібниця Молотова». Радянська касетна бомба, розсипається 60 запалювальних бомб за рахунок відцентрової сили, застосовувалася під час радянсько-фінської війни. Оскільки Молотов заявив, що СРСР не бомбить Фінляндію, а доставляє продовольство голодуючим, фіни стали називати ці бомби «хлібницю Молотова».

дідусь касет

Втім, військові швидко впровадили цей принцип в бойові дії. При стрільбі на близькі дистанції замість одного ядра в пушку закладали безліч маленьких (картеч). Ядра, а пізніше і снаряди стали начиняти вибухівкою, яка створювала безліч осколків, що вражають живу силу противника (потрапити цільним ядром в солдата або навіть в коня досить складно). Прямими предками касетної зброї стали шрапнельні снаряди, які представляли собою порожню оболонку, начинену десятками або навіть сотнями круглих куль.

При підльоті снаряда до мети на низхідній частині траєкторії спрацьовував вишибной пороховий заряд, шрапнельні кулі вилітали вперед розходяться пучком. Дія шрапнелі по піхоті було настільки ефективним, що на початку XX століття в російській артилерії взагалі відмовилися від всіх типів снарядів для польових гармат, крім шрапнельних. Пізніше з'явилися сегментні запальні снаряди, начинка яких складалася з окремих сегментів запального речовини, забезпечених воспламенітельнимі пристроями. При розриві такого снаряду сегменти розліталися в сторони і спалахували, утворюючи безліч дрібних вогнищ загоряння. Такі снаряди вже з повним правом можна назвати касетними боєприпасами.

Такі снаряди вже з повним правом можна назвати касетними боєприпасами

Неприємності з небес

Родоначальниками справжнього касетної зброї вважаються німці. Уже в кампанію 1939 року льотчики люфтваффе стали використовувати проти польської піхоти і кавалерії бомбові касети декількох типів. Наприклад, АВ 250-3, мала вигляд звичайної 250-кілограмової авіабомби, споряджалася 108 малогабаритними осколковими бомбами SD-2, забезпеченими парашутом-пропелером, який зменшував швидкість зниження і забезпечував розсіювання їх на площі в кілька сот квадратних метрів після розкриття касети.

Бомбочки отримали романтичну назву Schmetterling ( «Метелик»), оскільки при обертанні крилець пропелера політ SD-2 нагадував прохань метелики. Залежно від детонатора бомба підривалася в повітрі або від удару об землю через 5-30 хвилин після падіння або навіть представляла собою протипіхотну осколкові міну. Ефективність таких касетних бомб проти піхоти була куди вище, ніж вибух однієї навіть 250-кілограмової бомби: радіус зони ураження збільшувався з 30 до 300 м, в десять разів!

Ефективність таких касетних бомб проти піхоти була куди вище, ніж вибух однієї навіть 250-кілограмової бомби: радіус зони ураження збільшувався з 30 до 300 м, в десять разів

Касетні бомби використовувалися під час Другої світової війни не тільки проти людей, а й проти танків. Потрапити бомбою в танк можливо лише випадково, і радянські конструктори створили малогабаритні кумулятивні протитанкові бомби ПТАБ-2.5-1.5. В касеті типу КМБ містилося 68 таких 1,3-кілограмових бомб. Це різко підвищило ефективність бомбо-штурмових ударів по танкових колон.

Ефективність касетних боєприпасів зумовила їх широке застосування і після Другої світової - в Кореї і пізніше у В'єтнамі. У корейській війні американці стали використовувати спочатку все ті ж німецькі Schmetterling, давши їм своє позначення AN M83, потім розробили і свої касетні бомби, наприклад SUU-31 ​​/ B, які начиняли декількома десятками суббоєприпасів BLU 26 / B, які отримали за характерну форму прізвисько « гуава ».

Розміром з яблуко, вони мали стінки з легкого сплаву, в які було вплавлено по 300 сталевих 5,5-міліметрових кульок, що різко підвищувало вражають можливості такої бомби. У 1974 році один з військових спостерігачів ООН в Єгипті писав про подібний зброю: «Уявіть собі контейнер величиною з підвісною бак для пального, начинений декількома сотнями бомб, кожна розміром з тенісний м'яч. Під час вибуху такого «м'ячика» мета буквально перетворюється в сито ».

розумна шрапнель

Спроби об'єднати простий принцип «касет» і самонаведення привели до створення касетних боєприпасів з самонавідними або самопріцелівающіміся суббоєприпасами, таких як американська протитанкова касетна система CBU-97 / CBU-105 Sensor Fuzed Weapon, яка містить десять суббоєприпасів, кожен з яких містить по чотири самонавідні боєголовки. І не тільки у вигляді бомб, але навіть гаубичних снарядів - американський М898 SADARM (Sense and Destroy ARMor), німецький SMArt 155, шведсько-французький BONUS мають калібр 155 мм і містять по два самопріцелівающіхся бойових елемента, оснащених мікрохвильовим радаром і ІК-сенсорами.

CBU-97 SFW (Sensor Fuzed Weapon) складається з 440-кілограмовою касети SUU-66 / B, в яку укладено десять суббоєприпасів BLU-108 / B CBU-97 SFW (Sensor Fuzed Weapon) складається з 440-кілограмовою касети SUU-66 / B, в яку укладено десять суббоєприпасів BLU-108 / B. Кожен суббоєприпасів є ракету, всередині якої крім ракетного двигуна укладено чотири боєголовки - кумулятивні малогабаритні снаряди з інфрачервоними головками самонаведення. CBU-97 SFW - це некерована авіаційна бомба, призначена для скидання з невеликих висот. CBU-105 SWF - плануюча керована авіаційна бомба, оснащена хвостовою частиною WCMD (Wind Compensated Munitions Dispenser). WCMD управляється за сигналами інерціальної навігаційної системи, що дозволяє скидати касетні бомби з великих висот, зменшуючи ризик для літаків-носіїв.

При підльоті до цілі снаряди розкриваються і звільняють за два самопріцелівающіхся елемента, які, спускаючись на парашутах з висоти в кілька сотень метрів, обертаються і шукають мети за допомогою своїх датчиків. На висоті 100-150 м кожен з них вибирає мету і вражає її зверху ударним ядром. Ймовірність влучення і знищення дуже висока - зокрема, на випробуваннях в кінці 1990-х років 15 німецьких снарядів SMArt 155 (тобто 30 самопріцелівающіхся елементів) вразили 20 цілей, що імітували бронетехніку.

Розумні бомбочки Боєголовка вражає танк в дах за допомогою сформованого вибухом ударного ядра Розумні бомбочки Боєголовка вражає танк в дах за допомогою сформованого вибухом ударного ядра.

Подібним же чином працюють і самопріцелівающіеся елементи російської 500-кілограмової касетної авіабомби РБК-500, спорядженої 15 самонавідними протитанковими бойовими елементами СПБЕ-К. Суббоєприпасів, опускаючись на парашуті, обертається і сканує місцевість головкою самонаведення (ДБН). Як тільки мета засічена, боєприпас робить ще один-два оберти, аналізуючи отримані дані, а потім вибухає і вражає танк зверху ударним ядром. Як запевняють розробники з НПО «Базальт», одна касета практично гарантує поразку шести танків.

Касетні боєприпаси дуже ефективні в ураженні живої сили або техніки на великих площах незалежно від типу бойової частини - осколкова, фугасна, бронебійна або навіть отруйна Касетні боєприпаси дуже ефективні в ураженні живої сили або техніки на великих площах незалежно від типу бойової частини - осколкова, фугасна, бронебійна або навіть отруйна. Боєголовка некерованою тактичної ракети MGR-1 Honest John з дальністю 23/46 км (в залежності від модифікації) могла бути не тільки ядерної, але і касетної. Кожен з 356 суббоєприпасів M134 (або 330 суббоєприпасів M139) містив близько 600 г зарину. Контейнер розкривався на висоті близько 1,5 км, і суббоєприпаси розсіювалися на території діаметром близько 1 км, насичуючи повітря отруйною речовиною. Касетні бомби, начинені дрібними боєприпасами, які розсіюються над метою, дозволяють досягти в багато разів більшої ефективності, ніж одна бомба з тією ж кількістю вибухової речовини.

Політика проти касет

Висока ефективність касетних боєприпасів, особливо протипіхотних, доведена в багатьох локальних війнах кінця XX - початку XXI століття, спонукала конструкторів до подальшого вдосконалення цього різновиду засобів ураження. Але успіхи касетної зброї викликали до життя і антікассетное політичний рух. У травні 2008 року з'явилася Конвенція про заборону касетних боєприпасів, яку, як вважається, до теперішнього часу підписали понад 93 країн. Однак до цього числа не входять найбільші з військової точки зору країни - США, Росія і Китай.

Втім, сама ця конвенція настільки ж декларативна, юридично безпорадна і технічно безграмотна, як і Оттавська конвенція про заборону протипіхотних мін, і теж залишає масу лазівок для країн, що бажають її обійти.

А адже ще в 1920-х широко відомий своєю концепцією війни італійський генерал Джуліо Дуе влучно зауважив: «дитячість було б вдаватися до ілюзії: всі обмеження, всі міжнародні угоди, які можуть бути встановлені в мирний час, будуть зметені, як сухе листя, вітром війни ... Не можна кваліфікувати військові засоби як цивілізовані або варварські. Варварської буде війна, кошти ж, які в ній застосовуються, можна розрізняти лише по їх ефективності ... »

Стаття «Багато маленьких смертей» опублікована в журналі «Популярна механіка» ( №2, Березень 2013 ).

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация