Кавунове насіння. Склад, користь. Масло з насіння кавуна.

  1. Кавунове насіння. Склад, користь. Масло з насіння кавуна. , Хто ж не любить солодку і соковиту...
  2. Корисні властивості насіння кавуна.
  3. Отже, в чому ж користь насіння кавуна?
  4. Рецепти приготування лікувальних настоїв з насіння кавуна.
  5. Кавунове насіння в косметології.
  6. Масло з насіння кавуна.
  7. Використання насіння кавуна в кулінарії.

Кавунове насіння. Склад, користь. Масло з насіння кавуна.

,
,

Хто ж не любить солодку і соковиту кавунову м'якоть, особливо, в спекотний літній день. Незважаючи на невідповідні кліматичні умови, багато роблять спроби вирощувати кавуни на присадибних ділянках. Те, що ця чудова ягода має багато цілющих властивостей, відомо багатьом. Кавун дуже корисний при різних ниркових захворюваннях, він сприяє розчиненню каменів і виводить пісок, крім того, це смачний і ефективний компонент розвантажувальних дієт.

Як ми зазвичай їмо кавуни? Витягуємо насіння ножичком, так як вони заважають насолоджуватися м'якоттю, а потім разом з корками викидаємо в сміття. Однак, роблячи це, ми здійснюємо велику помилку. У шкірці кавуна містяться корисні речовини, але сьогодні мова піде не про неї, а про кавунових насінні і користь, яку з них можна витягти.

Склад насіння кавуна.

Саме, мабуть, головне, що слід зазначити: в складі насіння кавуна міститься пектин. Пектин - це корисна речовина, яке вже давно знайшло застосування в медицині і харчовій промисловості. Чим же корисний пектин для організму? Виявляється, він має здатність зв'язувати, а потім і виводити з організму важкі метали і пестициди. Завдяки цій властивості пектину, кавуни для людей, зайнятих на шкідливих виробництвах, - обов'язковий рекомендований до вживання, харчовий продукт, так як до всього іншого, вони сприяють нейтралізації наслідків радіації. Крім того, пектин знижує рівень холестерину в крові, а також, є хорошим профілактичним засобом для різних захворювань підшлункової залози, захворювань печінки і шлунково-кишкового тракту. Перешкоджає виникненню цукрового діабету і не допускає ожиріння.

В кавунових насінні міститься гемицеллюлоза, яка має ще одну назву - полуклетчатка. Полуклетчатка містить велику кількість не розчиняються у воді полісахаридів, саме завдяки їм, насіння мають очищаючу для організму властивість. Також кавунове насіння містять вітаміни: С, Е і групи В, мінерали: цинк, калій, магній, залізо і ін., І поліненасичені жирні кислоти. Поки що склад і властивості насіння кавуна повністю не вивчені, а ось склад масла, яке з них отримують, відомий куди краще. Хоч кавун важко назвати олійною культурою, насіння, все ж, містять від п'ятнадцяти до сорока п'яти відсотків масла, схожого за властивостями з мигдальним.

Корисні властивості насіння кавуна.

Власне, список захворювань, з якими допомагають справлятися насіння, той же, що і у кавуна. За рахунок вмісту в них біологічно активних речовин, здатних робити сечу більш лужною, вони допомагають розчиняти шкідливі солі, які відкладаються в нирках, а потім виводити їх з організму. Крім того, кавунове насіння - прекрасний сечогінний засіб, що має ще й протизапальний ефект, тому широко використовуються в медичних цілях для профілактики і лікування різних інфекцій сечостатевої сфери.

Отже, в чому ж користь насіння кавуна?
  • 1. Народна медицина використовує їх для профілактики і лікування сечокам'яної хвороби, за рахунок такого їх властивості, як здатність виводити з організму сечову кислоту.
  • 2. Що міститься в них цинк і селен вельми корисні, особливо, чоловікам. Їх застосовують для профілактики утворення аденоми та інших хвороб простати. Кавунове насіння сприятливі для здоров'я передміхурової залози і підтримки нормальної статевої функції у чоловіків. Крім того, вони покращують якість сперми. За властивостями вони нагадують гарбузове і насіння дині.
  • 3. Кавунові насіння запобігають очні захворювання і покращують зір.
  • 4. Захищають організм від грибкових інфекцій.
  • 5. Мають загоює ефектом для ран, опіків і саден, а також з їх допомогою можна позбутися від вугрів.
  • 6. Кавунові насіння покращують обмінні процеси в організмі. Завдяки їм, шкіра, волосся і нігті виглядають здоровими.
  • 7. Мають заспокійливу дію на нервову систему, покращують сон.
  • 8. Так само, як і насіння гарбуза, мають глистогінним дією.
  • Рецепти приготування лікувальних настоїв з насіння кавуна.

    При водянці і жовтяниці настій насіння кавуна приймають, як протизапальний засіб. Готують настій наступним чином: насіння сушать в духовці, потім ретельно подрібнюють. Отриманий порошок змішують з молоком в пропорції один до десяти. Протягом дня слід випити дві склянки цього настою.

    Настій насіння кавуна можна приготувати й іншим способом. Тут потрібні свіжі насіння, тільки не мелені, а роздавлені. П'ять столових ложок насіння залити одним літром холодної води, потім довести до кипіння, зменшити вогонь і варити сорок п'ять хвилин. Після того, як відвар охолоне, процідіть його і приймайте по одній склянці три рази в день.

    Є простіший рецепт настою насіння кавуна. Насіння подрібнити, потім одну столову ложку порошку залити склянкою холодної кип'яченої води і дати відстоятися ніч. Вранці процідити і випити отриманий настій. На наступний день повторити приготування. Приймати три дні поспіль. Такий настій насіння кавуна має більший лікувальний ефект, ніж аналогічний з динних насіння.

    Взагалі, в народній медицині є й інші рецепти відварів і настоїв з насінням кавуна, тільки багато хто з них в наш час незаслужено забуті.

    На Кавказі в рецептах народної медицини давно і широко застосовується «молочко» з насіння кавуна для зупинки маткових кровотеч. Готують настій так: сирі насіння розминають дерев'яним товкачиком в ступці, потім додають молоко. Приймати цей настій слід кожні дві години по три-чотири столові ложки до усунення проблеми.

    Тим, хто страждає гіпертонією, підійде наступний рецепт: висушену кавунову кірки і насіння ретельно розмолоти до стану порошку і приймати два рази на день по половині чайної ложки. Протягом місяця можна спостерігати, що тиск нормалізувався. Таку ж суміш використовують, як жовчогінний засіб, але в іншій кількості - по дві-три чайних ложки двічі на день.

    Кавунове насіння в косметології.

    Маски з насіння кавуна можна робити самим в домашніх умовах, вони зроблять шкіру вашого обличчя гладкою, м'якою і бархатистою. Рецепт маски для обличчя: подрібнити одну столову ложку насіння, трохи розбавити водою до консистенції сметани, потім нанести на двадцять хвилин на обличчя і змити теплою водою. Все дуже просто.

    Масло з насіння кавуна.

    Масло з насіння кавуна, мабуть, найцінніший продукт, який може дати кавун. Масло можна використовувати в косметології, в лікувальних цілях і навіть вживати в їжу. Воно має в своєму складі велику кількість ненасичених жирних кислот: лінолеву, олеїнову. А також ненасичені жирні кислоти: пальмітинова і стеаринова. Всі інші речовини (вітаміни і мінерали), які містяться в маслі, ті ж самі, що і в насінні. Тому і лікувальні властивості у них теж ідентичні.

    Але масло, крім усього, про що ми писали вище, сприяє відновленню кислотно-лужного балансу в організмі, допомагає розчиненню ниркових каменів, таких як, уратні і оксалатні. У косметичних цілях використовується для догляду за жирною шкірою обличчя, за нігтями і волоссям. Процес лікування маслом з насіння кавуна досить тривалий - близько року. Весь цей період часу слід через день приймати одну чайну ложку масла в день з метою профілактики і лікування різних хвороб.

    Що стосується їжі, то тут немає обмежень, масло можна додавати в будь-яку страву за смаком. Наприклад, воно добре поєднується з кашами та салатами, може служити основою соусів і заправок, його можна додавати в тісто і запіканки. Тільки пам'ятайте, що масло не можна запивати водою.

    Використання насіння кавуна в кулінарії.

    Існує такий вид продуктів, які ще називаються функціональними продуктами харчування, в основі яких лежать натуральні природні речовини, які мають позитивний вплив на здоров'я. Їх виробники активно використовують корисні властивості насіння кавуна. Вперше ці продукти з'явилися в Японії. Яким же вимогам вони повинні відповідати? Перш за все, у них має бути присутня висока енергетична цінність, вони повинні позитивно впливати на всі системи людського організму і забезпечувати профілактику захворювань. Останнім часом додалася ще одна вимога, яке раніше не пред'являлося - це хороші смакові якості, так як через неприємного смаку, попит на них був невисоким.

    У Росії зараз теж випускаються такі продукти. Наприклад, в Самарі виробляють каші швидкого приготування, які не мають нічого спільного з фаст-фудом. Сучасні технології дозволяють при виробництві каш не втратити корисні властивості сировини: цільного зерна і його оболонок, насіння кавуна і розторопші, а також багато чого іншого. Така каша рекомендована для щоденного сніданку. Запивати її краще теплою кип'яченою водою або теплим молоком, цукор, сіль, масло можна додавати за бажанням. Крім того, що ці каші значно покращують травлення, вони полегшують болі при подагрі і ревматизмі, нормалізують роботу печінки, покращують згортання крові. Жінкам вони допомагають легше переносити критичні дні. Як і насіння, каші з додаванням насіння кавуна полегшують перебіг сечокам'яної хвороби та інших захворювань нирок і сечостатевої системи. Навіть були помічені поліпшення при шкірних хворобах: себореї, псоріазі і багатьох інших.

    В інших країнах кавунове насіння в кулінарії використовуються більш широко. Наприклад, жителі Африки додають їх в суп, а в Китаї їх смажать з приправами і вживають так же, як ми насіння соняшнику.

    На жаль, через незнання, основна маса людей вважає, що вживати насіння кавуна в їжу - це щось ненормальне. А адже в кавунах, особливо в великих за розміром, насіння дуже багато. Може бути варто звернути на них увагу і навчитися використовувати їх корисні властивості?

    Автор: Тетяна Альошина
    Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на чоловічий журнал manorama.ru обов'язкова!

    Крім того, читайте на сайті:

    Пивні дріжджі. Склад, корисні властивості і застосування пивних дріжджів. Способи приготування дріжджів в домашніх умовах.

    Імбир. Корисні властивості імбиру. Імбир для схуднення. Імбир для чоловіків.

    Здорове харчування чоловіки. Корисні продукти для чоловіків. Як перейти на здорове харчування

    Отже, в чому ж користь насіння кавуна?
    Як ми зазвичай їмо кавуни?
    Чим же корисний пектин для організму?
    Отже, в чому ж користь насіння кавуна?
    Яким же вимогам вони повинні відповідати?
    Може бути варто звернути на них увагу і навчитися використовувати їх корисні властивості?
    Навигация сайта
    Новости
    Реклама
    Панель управления
    Информация