Код нації: чому українцеві не соромно бути "Кощієм" і як козаки досягали довголіття - Fun - Супермаркет в лісі, "травное" 10 травня і пошук своєї "флешки" | СЬОГОДНІ

  1. Код нації: чому українцеві не соромно бути "Кощієм" і як козаки досягали довголіття Традиція. Чоловікам...
  2. Код нації: чому українцеві не соромно бути "Кощієм" і як козаки досягали довголіття

Код нації: чому українцеві не соромно бути "Кощієм" і як козаки досягали довголіття

Традиція. Чоловікам не дарма бажають саме козацького здоров'я: козаки жили понад 100 років.

Фото: Сергій Ніколаєв

Наші співвітчизники зараз з гордістю підкреслюють свою приналежність до української нації. Але на питання "Що значить бути українцем?" або "Що таке бути нацією?" може відповісти далеко не кожен. Нація, за загальноприйнятим визначенням, - це суспільство людей, які через єдину долю знаходять єдиний характер. У кожної нації є ДНК - унікальний код, який захований в самому простому і, здавалося б, зрозумілою - обереги, казках, піснях. У попередніх публікаціях спецпроекту "Секрет нації" ми писали про код, "зашиті" в мотанках, колискових, писанках, вишиванках, казках, гуморі. Цього разу з істориком Олександром Притулою і травником з 25-річним стажем Андрієм Юрченко ми вирішили поговорити про здоров'я по-українськи.

"Нерідко я вирушаю в експедиції по історичних місцях. Буваю і на козацьких кладовищах, - розповідає Олександр Притула. - По датам народження і смерті на могильних хрестах я роблю висновок, що козаки жили мінімум до 80 років, а то і до 120. Останній отаман Запорізької Січі, Калнишевський, незважаючи на те що 25 років просидів у в'язниці, жив 112 років! Відомий факт участі в рукопашному бою старійшини Війська Запорозького, якому було 92 роки. І таких довгожителів серед козаків було чимало, в той час як в Європі середня тривалість життя була 45-50 ле т. Недарма наших предків називали "чахликами безсмертними" - не тому, що злісні були, а тому, що ще до хрещення Русі Кощуна називали зберігачів древніх знань, які наші предки передавали з покоління в покоління. У числі цих знань - як бути здоровим і жити довго. Ланцюжок подібних знань і є код нації, який проявляється в нас протягом багатьох століть. Недарма ж до сих пір в Україні бажають один одному саме козацького здоров'я, причому особливо чоловікам. Але в цьому й інший секрет є: наприклад, всім відомий танець гопак - це постійні розтяжки, стрибки і присідання. А вони змушують циркулювати венозну кров, сприяючи потенції ".

"Слов'яни завжди були охайної нацією. Це підтверджується кількістю бань і одягом, яку робили з природних матеріалів - льону і конопель, - упевнений український травник Андрій Юрченко. - Їжа була в основному рослинною, м'ясо їли тільки у свята. Основу раціону складали трави, коренеплоди , ягоди і т. д. Весь асортимент сьогоднішніх аптек колись ріс у дворах наших бабусь, ліс був взагалі аптечним супермаркетом від будь-якої недуги. Багато ліків наші предки знаходили в природі від відчаю, "методом тику", коли колишні трави вже н допомагали. У слов'ян була сакральна дата - 10 травня, коли жінки йшли в поля і ліси збирати трави, якими потім лікували всю сім'ю. Крім того, здоров'я - це ще й місце, де ми живемо. Якщо громада ставала більше 10 тисяч чоловік, частина повинна була піти на освоєння нових земель. Наші предки розуміли, що велике скупчення людей - це бруд, агресія і сміття, в тому числі енергетичний ".

ТРАВИ: Заткнися Гузнов І ВЕРОНІКА

"Головна перевага нашої нації - її вік: чим давніший нація, тим більше у неї знань, - каже травник з 25-річним стажем Андрій Юрченко. - Вважається, що людство лікується травами вже близько 20 тисяч років. Хоча я думаю, що вже з появою трав і почалося їх практичне застосування як в побуті, так і в лікуванні. за такий величезний період людство в цілому і наш етнос зокрема накопичили величезний пласт знань по частині фітотерапії. на жаль, був період, коли цю науку забороняли, наприклад в сталінські часи. Тільки в 60-х роках прошлог століття вийшла перша книга з фітотерапії. До цього вся інформація передавалася з вуст в уста. Наприклад, є така трава - вероніка, про яку існує легенда: нібито була дівчина, яка дуже любила свого хлопця, а коли він смертельно захворів, дівчина перетворилася в лікарську траву, щоб врятувати життя свого коханого. Подивившись сьогодні на її медичне опис, виявляється, що це чи не найбільша універсальна трава, лікує практично всі хвороби, починаючи шлунковими проблемами і закінчуючи укусами змій. А росте вона практично по всій території нинішньої України!

Асортимент сьогоднішніх аптек ріс у дворах наших бабусь.

Або ще приклад. Траву буквицу (різновид шавлії. - Авт.), Виявляється, застосовували під час обрядів, присвячених Перуну, її курили і обкурювали нею простір. Сьогодні я дізнаюся, що деякі різновиди шавлії мають галюциногенні властивості. Відповідно, за допомогою цієї трави наші предки входили в стан медитації і спілкування з вищими силами. На похоронах в стародавні часи використовували ялівець: він володіє сильними бактерицидними властивостями. Корінь аїру знезаражував воду. В ареалі його проростання могли сміливо пити воду як люди, так і домашню худобу. А трава "заткни зад" (мелколепестник канадський) взагалі була незамінна! "Гузнов" називали попки домашньої птиці, відповідно, ця трава чудово лікує проноси. Але не зовсім вірно говорити, що травами лікуються: завдяки їм ми коригуємо себе. В ідеалі кожна людина повинна зібрати для себе потрібний трав'яний збір. Але до такої гармонії з навколишнім середовищем важко прийти, і далеко не у всіх виходить.

Недарма і сьогодні є гороскоп, наприклад друїдів, за яким є рослини, камені, трави, властиві людині в залежності від дати народження, знаку зодіаку. Трави - носії найчистішої інформації. І від того, яка людина працює з ними, залежить ефект і результат впливу цієї інформації на хворого. А цілителі, на жаль, бувають різні ".

Андрій Юрченко. Уже 25 років вивчає лікувальні властивості рослин.

КАЗКИ: ЗНАННЯ ДЛЯ МАЛЕНЬКИХ

Дітей завжди виховують за допомогою казки - це найдоступніший спосіб донести важливу інформацію. Казки сприяють не тільки формуванню у дитини загальнолюдських якостей, а й вихованню здорового способу життя, накопичення знань про здоров'я. Так, щоб перемогти Змія і одружитися на принцесі, потрібно бути в хорошій фізичній формі, допомагати немічним і не кидати в біді друзів. Вирушаючи в далекі мандри, герой бере з собою лише хліб (сухарі), а по дорозі харчується ягодами і грибами - тобто природного їжею, яка не тільки насичує, але і зміцнює імунітет. Чи не найважливішим фруктом в казках є яблука (часто молодильні), що, на думку дієтологів, цілком виправдано, адже яблука дійсно мають цілющі властивості і при регулярному споживанні в їжу оновлюють клітини. А коли герой заробляв рани і садна, він прикладав до них подорожник, чиї лікувальні властивості добре відомі і зараз.

А коли герой заробляв рани і садна, він прикладав до них подорожник, чиї лікувальні властивості добре відомі і зараз

По-козацьки: лікувалися співом, павутиння і ВОВКАМИ

Отже, що ж означає - козацьке здоров'я? Складається воно з цілого комплексу заходів, пояснюють експерти. "Починати потрібно з розпорядку дня: підйом до сходу сонця, початок дня супроводжувалося молитвою, потім - купання в річці, причому в будь-який час року - то, що сьогодні ми називаємо загартовуванням, потім - молитва, - говорить історик Олександр Притула. - Тільки після цього починався "робочий" день: військові тренування і фізична праця. Після обіду були верхові вчення, під час яких виїжджали за "січові вали". до вечора вечеряли і закінчували день обов'язкової молитвою. тобто козак за добу проводив по 12 годин на активному русі і 4-5 разів на день мо ілся. Саме такий розпорядок дня, де розвиваються фізичне і духовне складові людини, призводить до здоров'я і довголіття. Наступним складовим здоров'я було раціональне харчування. Основою його були каші. Неодмінною складовою раціону були антипаразитарні продукти: цибуля, часник, трави. Хліб на Хортиці вважався делікатесом, тому що хліборобством займалися мало. Рибу називали другим хлібом, а це - білок і фосфор, що зміцнює імунітет ".

ХОРОША ВОДА І ПОЗИТИВ. Велике значення приділялося воді, як в кількісному, так і в якісному співвідношенні. Води намагалися пити дуже багато і знали, де знайти якісну. Серед козаків було розвинене лозоходство: брали дві гілочки лози і за допомогою їх шукали "живу" воду через енергію землі. Де ці гілочки перетиналися - там починали копати колодязь. До того ж острів Хортиця, козачий стан, був буквально пронизаний джерелами ".

Важливим критерієм у здоров'ї козаків був гарний настрій, яке підтримувалося козацьким фольклором. В репертуарі козаків не було сумних пісень. "Коли душа плаче, козак все одно сміється", - говорили на Січі. Незважаючи на те, що нерідко козаки втрачали своїх побратимів в боях, вони були високодуховними людьми і вірили в життя після смерті, що дозволяло їм підтримувати оптимізм. Модне сьогодні вислів "Жити на позитиві" був девізом всіх козаків.

Змащуйте ВУСА дьогтю. "Звичайно, козаки теж хворіли, - продовжує Олександр Притула. - Відлуння лютують епідемій середньовічної Європи долітали і до Січі. В ті часи жартували, що коли була епідемія чуми, її підхопив аж один козаки то тому, що впав з коня і вивихнув ногу. Якщо серйозно, то в подібних випадках козаки змащували оселедець і вуса дьогтем, який зараз є складовою мазі Вишневського. Це був прекрасний антисептик, захищає від лютих недуг. до речі, в збережених архівах Січі жодної згадки про епідеміях немає. Правда, було од але згадка про передчасну смерть: осавул під Очаковом за часів російсько-турецької війни помер від сонячного удару у віці 87 років! ".

козацька медицина полягала перш за все в профілактиці хвороби. І яка б не була хвороба, організм міг її подолати максимум за тиждень. Наші предки знали всього 13 хвороб (сьогодні їх 26 тисяч!). "Чи не здавайся болячки, а то вона тебе з'їсть", - твердила прислів'я тих часів. Дуже показовий в принципах козацької терапії українську мову, на якому слово "лікарня" означає "лікуваті" (лікувати), на відміну від російського "лікарня" - "хворіти".

Цілителі не просто лікували, а відновлювали цілісність людини.

РОБИЛИ ЛЮДИНИ ЦЕЛЬНО. Носіями козацької медицини були знахарі і цілителі. Знахарі несли в собі знання, накопичені попередніми поколіннями, і знали, як вилікувати. А ось цілителі (від слова "цілісний") були безпосередніми практиками козацької медицини - робили людини цільним, домагаючись гармонії душі і тіла. Сама методика називалася "правкою". Недарма і зараз говорять, щоб людина не лікувався, а одужував. Були також більш вузькі фахівці, наприклад глинюки, які лікували глиною: певними сортами цієї природної породи замазували рани, сприяю їх загоєнню. Інші сорти глини навіть ковтали, прочищаючи тим самим шлунково-кишковий тракт.

Відомі випадки, коли практикувалося лікування співом. Були спеціальні терапевтичні наспіви! Завдяки певним секретним словами, правильному диханню і тембру, який торкався душевні нотки хворого, той виліковувався. Прообразом пісні "Ой мороз, мороз, чи не морозь мене" була козацька оздоровча пісня "Гей, мороз, мороз, чи не студи мене". Якщо її правильно заспівати, вона підвищує імунітет людини! Недарма козацьке хоровий спів ЮНЕСКО внесло до списку нематеріальної культурної спадщини людства. Козацька медицина - це більшою мірою філософія , Яка грунтується на дослідженні внутрішніх резервів людини. А внутрішні резерви формувалися в першу чергу способом життя. На відміну від народної медицини, завдання козацької, як і будь-якої військово-польової медицини, - швидко "поставити на ноги" воїна.

ВОДА І ПАВУТИНА. При будь-якому захворюванні рекомендувалося менше їсти і пити багато води. Застуда лікувалася так: хворого ставили босими ногами по щиколотки в таз з холодною водою на одну хвилину. Потім розтирали ступні і, облачивши ноги в вовняні шкарпетки, змушували козака півгодини бігати. Після цього, закутавши трьома кожухами, його укладали в ліжко біля вогнища, щоб пропотів. На ранок козак йшов в бій здоровим.

Настоянкою з полину виганяли з організму всіх паразитів. Відвари з хвої чудово зміцнювали імунітет в зимовий період. Полосканням рота відваром з дубової кари виліковували зубний біль. Рани, які воїнам нерідко доводилося отримувати в боях, лікували глиною і павутиною, яка є відмінним природним антисептиком. Павутину змішували зі слиною і обмотували нею кровоточать місця на тілі. Також вважалася відмінним антибіотиком сеча: іноді її навіть пили, щоб уникнути зараження крові, або змащували рани.

ВОВЧЕ М'ЯСО. Щоб підтримувати в тонусі життєві сили, козаки їли вовче м'ясо, яке перед вживанням варили в розчині з певних трав. У походах нерідко рятувала козаків і вовча шкура, яку возили з собою. Якщо воїн простигав, йому давали відвар з трав на спирту і, закутавши вовчої шкурою, просоченої відварами з трав, садили біля багаття. Під покровом такого кожуха організм потів, очищалася лімфа і відкривалися пори на шкірі, через які, разом з ароматом трав, в організм надходила "вовча сила", здатна прекрасно боротися з вірусами.

Костоправами козаки були знатні. Іван Сірко мав аж вісім переломів, не сумісних з рухом. Проте бився і виграв близько 60 битв! Для "правки" кісток і хребта козаки використовували древко від нагайки, ручки від шабель. Особливі умільці, за легендами, могли зібрати воєдино роздроблені кістки курки, заховані в мішок з піском. Причому не дістаючи з мішка!

Користувалися і голковколюванням: натиснувши на певні точки на тілі, людина знаходила нові сили. Тільки замість голок козаки використовували вістрі ножа. Наприклад, непритомність "лікували" натисканням вістря на точки в ніздрях, а серце - уколами на точки в мізинці.

Козацьке здоров'я. Складається в правильному розпорядку дня, вправах і правильній їжі.

ЛІКАР: ЦІ МЕТОДИ - експериментальний

"Козаки жили в ХV столітті, коли ні про які дослідженнях на медичну тематику навіть мова не йшла, - каже київський сімейний лікар Дмитро Кекух. - Всі методи лікування, які тоді з'являлися, в більшості своїй були отримані шляхом постійних експериментів. Безумовно, вони кому -то допомагали і рятували життя, але комусь могли і нашкодити - все залежало від конкретних обставин.

Як бачимо, у козаків ефективно використовувалося лікування лікарськими рослинами. Сьогодні деякі лікарі також використовують у своїй практиці фітотерапію. Але, в порівнянні з ХV століттям, медицина зробила крок вперед, і рослини, які в ній використовуються, проходять через безліч досліджень, перш ніж потрапляють на ринок . Крім того, період, в який було зрізано рослина, вираховується зараз набагато точніше, ніж у козаків, - там рослини, наприклад, збирали "на четверту повний місяць". А від цього насправді дуже залежить і ефективність лікування певним рослиною, і його дозування.

У той час були знахарі, які поколіннями виношували свої методи лікування. Частина їх методик була ефективною просто тому, що інших варіантів допомоги не було. Але багато методики, які використовувалися тоді, сьогодні втрачають сенс, оскільки винайдені дієві і ефективні препарати. Найгірше - що знаходяться люди, які, дізнавшись про такі методики, намагаються застосовувати їх без консультації лікаря, але ж таке лікування може зашкодити більше, ніж допомогти. Наприклад, замазування ран глиною може привести до фатальних наслідків. Ефективність лікування вовчим м'ясом науково не доведена. Павутину, можливо, раніше дійсно використовували для лікування ран. Але сьогодні є безліч якісних і надійних засобів, знайти які в нашому світі простіше, ніж метр павутини ".

Але сьогодні є безліч якісних і надійних засобів, знайти які в нашому світі простіше, ніж метр павутини

Цілителі. Вони знають, коли потрібно збирати корисні трави.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

Код нації: чому українцеві не соромно бути "Кощієм" і як козаки досягали довголіття

Традиція. Чоловікам не дарма бажають саме козацького здоров'я: козаки жили понад 100 років.

Фото: Сергій Ніколаєв

Наші співвітчизники зараз з гордістю підкреслюють свою приналежність до української нації. Але на питання «Що означає бути українцем?" або "Що таке бути нацією?" може відповісти далеко не кожен. Нація, за загальноприйнятим визначенням, - це суспільство людей, які через єдину долю знаходять єдиний характер. У кожної нації є ДНК - унікальний код, який захований в самому простому і, здавалося б, зрозумілою - обереги, казках, піснях. У попередніх публікаціях спецпроекту "Секрет нації" ми писали про код, "зашиті" в мотанках, колискових, писанках, вишиванках, казках, гуморі. Цього разу з істориком Олександром Притулою і травником з 25-річним стажем Андрієм Юрченко ми вирішили поговорити про здоров'я по-українськи.

"Нерідко я вирушаю в експедиції історичними місцями. Буваю і на козацьких кладовищах, - розповідає пан Олександр Притула. - По датам народження і смерті на могильних хрестах я роблю висновок, що козаки жили мінімум до 80 років, а то і до 120. Останній отаман Запорізької Січі, Калнишевський, незважаючи на те що 25 років просидів у в'язниці, жив 112 років! Відомий факт участі в рукопашному бою старійшини Війська Запорозького, якому було 92 роки. І таких довгожителів серед козаків було чимало, в той час як в Європі середня тривалість життя була 45-50 ле т. Недарма наших предків називали "чахликами безсмертними" - не тому, що злісні були, а тому, що ще до хрещення Русі Кощуна називали зберігачів древніх знань, які наші предки передавали з покоління в покоління. У числі цих знань - як бути здоровим і жити довго. Ланцюжок подібних знань і є код нації, який проявляється в нас протягом багатьох століть. Недарма ж до сих пір в Україні бажають один одному саме козацького здоров'я, причому особливо чоловікам. Але в це і інший секрет є: наприклад, всім відомий танець гопак - це постійні розтяжки, стрибки і присідання. А вони змушують циркулювати венозну кров, сприяючи потенції ".

"Слов'яни завжди були охайної нацією. Про це свідчить кількістю бань і одягом яку робили з природних матеріалів - льону і конопель, - упевнений український травник Андрій Юрченко. - Їжа була в основному рослинною, м'ясо їли тільки у свята. Основу раціону складали трави, коренеплоди , ягоди і т. д. Весь асортимент сьогоднішніх аптек колись ріс у дворах наших бабусь, ліс був взагалі аптечним супермаркетом від будь-якої недуги. Багато ліків наші предки знаходили в природі від відчаю, "методом тику", коли колишні трави вже н допомагали. У слов'ян була сакральна дата - 10 травня, коли жінки йшли в поля і ліси збирати трави, якими потім лікували всю сім'ю. Крім того, здоров'я - це ще й місце, де ми живемо. Якщо громада ставала більше 10 тисяч чоловік, частина повинна була піти на з'являтимуться нові земель. Наші предки розуміли, що велике скупчення людей - це бруд, агресія і сміття, в тому числі енергетичний ".

ТРАВИ: Заткнися Гузнов І ВЕРОНІКА

"Головна перевага нашої нації - її вік: чим давніший нація, тим більше у неї знань, - каже травник з 25-річним стажем Андрій Юрченко. - Вважається, що людство лікується травами вже близько 20 тисяч років. Хоча я думаю, що вже з появою трав і почалося їх практичне застосування як в побуті, так і в лікуванні. за такий величезний період людство в цілому і наш етнос зокрема накопичили величезний пласт знань по частині фітотерапії. на жаль, був період, коли цю науку забороняли, наприклад в сталінські часи. Тільки в 60-х роках прошлог століття вийшла перша книга з фітотерапії. До цього вся інформація передавалася з вуст в уста. Наприклад, є така трава - вероніка, про яку існує легенда: нібито була дівчина, яка дуже любила свого хлопця, а коли він смертельно захворів, дівчина перетворилася в лікарську траву, щоб врятувати життя свого коханого. Подивившись сьогодні на її медичне опис, виявляється, що це чи не найбільша універсальна трава, лікує практично всі хвороби, починаючи шлунковими проблемами і закінчуючи укусами змій. А росте вона практично по всій території нинішньої України!

Асортимент сьогоднішніх аптек ріс у дворах наших бабусь.

Або ще приклад. Траву буквицу (різновид шавлії. - Авт.), Виявляється, застосовували під час обрядів, присвячених Перуну, її курили і обкурювали нею простір. Сьогодні я дізнаюсь, що деякі різновиди шавлії мають галюциногенні властивості. Відповідно, за допомогою цієї трави наші предки входили в стан медитації та спілкування з вищими силами. На похоронах в стародавні часи використовували ялівець: він володіє сильними бактерицидними властивостями. Корінь аїру знезаражував воду. В ареалі його проростання могли сміливо пити воду як люди, так і домашню худобу. А трава "заткни зад" (мелколепестник канадський) взагалі була незамінна! "Гузнов" називали попки домашньої птиці, відповідно, ця трава чудово лікує проноси. Але не зовсім вірно говорити, що травами лікуються: завдяки їм ми коригуємо собі. В ідеалі кожна людина повинна зібрати для себе потрібний трав'яний збір. Але до такої гармонії з навколишнім середовищем важко прийти, і далеко не у всіх виходить.

Недарма і сьогодні є гороскоп, наприклад друїдів, за яким є рослини, камені, трави, властиві людині в залежності від дати народження, знаком зодіаку. Трави - носії найчистішої інформації. І від того, яка людина працює з ними, залежить ефект і результат впливу цієї інформації на хворого. А цілителі, на жаль, бувають різні ".

Андрій Юрченко. Уже 25 років вивчає лікувальні властивості рослин.

КАЗКИ: ЗНАННЯ ДЛЯ МАЛЕНЬКИХ

Дітей завжди виховують за допомогою казки - цей найдоступніший спосіб донести важливу інформацію. Казки сприяють не тільки формуванню у дитини загальнолюдських якостей, але і виховання здорової способу життя, накопичення знань про здоров'я. Так, щоб перемогти Змія і одружитися на принцесі, потрібно бути в хорошій фізичній формі, допомагати немічним і не кидати в біді друзів. Вирушаючи в далекі мандри, герой бере з собою лише хліб (сухарі), а по дорозі харчується ягодами і грибами - тобто природного їжею, котра не тільки насичує, але і зміцнює імунітет. Чи не найважливішим фруктом в казках є яблука (часто молодильні), що, на думку дієтологів, цілком виправдано, адже яблука дійсно мають цілющі властивості і при регулярному споживанні в їжу оновлюють клітини. А коли герой заробляв рани і садна, він прикладав до них подорожник, чиї лікувальні якості добре відомі і зараз.

А коли герой заробляв рани і садна, він прикладав до них подорожник, чиї лікувальні якості добре відомі і зараз

По-козацьки: лікувалися співом, павутиння і ВОВКАМИ

Отже, що ж означає - козацьке здоров'я? Складається воно з цілого комплексу заходів, пояснюють експерти. "Починати потрібно з розпорядку дня: підйом до сходу сонця, початок дня супроводжувався молитвою, потім - купання у річці, причому у будь-який час року - то, що сьогодні ми називаємо загартовуванням, потім - молитва, - говорить історик Олександр Притула. - Тільки після цього починався «робочий» день: військові тренування і фізична праця. Після обіду були верхові вчення, під час яких виїжджали за "січові вали". до вечора вечеряли і закінчували день обов'язкової молитвою. тобто козак за добу проводив по 12 годин на активному русі і 4-5 разів на день мо ілся. Саме такий розпорядок дня, де розвиваються фізичне і духовне складові людини, призводить до здоров'я і довголіття. Наступним складовим здоров'я було раціональне харчування. Основою його були каші. Неодмінною складовою раціону були антипаразитарні продукти: цибуля, часник, трави. Хліб на Хортиці вважався делікатесом, тому що хліборобством займалися мало. Рибу називали другим хлібом, а це - білок і фосфор, що зміцнює імунітет ".

ХОРОША ВОДА І ПОЗИТИВ. Велике значення приділялося воді, як в кількісному, так і в якісному співвідношенні. Води намагалися пити дуже багато і знали, де знайти якісну. Серед козаків було розвинене лозоходство: брали дві гілочки лози і за допомогою їх шукали "живу" воду через енергію землі. Де ці гілочки перетиналися - там починали копати колодязь. До того же острів Хортиця, козачий стан, був буквально пронизаний джерелами ".

Важливим критерієм у здоров'ї козаків був гарний настрій, яке підтримувалося козацьким фольклором. В репертуарі козаків не було сумних пісень. "Коли душа плаче, козак однаково сміється", - говорили на Січі. Незважаючи на те, що нерідко козаки втрачали своїх побратимів в боях, вони були високодуховними людьми і вірили в життя після смерті, що дозволяло їм підтримувати оптимізм. Модне сьогодні вислів "Жити на позитиві" був девізом всіх козаків.

Змащуйте ВУСА дьогтю. "Звичайно, козаки теж хворіли, - продовжує Олександр Притула. - Відлуння лютують епідемій середньовічної Європи долітали й до Січі. В ті часи жартували, що коли була епідемія чуми, її підхопив аж один козаки то тому, що впав з коня і вивихнув ногу. Якщо серйозно, то в подібних випадках козаки змащували оселедець та вуса дьогтем, який зараз є складовою мазі Вишневського. Це був прекрасний антисептик, захищає від лютих недуг. до речі, в збережених архівах Січі жодної згадки про епідеміях немає. Правда, було од але згадка про передчасну смерть: осавул під Очаковом у часи русько-турецької війни помер від сонячного удару у віці 87 років! ".

козацька медицина полягала перш за все в профілактиці хвороби. І яка б не була хвороба, організм міг її подолати максимум за тиждень. Наші предки знали всього 13 хвороб (сьогодні їх 26 тисяч!). "Чи не здавайся болячки, а то вона тебе з'їсть", - твердила прислів'я тих часів. Дуже показовий в принципах козацької терапії українську мову, на якому слово "лікарня" означає "лікуваті" (лікувати), на відміну від російського "лікарня" - "хворіти".

Цілителі не просто лікували, а відновлювали цілісність людини.

РОБИЛИ ЛЮДИНИ ЦЕЛЬНО. Носіями козацької медицини були знахарі і цілителі. Знахарі несли в собі знання, накопичені попередніми поколіннями, і знали, як вилікувати. А ось цілителі (від слова "цілісний") були безпосередніми практиками козацької медицини - робили людини цільним, домагаючись гармонії душі і тіла. Сама методика називалася "правкою". Недарма і зараз говорять, щоб людина не лікувався, а одужував. Були також більш вузькі фахівці, наприклад глинюки, які лікували глиною: певними сортами цієї природної породи замазували рани, сприяю їх загоєнню. Інші сорти глини навіть ковтали, прочищаючи тим самим шлунково-кишковий тракт.

Відомі випадки, коли практикувалося лікування співом. Були спеціальні терапевтичні наспіви! Завдяки певним секретним словами, правильному диханню і тембру, який торкався душевні нотки хворого, той виліковувався. Прообразом пісні "Ой мороз, морозець, не морозь мене" була козацька оздоровча пісня "Гей, мороз, мороз, чи не студи мене". Якщо її правильно заспівати, вона підвищує імунітет людини! Недарма козацьке хоровий спів ЮНЕСКО внесло до списку нематеріальної культурної спадщини людства. Козацька медицина - це більшою мірою філософія , Що грунтується на дослідженні внутрішніх резервів людини. А внутрішні резерви формувалися в першу чергу способом життя. На відміну від народної медицини, завдання козацької, як і будь-якої військово-польової медицини, - швидко "поставити на ноги" воїна.

ВОДА І ПАВУТИНА. При якому захворюванні рекомендувалося менше їсти і пити багато води. Застуда лікувалася так: хворого ставили босими ногами по щиколотки в таз з холодною водою на одну хвилину. Потім розтирали ступні і, облачивши ноги в вовняні шкарпетки, примушували козака півгодини бігати. Після цього, закутавши трьома кожухами, його укладали в ліжко біля вогнища, щоб пропотів. На ранок козак йшов в бій здоровим.

Настоянкою з полину виганяли з організму всіх паразитів. Відвари з хвої чудово зміцнювали імунітет у зимовий період. Полосканням рота відваром з дубової кари виліковували зубний біль. Рани, які воїнам нерідко доводилося отримувати в боях, лікували глиною і павутиною, котра є відмінним природним антисептиком. Павутину змішували зі слиною і обмотували нею кровоточать місця на тілі. Також вважалася відмінним антибіотиком сеча: іноді її навіть пили, щоб уникнути зараження крові, або змащували рани.

ВОВЧЕ М'ЯСО. Щоб підтримувати в тонусі життєві сили, козаки їли вовче м'ясо, яке перед вживанням варили в розчині з певних трав. У походах нерідко рятувала козаків і вовча шкура, яку возили з собою. Якщо воїн простигав, йому давали відвар з трав на спирту і, закутавши вовчої шкурою, просоченої відварами з трав, садили біля багаття. Під покровом такої кожуха організм потів, очищалася лімфа і відкривалися пори на шкірі, через які, разом з ароматом трав, в організм надходила "вовча сила", здатна прекрасно боротися з вірусами.

Костоправами козаки були знатні. Іван Сірко мав аж вісім переломів, не сумісних з рухом. Проте бився і виграв близько 60 битв! Для "правки" кісток і хребта козаки використовували древко від нагайки, ручки від шабель. Особливі умільці, за легендами, могли зібрати воєдино роздроблені кістки курки, заховані в мішок з піском. Причому не дістаючи з мішка!

Користувалися і голковколюванням: натиснувши визначені точки на тілі, людина знаходила нові сили. Тільки замість голок козаки використовували вістрі ножа. Наприклад, непритомність "лікували" натисканням вістря на точки в ніздрях, а серце - уколами на точки в мізинці.

Козацьке здоров'я. Складається в правильному розпорядку дня, вправах і правильній їжі.

ЛІКАР: ЦІ МЕТОДИ - експериментальна

"Козаки жили в ХV столітті, коли ні про які дослідженнях на медичну тематику навіть мова не йшла, - каже київський сімейний лікар Дмитро Кекух. - Всі методи лікування, які тоді з'являлися, в більшості своїй були отримані шляхом постійних експериментів. Безумовно, вони кому -то допомагали і рятували життя, але комусь могли і нашкодити - все залежало від конкретних обставин.

Як бачимо, у козаків ефективно використовувалося лікування лікарськими рослинами. Сьогодні деякі лікарі також використовують у своїй практиці фітотерапію. Але, в порівнянні з ХV століттям, медицина зробила крок вперед, і рослини, які в ній використовуються, проходять через безліч досліджень, перш ніж потрапляють на ринок . Крім того, період, в який було зрізано рослина, вираховується зараз набагато точніше, ніж у козаків, - там рослини, наприклад, збирали "на четверту повний місяць". А від цього насправді дуже залежить і ефективність лікування певних рослиною, і його дозування.

У той час були знахарі, які поколіннями виношували свої методи лікування. Частина їх методик була ефективною просто тому, що інших варіантів допомоги не було. Але багато методики, які використовувалися тоді, сьогодні втрачають сенс, оскільки винайдені дієві і ефективні препарати. Найгірше - що знаходяться люди, які, дізнавшись про такі методики, намагаються застосовувати їх без консультації лікаря, але ж таке лікування може зашкодити більше, ніж допомогти. Наприклад, замазування ран глиною може привести до фатальних наслідків. Ефективність лікування вовчим м'ясом науково не доведена. Павутину, можливо, раніше дійсно використовували для лікування ран. Але сьогодні є безліч якісних і надійних засобів, знайти які в нашому світі простіше, ніж метр павутини ".

Але сьогодні є безліч якісних і надійних засобів, знайти які в нашому світі простіше, ніж метр павутини

Цілителі. Вони знають, коли потрібно збирати корисні трави.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

Код нації: чому українцеві не соромно бути "Кощієм" і як козаки досягали довголіття

Традиція. Чоловікам не дарма бажають саме козацького здоров'я: козаки жили понад 100 років.

Фото: Сергій Ніколаєв

Наші співвітчизники зараз з гордістю підкреслюють свою приналежність до української нації. Але на питання «Що означає бути українцем?" або "Що таке бути нацією?" може відповісти далеко не кожен. Нація, за загальноприйнятим визначенням, - це суспільство людей, які через єдину долю знаходять єдиний характер. У кожної нації є ДНК - унікальний код, який захований в самому простому і, здавалося б, зрозумілою - обереги, казках, піснях. У попередніх публікаціях спецпроекту "Секрет нації" ми писали про код, "зашиті" в мотанках, колискових, писанках, вишиванках, казках, гуморі. Цього разу з істориком Олександром Притулою і травником з 25-річним стажем Андрієм Юрченко ми вирішили поговорити про здоров'я по-українськи.

"Нерідко я вирушаю в експедиції історичними місцями. Буваю і на козацьких кладовищах, - розповідає пан Олександр Притула. - По датам народження і смерті на могильних хрестах я роблю висновок, що козаки жили мінімум до 80 років, а то і до 120. Останній отаман Запорізької Січі, Калнишевський, незважаючи на те що 25 років просидів у в'язниці, жив 112 років! Відомий факт участі в рукопашному бою старійшини Війська Запорозького, якому було 92 роки. І таких довгожителів серед козаків було чимало, в той час як в Європі середня тривалість життя була 45-50 ле т. Недарма наших предків називали "чахликами безсмертними" - не тому, що злісні були, а тому, що ще до хрещення Русі Кощуна називали зберігачів древніх знань, які наші предки передавали з покоління в покоління. У числі цих знань - як бути здоровим і жити довго. Ланцюжок подібних знань і є код нації, який проявляється в нас протягом багатьох століть. Недарма ж до сих пір в Україні бажають один одному саме козацького здоров'я, причому особливо чоловікам. Але в це і інший секрет є: наприклад, всім відомий танець гопак - це постійні розтяжки, стрибки і присідання. А вони змушують циркулювати венозну кров, сприяючи потенції ".

"Слов'яни завжди були охайної нацією. Про це свідчить кількістю бань і одягом яку робили з природних матеріалів - льону і конопель, - упевнений український травник Андрій Юрченко. - Їжа була в основному рослинною, м'ясо їли тільки у свята. Основу раціону складали трави, коренеплоди , ягоди і т. д. Весь асортимент сьогоднішніх аптек колись ріс у дворах наших бабусь, ліс був взагалі аптечним супермаркетом від будь-якої недуги. Багато ліків наші предки знаходили в природі від відчаю, "методом тику", коли колишні трави вже н допомагали. У слов'ян була сакральна дата - 10 травня, коли жінки йшли в поля і ліси збирати трави, якими потім лікували всю сім'ю. Крім того, здоров'я - це ще й місце, де ми живемо. Якщо громада ставала більше 10 тисяч чоловік, частина повинна була піти на з'являтимуться нові земель. Наші предки розуміли, що велике скупчення людей - це бруд, агресія і сміття, в тому числі енергетичний ".

ТРАВИ: Заткнися Гузнов І ВЕРОНІКА

"Головна перевага нашої нації - її вік: чим давніший нація, тим більше у неї знань, - каже травник з 25-річним стажем Андрій Юрченко. - Вважається, що людство лікується травами вже близько 20 тисяч років. Хоча я думаю, що вже з появою трав і почалося їх практичне застосування як в побуті, так і в лікуванні. за такий величезний період людство в цілому і наш етнос зокрема накопичили величезний пласт знань по частині фітотерапії. на жаль, був період, коли цю науку забороняли, наприклад в сталінські часи. Тільки в 60-х роках прошлог століття вийшла перша книга з фітотерапії. До цього вся інформація передавалася з вуст в уста. Наприклад, є така трава - вероніка, про яку існує легенда: нібито була дівчина, яка дуже любила свого хлопця, а коли він смертельно захворів, дівчина перетворилася в лікарську траву, щоб врятувати життя свого коханого. Подивившись сьогодні на її медичне опис, виявляється, що це чи не найбільша універсальна трава, лікує практично всі хвороби, починаючи шлунковими проблемами і закінчуючи укусами змій. А росте вона практично по всій території нинішньої України!

Асортимент сьогоднішніх аптек ріс у дворах наших бабусь.

Або ще приклад. Траву буквицу (різновид шавлії. - Авт.), Виявляється, застосовували під час обрядів, присвячених Перуну, її курили і обкурювали нею простір. Сьогодні я дізнаюсь, що деякі різновиди шавлії мають галюциногенні властивості. Відповідно, за допомогою цієї трави наші предки входили в стан медитації та спілкування з вищими силами. На похоронах в стародавні часи використовували ялівець: він володіє сильними бактерицидними властивостями. Корінь аїру знезаражував воду. В ареалі його проростання могли сміливо пити воду як люди, так і домашню худобу. А трава "заткни зад" (мелколепестник канадський) взагалі була незамінна! "Гузнов" називали попки домашньої птиці, відповідно, ця трава чудово лікує проноси. Але не зовсім вірно говорити, що травами лікуються: завдяки їм ми коригуємо собі. В ідеалі кожна людина повинна зібрати для себе потрібний трав'яний збір. Але до такої гармонії з навколишнім середовищем важко прийти, і далеко не у всіх виходить.

Недарма і сьогодні є гороскоп, наприклад друїдів, за яким є рослини, камені, трави, властиві людині в залежності від дати народження, знаком зодіаку. Трави - носії найчистішої інформації. І від того, яка людина працює з ними, залежить ефект і результат впливу цієї інформації на хворого. А цілителі, на жаль, бувають різні ".

Андрій Юрченко. Уже 25 років вивчає лікувальні властивості рослин.

КАЗКИ: ЗНАННЯ ДЛЯ МАЛЕНЬКИХ

Дітей завжди виховують за допомогою казки - цей найдоступніший спосіб донести важливу інформацію. Казки сприяють не тільки формуванню у дитини загальнолюдських якостей, але і виховання здорової способу життя, накопичення знань про здоров'я. Так, щоб перемогти Змія і одружитися на принцесі, потрібно бути в хорошій фізичній формі, допомагати немічним і не кидати в біді друзів. Вирушаючи в далекі мандри, герой бере з собою лише хліб (сухарі), а по дорозі харчується ягодами і грибами - тобто природного їжею, котра не тільки насичує, але і зміцнює імунітет. Чи не найважливішим фруктом в казках є яблука (часто молодильні), що, на думку дієтологів, цілком виправдано, адже яблука дійсно мають цілющі властивості і при регулярному споживанні в їжу оновлюють клітини. А коли герой заробляв рани і садна, він прикладав до них подорожник, чиї лікувальні якості добре відомі і зараз.

А коли герой заробляв рани і садна, він прикладав до них подорожник, чиї лікувальні якості добре відомі і зараз

По-козацьки: лікувалися співом, павутиння і ВОВКАМИ

Отже, що ж означає - козацьке здоров'я? Складається воно з цілого комплексу заходів, пояснюють експерти. "Починати потрібно з розпорядку дня: підйом до сходу сонця, початок дня супроводжувався молитвою, потім - купання у річці, причому у будь-який час року - то, що сьогодні ми називаємо загартовуванням, потім - молитва, - говорить історик Олександр Притула. - Тільки після цього починався «робочий» день: військові тренування і фізична праця. Після обіду були верхові вчення, під час яких виїжджали за "січові вали". до вечора вечеряли і закінчували день обов'язкової молитвою. тобто козак за добу проводив по 12 годин на активному русі і 4-5 разів на день мо ілся. Саме такий розпорядок дня, де розвиваються фізичне і духовне складові людини, призводить до здоров'я і довголіття. Наступним складовим здоров'я було раціональне харчування. Основою його були каші. Неодмінною складовою раціону були антипаразитарні продукти: цибуля, часник, трави. Хліб на Хортиці вважався делікатесом, тому що хліборобством займалися мало. Рибу називали другим хлібом, а це - білок і фосфор, що зміцнює імунітет ".

ХОРОША ВОДА І ПОЗИТИВ. Велике значення приділялося воді, як в кількісному, так і в якісному співвідношенні. Води намагалися пити дуже багато і знали, де знайти якісну. Серед козаків було розвинене лозоходство: брали дві гілочки лози і за допомогою їх шукали "живу" воду через енергію землі. Де ці гілочки перетиналися - там починали копати колодязь. До того же острів Хортиця, козачий стан, був буквально пронизаний джерелами ".

Важливим критерієм у здоров'ї козаків був гарний настрій, яке підтримувалося козацьким фольклором. В репертуарі козаків не було сумних пісень. "Коли душа плаче, козак однаково сміється", - говорили на Січі. Незважаючи на те, що нерідко козаки втрачали своїх побратимів в боях, вони були високодуховними людьми і вірили в життя після смерті, що дозволяло їм підтримувати оптимізм. Модне сьогодні вислів "Жити на позитиві" був девізом всіх козаків.

Змащуйте ВУСА дьогтю. "Звичайно, козаки теж хворіли, - продовжує Олександр Притула. - Відлуння лютують епідемій середньовічної Європи долітали й до Січі. В ті часи жартували, що коли була епідемія чуми, її підхопив аж один козаки то тому, що впав з коня і вивихнув ногу. Якщо серйозно, то в подібних випадках козаки змащували оселедець та вуса дьогтем, який зараз є складовою мазі Вишневського. Це був прекрасний антисептик, захищає від лютих недуг. до речі, в збережених архівах Січі жодної згадки про епідеміях немає. Правда, було од але згадка про передчасну смерть: осавул під Очаковом у часи русько-турецької війни помер від сонячного удару у віці 87 років! ".

козацька медицина полягала перш за все в профілактиці хвороби. І яка б не була хвороба, організм міг її подолати максимум за тиждень. Наші предки знали всього 13 хвороб (сьогодні їх 26 тисяч!). "Чи не здавайся болячки, а то вона тебе з'їсть", - твердила прислів'я тих часів. Дуже показовий в принципах козацької терапії українську мову, на якому слово "лікарня" означає "лікуваті" (лікувати), на відміну від російського "лікарня" - "хворіти".

Цілителі не просто лікували, а відновлювали цілісність людини.

РОБИЛИ ЛЮДИНИ ЦЕЛЬНО. Носіями козацької медицини були знахарі і цілителі. Знахарі несли в собі знання, накопичені попередніми поколіннями, і знали, як вилікувати. А ось цілителі (від слова "цілісний") були безпосередніми практиками козацької медицини - робили людини цільним, домагаючись гармонії душі і тіла. Сама методика називалася "правкою". Недарма і зараз говорять, щоб людина не лікувався, а одужував. Були також більш вузькі фахівці, наприклад глинюки, які лікували глиною: певними сортами цієї природної породи замазували рани, сприяю їх загоєнню. Інші сорти глини навіть ковтали, прочищаючи тим самим шлунково-кишковий тракт.

Відомі випадки, коли практикувалося лікування співом. Були спеціальні терапевтичні наспіви! Завдяки певним секретним словами, правильному диханню і тембру, який торкався душевні нотки хворого, той виліковувався. Прообразом пісні "Ой мороз, морозець, не морозь мене" була козацька оздоровча пісня "Гей, мороз, мороз, чи не студи мене". Якщо її правильно заспівати, вона підвищує імунітет людини! Недарма козацьке хоровий спів ЮНЕСКО внесло до списку нематеріальної культурної спадщини людства. Козацька медицина - це більшою мірою філософія , Що грунтується на дослідженні внутрішніх резервів людини. А внутрішні резерви формувалися в першу чергу способом життя. На відміну від народної медицини, завдання козацької, як і будь-якої військово-польової медицини, - швидко "поставити на ноги" воїна.

ВОДА І ПАВУТИНА. При якому захворюванні рекомендувалося менше їсти і пити багато води. Застуда лікувалася так: хворого ставили босими ногами по щиколотки в таз з холодною водою на одну хвилину. Потім розтирали ступні і, облачивши ноги в вовняні шкарпетки, примушували козака півгодини бігати. Після цього, закутавши трьома кожухами, його укладали в ліжко біля вогнища, щоб пропотів. На ранок козак йшов в бій здоровим.

Настоянкою з полину виганяли з організму всіх паразитів. Відвари з хвої чудово зміцнювали імунітет у зимовий період. Полосканням рота відваром з дубової кари виліковували зубний біль. Рани, які воїнам нерідко доводилося отримувати в боях, лікували глиною і павутиною, котра є відмінним природним антисептиком. Павутину змішували зі слиною і обмотували нею кровоточать місця на тілі. Також вважалася відмінним антибіотиком сеча: іноді її навіть пили, щоб уникнути зараження крові, або змащували рани.

ВОВЧЕ М'ЯСО. Щоб підтримувати в тонусі життєві сили, козаки їли вовче м'ясо, яке перед вживанням варили в розчині з певних трав. У походах нерідко рятувала козаків і вовча шкура, яку возили з собою. Якщо воїн простигав, йому давали відвар з трав на спирту і, закутавши вовчої шкурою, просоченої відварами з трав, садили біля багаття. Під покровом такої кожуха організм потів, очищалася лімфа і відкривалися пори на шкірі, через які, разом з ароматом трав, в організм надходила "вовча сила", здатна прекрасно боротися з вірусами.

Костоправами козаки були знатні. Іван Сірко мав аж вісім переломів, не сумісних з рухом. Проте бився і виграв близько 60 битв! Для "правки" кісток і хребта козаки використовували древко від нагайки, ручки від шабель. Особливі умільці, за легендами, могли зібрати воєдино роздроблені кістки курки, заховані в мішок з піском. Причому не дістаючи з мішка!

Користувалися і голковколюванням: натиснувши визначені точки на тілі, людина знаходила нові сили. Тільки замість голок козаки використовували вістрі ножа. Наприклад, непритомність "лікували" натисканням вістря на точки в ніздрях, а серце - уколами на точки в мізинці.

Козацьке здоров'я. Складається в правильному розпорядку дня, вправах і правильній їжі.

ЛІКАР: ЦІ МЕТОДИ - експериментальна

"Козаки жили в ХV столітті, коли ні про які дослідженнях на медичну тематику навіть мова не йшла, - каже київський сімейний лікар Дмитро Кекух. - Всі методи лікування, які тоді з'являлися, в більшості своїй були отримані шляхом постійних експериментів. Безумовно, вони кому -то допомагали і рятували життя, але комусь могли і нашкодити - все залежало від конкретних обставин.

Як бачимо, у козаків ефективно використовувалося лікування лікарськими рослинами. Сьогодні деякі лікарі також використовують у своїй практиці фітотерапію. Але, в порівнянні з ХV століттям, медицина зробила крок вперед, і рослини, які в ній використовуються, проходять через безліч досліджень, перш ніж потрапляють на ринок . Крім того, період, в який було зрізано рослина, вираховується зараз набагато точніше, ніж у козаків, - там рослини, наприклад, збирали "на четверту повний місяць". А від цього насправді дуже залежить і ефективність лікування певних рослиною, і його дозування.

У той час були знахарі, які поколіннями виношували свої методи лікування. Частина їх методик була ефективною просто тому, що інших варіантів допомоги не було. Але багато методики, які використовувалися тоді, сьогодні втрачають сенс, оскільки винайдені дієві і ефективні препарати. Найгірше - що знаходяться люди, які, дізнавшись про такі методики, намагаються застосовувати їх без консультації лікаря, але ж таке лікування може зашкодити більше, ніж допомогти. Наприклад, замазування ран глиною може привести до фатальних наслідків. Ефективність лікування вовчим м'ясом науково не доведена. Павутину, можливо, раніше дійсно використовували для лікування ран. Але сьогодні є безліч якісних і надійних засобів, знайти які в нашому світі простіше, ніж метр павутини ".

Але сьогодні є безліч якісних і надійних засобів, знайти які в нашому світі простіше, ніж метр павутини

Цілителі. Вони знають, коли потрібно збирати корисні трави.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

Але на питання "Що значить бути українцем?
Або "Що таке бути нацією?
Але на питання «Що означає бути українцем?
Або "Що таке бути нацією?
Але на питання «Що означає бути українцем?
Або "Що таке бути нацією?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация