Комерційна вирубка: через 50 років в Пущі-Водиці ліс зникне (розслідування)

8:20

Чому ті, хто повинен охороняти і берегти курортні ліси, рубають НЕ сухостій, а здорові дуби і сосни? Хто повинен контролювати вирубку лісу? Звідки у чиновників комунального підприємства майно, яке не відповідає їх заробітної плати? (Програма «Народна прокуратура» за 14 жовтня 2017 року на телеканалі 112.Украіна).

Пуща-Водиця - це лісовий оазис столиці. Тут ростуть столітні сосни і двохсотрічні дуби. Заказник знаходиться під охороною закону і вирубка дерев тут суворо заборонено. Масові вирубки перетворили ліс в решето. Але знищують ліс не браконьєри, а самі лісники. Так вважає експерт Володимир Борейко, директор київського еколого-культурного центру, заслужений природоохоронець України.

Лісники, отримуючи зарплату з бюджету, вирубують лісу не господарської категорії, а в курортній і рекреаційній зоні, де таких вирубок не повинно бути. Під виглядом санітарних рубок ними знищуються елітні дерева.

Ліс на околиці столиці розмістився на площі понад 20 тис. Га, з яких 18 тис. Га - заповідна зона. Доглядає за лісом комунальне підприємство «Святошинське лісопаркове господарство», яке є окремою ланкою «Київзеленбуду». Він в свою чергу підпорядковується Київській міській державній адміністрації. За даними «Київзеленбуду», за останні 10 років проведена суцільна санітарна вирубка на площі 177,8 га.

Двохсотлітні дуби і столітні сосни Пущі-Водиці - це щит від чорнобильської радіації і тління торфовищ для столичних жителів. У Пущі-Водиці знаходиться близько 40 санаторіїв, в яких українці лікують серцево-судинні захворювання, а також туберкульоз. Сосни виділяють фітонциди (біологічно активні речовини, що вбивають або пригнічують ріст і розвиток хвороботворних бактерій, - Ред.), Цим ​​повітрям лікуються хворі на туберкульоз. Можна сказати, що цей ліс є природним інгалятором.

Лісопатологія ставлять на деревах мітки блакитною фарбою. Це вирок: такі дерева будуть піддаватися вирубці, так як вони або хворі, або поїдені шкідниками і є сухостоєм.

Журналісти разом з експертом обстежили дерева з блакитними мітками. Чи є вони дійсно хворими і сухими? Але дерева виявилися не аварійними, а живими, хорошими і здоровими. Для чого ж їх позначили блакитною фарбою, під зруб? Еколог пояснив, що з одного столітнього дуба вийде приблизно п'ять кубів кругляка, а це приблизно одна п'ята від вартості однокімнатної квартири в Києві. А дерева, які й справді сухі або хворі, які не позначені. Їх зрізати не збираються, тому що це - не рентабельно. Згодом впадуть самі. Така деревина не потрібна, вона не піде на дошки. У кращому випадку, на дрова. Чому ж лісопаркове господарство не виконує своїх обов'язків?

Вся справа в ціні, пояснив експерт. Адже 20 кубів елітного дуба коштує близько 10 тис. Доларів. А сухий дуб такого ж обсягу не варто майже нічого. Швидше за все, таке дерево піде на дрова, за кілька десятків тисяч гривень. Лісникам не вигідно таким займатися. За словами Володимира Борейка, за 10 років вирубано 10% лісу. Якщо не зупинити лісників-шкідників, ще через 50 - 60 років ліси зовсім не буде, так як вироблення площі комунальне підприємство не засаджує молодими деревами. А що залишилися шматки не можна буде назвати лісом.

На місці, де відбувається санітарна вирубка, повинні бути лісорубні квитки. У КП "Святошинське лісопаркове господарство" є своя пилорама в Пущі-Водиці. Сюди повинні привозити сухий ліс. Але, за словами місцевих жителів, ліс в основному везуть в Горенко, там є близько 20 нелегальних пилорам. Під виглядом клієнтів, які хочуть купити елітне дерево, журналістам вдалося з'ясувати, що так просто, з людиною з вулиці, розмовляти не будуть. Купити кругляк навіть самим пилорам дуже непросто. Тому що ліс вигідніше продавати на експорт, за валюту. Куди ж насправді везуть елітний кругляк?

Журналісти вирішили перевірити декларації чиновників КП "Святошинського лісопаркового господарства". Чи не мають вони бізнесу, пов'язаного з виробленням деревини? У селі Горенка Київської області знаходиться ділянка майстра по лісозаготівлях цього КП Шкільного Віталія Вікторовича, який він вказав своєї декларації. На цій ділянці - складені дерева. Журналісти перевірили, що це за дерево і чи можна його купити. З розмови з продавцем стало зрозуміло, що на ділянці майстра по лісозаготівлях продають живий кругляк.

У своїй декларації Віталій Шкільний вказав єдиний дохід. Це зарплата 6000 грн в місяць. І подарунки у негрошовій формі майже на мільйон гривень. А ще два будинки в селі Горенка, Landcruiser і дві бюджетні машини Нива.

При вивченні декларації інших чиновників "Святошинського лісопаркового господарства" журналісти виявили, що при невеликих зарплатах - на сите життя їм цілком вистачає. Наприклад, майстер Костянтин Стегнюк в минулому році придбав Lexus RX350 за 500 тис. Гривень, і це при зарплаті близько 5 тис. Гривень на місяць.

У графі «нерухомість» він нічого не вказав, лише порожню ділянку. А прописаний Стегнюк в котеджі навпроти, у дворі якого й стоїть дорогий автомобіль.

У інших співробітників лісопаркового господарства та ж історія. Садиба з басейном в елітному котеджному містечку і дорогий автомобіль при вельми скромної зарплати є і у Ореста Обухівського, директора з екологічної політики та благоустрою.

Журналісти написали три запити в комунальне підприємство "Святошинське лісопаркове господарство", чому на ділянці майстра по лісозаготівлях продають свіжий кругляк. Відповіді не отримали. Зате отримали таку відповідь від «Київзеленбуду»:

Санітарна очистка лісу є лише прикриття звичайної комерційної вирубки лісу, забороненої на заповідних територіях. Зустріти в таких лісах представників державної екологічної інспекції - щось з розряду фантастики.

Експерт Володимир Борейко пояснив, що держекоінспекція - це малопотужна організація, яка не має коштів, можливостей і фахівців. Щоб приїхати в ліс, необхідний автомобіль. Автомобілів не вистачає. Функції держави спеціально послаблюються. В уряді є особи, зацікавлені в цьому бізнесі. Ці люди хочуть пиляти ліс без обмежень, скидати шкідливі речовини у водойми без обмежень і отримувати за це гроші в нескінченному величезній кількості. Святошинське лісопаркове господарство в цьому році перевіряли тричі, але жодного разу не перевіряли Пущу-Водицю.

Оцінити збиток, нанесений незаконною вирубкою лісу, неможливо, так як це злочин проти здоров'я нації, яке не можна вимірювати грошима. Ліс лисіє, а бізнес працює. І все це в рамках одного комунального господарства.

Програма "Народна прокуратура" за 14 жовтня 2014 року на телеканалі 112.Украіна

Чому ті, хто повинен охороняти і берегти курортні ліси, рубають НЕ сухостій, а здорові дуби і сосни?
Хто повинен контролювати вирубку лісу?
Звідки у чиновників комунального підприємства майно, яке не відповідає їх заробітної плати?
Чи є вони дійсно хворими і сухими?
Для чого ж їх позначили блакитною фарбою, під зруб?
Чому ж лісопаркове господарство не виконує своїх обов'язків?
Куди ж насправді везуть елітний кругляк?
Чи не мають вони бізнесу, пов'язаного з виробленням деревини?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация