Контрактна армія України: успіхи і недоліки

Версія для друку

Наскільки якісними є зміни в українській армії?

Спілкування з багатьма респондентами - офіцерами, солдатами, цивільними працівниками і членами сімей військовослужбовців - досить переконливо свідчить, що сьогодні головною мотивацією служби багатьох контрактників є зарплата 7-8 тис. Грн. Звичайно, багато хто з військових - патріоти і мотивовані люди. Але є і ті, для кого визначальний фактор - гроші. І це небезпечно. Згадаймо ситуацію навесні 2014 року в Криму, коли з 20 тис. Військовослужбовців і правоохоронців 14 тис. Залишилися на півострові. З них приблизно половина змінили присяги і пішли на службу до силових структур країни-агресора - Російської Федерації. До зраді цих людей спонукали два чинники:

- обіцяна значно більша зарплата в ВС РФ;

- походження з тієї ж території (Криму), де особа проходила військову службу і де панували проросійські настрої.

В тему: Як Росія підставила всіх порушили українську присягу

У той же час навесні - влітку 2014 го, коли почалася війна в Донбасі, більшість військовослужбовців Збройних сил України, а також багато працівників правоохоронних органів відмовилися співпрацювати з сепаратистами і виїхали з тимчасово окупованих територій. Незважаючи на обіцянки «кращого життя» з Росією і сепаратистські настрої, що панували в деяких частинах Донецької та Луганської областей, ці люди залишилися вірними присязі.

З давніх часів існувало два типи комплектування армій: по найму (з грошовою винагородою) і за призовом - відповідно до загальним військовим обов'язком. Другий тип формування збройних сил вимагає високої патріотичної свідомості громадян і широкого залучення коштів на озброєння і постачання. Саме за таких умов армія призовників здатна перемагати ворога. Без патріотизму війська, укомплектовані за призовом, легко піддаються деморалізації: так було з російською армією під час Першої світової. Без грошей навіть патріотичне військо не здатне досить озброїтися і екіпіруватися, а значить, і виграти війну.

В тему: Як виграти війну. Чому варто вчитися у ізраїльтян - інструктор з Ізраїлю

Армії за наймом зазвичай складаються з людей, які вибрали військову справу своєю професією або яким нікуди подітися. Вважається, що найманці схильні за велику суму перейти на службу до комусь іншому, навіть до ворога. Але історії випадки їх масових зрад, навіть якщо їм заборгували зарплату, практично не відомі.

Мобілізовані - це часто малокерованим люди, які не відчувають мотивації до участі в бойових діях, в цілому не дуже спортивні, не без проблем зі здоров'ям. Контрактники - переважно професійні солдати без таких недоліків. Серед мобілізованих трапляється досить великий відсоток дисциплінарних правопорушень, насамперед на тлі зловживання алкоголем. У Збройних силах України з початком демобілізації шостої хвилі рівень злочинності різко впав.

Звичайно, можна запитати: якщо контрактники краще мобілізованих, то чому вони в 2014 році не дали гідну відсіч ворогу? Але тут є кілька об'єктивних причин:

- професійні солдати - це чоловіки 25-40 років. Однак українські контрактники зразка 2014 го були в основному 19-21-річними юнаками, набраними під час останнього призову 2013 року, які оформили договір;

- в Збройних силах України до 2014-го військові навчання і стрільби проводили в мінімальних, недостатніх для підготовки солдатів масштабах;

- морально-психологічний стан контрактників, особливо після подій на Майдані, було нестабільним.

Зараз за багатьма показниками (вік, фізичний стан, військові навички, психологічна підготовка до ведення бою і знищення ворога) контрактники на кілька голів стоять вище своїх попередників.

У той же час чимало контрактників втомилися від служби, особливо коли немає активних бойових дій, а термін контракту закінчився. Але їх не відпускають, тому що відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в разі виникнення кризової ситуації термін цієї служби для них встановлюється до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію. 6 грудня Рада прийняла закон, який дозволяє військовим розривати контракт при АТО, проте він ще не підписаний президентом і до його імплементації ще далеко.

Безстрокові контракти погіршують моральний стан солдатів і офіцерів. Багато з них примусово залишаються на службі в армії.

Згідно з повідомленням прес-служби Міністерства оборони, на кінець вересня 2016 року зі Збройними силами України уклали контракт 53 тис. Військовослужбовців. Крім того, за оптимістичними твердженнями МО, ряди армії щомісяця поповнює до 6 тис. Нових контрактників.

Однак є і альтернативні дані, за якими приблизно у половини військових термін дії контракту закінчився і вони знаходяться в армії фактично з примусу. Що стосується поповнень контрактниками, то називають менші цифри: і 4 тис., А також 2 тис. На місяць.

Після особистого спілкування з працівниками військкоматів може виникнути враження, що в цілому вони оптимісти. За їх словами, значна частина людей, які укладають контракт, прагне потрапити в певні роди військ або частини. Їх мотивація - реалізуватися в одній з армійських професій. Раніше, до 2014 року, незважаючи на обіцяні високі зарплати, бажаючих служити за контрактом було менше. Зараз ми бачимо зростання популярності військової служби, адже зберігається небезпека російського вторгнення і на Донбасі продовжують існування сепаратистські «республіки».

Середній вік осіб, які підписують контракт - 30-40 років, значна частина з них - це люди, що реалізували себе, мають хороше здоров'я і фізичний стан.

Зазвичай бажаючим пропонують договір: солдатам на три роки, сержантам і офіцерам на п'ять. Однак в умовах збереження особливого періоду він перетворюється в безстроковий: людей з армії не відпускають.

Досить оптимістичні коментарі і офіцерів, які служать в високомобільних десантних військах, силах спеціальних операцій, повітряних силах.

За їх твердженням, солдати-контрактники десанту і спецназу - це переважно учасники бойових дій 2014-2015 років. Умовно їх можна розділити на дві категорії:

- ті, хто має мотивацію (помститися за друзів, не допустити сепаратистів і прихильників «русского мира» в свої будинки), любить військову справу і збирається реалізувати себе в цій області; таких солдатів більшість, і вони прагнуть потрапити в зону АТО;

- контрактники, яким вже все набридло і які хотіли б покинути службу, але змушені залишатися, тому що їх не відпускають з армії «до закінчення особливого періоду»; ці військовослужбовці переважно виконують свої обов'язки в тилу: ходять в наряди, бувають залучені в господарську роботи тощо.

Дисципліна серед контрактників надзвичайно висока. В значній мірі її підтримує система штрафів: одна догана - мінус 20% зарплати. Якщо військовослужбовець систематично порушує дисципліну, він ризикує взагалі перестати отримувати гроші, крім того, до нього будуть погано ставитися в частині.

Принципи комплектування мають свої плюси і мінуси. Військкомати насамперед комплектують контрактниками «свої» частини, тобто розташовані на території області. З одного боку, цим військовим зручно добиратися на вихідні додому, з іншого - така ситуація негативно впливає на комплектацію сил спеціального призначення, які набираються з усієї України. Спецназівці і десантники все-таки повинні бути людьми не дуже залежними від сімейного життя.

Техніка, озброєння, уніформа і харчування - все це на більш високому рівні, ніж було до 2014 року, але, звичайно, все ще не так добре, як в арміях країн НАТО.

Однак є й інші враження від сучасної контрактної армії. Психолог Оксана Н., яка працює з військовослужбовцями з 2014 року і спостерігала за всіма хвилями мобілізації, вважає, що нинішні контрактники в основному служать заради грошей. Її спостереження стосуються насамперед частин сухопутних військ, що знаходяться в зоні АТО. Серед контрактників-піхотинців, на думку фахівця, залишився дуже малий відсоток тих, хто має моральну мотивацію захищати свою країну. Решта пливуть за течією. Причому Оксана стверджує, що нормальні люди, схильні до будь-яких видів праці (розумової або фізичної), здатні заробити ці гроші і в цивільному житті. А тому, навіть потрапивши в лапи безстрокового контракту, вони намагаються всіма способами (перш за все за станом здоров'я) покинути армію.

В тему: Загиблі в листопаді - поіменно. Погляньте їм в очі

Між солдатами-контрактниками мотопіхотних і механізованих частин дійсно панують різні настрої. Серед цих людей чітко виділяється три категорії:

- особи, які свідомо підписали контракт «до перемоги» і залишатимуться в армії до кінця;

- військовослужбовці, які готові повернутися в армію в разі, якщо відновляться бойові дії, але зараз хочуть додому (але їх не відпускають);

- ті, хто служить для зарплати.

Після звільнення шостої хвилі мобілізованих, яку провели восени 2016 року, треба буде вирішувати питання солдат, чиї контракти підійшли до кінця. Ці люди віддали частину свого життя захисту Батьківщини, і в умовах виникнення бойових дій більшість з них знову прийде в армію. Навіть якщо кількість особового складу Збройних сил України радикально зменшиться, їх треба відпустити, і тоді армія помітно оздоровиться морально.

-

Ярослав Тинченко, опубліковано у виданні Тиждень.ua

Переклад: аргумент

В тему:

Звичайно, можна запитати: якщо контрактники краще мобілізованих, то чому вони в 2014 році не дали гідну відсіч ворогу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация