Козьма Прутков: біографія вигаданого письменника, історія створення образу.

  1. Письменник-камердинер
  2. Байки, вірші, афоризми
  3. Де публікувався Козьма Прутков
  4. Вигаданий портрет вигаданого письменника
  5. «Біографічні відомості про Козьми Пруткова»

До Візьми Прутков «народився» в 1851 році і «прожив» всього 12 років. За цей час з-під його пера з'явилися кілька п'єс, десятки віршів, байок і афоризмів, які стали крилатими виразами і використовуються досі. Згадуємо історію вигаданого письменника.

Письменник-камердинер

До Візьми Прутков «народився» в 1851 році і «прожив» всього 12 років

Олексій Толстой. Фотографія: wikimedia.org

org

Володимир Жемчужников. Фотографія: wikimedia.org

org

Олександр Жемчужников. Фотографія: wikimedia.org

org

Олексій Жемчужников. Фотографія: coollib.com

Козьма Прутков - колективний псевдонім чотирьох письменників. У 50-60-ті роки XIX століття під ним публікували свої твори Олексій, Олександр і Володимир Жемчужникови і їхній двоюрідний брат Олексій Толстой.

«Прутковський гурток» зародився в 1851 році в Павлівці - родовому маєтку Жемчужникових (сьогодні - Долгоруковський район Липецької області). Там вони разом з Олексієм Толстим провели все літо. Також в «прутковских гуртку» брав участь російський поет Олександр Аммосов і художник Лев Жемчужников. Всі захоплювалися літературою: Толстой писав сатиричні вірші, Олексій Жемчужников - комедії для домашнього театру, Олександр - вірші, афоризми і байки. У Павлівці з'явилися жартівливі байки - «Незабудки і зап'ятках», «Кондуктор і тарантул», «Чапля і бігові дрожки».

Так з'явився пародійний образ письменника-чиновника, дотепника Козьми Пруткова. Справжнім Пруткова був камердинер одного з братів, і за використання свого імені він отримав 50 рублів.

Байки, вірші, афоризми

Прутков не обмежувався першими написаними байками. Незабаром з-під його пера стали виходити вірші і п'єси. Більшість творів були сатиричними: автор висміював різні явища з російської дійсності, а особливо - літературу.

Одним з найпопулярніших творів Пруткова стали його афоризми.

Дослідник літератури Микола Гербель ставив Козьму Пруткова в один ряд з Денисом Фонвізіна і Олександром Грибоєдовим , Миколою Гоголем і Михайлом Салтиковим-Щедріним . Гербель включив вірші вигаданого письменника в хрестоматію «Російські поети в біографіях і зразках», яку склав в 1873 році. Письменники-сучасники - Аполлон Григор'єв, Микола Чернишевський , Микола Добролюбов - присвячували Козьми Пруткова критичні статті. А багато читачів вірили в те, що Прутков існує насправді.

Де публікувався Козьма Прутков

Микола Кузьмін. Козьма Прутков перед морем життєвим. Ілюстрація до книги «Плоди роздуми». Видавництво «Художник РРФСР», Ленінград, 1962

Видавництво «Художник РРФСР», Ленінград, 1962

Лев Жемчужников, Олександр Бейдеман, Лев Лагоріо. Портрет Козьми Пруткова. 1853-1854

1853-1854

Микола Кузьмін. Козьма Прутков «в молодості». Ілюстрація до книги «Плоди роздуми». Видавництво «Художник РРФСР», Ленінград, 1962

Вперше твори вигаданого письменника з'явилися в 1854 році в «Современнике» . У гумористичному додатку до журналу - «Літературному Ералаш» - вийшли «Дозвілля Козьми Пруткова». Сюди входило передмову, вірші, байки і «Лист відомого Козьми Пруткова до невідомого фейлетоністу« С.-Петербурзьких відомостей з приводу статті цього останнього ».

Після першої публікації твору Пруткова довго не друкувалися. Лише через п'ять років в «Современнике з'явилися« Пух і пір'я. До дозвілля Козьми Пруткова », потім в журналах« Іскра »вийшли« Думки і афоризми »і анекдоти. Також Пруткова публікували в «Розвазі» і сатиричному журналі «Свисток».

Вигаданий портрет вигаданого письменника

Як писав Володимир Жемчужников: «Моральний і розумовий образ К. Пруткова створився, як каже мій брат, не водночас, а поступово, як би сам собою, і лише потім доповнювався і домальовує нами свідомо». Про те, щоб письменник Прутков знайшов впізнаваний образ, подбали Лев Жемчужников і художники Олександр Бейдеман і Лев Лагоріо. У 1853 році був написаний вигаданий портрет, який незабаром був опублікований в одному з журналів.

«Біографічні відомості про Козьми Пруткова»

Микола Кузьмін. Kозьма Прутков в колі своїх творців. Ілюстрація до книги «Плоди роздуми». Видавництво «Художник РРФСР», Ленінград, 1962

Видавництво «Художник РРФСР», Ленінград, 1962

Обкладинка книги Олексія Смирнова «Козьма Прутков». Із серії «Життя чудових людей». Видавництво «Молода гвардія», Москва, 2011

Видавництво «Молода гвардія», Москва, 2011

Микола Кузьмін. Біля пам'ятника Козьми Пруткова. Ілюстрація до книги «Плоди роздуми». Видавництво «Художник РРФСР», Ленінград, 1962

Козьма Прутков «з'явився на світло» з біографією, родичами і навіть посадою «по міністерству фінансів». Події його життя були описані в книзі «Біографічні відомості про Козьми Пруткова». З твору читачі дізналися, що один з найпопулярніших письменників другої половини XIX століття більше 40 років пробув державним службовцям і близько п'яти років писав книги. «Чудові обдарування драматичної творчості» нібито розгледіли в службовця Пробірною Намети брати Жемчужникови і Олексій Толстой. При їх схвалення та підтримку письменник-початківець і «створив» своє перше творіння.

У 1863 році Козьма Прутков офіційно «помер». У журналі «Современник» вийшов некролог, написаний його «племінником» Калістратом Шерстобитова.

У 1894 році вийшло повне зібрання творів «прутковцев». 600 примірників, за спогадами сучасників, «через тиждень, через два після свого виходу зникло з книжкових крамниць». До революції книги перевидавали 12 разів, виходили вони і в роки радянської влади. У 2011 році в Росії вийшла біографія Козьми Пруткова з серії «Життя видатних людей» - перша в серії книга, присвячена вигаданому людині.

Автор: Діана Тесленко

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация