Кролевецькі обереги в сумському художньому музеї

У сумському обласному художньому музеї імені Н У сумському обласному художньому музеї імені Н.Онацкого 6 лютого відкрилася виставка «Кролевецькі Берегині». На виставці представлена ​​авторська колекція знаменитих кролевецьких рушників викладачів Кролевецького Вищого технічного училища ткацтва, членів Національної спілки майстрів народної творчості України Олени Петрової та Ольги Борисенко.

Як сказала на відкритті виставки начальник обласного управління культури Олена Мельник , Існує велика ймовірність того, що зовсім скоро кролевецькі рушники будуть визнані об'єктом всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Відповідні документи вже проходять останні інстанції.

Про саму виставку. Будемо виходити з того, що наші читачі, як і ми до відвідування виставки, зовсім не в курсі, що є таке кролевецькі рушники та чому вони цінуються у всьому світі.

На перший погляд - це просто рушники. В основному - червоно-білі, прикрашені різноманітним орнаментом. Так історично склалося. Матеріалом для рушників здавна служили коноплі і льон. Червону фарбу різноманітних відтінків виготовляли з комахи, що живе на листках дуба - червеца. Або з кореня марени. Наступні спроби вквітчати червоно-білий орнамент успіху не мали, тому що - це, в общем-то, писемність. Особлива, таємна, сакральна писемність, що зв'язує нас з попередніми поколіннями, що жили на цій землі.

Кролевецькі рушники - обереги. Це не рушники, ними не користуються в побуті, а розташовують в певних місцях для охорони будинку або беруть з собою в далеку дорогу. Як кажуть фахівці, в орнаменті кролевецьких рушників зашифрований якийсь український національний духовний код. Недарма великий любитель всього українського Віктор Ющенко зібрав величезну домашню колекцію робіт кролевецьких майстринь. Однак, якщо вдивитися в образи на рушниках, то можна побачити і набагато більш давню символіку - багаторуку мати-берегиню, птицю-андрогіна, дерево життя ...

Коли в музей приходять індуси - вони стверджують, що орнаменти ці схожі на їх стародавні малюнки. Те ж повторюють італійці. Всі ми - гілки одного дерева життя.

Перші згадки про кролевецьких рушниках датуються ще 1610 роком. Тоді Кролевець був польською територією. У Російській імперії і в СРСР рушникове ремесло підтримувалося. Радянською владою була заснована Кролевецька фабрика художнього ткацтва. У 1939 році кролевцкіе рушники отримали високу нагороду на виставці в Парижі.

В незалежній Україні спочатку настав занепад ремесла, фабрика практично припинила існування В незалежній Україні спочатку настав занепад ремесла, фабрика практично припинила існування. Але потім зусиллями хороших людей, зокрема, депутата сумського обласної ради доктора-онколога конотопської ЦРЛ Григорія долярів, виробництво було частково відновлено.

На виставці представлені роботи, що датуються 1990-2010 роками. Умовно їх можна розділити на дві групи: «осучаснені» - з шевченківськими хатками, ликами святих, лубковими лебедями і іншими малюнками і «автентичні» - зі збереженням традиційного символічного орнаменту.

Ідеально таку виставку відвідувати з екскурсоводом. Він зможе розповісти про кожного з рушників і пояснити таємний сакральний сенс його орнаментів. Коли спочатку входиш в музей з сучасного світу - нічого не розумієш. А потім бути присутнім трохи і придивившись, починаєш чути і відчувати ...

Виставка працює до кінця лютого.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация