Ламарк Жан Батист П'єр Антуан де Моне

Лам а рк (Lamarck) Жан Батист П'єр Антуан де Моне (1.8.1744, Базаптен, Пікардія, - 18.12.1829, Париж), французький натураліст, творець першої цілісної еволюційної теорії (див. ламаркізм ), Член Паризької АН (1783). У 1772-76 у Вищій медичній школі в Парижі вивчав головним чином ботаніку. У 1778 вийшла робота Л. про флору Франції (в 3 тт.), В якій їм вперше був запропонований так званий дихотомічний принцип визначення рослин. Л. гаряче вітав Велику французьку революцію; за його пропозицією в 1793 Королівський ботанічний сад був реорганізований в Музей природної історії, де Л. став професором по кафедрі зоології комах, хробаків і мікроскопічних тварин; керував нею протягом 24 років. До 1820 Л. повністю осліп, свою працю диктував дочкам. Жив і помер у бідності.

Л. вперше (1794) розмежував тваринний світ на дві основні групи - хребетних і безхребетних; йому належить термін «безхребетні». У межах безхребетних він виділив 10 класів, розподіливши їх у порядку введеного їм принципу вдосконалення - градації - між чотирма послідовно ускладнюються ступенями організації. Спочатку Л. розумів градації як прямолінійний ряд живих істот від найпростіших до самих досконалих (див. сходи істот ), Потім він прийшов до схеми родовідного древа. Л. ввів термін «біологія» (1802) одночасно з німецьким ученим Г. Р. Тревіранус і незалежно від нього. У трактуванні життєвих явищ був деистом. Згідно Л., матерія, що лежить в основі всіх природних тіл і явищ, абсолютно інертна. Для її «оживлення» необхідно внесення в неї руху ззовні. Звідси звернення Л. до «верховному творцеві» як джерела «першого поштовху», пустив в хід «світову машину». Живе, по Л., виникло з неживого і далі розвивалося на основі строгих об'єктивних причинних залежностей, в яких немає місця випадковості (механістичний детермінізм). Найбільш прості організми з'явилися і нині виникають з «неорганізованої» матерії (самозародження) під впливом проникаючих в неї флюїдів (наприклад, теплорода, електрики). Л. описав багато форм копалин безхребетних, зв'язавши їх з системою нині живуть. поклав початок зоопсихології .

Крім ботанічних і зоологічних робіт, Л. - автор публікацій з геології, гідрології та метеорології. У «гідрогеології» (1802) висунув принцип історизму та актуалізму в трактуванні геологічних явищ.

Соч .: Syst é me des animaux sans vert é bres, P., 1801; Syst é me analytique des connaissances positives de l'homme. P., 1820; Histoire naturelle des animaux sans vert é bres, 2 é d., T. 1-11, P., 1835-45; у русявий. пер. - філософія зоології, т. 1-2, М. - Л., 1935-37; Обр. произв., т. 1-2, М., 1955-59.

Літ .: Комаров В. Л., Ламарк, М. - Л., 1925; Пузанов І. І., Жан Батіст Ламарк, М., 1959; Landrieu М., Lamarck, ie fondateur du transformisme, P., 1909; Perrier E., Lamarck, P., 1925; Grass é P.-P., Lamarck et son temps: L 'é volution, P., 1957; Mantoy B., Lamarck, cr é ateur de la biologie, P., 1968. див. Також літ. при ст. ламаркізм .

В. І. Назаров.

Лам а рк (Lamarck) Жан Батист П'єр Антуан де Моне (1

Ж. Б. Ламарк.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация