Людиноподібні роботи і комп'ютер: геніальні винаходи Леонардо да Вінчі

Бездротові автомобілі, людиноподібні роботи і примітивний комп'ютер: чим ще може нас здивувати Леонардо да Вінчі? У Лондонському музеї науки проходить виставка, присвячена великому генію. У народі він відомий як людина, яка надихнула творця "Коду да Вінчі", і художник, який намалював "усміхнену Мону Лізу", але Леонардо да Вінчі був справжньою людиною епохи Ренесансу - серед його інтересів була геологія, геометрія, астрономія, математика, ботаніка, піротехніка, оптика і зоологія. Серед багатьох досягнень, він першим пояснив, чому небо блакитне, і написав фразу "на кожну дію є рівна і протилежна протидія" за 200 років до народження Ньютона.

Але його художній талант і розуміння науки бліднуть порівняно з менш відомої стороною загадкового генія: його винаходами.

Йому часто, хоч і помилково, приписують винахід ножиць. Але його ідеї були куди більш дивними. Від взуття для прогулянок по воді до літака, що нагадує гігантську механічну кажана, і мостів, подібних чарівним сходах з "Гаррі Поттера". Його складні конструкції були казковими і одночасно переконливими. Після того, як 1484 року Мілан спустошила чума, він навіть розробив плани утопічного міста.

Протягом сотень років його футуристичні конструкції лежали неопублікованими і непрочитаними, нудячись в ящиках і прибудовах. Близько 700 сторінок заміток та ескізів були знову виявлені в кінці 19 століття, але винаходи да Вінчі залишалися в безвісності, поки італійський диктатор Беніто Муссоліні не ввів в експлуатацію ряд моделей, щоб підігріти гордість за націю в 1939 році.

У 500-ту річницю від дня народження да Вінчі в 1952 році, в Мілані було створено ще 39 моделей з використанням матеріалів, які були доступні майстру в 15 столітті. Зараз вони виставляються разом з іншими на виставці, присвяченій да Вінчі, в Лондонському музеї науки: The Mechanics of Genius. Виставка триватиме до 4 вересня 2016 року.

"У ті часи інженерія носила практичний характер, тому Леонардо був незвичайний зі своїми ескізами. Він винайшов новий спосіб винаходити, поєднавши свій талант художника з навиком інженера", говорить співкуратор виставки Клаудіо Джорджоне з Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia (Національний музей науки і технологій) в Мілані.

Прототип танка?

Якщо багато винаходів да Вінчі були немов зі снів, то його проект броньованого транспорту вийшла з кошмару. Хто має форму чогось середнього між черепахою і космічним кораблем, цей монстр працював за рахунок восьми чоловіків, вручну повертають педалі. Хоча цей проект не був реалізований, він передбачав будівництво металізованої дерев'яної конструкції на колесах, з гарматами по краях і щілиною, що дозволяє солдатам стріляти зсередини.

"Це прекрасний приклад того, як незвично Леонардо використовував свої технічні креслення. Вони куди сильніше, ніж у його сучасників. Він уявляв, як танк буде їхати по землі, здіймаючи куряву і набираючи швидкість", говорить Джорджоне.

Танк був замовлений тодішнім герцогом Людовіко Сфорца, який хотів захистити місто від вторгнення. "Це один з багатьох сотень креслень військової техніки да Вінчі. Це було його ремесло і хліб".

Цікаво й те, що в оригінальному проекті був серйозний недолік: передні і задні колеса оберталися в протилежних сторонах. Будь він побудований як на кресленні, танк б не поїхав. З огляду на пацифістські погляди і відмінне розуміння механічних сил да Вінчі, деякі історики вважають, що ніякої помилки не було, швидше за акт навмисного саботажу.

Людина з металу

За 500 років до появи C-3PO і винаходи штучного інтелекту або комп'ютерів, да Вінчі створив "робота-лицаря", людиноподібного робота, здатного махати руками, сидіти і навіть відкривати і закривати рот.

Вивчаючи анатомію людських трупів, да Вінчі самостійно намагався зрозуміти, як м'язи і суглоби працюють разом і рухають кістки. Його механічна лялька була розроблена для імітації цих процесів з допомогою системи шківів, зубчастих коліс і кабелів, керованих за допомогою ручного кривошипа.

Роботи да Вінчі служили в основному для розваги його багатих покровителів, наприклад, автоматичний лев, якого він зробив для короля Франції. Лицар ж використовувався для театральних показів на вечірках, що влаштовував Сфорца.

Да Вінчі і подумати не міг, що згодом його креслення будуть відроджені і включені в NASA Anthrobot -ловкую, анатомічно правильну роботизовану руку, яка в даний час використовується для виконання завдань, що вимагають спритності рук, на Марсі.

Політ, якого не було

Після пам'ятної зустрічі з повітряним змієм в дитячому віці, да Вінчі намірився навчитися літати. Сотні записів він присвятив анатомії птахів, купуючи їх на ринку і вивчаючи їх крила. Потім він їх відпускав (він був вегетаріанцем).

Зрештою, да Вінчі придумав "орнітоптер": незвичайну махають машину, що нагадує птахів і кажанів. 10-метровий орнітоптер був зроблений з соснової деревини, покритої чистим шовком. Оскільки він знав, що люди дуже важкі, щоб літати з крилами, прикріпленими до рук, апарат вимагав, щоб пілот, напівлежачи, активував крила своїми ногами. На жаль, але як потім виявив да Вінчі, навіть цього було недостатньо, щоб створити потрібну кількість підйомної сили.

Да Вінчі так і не злетів. Але Leonardo davincii різновид молі, виявлену в 1965 році - можна знайти актуальною в Судані і в наші дні.

живий розум

Хоча автомобілі з'явилися на дорогах лише в кінці 19 століття, наш герой Ренесансу був дуже близький до їх винаходу на кілька сотень років раніше, коли йому було всього 26 років. Трьохколісник Леонардо з відкритим верхом був, по суті, гігантською заводний іграшкою, яка працює на пружині, яка розмотувалася в міру обертання коліс.

Трьохколісник Леонардо з відкритим верхом був, по суті, гігантською заводний іграшкою, яка працює на пружині, яка розмотувалася в міру обертання коліс

Що примітно, його автомобіль був також і без водія. Пружину можна було запрограмувати, додавши серію блоків до шестерінки. Коли її, нарешті, побудували в 2004 році, у машини було тільки одна відмінність від сучасного автомобіля: вона ідеально заводилася тільки в перший раз.

Втім, да Вінчі і не мав наміру пускати його на дороги. "Думка зробити ідеї да Вінчі сучасними, на зразок зображення цієї візки як предка автомобіля, прийшла в голову Муссоліні. Він хотів представити перевагу італійського генія, але це брехня", говорить Джорджоне. За фактом, цей автомобіль був черговим театральним винаходом, оскільки міг проїхати всього 40 метрів.

механічний калькулятор

Малюнок цього загадкового інструменту винесли на широкий загал лише в 1965 році, коли професор лінгвістики, що працює в Національній бібліотеці Іспанії, натрапив на два зборів рукописів, пов'язаних марокканської шкірою.

На цих 700-літніх сторінках виявилися записи да Вінчі про архітектуру, геометрії, музики, механіці, навігації і картах. Глибоко в середині переховувався креслення машини з 13 пов'язаними колесами і 10 цифрами від нуля до дев'яти. Поки невідомо точно, як повинна була працювати машина, але можливо, це міг бути перший в світі аналоговий калькулятор.

"Ці проекти ніхто не збирався будувати напевно, його креслення важко інтерпретувати і їм часто не вистачає деталей. Вони були всього лише мріями. У нього не було ні часу, ні грошей, щоб їх втілити", говорить Джорджоне.

Вертоліт епохи Відродження

Придуманий задовго до появи двигунів або міцних і легких алюмінієвих сплавів, цей літальний апарат з вертикальним зльотом був набагато випередив свій час. Зроблений з натягнутих лляних "вітрил" і дерев'яних щогл, він більше нагадував вітрильне судно, ніж сучасний вертоліт, але його винахід демонструє, як глибоко да Вінчі розумів фізичні закони, які не будуть виявлені ще багато століть.

"Це неймовірний креслення, який відрізняється від всіх інших. Він ретельно описується Леонардо, і з ним не є членом будь, що він зробив маленьку паперову модель", говорить Джорджоне.

"Вертоліт", як вважають, був створений під враженням від спостереження за спіральним спуском насіння клена; отримавши досить обертання, так Вінчін сподівався, що вітрила понесуть його вгору в повітря. Тепер-то ми знаємо, що такий літаючий апарат ніколи б не заробив. Але італійський геній цілком міг ненавмисно винайти попередника пропелеру, гвинта.

"Він знав, що неможливо змусити цю конструкцію -в її нинішній формі - обертатися. Йому першому в голову прийшла думка про те, як повинні працювати пропелери, але він її не розвинув".

Можливо, десь ще в цьому світі ховаються начерки і креслення да Вінчі. Хто знає, можливо, він придумав щось, що ми ще не винайшли.

Ти ще не читаєш наш Telegram ? А дарма! підписуйся

Бездротові автомобілі, людиноподібні роботи і примітивний комп'ютер: чим ще може нас здивувати Леонардо да Вінчі?
Прототип танка?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация