Майбутнє НАТО - чого чекати від саміту Альянсу в Брюсселі

  1. Відповідь Альянсу на російські погрози напевно знайде своє відображення в підсумковому комюніке Брюссельського...
  2. Оборонний або торговий саміт?
  3. Тінь Путіна переслідує НАТО
  4. АВТОР:
  5. Орфографічна помилка в тексті:

24 червня 2018, 7:39 Переглядів:

Відповідь Альянсу на російські погрози напевно знайде своє відображення в підсумковому комюніке Брюссельського саміту НАТО, якщо президент США таки підпишеться під ним

24 червня 2018, 7:39 Переглядів:   Відповідь Альянсу на російські погрози напевно знайде своє відображення в підсумковому комюніке Брюссельського саміту НАТО, якщо президент США таки підпишеться під ним   Йенс Столтенберг попереджає про загрозу єдності НАТО

Йенс Столтенберг попереджає про загрозу єдності НАТО. Фото: AFP.

Підготовка до чергового саміту НАТО 11-12 липня в Брюсселі йде повним ходом як офіційно, так і кулуарно. І можна тільки уявити, яке протистояння розгортається за лаштунками, якщо в своїй статті для The Guardian генсек Альянсу Йенс Столтенберг пише, що трансатлантична єдність під загрозою.

Зустріч на вищому рівні в Брюсселі стане, по суті, продовженням саміту G 7 в Канаді, який супроводжувався скандалами і взаємними звинуваченнями, а закінчився відкликаною Трампом підписом під підсумковою декларацією. Підливає масла в вогонь і недавнє рішення США вийти з Ради ООН з прав людини . Тепер все частіше в західній пресі і експертному співтоваристві можна почути фразу: "А що якщо Штати вирішать вийти і з НАТО теж?".

Оборонний або торговий саміт?

"Майже 70 років тому, коли Альянс був створений, люди Європи і Північної Америки жили в безпрецедентний період миру і процвітання. Але на політичному рівні сполучні нас узи сильно натягнуті. Існують реальні відмінності в поглядах між США та іншими союзниками з таких питань, як торгівля , зміна клімату та іранське ядерне угоду ", - пише в своїй статті для The Guardian генсек Альянсу Йенс Столтенберг.

Брюссельський саміт НАТО стане таким собі продовженням дискусії, яка стартувала на саміті G7 в Канаді 8-9 червня. Особливо гостро це питання стоїть для лідерів Німеччини і Канади, яких президент США непублічно образив, що таки просочилася в пресу. Спочатку директор Білого дому з питань торгової політики Пітер Наварро, озвучуючи позицію Трампа, заявив, що для таких, як Джастін Трюдо "в пеклі є особливе місце" . Потім директор Євразійської групи, політолог Ян Бреммер в ефірі CBS розповів про цукерки, які Трамп кинув мало не в обличчя Ангелі Меркель: "Він встав, поклав руку в кишеню, дістав дві цукерки Starbursts, кинув їх на стіл і сказав Меркель:" Ось , Ангела. Не говори, що я тобі ніколи нічого не даю ".

Інцидент з цукерками, за словами експерта, стався, коли лідери обговорювали розв'язану Штатами торгову війну, ввівши мита на європейські та канадські сталь і алюміній. У відповідь Євросоюз ввів мита на американські товари вартістю 2,8 млрд євро, серед яких: вироби зі сталі, віскі, арахісове масло, мотоцикли Harley Davidson і джинси Levi's.

"Ми хочемо вільних і відкритих ринків. Ми сподіваємося, що ця чітка реакція з боку ЄС додасть сенсу і об'єктивності для всіх сторін, а рішення будуть знайдені на переговорах", - заявили в німецькому Мінекономіки. Але в Вашингтоні, судячи з усього, до переговорів не готові. У п'ятницю 22 червня, коли почали діяти відповідні європейські мита на американські товари, Дональд Трамп в своєму Twitter пригрозив обкласти митом ще й європейські автомобілі, що експортуються в США.

"З огляду на тарифи і торгові бар'єри, які Євросоюз давно ввів проти США і наших великих компаній і працівників, ці тарифи найближчим часом не будуть зняті, ми введемо 20% тарифи на їх автомобілі, що ввозяться в США. Будемо будувати їх тут!", - написав Трамп.

Зі стовідсотковою впевненістю можна сказати, що торгова війна стане головною темою обговорень на підвищених тонах лідерів США, Канади та Європи на майбутньому Брюссельському саміті НАТО. Якщо Штати таки введуть загороджувальні 20% мита на європейські авто, це боляче вдарить в цілому по євросоюзівського автопрому об'ємом $ 300 млрд. Але що європейські союзники можуть запропонувати Вашингтону натомість? Ще в 2014 році на саміті НАТО в Уельсі країни-члени домовилися поступово збільшувати свої витрати на оборонку до покладених 2% ВВП. На сьогоднішній день цим можуть похвалитися лише вісім країн: США, Великобританія, Греція, Естонія, Латвія, Литва Румунія і Польща. У той час як перша економіка Євросоюзу Німеччина витрачає на оборонку 1,3% ВВП, обіцяючи підняти витрати лише до 1,5% до 2024 року.

Тінь Путіна переслідує НАТО

У своїй статті Йенс Столтенберг також підкреслює, що сьогодні Альянс "стикається з безпрецедентними викликами: міжнародний тероризм, поширення зброї масового знищення, кібератаки і, звичайно ж, Росія, застосовуючи силу проти своїх сусідів, намагаючись втручатися у внутрішні справи союзників, і використовуючи нервово паралітичні отруйні речовини ".

Нещодавно постійні представники Великобританії і Канади при НАТО Сара Макінтош і Керрі Бак на брифінгу в Держдепі заявили, що в 2014 році, коли Росія анексувала Крим і розв'язала війну на Донбасі, для Альянсу все докорінно змінилося - Росія для НАТО стала загрозою №1.

"З 2008 року Росія суттєво реінвестувала в свої оборонні сили, змінивши оборонну і доктрину щодо проведення військових навчань. Це зажадало збільшення присутності НАТО в країнах Балтії і Польщі. Ряд військових навчань, в яких брали участь більше 100 тис російських солдатів, значно перевищує вимоги Віденської конвенції. Ці військові навчання також включали і ядерний компонент, де основні події розгорталися так, нібито метою нападу є одна зі столиць країни-члена НАТО. Тому Альянс відповів розгортанням своїх бата Льоня в країнах Балтії і Польщі ", - підкреслила Керрі Бак.

Відповідь Альянсу на російські погрози напевно знайде своє відображення в підсумковому комюніке Брюссельського саміту НАТО, якщо президент США таки підпишеться під ним. Але цікаво, що до зустрічі з союзниками в європейській столиці Дональд Трамп дуже хоче провести переговори з Володимиром Путіним у Відні, які пройдуть на тлі закликів американського лідера повернути Росію до "Великої вісімки". Це не дуже хороший знак як для самих країн-членів НАТО, особливо тих, хто замикає кордону блоку на Східному його фланзі, але і безпосередньо для України і Грузії.

Уже зараз то в Німеччині, то в Британії або США можна почути негативні для Києва і Тбілісі нотки про те, що після розпаду СРСР Захід сильно прорахувався, коли відштовхнув від себе Росію. Мовляв, це призвело до розширення Альянсу на Схід, що розлютило Росію і штовхнуло її на шлях війни проти найближчих сусідів. Саме тому, на думку деяких експертів і навіть високопоставлених чиновників не варто ні зараз, ні в найближчому доступному для огляду майбутньому давати Україні і Грузії перспективу членства в НАТО.

З іншого боку і самі країни-члени Альянсу на сьогоднішній день ще не зробили висновків з уроку російської військової агресії проти Грузії і України. Хоч Дональд Трамп і поспішає з особистою зустріччю з Володимиром Путіним і заявляє, що Росію треба повернути в G8, Штати з кожним роком збільшують свої військові витрати і присутність в країнах Євросоюзу. У той час як Німеччина разом з Францією і Австрією вкладають гроші в будівництво чергового "Північного потоку", а не в оборонку.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Саміт НАТО або" America first ": чи погодиться Трамп підписати підсумкове комюніке зустрічі в Брюсселі". інші США дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Зеленюк Христина

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Оборонний або торговий саміт?
Тепер все частіше в західній пресі і експертному співтоваристві можна почути фразу: "А що якщо Штати вирішать вийти і з НАТО теж?
Оборонний або торговий саміт?
Але що європейські союзники можуть запропонувати Вашингтону натомість?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация