Майдан по-казахському: за протестами може стояти екс-зять Назарбаєва

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

19 грудня 2011, 5:00 Переглядів: 19 грудня 2011, 5:00 Переглядів:   В підтримку

В підтримку. До нафтовикам приєдналися вчора в Алмати. Фото: AFP.

Казахстан все ще лихоманить. За офіційними даними, в ході п'ятничних заворушень в місті Жанаозен загинуло 11 осіб і поранено 86. Опозиція вважає, що жертв було значно більше. Нагадаємо, акцію протесту влаштували працівники компанії "Озенмунайгаз", які страйкують ще з початку літа, вимагаючи підвищення зарплати. Вони її провели в День незалежності Казахстану, під час святкування цієї події на головній площі Жанаозена. Існує дві версії, хто першим почав стріляти, - поліція чи протестувальники. Керівник опозиційного Соціалістичної руху Казахстану Айнур Курманов заявив, що мітинг проходив мирно, і був дозволений владою, але правоохоронці вчинили провокацію: направили прямо в натовп свій УАЗик. В результаті протестуючі почали бити поліцейських, а ті відкрили вогонь на поразку. Влада стверджує, що вогонь був відкритий як вимушений захід. Причому багато хто говорить, що перші постріли зробили з натовпу в поліцію провокатори (а ось хто їм заплатив - влада чи опозиціонери - думки розійшлися). Казахська газета "Лада" пише, що до лікарів надходили постраждалі, які отримали поранення мисливської дробом або від удару тупим предметом. Мисливські рушниці, стверджують в поліції, принесли "хулиганствующие елементи".

ВІЙСЬКА І ТАБУ. А в суботу поліція відкрила стрілянину біля залізничної станції Шетпе. Протестуючі перекрили там шляху в знак підтримки страйкуючих нафтовиків. Прибула поліція відкрила вогонь: одна людина загинула, ще 11 були поранені. Поліція стверджує, що перекривали шляхи люди підпалили тепловоз, причеплений до вантажного поїзду, палили машини і громили магазини в селищі. Акції протесту в підтримку постраждалих пройшли вчора в Алматі і інших містах. В Актау мітингувальники розтягнули плакат "Не стріляй в народ!". У Жанаозен введені війська, а президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв ввів в Жанаозені надзвичайний стан. Його указом обмежений в'їзд і виїзд з міста, посилена перевірка документів, заборонені будь-які масові свята і мітинги, страйки, заборонено використання копіювальної і розмножувальної техніки, радіо- і Телевізійних передач, аудіо- та відеозаписуючої техніки. Назарбаєв назвав учасників заворушень "хуліганами" і стверджує, що їм заплатили. "Головна мета влади - ізолювати інформацію про загальний страйк і масові демонстрації. Але ми підтримуємо постійний контакт як з страйковим комітетом, так і робочими групами різних підприємств. Інформація стікається з різних місць, у нас до цього була налагоджена система зв'язку, тому що ми готувалися до блокування ", - говорить опозиціонер Курманов.

В ЧОМУ ПРИЧИНА. Блогери, які підтримують версію про провокації, вважають, що за всім цим стоїть колишній зять Назарбаєва, який зараз живе чи то в Австрії, то чи в Лондоні бізнесмен Рахат Алієв , Який мріє про повалення Назарбаєва. Він нібито вирішив використовувати суперечку трудового колективу в своїх інтересах і спровокував заворушення.

Він нібито вирішив використовувати суперечку трудового колективу в своїх інтересах і спровокував заворушення

Розгромлений місто. Після стрілянини на площі протестувальники рушили громити магазини і палити машини. Фото: О. Ярославська / lada.kz

Експерти кажуть, що першопричиною заворушень став давно тягнувся трудовий конфлікт, який нафтової компанії вже давно потрібно було погасити в самому зародку. "Держава, яка повинна виконувати роль арбітра, в даному випадку не врахував, що в сьогоднішніх непростих умовах будь-які соціальні ризики можуть перерости в неконтрольований вибух, тим більше що на заході Казахстану проживають адайци, відомі своєю прямотою і вибуховим характером", - цитують РІА Новини гендиректора Інформцентру з вивчення суспільно-політичних процесів на пострадянському просторі МГУ Олексія Власова.

УКРАЇНЦІ. "Сегодня" також вдалося поспілкуватися з українцями, що живуть в Казахстані. Так, мешканка міста Актау, куди доставляли поранених, Тетяна Лисниченко каже, що відразу ж зазначила, що серед протестувальників багато людей в новеньких помаранчевих робах. "Вони на промислі працюють два тижні, потім два тижні відпочивають, роба залишається на роботі. Її потрібно часто прати. У мене чоловік працював там водієм, я знаю, що кажу. Звідки вони взяли роби, які повинні бути закриті в робочому приміщенні? Це явні провокатори. І заворушення почалися, як тільки зі сцени, де святкували День незалежності, зійшли діти нафтовиків. Хіба самі робітники могли ризикувати їхнім життям? А взагалі нафтовики отримують дуже високі зарплати, близько $ 1000-2000. У нас звичайна зарплата - $ 200-260 ", - говорить Лисниченко.

"Відстрілюватися, ЯК куріпок"

Незважаючи на введення надзвичайного стану, в Жанаозен все-таки пустили журналістів. Як пише газета "Лада", яка видається в сусідньому Актау (її сайт прикрашений траурною стрічкою), їх усюди супроводжували спецназівці, в їх автобус кидали каміння, а один раз навіть пролунав постріл. Журналістам показали спалені магазини, готель, будинок акімату (аналог міськадміністрації. - Авт.), Розбиті вікна машин "швидкої" і раскуроченние банкомати. Всього було вкрадено близько 20 млн тенге ($ 133 000). Поліція стверджує, що затримала близько 70 осіб, підозрюваних в організації заворушень і займалися мародерством. А ось опозиційний сайт "Республіка" з посиланням на очевидців стверджує, що по залишалися на площі страйкуючим нафтовикам стріляли навіть вночі з під'їжджали джипів. "Налякані люди розповідають, що від куль вмирали матері, які прийшли за своїми дітьми, бабусі, дідусі, що їх відстрілювали, як куріпок", - стверджує видання.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Майдан по-казахському: за протестами може стояти екс-зять Назарбаєва". інші Світові новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Дмитро Гомон

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Звідки вони взяли роби, які повинні бути закриті в робочому приміщенні?
Хіба самі робітники могли ризикувати їхнім життям?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация