«Малюк» над Хіросімою: хроніка першої фази ядерного Армагедону

Текстова трансляція «Рідус» відновлює події 6 серпня 1945 року з допомогою повідомлень мовних компаній Росії, США і Японії, спогадів очевидців, а також сучасних коментарів істориків і експертів, заснованих на достовірній інформації про атомне бомбардування Хіросіми, отриманої з розсекречених документів.

7:00 (JST)

Мережа японських радарів раннього попередження зафіксувала наближення кількох американських літаків, що прямують до південної частини країни, повідомляє японська мовна корпорація NHK .

Текстова трансляція «Рідус» відновлює події 6 серпня 1945 року з допомогою повідомлень мовних компаній Росії, США і Японії, спогадів очевидців, а також сучасних коментарів істориків і експертів, заснованих на достовірній інформації про атомне бомбардування Хіросіми, отриманої з розсекречених документів

1

509-й змішаний авіаційний полк США.

© wikipedia.org

Військова влада оголосили повітряну тривогу в ряді японських міст, включаючи Хіросіму, і рекомендують жителям сховатися в бомбосховищах.

7:40 (JST)

За інформацією NHK, оператор наглядової радара Хіросіми зафіксував кілька літаків B-29 «Суперфортресс». Судячи з їх невеликої кількості, американські бомбардувальники не готуються до повноцінного повітряному нальоту, а виконують розвідувальну місію. Повітряна тривога в Хіросімі скасована.

2

Стратегічний бомбардувальник Boeing B-29 «Суперфортресс».

© livejournal.com

згідно мемуарів керівника «Манхеттенського проекту», провідного всі роботи з виготовлення атомної зброї США, Леслі Гровса, атомна бомба, призначена для одного з міст південної Японії, була доставлена ​​в район тихоокеанського острова Тініан задовго до бомбардування - 26 липня.

3

Атомна бомба, розроблена в рамках «Манхеттенського проекту».

© wikipedia.org

Крім Хіросіми, потенційними цілями авіаційного полку США були обрані міста Кокура і Нагасакі. 33-й президент США Гаррі Трумен віддав наказ до проведення атомного бомбардування ще 3 серпня, однак його виконання заважала висока хмарність над містами.

Нині генерал-лейтенант у відставці, а тоді - бригадний генерал, Гровс згадує, як Трумен повідомив про новий американський зброю небаченої руйнівної сили Йосипу Сталіну ще до того, як важкий крейсер «Індіанаполіс» доставив бомбу в Тініан. Разом з тим, президент США вирішив промовчати, що мова йде про атомну зброю.

Відвідавши церкву на острові Тініан, пілоти 509-ї спеціальної авіагрупи США приступили до виконання наказу Трумена: екіпаж бомбардувальника В-29 під командуванням полковника Пола Тіббетса завантажили на борт п'ятитонну атомну бомбу. Зброя охрестили «Малюком» (Little Boy), через шість годин йому належить впасти над Хіросімою.

4

Неповний склад екіпажу В-29, якому випало відкрити нову атомну еру в історії.

© livejournal.com

Напис «Енола Гей» на борту B-29 зробив перед вильотом сам полковник Тіббетс. Енола Гей Тіббетс - це ім'я його матері.

Я відчував себе як зазвичай, тільки хіба що більше курив. Всі поспіль: трубку, сигари, сигарети. До мене підійшов наш гарнізонний доктор, вручив мені невелику коробку зі словами: «Дай бог, щоб це вам не знадобилося». У коробці було 12 ампул з ціанистим калієм. Це не означало, що в разі невдачі ми повинні стає камікадзе. Просто військові начулися про жорстокості японців по відношенню до полонених і нам давали шанс уникнути тортур, згадував Тіббетс хвилини перед вильотом з Тініана. Я відчував себе як зазвичай, тільки хіба що більше курив

5

Пол Тіббетс і «Енола Гей» перед зльотом, ранок 6 серпня 1945 року.

© wikipedia.org

«Енола Гей» Тіббетса вилетів з Тініана до Японії в компанії ще шести літаків: запасний «Топ Сікрет», пара контролерів і три розвідника - «Джеб III», «Фул Хаус» і «Стріт Флеш». Командири літаків-розвідників, послані до Нагасакі і Кокур, повідомили про значну хмарності над цими містами, третій розвідник з'ясував, що небо над Хіросімою чисте: «Бомба першу мету», - подав сигнал капітан екіпажу.

8:10 (JST)

Без будь-яких перешкод з боку японської ППО, американський В-29 «Енола Гей» увійшов в повітряний простір над Хіросімою. Японці не перехоплювали невеликі групи американських бомбардувальників з метою економії пального: небо над містом було вільно, «Малюк» був приведений в бойовий стан.

Японці не перехоплювали невеликі групи американських бомбардувальників з метою економії пального: небо над містом було вільно, «Малюк» був приведений в бойовий стан

6

Карта Хіросіми перед бомбардуванням ВПС США.

© livejournal.com

8:15 (JST)

Перебуваючи на висоті понад дев'ять кілометрів, В-29 «Енола Гей» справив скидання атомної бомби на центр Хіросіми. Згідно військовим звітів, детонатор «Малюка» був встановлений на висоту 600 метрів над поверхнею. Вибух еквівалентом від 13 до 18 кілотонн тротилу стався через 45 секунд після скидання бомби.

Вибух еквівалентом від 13 до 18 кілотонн тротилу стався через 45 секунд після скидання бомби

7

Фотографія вибуху атомної бомби, зроблена з борту B-29.

© livejournal.com

8:20 (JST)

Екіпажі літаків 509-ї спеціальної авіагрупи США повідомили, що вже через п'ять хвилин після скидання «Малюка» величезна сіра хмара діаметром не менше п'яти кілометрів повисла над центром Хіросіми.

Екіпажі літаків 509-ї спеціальної авіагрупи США повідомили, що вже через п'ять хвилин після скидання «Малюка» величезна сіра хмара діаметром не менше п'яти кілометрів повисла над центром Хіросіми

8

Після спалаху світла і спека від вогняної кулі діаметром 370 м над центром Хіросіми піднявся темно-сірий «гриб».

Дзіро Хорікоші і Матасакі Окума, що служили в японському штабі ППО в Курі, пізніше опишуть цілковите нерозуміння події військовим командуванням Японії. У книзі «Зеро!» Про японської авіації у Другій світовій війні і атомні бомбардування вони публікують звіт штабу командування ППО:

О 8:15, відразу після того, як дві «Сверхкрепості» пройшли над містом на великій швидкості, пішла сліпучий спалах, подібна фантастичною блискавки. За нею пішов несподіваний розкотистий гул. У наступні кілька миттєвостей будинку по всьому місту впали. Немов величезний сталевий кулак опустився на Хіросіму. Всюди почалися пожежі. Все прийшло в замішання. Бурхливий вогонь і потоки біженців унеможливили встановити зв'язок з будь-яким пунктом ближче Кадаіті (приблизно в п'яти милях на південний схід від міста). 8:25 (JST)

Американський бомбардувальник намагається піти від епіцентру вибуху: «Тепер нашим головним завданням стало врятуватися самим і втекти від вибухової хвилі. Цього нам не міг гарантувати навіть Оппенгеймер, - згадував полковник Тіббетс. - В якийсь момент машину немов м'яч поцілив величезним батогом. Нас стало трясти як грушу, але літак витримав, друга хвиля виявилася вже слабкіше ».

Нас стало трясти як грушу, але літак витримав, друга хвиля виявилася вже слабкіше »

9

Вид на хмару атомного вибуху в Хіросімі з відстані приблизно в 20 км.

© livejournal.com

Ми зробили поворот на 180 градусів і відлетіли подалі від ударних хвиль. Потім обернулися, щоб побачити пошкодження. Ми не бачили нічого, крім яскравого спалаху. Потім побачили біле грибоподібну хмару, яке висіло над містом. Під хмарою місто повністю був охоплений димом і нагадував котел з чорної киплячою смолою. А по околицях містах було видно вогонь. Ми зробили поворот на 180 градусів і відлетіли подалі від ударних хвиль

10

«Енола Гей» в Національному музеї авіації і космонавтики США. Зверніть увагу на облицювання фюзеляжу.

© wikipedia.org

8:30 (JST)

Все живе, що знаходилося у епіцентру вибуху, було миттєво знищено. Акіко Такакура, одна з небагатьох, хто вижив свідків бомбардування, перебувала в момент вибуху на відстані 300 метрів від епіцентру. За її словами, птиці згорали на льоту, а сухі, займистих матеріалів, такі як папір, запалали на відстані до двох кілометрів від епіцентру.

За її словами, птиці згорали на льоту, а сухі, займистих матеріалів, такі як папір, запалали на відстані до двох кілометрів від епіцентру

11

Панорама Хіросіми після бомбардування, близько півкілометра від епіцентру вибуху.

© livejournal.com

Світлове випромінювання вжігается темний малюнок одягу в шкіру і залишало силуети людських тіл на стінах. Що знаходилися поза будинків люди описували сліпучу спалах світла, з якою одночасно приходила хвиля задушливого спека. Вибухова хвиля, для усіх, хто був поруч з епіцентром, виходила майже негайно, часто збиваючи з ніг. Що знаходилися в будинках, як правило, уникали впливу світлового випромінювання від вибуху, але не вибухової хвилі - осколки скла вражали більшість кімнат, а всі будівлі, крім найміцніших, обрушувалися. Одного підлітка вибуховою хвилею викинуло з його будинку через всю вулицю, в той час як будинок обрушився за його спиною. Протягом декількох хвилин 90% людей, що знаходилися на відстані 800 метрів і менше від епіцентру, були мертві.

8:35 (JST)

Численні невеликі пожежі, що виникли в Хіросімі відразу, об'єдналися в велетенський вогненний смерч, який створив сильний вітер швидкістю 50-60 км / год, спрямований до епіцентру вибуху. Смерч захопив понад 11 кв. км. міста, убивши всіх, хто не встиг вибратися протягом перших кількох хвилин після вибуху.

12

Будівля театру після вибуху, приблизно 800 метрів від епіцентру.

© livejournal.com

com

13

Пожежна станція Хіросіми після вибуху, приблизно 1800 метрів від епіцентру.

© livejournal.com

«Три кольори характеризують для мене день коли атомна бомба була скинута на Хіросіму: чорний, червоний, і коричневий», - ділилася спогадами пережила бомбардування Акіко Такакура.

Чорний, тому що вибух відрізав сонячне світло і занурив світ в темряву. Червоний був кольором крові, що тече з поранених і переламані людей. Він також був кольором пожеж, спаливши всі в місті. Коричневий був кольором спаленої, відвалюється від тіла шкіри, що зазнала дії світлового випромінювання від вибуху. Чорний, тому що вибух відрізав сонячне світло і занурив світ в темряву

14

Японська дівчина з опіками 80% тіла 3-4 ступеня. Вона померла через кілька днів після удару.

© livejournal.com

15

Останки в руїнах будинку, близько 1200 метрів від епіцентру.

© livejournal.com

com

16

Останки загиблих, через місяць після бомбардування.

© livejournal.com

Спори про кількість жертв «Малюка» не вщухають протягом 70 років. За деякими даними, кількість загиблих від безпосереднього впливу вибуху склало від 70 до 80 тисяч осіб.

Однак вже до кінця 1945 року, в зв'язку з дією радіоактивного зараження і інших пост-ефектів вибуху, загальна кількість загиблих в Хіросімі зросла до 166 тисяч чоловік. Після закінчення п'яти років з моменту атомного бомбардування Хіросіми, загальна кількість загиблих, з урахуванням померлих від раку та інших довгострокових впливів вибуху, могло досягти або навіть перевищити 200 000 чоловік, вважають експерти.

Після закінчення п'яти років з моменту атомного бомбардування Хіросіми, загальна кількість загиблих, з урахуванням померлих від раку та інших довгострокових впливів вибуху, могло досягти або навіть перевищити 200 000 чоловік, вважають експерти

17

Жертви атомного бомбардування Хіросіми.

© livejournal.com

8:40 (JST)

Поки офіційний Вашингтон не поспішав із заявами, полковник Тіббетс, який скинув на Хіросіму «Малюка», оголосив по внутрішньому зв'язку штабу ВПС США: «Друзі! Ми зробили першу в історії атомне бомбардування ».

Ми зробили першу в історії атомне бомбардування »

18

Пілот бомбардувальника «Енола Гей» Пол Уорфілд Тіббетс-молодший.

© wikipedia.org

«Показова акція залякування всього світу», - саме так називають атомне бомбардування Хіросіми Сполученими Штатами експерти та історики. У цьому переконаний і військовий історик, кандидат історичних наук Олексій Ісаєв:

Це може прозвучати трохи страшно, але в той час атомні бомби пішки під стіл ходили. 20 кілотонн - це мало за мірками нашого часу, за мірками ядерного протистояння наддержав, коли в справу пішли водневі бомби потужністю в мегатонни. Ті бомби, які були скинуті на Хіросіму і Нагасакі, по своєму ефекту, звичайно, були жахливими. Але той же ефект в плані втрат людей і будівель досягався і звичайної бомбардуванням. Тому вже зараз, вивчивши документи, опубліковані після війни, стало зрозуміло, що атомні бомби були, скоріше, роботою на публіку, демонстрацією, ніж дійсно поштовхом до капітуляції Японії. Це може прозвучати трохи страшно, але в той час атомні бомби пішки під стіл ходили

19

Олексій Ісаєв.

© facebook.com

Доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Центру японських досліджень Інституту сходознавства РАН Олена Катасонова наполягає на тому, що самі вчені з числа учасників «Манхетенского проекту» були проти такого використання їх дітища:

Розробники атомної бомби пропонували Трумена зробити показові випробування для тих же японців, щоб продемонструвати всю цю міць і можливості, що відкрилися десь у віддаленому районі, не вбиваючи людей. Проте, Трумен вибрав найстрашніший варіант.

Шоковані можливим ефектом «Малюка» вчені «Манхеттенського проекту» написали петицію: «Якщо США першими обрушать на людство це сліпе знаряддя знищення, то вони втратять підтримки громадськості всього світу, прискорять гонку озброєнь і зірвуть можливість домовитися щодо підготовки міжнародної угоди, що передбачає контроль над подібним зброєю ».

Шоковані можливим ефектом «Малюка» вчені «Манхеттенського проекту» написали петицію: «Якщо США першими обрушать на людство це сліпе знаряддя знищення, то вони втратять підтримки громадськості всього світу, прискорять гонку озброєнь і зірвуть можливість домовитися щодо підготовки міжнародної угоди, що передбачає контроль над подібним зброєю »

20

Група фізиків «Манхеттенського проекту». Оппенгеймер - у другому ряду зліва.

© wikipedia.org

У свою чергу керівник наукового відділу Російського військово-історичного товариства Юрій Никифоров стверджує, що американські еліти того часу зовсім не звертали увагу на морально-етичні аспекти атомного бомбардування Хіросіми.

У їхніх головах не було ні тіні сумніву: «Ми витратили гроші на виготовлення надпотужної бомби, маємо ворога, проти якого можна її використовувати, само собою зрозуміло - треба обов'язково її скинути!» Для них це було логічно, природно. Не було жодних сумнівів і дискусій. Докори сумління відчували тільки розробники атомної бомби. У Трумена їх не було ні до, ні після.

19.00 (за київським часом)

Лише через 16 годин Вашингтон зробив офіційну заяву про атомне бомбардування Хіросіми. Президент Трумен звернувся до нації і оголосив про застосування бомби, потужність якої дорівнює 20 тисячам тонн в тротиловому еквіваленті. У Росії слова Трумена привела газета «Правда» з посиланням на інформаційне агентство ТАСС .

У Росії слова Трумена привела газета «Правда» з посиланням на інформаційне агентство   ТАСС

21

«Заява Трумена про нову атомну бомбу», газета «Правда».

© facebook.com

19:05 (МСК)

«Бомба володіє руйнівною силою, в дві тисячі разів перевищує руйнівну силу англійської бомби" Гренд Слем ", яка є найбільшою бомбою, яка коли-небудь використовувалася в історії війни», - хвалився Трумен, виступаючи перед американськими співвітчизниками.

В даний час ми маємо намір знищити швидко і повно всі підземні виробничі підприємства, які японці мають в будь-якому місті. Ми знищимо їх доки, заводи і комунікації. Нехай ніхто не помиляється: ми повністю знищимо здатність Японії воювати. В даний час ми маємо намір знищити швидко і повно всі підземні виробничі підприємства, які японці мають в будь-якому місті

22

Клемент Еттлі, Гаррі Трумен і Йосип Сталін на Потсдамській конференції.

© wikipedia.org

19:10 (МСК)

Президент Трумен в зверненні додав, що він має намір рекомендувати конгресу США швидко розглянути питання про створення комісії для контролю над виробництвом і використанням атомної енергії в США. Трумен сказав, що він зробить подальші рекомендації конгресу з питання про те, «яким чином атомна енергія може стати потужним і дієвим чинником, що сприяє збереженню миру в усьому світі».

Пізніше творець «Малюка» Оппенгеймер сказав президента Трумена, що після атомного бомбардування Хіросіми вчені, що працюють в складі «Проект Манхеттен» відчувають «кров на своїх руках». Трумен парирував: «Нічого, це легко змивається водою».

До слова, який скинув атомну бомбу на Хіросіму полковник Пол Тіббетс, на відміну від Оппенгеймера, ніколи не відчував ані найменшого жалю або почуття провини:

У 1945 році я був на прийомі у президента Трумена. Мені запам'яталися його слова: «Ніколи не випробовуйте почуття провини. Це моє рішення. Ви солдатів і у вас не було вибору ». Я не хочу прикриватися високими авторитетами, але думаю точно так же.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация