Мариниране лук дома. Раководител кисели лук, како на пазарот - чекор-по-чекор фото рецепт за зимски готвење

 1. Состојки:
 2. Како да ги собереш лукот глави
 3. Состојки
 4. Опис

Многу години, сол е лук. Лук се добива како купена на пазарот. Сол цела глава. Точната пропорција на лук не може да се каже. Кога ќе се вклопи во тавата. На черепот на лук намали \ "раб \" (ТО Сите мали корени). Лукот го преклопуваме во садот, кој сака со цвекло, потоа периодично додаваме свежи сецкани репка меѓу лукот. Истурете лук превиткан во садот со саламура, така што целиот лук е покриен. Од погоре ставаме чинија и угнетување. Ставив 3-литарска тегла вода. И otsavlyaem далеку за 10-12 дена.

Саламура:
на 1 л ладно од под кран на вода
7 лажички сол

По 12 дена старата марината истури. Го преместуваме лукот над бреговите: и заливите со нова марината.
Саламура 2:
1 литар вода
8 лажички сол
Доведете се до вриење
додадете
пиперка
ловоров лист
магдонос
Се вари и се излади
Во оладениот саламус додадете 1 суп.л-патки. л оцет

Истурете ги тегли со лук маринец и затворете ги со пластични капаци.
Кога лукот станува проѕирен и се претвора во жолто, а ако со цвекло, ќе стане црвено, извадете го на ладно место. Чувам во ходникот, во плакарот со останатите шевови.
Истурете ги тегли со лук маринец и затворете ги со пластични капаци

Лук кисела како пазар

Обидете се да готвите кисели лук како на пазарот: овој рецепт ќе одговара на дури и почетници зеленчук собирачи за зимската сезона. Меѓу различните кисели краставички за зимата, неколку хостеси прават лук лук. лук само ги отстранува вишокот огорченост и заситени со арома на зачини. Овој зеленчук е добар како закуска за месни и рибни јадења и многу за вотка. Најчесто киселиот лук добива на маса со цели глави, купи rynke.No прв точно на истиот производ може да се направи дома.

Кисела лук глави како пазар

Состојки:

 • лук - 1 кг
 • Оцет 9% - 200 мл
 • сол - 30 гр
 • шеќер - 30 гр
 • црн пипер - 20 грашок
 • allspice - 20 зрна
 • ловоров лист - 2 ЕЕЗ. медиум
 • вода - 200 ml

Важно: лукот мора да биде густ (тврд), така што бербата на лук ќе ја добие посакуваната свежина. Големината на главата е средна.

Како да ги собереш лукот глави

  1. Лук вода што врие. Ова е потребно за да се отстрани дополнителната кора, без да се наруши интегритетот на главата. Отстранете ги сите непотребни, а не да ги делите на одделни заби. Главите на лукот остануваат непроменети.
  2. Пренесете го лукот во стерилизирана стаклена тегла. Иако киселиот лук не е наменет за долго складирање на чаршијата, овој чекор нема да биде излишно.
  3. Измешајте оцет со вода, додајте зачини, сол и шеќер. Се вари на тивок оган 15 минути.
  4. Доведете го до зоврие, изладете до 80 ° C и истурете го лукот.
  5. Цврсто затворете го капакот на капот и оставете го да се излади на собна температура.

На пазарот почесто може да се види лук розов. Се маринира со цвекло и има многу атрактивен и апетитен изглед. Таквиот лук, исто така, може да се готви со свои раце и не е полошо отколку во чаршијата.

Кисела лук со цвекло

Состојки

 • 1 кг лук
 • 1 мала репка
 • 100 ml оцет од 9%
 • 2 суп.л-патки. лажици сол и шеќер
 • 5 црн пипер
 • 4 каранфилни пупки
 • 1 литар вода - половина чаша со 9% оцет
  Евентуално, поставете слоеви од магдонос.

Рецепт за кисела лук со цвекло

 1. Глас лук лук од горниот слој на лушпа, додека не се дели на каранфилче.
 2. Се натопи во минута во врела вода и веднаш се прелива преку ладна вода.
 3. Излупете ја цвекло и исечете ги на тенки парчиња.
 4. Поставете лук во стерилизирани стаклени тегли, наизменично со парчиња репка.
 5. Извадете ја водата со бибер, сол, каранфилче и шеќер, отстранете ја од топлина и се става во оцет.
 6. Истурете го лукот со маринадата.
 7. Банките цврсто ги затвораат капаците и фрижидерот.

Можно е да се обиде лук, како на пазарот, за 3 дена. Маринскиот лук се чува со глави во фрижидер или на друго ладно место на температура не повисока од 12 ° Ц може да биде за месо, риба, живина, само со варени и пржени компири. Лукот во маринадата ќе го зголеми апетитот и ќе даде пријатен вкусен вкус на секое јадење.
Можно е да се обиде лук, како на пазарот, за 3 дена

1 дел 15 минути

Опис

Маринираниот лук е многу невообичаена и корисна зимска берба. Во принцип, употребата на лук не е ограничена само на употребата само во сурова форма или како зачин. Во различни земји во светот постојат различни начини да се готви лук. Во Азија, на пример, лукот се кисели со глави на таков начин што во него станува црно како јаглен и се смета за многу популарна закуска. Италијанците измислиле чесни лукчиња од маслиново масло, што ги прави многу нежни и ги отстранува премногу остриот мирис.

Во ова чекор по чекор рецепт од сликата што ќе ја објасниме за начинот на луксузната мариноване со целата глава според традиционалниот ерменски рецепт. За таков рецепт, ние треба само најмладите чешми глави, па ова ќе треба да ги посетувате однапред. Дури и малку слаб корен зеленчук повеќе не е погоден за мариноване. Зборува за корисни својства и квалитети, во оваа форма и со овој метод за зачувување на лук, скоро сите од нив ќе заштедат. Карактеристиките на вкусот на лукот исто така ќе останат непроменети, но мирисот малку ќе се промени. Таквите лук, маринирани како на пазарот, во иднина може да се користат за подготовка на разни јадења, како и сок од него за облекување салати. Ајде да почнеме да готвење за зимски кисела лук глави во домот.

Навигация сайта
Новости
Смешанная экономика это
СМЕШАННАЯ ЭКОНОМИКА — (mixed economy) Экономика, в которой сосуществуют государственные и частные предприятия. Некоторые виды экономической деятельности осуществляются индивидами или фирмами, принимающими

Социальная политика государства
Государственная политика охватывает принципиально главные направления в развитии общества. Вместе с этим решаются стоящие перед различными отраслями общественной жизни конкретные задачи. В связи с этим

Экономика для чайников
Жанр: Экономика В этой книге вы найдете описание самых важных экономических теорий, гипотез и открытий, но без огромного количества малопонятных деталей, устаревших примеров или сложных математических

Антиинфляционная политика государства
Инфляция проявляется в непрерывном обшем повышении цен, падает реальная ценность личных сбережений, хранящихся в виде наличных денег или на счетах. Рост цен неумолимо сокращает мае- су товаров, которую

Реклама
Панель управления
Информация