Мідний вершник - головний привид Петербурга в містичних міських легендах | Новини | п'ятий канал

  1. Мідний вершник - головний привид Петербурга в містичних міських легендах Скульптор від маркізи де...
  2. Читайте також
  3. Побачення з привидом в Літньому палаці
  4. Читайте також
  5. Павло I та незнайомець-невидимка
  6. коріння легенди
  7. Віщий сон майора
  8. Пам'ятник-хранитель
  9. «... а цар скам'янів!»
  10. Грім-камінь
  11. Постамент для Петра - двері в інший світ, вівтар і святиня?
  12. Мідний вершник - головний привид Петербурга в містичних міських легендах
  13. Читайте також
  14. Побачення з привидом в Літньому палаці
  15. Читайте також
  16. Павло I та незнайомець-невидимка
  17. коріння легенди
  18. Віщий сон майора
  19. Пам'ятник-хранитель
  20. «... а цар скам'янів!»
  21. Грім-камінь
  22. Постамент для Петра - двері в інший світ, вівтар і святиня?
  23. Мідний вершник - головний привид Петербурга в містичних міських легендах
  24. Читайте також
  25. Побачення з привидом в Літньому палаці
  26. Читайте також
  27. Павло I та незнайомець-невидимка
  28. коріння легенди
  29. Віщий сон майора
  30. Пам'ятник-хранитель
  31. «... а цар скам'янів!»
  32. Грім-камінь
  33. Постамент для Петра - двері в інший світ, вівтар і святиня?

Мідний вершник - головний привид Петербурга в містичних міських легендах

Скульптор від маркізи де Помпадур

До проекту пам'ятника своєму великому попереднику Катерина II підійшла вкрай грунтовно і серйозно. Скульптора вона вибрала не аби якого - справжнього майстра порадив імператриці її «друг по переписці», французький філософ і просвітитель Дені Дідро.

Катерина II і Дені Дідро

Колаж: П'ятий канал

Дідро вказав своєї впливової подрузі на Етьєна Фальконе, автора «загрожує Амура», створеного для будуара маркізи де Помпадур, і інших тонких і дивовижних робіт.

Маркіза де Помпадур і робота Етьєна Моріса Фальконе «загрожує Амур»

Колаж: П'ятий канал

Для самородка Фальконе проект пам'ятника Петру I виявився довгоочікуваної можливістю створити сильну монументальну роботу. Син столяра і племінник Мраморщик, Етьєн був наближений до двору завдяки своєму таланту. Його прийняли в Паризьку академію мистецтв після створення яскравою експресивною скульптури - статуї міфологічного персонажа Милона Кротонского, що розривається левом.

Етьєн Моріс Фальконе і його робота «Мілон Кротонский, що розривається левом»

Колаж: П'ятий канал

Завдяки маркіза де Помпадур до моменту появи задуму майбутнього Мідного вершника Фальконе очолював художні роботи на порцелянової мануфактури. Однак мріяв він зовсім про інше, і пропозиція Катерини стало для скульптора можливістю застосувати свій талант в масштабному проекті.

Читайте також

Гангут. Як Петро I вікно в Європу рубав

1714 рік, Північна війна. Російському військово-морському флоту всього вісімнадцять років - він наймолодший в Європі. Протистоїть йому флот Швеції, який формувався з дев'ятого століття, флот потужної морської держави - найсильніший в світі. Про повноцінне «вікні в Європу» без морської перемоги в Балтиці Росії залишається тільки мріяти. Щоб змусити Швецію підписати мир, Петро I вирішує перенести війну на територію шведів, розбити їх непереможний флот. Ця авантюра здавалася безнадійною. Здавалася ...

Побачення з привидом в Літньому палаці

Француз так загорівся ідеєю створити виконаний величі монумент на століття, що з головою поринув у вивчення життя першого російського імператора. Він простудіював «Історію Петра Великого», написану Вольтером, і ще в Парижі відлив воскової ескіз пам'ятника.

Фото: culture.ru

Приїхавши в Росію в 1966 році, Фальконе кинувся в архіви, щоб більше дізнатися про російській правителя. Він вивчав історичні документи і мемуари, вів довгі бесіди з придворними про особу царя, знаходив сучасників Петра, ще пам'ятали його, щоб поставити їм свої запитання.

Настільки глибоке захоплення Фальконе особистістю Петра і породило одну з містичних легенд. З чуток, щоб краще зрозуміти імператора і сповна відчути його дух, скульптор ночував в государевої спальні в Літньому палаці. Там нібито й сталося одного разу моторошне: французу з'явився привид самодержця.

літній палац

Фото: hellopiter.ru

Петро, ​​за легендою, вирішив піддати знання свого шанувальника ретельній перевірці та влаштував майстру справжній іспит. Всю ніч дух імператора ставив Фальконе каверзні питання, і на кожен з них скульптор знайшов відповідь. Задоволений «іспитом» привид благословив француза на створення пам'ятника, а сам парижанин пообіцяв Петру створити гідний його величі монумент.

Читайте також

День народження Російської Імперії, або «Як російські ворога дохлими котами закидали»

Більше трьох століть тому, в липні 1709 року відбулась одна з найважливіших битв в історії нашої країни - Полтавська битва. Бій під Полтавою не просто наперед хід Північної війни, але і повністю змінив розстановку сил у всьому світі. Саме після перемоги армії Петра I закінчилося багатовікове панування Швеції в Європі. Зате на світ з'явилася інша велика держава. Із завершенням 21-річної війни Петро проголосив Росію «імперією», а себе - імператором. Але якими силами, вивертами і хитрощами вдалося досягти цієї перемоги? І які кумедні і містичні випадковості допомогли до неї прийти?

Павло I та незнайомець-невидимка

Привид Петра I, якщо вірити легендам, досить сильно прив'язаний до свого бронзового статуї. У петербурзьких міфах дух покійного імператора з'являється в світі живих і до створення пам'ятника, і після його установки. Він блукає по сутінковим вулицями міста як живий, закутавшись в плащ по самі очі, і є нащадкам у снах, передаючи послання.

Так, одна з історій свідчить, що Павло, нелюбимий син Катерини II і головний руйнівник її спадщини, зіткнувся з примарою Петра на прогулянці. Одного вечора, коли ніякого монумента на Сенатській площі ще не було і в помині, Павло йшов по вулиці разом зі своїм товаришем - князем Куракіним.

Одного вечора, коли ніякого монумента на Сенатській площі ще не було і в помині, Павло йшов по вулиці разом зі своїм товаришем - князем Куракіним

Павло I

Фото: historiosophy.ru

Несподівано до високошляхетним приятелям приєдналася темна фігура в плащі.

«З нами хтось йде!» - злякано повідомив компаньйонові спадкоємець престолу.

Однак Куракін нікого не побачив, в чому безуспішно спробував переконати свого друга. У цей момент невідомий вигукнув:

«Бідний Павло! Я той, хто приймає в тобі участь! »

Після цього темна фігура супроводила приятелів на Сенатську площу - до того самого місця, де згодом і було встановлено монумент. Вказавши на майданчик, де в той час була лише трава, привид заявив:

«Прощай, Павло. Ти знову побачиш мене тут ».

Тоді-то Павло і побачив обличчя незнайомця - ним виявився давно покійний імператор.

Тоді-то Павло і побачив обличчя незнайомця - ним виявився давно покійний імператор

Фото: samiedem.com

коріння легенди

Історія зустрічі Петра і Павла особливо цікава тому, що задокументована в мемуарах близької подруги дружини Павла I Марії Федорівни - баронеси фон Оберкирх. У книзі своїх спогадів баронеса докладно описує вечерю, на якому Павло знехотя і без тіні жарту розповів цю історію гостям.

Відкриття пам'ятника Петру I на Сенатській площі в Санкт-Петербурзі

Фото: masterok.livejournal.com

Тільки через півтора місяці після цієї вечері Павло, за спогадами придворної дами, отримав лист зі звісткою про майбутнє свято на честь відкриття пам'ятника - саме на тому місці, яке і вказав йому привид. Як розповідає баронеса в своїх мемуарах, читаючи послання, Павло раптом «став мертвотно блідим».

Віщий сон майора

Чи можете ви собі уявити, як правитель величезної країни змінює свою думку і скасовує указ через сновидіння нікому не відомого і нічим не примітного майора? Повірити в це важко - а між тим, це найвідоміша легенда про пам'ятник Петру I в центрі Петербурга.

У 1812 році Наполеон вторгся на територію Росії. Побоюючись, що французи можуть увірватися в Північну столицю і погубити монумент, Олександр I наказав евакуювати пам'ятник. На дане підприємство з державної скарбниці було виділено нечувані на ті часи гроші - три тисячі рублів.

На дане підприємство з державної скарбниці було виділено нечувані на ті часи гроші - три тисячі рублів

Фото: masterok.livejournal.com

Але в цей час особистої зустрічі з близьким другом царя князем Голіциним починає домагатися безвісний офіцер - якийсь майор Батурин. Зустрівшись з його сіятельством, майор повідомляє, що йому вже давно сниться покійний імператор. Петро I, за розповідями Батурина, сходить уві сні з постаменту і в'їжджає на бронзовому коні прямо у двір Каменноостровскому палацу. З палацу йому на зустріч виходить Олександр - і тоді перший імператор Росії починає його докоряти.

«Молода людина, до чого ти довів мою Росію! Але поки я на місці, моєму місту нема чого побоюватися! »- каже ожилий пам'ятник нащадку. І видаляється назад, на Сенатську площу.

Батурин запевнив Голіцина, що сон цей переслідує нещасного майора не перший ніч - мабуть, цар дуже хоче достукатися до наступника. За легендою, князь передав розповідь схвильованого офіцера Олександру, і той так вражений, що вирішив не чіпати монумент.

Пам'ятник-хранитель

Історія ця, як ми всі пам'ятаємо, закінчилася благополучно - в Петербург Наполеон не потрапив, і ніякої шкоди французькі війська Мідному вершнику не заподіяли. Цікаво, що пам'ятник Петру благополучно пережив всі найстрашніші війни в історії Росії, включаючи Вітчизняну війну 1812 року і Велику Вітчизняну 1941-1945. Ні революція, ні блокада Ленінграда також не зашкодили монументу - незважаючи на те, що пам'ятник знаходиться на відкритому і вельми помітному місці в самому центрі міста.

Під час Великої Вітчизняної війни жителі Ленінграда вірили, що місто не буде зданий, поки цілі та неушкоджені пам'ятники великим полководцям: Кутузову, Суворову, Барклая де Толлі і Петру I. Пам'ятники залишилися неушкоджені, а в місто ворог так і не потрапив.

Пам'ятники залишилися неушкоджені, а в місто ворог так і не потрапив

Пам'ятник Петру I в захисному пристрої. Август 1941 року

Фото: wikipedia.org

«... а цар скам'янів!»

У простого народу були свої страшні казки і міфи, пов'язані з величним пам'ятником. За однією з таких легенд, монумент на Сенатській площі - ні що інше, як сам імператор, який звернувся в камінь. А перетворила Петра в камінь, на думку народу, його гординя.

Сталося все з цього міфу просто: як-то раз цар стрибав на коні з одного берега Неви на інший. Стрибав і примовляв: «Все Боже і моє!» Раз стрибнув - перестрибнув, другий стрибнув - і теж вдало. А на третій сказав: «Все моє і Боже!» І як тільки «моє» виявилося для царя над «божого» - гордий владика тут же перетворився на камінь.

» І як тільки «моє» виявилося для царя над «божого» - гордий владика тут же перетворився на камінь

Петро I

Фото: wikipedia.org

Грім-камінь

Окремо варто сказати і про п'єдесталі, на якому стоїть імператорський кінь з вершником. За первинним задумом це мав бути величезний валун - обов'язково цілісний, потрібних розмірів і форми. Але знайти такий виявилося завданням майже нерозв'язною.

Тоді оголошення про пошуки валуна з'явилося в газетах. Відповідний шматок скелі виявився в Кінної Лахті. Знайшов його постачальник будівельного каменю в столицю Семен Вишняков, а тому, за легендою, на камінь вказав місцевий юродивий.

Валун виявився непростим. У нього було навіть своє ім'я - «Грім-камінь», на честь того, що колись в цей валун вдарила блискавка, розколовши його надвоє. Викопати і перевезти «Грім-камінь» було вкрай складно, і тут вже немає ніяких легенд - чиста історія. Навіть в європейських газетах з'являлися розповіді про його дивовижною транспортуванні: камінь котили на металевих кулях по спеціально виритих траншей, причому в лісі довелося спеціально прорубати просіку, щоб доставити валун до води.

На воді камінь завантажили на баржу, яку з двох сторін страхували кораблі. А після прибуття в Петербург баржу довелося притопити, щоб спустити камінь на берег.

А після прибуття в Петербург баржу довелося притопити, щоб спустити камінь на берег

Транспортування Грім-каменю. Гравюра по кресленнях Юрія Фельтена, 1770 рік

Фото: ru.wikipedia.org

Правда, Фальконе піддав майбутній постамент обробці, що не схвалила Катерина - їй хотілося, щоб її великий попередник дивився на місто з необробленого валуна, який уособлює дику природу, потоптану копитами його коня. Проте, і після обробки, істотно зменшившись в розмірах, Грім-камінь виглядає більш ніж велично.

Постамент для Петра - двері в інший світ, вівтар і святиня?

З Грім-каменем також пов'язано безліч міфів. Відповідно до одного з них, цей валун - ні що інше, як двері, колись закривала прохід в потойбічний світ. Нібито звався раніше Грім-камінь «Конем» і лежав на острові Коневец посеред Ладозького озера, відокремлюючи наш світ від світу нечисті. Щоб відьми і духи не надто лізли в нашу реальність, місцеві приносили на цьому камені жертви - по одному коню в рік. Але в XIV столітті на Коневец з Валаама прибув чернець Арсеній, почитав молитви, покропив камінь святою водою, і з тих пір все біси, що намагалися через валун проникнути в наш світ, стали перетворюватися в ворон.

За іншою легендою, Грім-камінь був місцевої язичницької святинею, і жителі Лахті намагалися перешкодити його перевезення в Петербург - але не змогли.

Є історія і простіше. Відповідно до третьої легендою, ще за життя сам Петро бував на «батьківщині» Грім-каменю і забирався на валун під час Північної війни, щоб подивитися на війська супротивника.

Звичайно, можливо, Петро в плащі лише привидівся нервового Павлу, а майор Батурин страждав розладами сну - але дух першого імператора Росії все одно як і раніше можна зустріти на вулицях Петербурга.

Звичайно, можливо, Петро в плащі лише привидівся нервового Павлу, а майор Батурин страждав розладами сну - але дух першого імператора Росії все одно як і раніше можна зустріти на вулицях Петербурга

Фото: Fotostrana.ru

Маргарита Звягінцева

Мідний вершник - головний привид Петербурга в містичних міських легендах

Скульптор від маркізи де Помпадур

До проекту пам'ятника своєму великому попереднику Катерина II підійшла вкрай грунтовно і серйозно. Скульптора вона вибрала не аби якого - справжнього майстра порадив імператриці її «друг по переписці», французький філософ і просвітитель Дені Дідро.

Катерина II і Дені Дідро

Колаж: П'ятий канал

Дідро вказав своєї впливової подрузі на Етьєна Фальконе, автора «загрожує Амура», створеного для будуара маркізи де Помпадур, і інших тонких і дивовижних робіт.

Маркіза де Помпадур і робота Етьєна Моріса Фальконе «загрожує Амур»

Колаж: П'ятий канал

Для самородка Фальконе проект пам'ятника Петру I виявився довгоочікуваної можливістю створити сильну монументальну роботу. Син столяра і племінник Мраморщик, Етьєн був наближений до двору завдяки своєму таланту. Його прийняли в Паризьку академію мистецтв після створення яскравою експресивною скульптури - статуї міфологічного персонажа Милона Кротонского, що розривається левом.

Етьєн Моріс Фальконе і його робота «Мілон Кротонский, що розривається левом»

Колаж: П'ятий канал

Завдяки маркіза де Помпадур до моменту появи задуму майбутнього Мідного вершника Фальконе очолював художні роботи на порцелянової мануфактури. Однак мріяв він зовсім про інше, і пропозиція Катерини стало для скульптора можливістю застосувати свій талант в масштабному проекті.

Читайте також

Гангут. Як Петро I вікно в Європу рубав

1714 рік, Північна війна. Російському військово-морському флоту всього вісімнадцять років - він наймолодший в Європі. Протистоїть йому флот Швеції, який формувався з дев'ятого століття, флот потужної морської держави - найсильніший в світі. Про повноцінне «вікні в Європу» без морської перемоги в Балтиці Росії залишається тільки мріяти. Щоб змусити Швецію підписати мир, Петро I вирішує перенести війну на територію шведів, розбити їх непереможний флот. Ця авантюра здавалася безнадійною. Здавалася ...

Побачення з привидом в Літньому палаці

Француз так загорівся ідеєю створити виконаний величі монумент на століття, що з головою поринув у вивчення життя першого російського імператора. Він простудіював «Історію Петра Великого», написану Вольтером, і ще в Парижі відлив воскової ескіз пам'ятника.

Фото: culture.ru

Приїхавши в Росію в 1966 році, Фальконе кинувся в архіви, щоб більше дізнатися про російській правителя. Він вивчав історичні документи і мемуари, вів довгі бесіди з придворними про особу царя, знаходив сучасників Петра, ще пам'ятали його, щоб поставити їм свої запитання.

Настільки глибоке захоплення Фальконе особистістю Петра і породило одну з містичних легенд. З чуток, щоб краще зрозуміти імператора і сповна відчути його дух, скульптор ночував в государевої спальні в Літньому палаці. Там нібито й сталося одного разу моторошне: французу з'явився привид самодержця.

літній палац

Фото: hellopiter.ru

Петро, ​​за легендою, вирішив піддати знання свого шанувальника ретельній перевірці та влаштував майстру справжній іспит. Всю ніч дух імператора ставив Фальконе каверзні питання, і на кожен з них скульптор знайшов відповідь. Задоволений «іспитом» привид благословив француза на створення пам'ятника, а сам парижанин пообіцяв Петру створити гідний його величі монумент.

Читайте також

День народження Російської Імперії, або «Як російські ворога дохлими котами закидали»

Більше трьох століть тому, в липні 1709 року відбулась одна з найважливіших битв в історії нашої країни - Полтавська битва. Бій під Полтавою не просто наперед хід Північної війни, але і повністю змінив розстановку сил у всьому світі. Саме після перемоги армії Петра I закінчилося багатовікове панування Швеції в Європі. Зате на світ з'явилася інша велика держава. Із завершенням 21-річної війни Петро проголосив Росію «імперією», а себе - імператором. Але якими силами, вивертами і хитрощами вдалося досягти цієї перемоги? І які кумедні і містичні випадковості допомогли до неї прийти?

Павло I та незнайомець-невидимка

Привид Петра I, якщо вірити легендам, досить сильно прив'язаний до свого бронзового статуї. У петербурзьких міфах дух покійного імператора з'являється в світі живих і до створення пам'ятника, і після його установки. Він блукає по сутінковим вулицями міста як живий, закутавшись в плащ по самі очі, і є нащадкам у снах, передаючи послання.

Так, одна з історій свідчить, що Павло, нелюбимий син Катерини II і головний руйнівник її спадщини, зіткнувся з примарою Петра на прогулянці. Одного вечора, коли ніякого монумента на Сенатській площі ще не було і в помині, Павло йшов по вулиці разом зі своїм товаришем - князем Куракіним.

Одного вечора, коли ніякого монумента на Сенатській площі ще не було і в помині, Павло йшов по вулиці разом зі своїм товаришем - князем Куракіним

Павло I

Фото: historiosophy.ru

Несподівано до високошляхетним приятелям приєдналася темна фігура в плащі.

«З нами хтось йде!» - злякано повідомив компаньйонові спадкоємець престолу.

Однак Куракін нікого не побачив, в чому безуспішно спробував переконати свого друга. У цей момент невідомий вигукнув:

«Бідний Павло! Я той, хто приймає в тобі участь! »

Після цього темна фігура супроводила приятелів на Сенатську площу - до того самого місця, де згодом і було встановлено монумент. Вказавши на майданчик, де в той час була лише трава, привид заявив:

«Прощай, Павло. Ти знову побачиш мене тут ».

Тоді-то Павло і побачив обличчя незнайомця - ним виявився давно покійний імператор.

Тоді-то Павло і побачив обличчя незнайомця - ним виявився давно покійний імператор

Фото: samiedem.com

коріння легенди

Історія зустрічі Петра і Павла особливо цікава тому, що задокументована в мемуарах близької подруги дружини Павла I Марії Федорівни - баронеси фон Оберкирх. У книзі своїх спогадів баронеса докладно описує вечерю, на якому Павло знехотя і без тіні жарту розповів цю історію гостям.

Відкриття пам'ятника Петру I на Сенатській площі в Санкт-Петербурзі

Фото: masterok.livejournal.com

Тільки через півтора місяці після цієї вечері Павло, за спогадами придворної дами, отримав лист зі звісткою про майбутнє свято на честь відкриття пам'ятника - саме на тому місці, яке і вказав йому привид. Як розповідає баронеса в своїх мемуарах, читаючи послання, Павло раптом «став мертвотно блідим».

Віщий сон майора

Чи можете ви собі уявити, як правитель величезної країни змінює свою думку і скасовує указ через сновидіння нікому не відомого і нічим не примітного майора? Повірити в це важко - а між тим, це найвідоміша легенда про пам'ятник Петру I в центрі Петербурга.

У 1812 році Наполеон вторгся на територію Росії. Побоюючись, що французи можуть увірватися в Північну столицю і погубити монумент, Олександр I наказав евакуювати пам'ятник. На дане підприємство з державної скарбниці було виділено нечувані на ті часи гроші - три тисячі рублів.

На дане підприємство з державної скарбниці було виділено нечувані на ті часи гроші - три тисячі рублів

Фото: masterok.livejournal.com

Але в цей час особистої зустрічі з близьким другом царя князем Голіциним починає домагатися безвісний офіцер - якийсь майор Батурин. Зустрівшись з його сіятельством, майор повідомляє, що йому вже давно сниться покійний імператор. Петро I, за розповідями Батурина, сходить уві сні з постаменту і в'їжджає на бронзовому коні прямо у двір Каменноостровскому палацу. З палацу йому на зустріч виходить Олександр - і тоді перший імператор Росії починає його докоряти.

«Молода людина, до чого ти довів мою Росію! Але поки я на місці, моєму місту нема чого побоюватися! »- каже ожилий пам'ятник нащадку. І видаляється назад, на Сенатську площу.

Батурин запевнив Голіцина, що сон цей переслідує нещасного майора не перший ніч - мабуть, цар дуже хоче достукатися до наступника. За легендою, князь передав розповідь схвильованого офіцера Олександру, і той так вражений, що вирішив не чіпати монумент.

Пам'ятник-хранитель

Історія ця, як ми всі пам'ятаємо, закінчилася благополучно - в Петербург Наполеон не потрапив, і ніякої шкоди французькі війська Мідному вершнику не заподіяли. Цікаво, що пам'ятник Петру благополучно пережив всі найстрашніші війни в історії Росії, включаючи Вітчизняну війну 1812 року і Велику Вітчизняну 1941-1945. Ні революція, ні блокада Ленінграда також не зашкодили монументу - незважаючи на те, що пам'ятник знаходиться на відкритому і вельми помітному місці в самому центрі міста.

Під час Великої Вітчизняної війни жителі Ленінграда вірили, що місто не буде зданий, поки цілі та неушкоджені пам'ятники великим полководцям: Кутузову, Суворову, Барклая де Толлі і Петру I. Пам'ятники залишилися неушкоджені, а в місто ворог так і не потрапив.

Пам'ятники залишилися неушкоджені, а в місто ворог так і не потрапив

Пам'ятник Петру I в захисному пристрої. Август 1941 року

Фото: wikipedia.org

«... а цар скам'янів!»

У простого народу були свої страшні казки і міфи, пов'язані з величним пам'ятником. За однією з таких легенд, монумент на Сенатській площі - ні що інше, як сам імператор, який звернувся в камінь. А перетворила Петра в камінь, на думку народу, його гординя.

Сталося все з цього міфу просто: як-то раз цар стрибав на коні з одного берега Неви на інший. Стрибав і примовляв: «Все Боже і моє!» Раз стрибнув - перестрибнув, другий стрибнув - і теж вдало. А на третій сказав: «Все моє і Боже!» І як тільки «моє» виявилося для царя над «божого» - гордий владика тут же перетворився на камінь.

» І як тільки «моє» виявилося для царя над «божого» - гордий владика тут же перетворився на камінь

Петро I

Фото: wikipedia.org

Грім-камінь

Окремо варто сказати і про п'єдесталі, на якому стоїть імператорський кінь з вершником. За первинним задумом це мав бути величезний валун - обов'язково цілісний, потрібних розмірів і форми. Але знайти такий виявилося завданням майже нерозв'язною.

Тоді оголошення про пошуки валуна з'явилося в газетах. Відповідний шматок скелі виявився в Кінної Лахті. Знайшов його постачальник будівельного каменю в столицю Семен Вишняков, а тому, за легендою, на камінь вказав місцевий юродивий.

Валун виявився непростим. У нього було навіть своє ім'я - «Грім-камінь», на честь того, що колись в цей валун вдарила блискавка, розколовши його надвоє. Викопати і перевезти «Грім-камінь» було вкрай складно, і тут вже немає ніяких легенд - чиста історія. Навіть в європейських газетах з'являлися розповіді про його дивовижною транспортуванні: камінь котили на металевих кулях по спеціально виритих траншей, причому в лісі довелося спеціально прорубати просіку, щоб доставити валун до води.

На воді камінь завантажили на баржу, яку з двох сторін страхували кораблі. А після прибуття в Петербург баржу довелося притопити, щоб спустити камінь на берег.

А після прибуття в Петербург баржу довелося притопити, щоб спустити камінь на берег

Транспортування Грім-каменю. Гравюра по кресленнях Юрія Фельтена, 1770 рік

Фото: ru.wikipedia.org

Правда, Фальконе піддав майбутній постамент обробці, що не схвалила Катерина - їй хотілося, щоб її великий попередник дивився на місто з необробленого валуна, який уособлює дику природу, потоптану копитами його коня. Проте, і після обробки, істотно зменшившись в розмірах, Грім-камінь виглядає більш ніж велично.

Постамент для Петра - двері в інший світ, вівтар і святиня?

З Грім-каменем також пов'язано безліч міфів. Відповідно до одного з них, цей валун - ні що інше, як двері, колись закривала прохід в потойбічний світ. Нібито звався раніше Грім-камінь «Конем» і лежав на острові Коневец посеред Ладозького озера, відокремлюючи наш світ від світу нечисті. Щоб відьми і духи не надто лізли в нашу реальність, місцеві приносили на цьому камені жертви - по одному коню в рік. Але в XIV столітті на Коневец з Валаама прибув чернець Арсеній, почитав молитви, покропив камінь святою водою, і з тих пір все біси, що намагалися через валун проникнути в наш світ, стали перетворюватися в ворон.

За іншою легендою, Грім-камінь був місцевої язичницької святинею, і жителі Лахті намагалися перешкодити його перевезення в Петербург - але не змогли.

Є історія і простіше. Відповідно до третьої легендою, ще за життя сам Петро бував на «батьківщині» Грім-каменю і забирався на валун під час Північної війни, щоб подивитися на війська супротивника.

Звичайно, можливо, Петро в плащі лише привидівся нервового Павлу, а майор Батурин страждав розладами сну - але дух першого імператора Росії все одно як і раніше можна зустріти на вулицях Петербурга.

Звичайно, можливо, Петро в плащі лише привидівся нервового Павлу, а майор Батурин страждав розладами сну - але дух першого імператора Росії все одно як і раніше можна зустріти на вулицях Петербурга

Фото: Fotostrana.ru

Маргарита Звягінцева

Мідний вершник - головний привид Петербурга в містичних міських легендах

Скульптор від маркізи де Помпадур

До проекту пам'ятника своєму великому попереднику Катерина II підійшла вкрай грунтовно і серйозно. Скульптора вона вибрала не аби якого - справжнього майстра порадив імператриці її «друг по переписці», французький філософ і просвітитель Дені Дідро.

Катерина II і Дені Дідро

Колаж: П'ятий канал

Дідро вказав своєї впливової подрузі на Етьєна Фальконе, автора «загрожує Амура», створеного для будуара маркізи де Помпадур, і інших тонких і дивовижних робіт.

Маркіза де Помпадур і робота Етьєна Моріса Фальконе «загрожує Амур»

Колаж: П'ятий канал

Для самородка Фальконе проект пам'ятника Петру I виявився довгоочікуваної можливістю створити сильну монументальну роботу. Син столяра і племінник Мраморщик, Етьєн був наближений до двору завдяки своєму таланту. Його прийняли в Паризьку академію мистецтв після створення яскравою експресивною скульптури - статуї міфологічного персонажа Милона Кротонского, що розривається левом.

Етьєн Моріс Фальконе і його робота «Мілон Кротонский, що розривається левом»

Колаж: П'ятий канал

Завдяки маркіза де Помпадур до моменту появи задуму майбутнього Мідного вершника Фальконе очолював художні роботи на порцелянової мануфактури. Однак мріяв він зовсім про інше, і пропозиція Катерини стало для скульптора можливістю застосувати свій талант в масштабному проекті.

Читайте також

Гангут. Як Петро I вікно в Європу рубав

1714 рік, Північна війна. Російському військово-морському флоту всього вісімнадцять років - він наймолодший в Європі. Протистоїть йому флот Швеції, який формувався з дев'ятого століття, флот потужної морської держави - найсильніший в світі. Про повноцінне «вікні в Європу» без морської перемоги в Балтиці Росії залишається тільки мріяти. Щоб змусити Швецію підписати мир, Петро I вирішує перенести війну на територію шведів, розбити їх непереможний флот. Ця авантюра здавалася безнадійною. Здавалася ...

Побачення з привидом в Літньому палаці

Француз так загорівся ідеєю створити виконаний величі монумент на століття, що з головою поринув у вивчення життя першого російського імператора. Він простудіював «Історію Петра Великого», написану Вольтером, і ще в Парижі відлив воскової ескіз пам'ятника.

Фото: culture.ru

Приїхавши в Росію в 1966 році, Фальконе кинувся в архіви, щоб більше дізнатися про російській правителя. Він вивчав історичні документи і мемуари, вів довгі бесіди з придворними про особу царя, знаходив сучасників Петра, ще пам'ятали його, щоб поставити їм свої запитання.

Настільки глибоке захоплення Фальконе особистістю Петра і породило одну з містичних легенд. З чуток, щоб краще зрозуміти імператора і сповна відчути його дух, скульптор ночував в государевої спальні в Літньому палаці. Там нібито й сталося одного разу моторошне: французу з'явився привид самодержця.

літній палац

Фото: hellopiter.ru

Петро, ​​за легендою, вирішив піддати знання свого шанувальника ретельній перевірці та влаштував майстру справжній іспит. Всю ніч дух імператора ставив Фальконе каверзні питання, і на кожен з них скульптор знайшов відповідь. Задоволений «іспитом» привид благословив француза на створення пам'ятника, а сам парижанин пообіцяв Петру створити гідний його величі монумент.

Читайте також

День народження Російської Імперії, або «Як російські ворога дохлими котами закидали»

Більше трьох століть тому, в липні 1709 року відбулась одна з найважливіших битв в історії нашої країни - Полтавська битва. Бій під Полтавою не просто наперед хід Північної війни, але і повністю змінив розстановку сил у всьому світі. Саме після перемоги армії Петра I закінчилося багатовікове панування Швеції в Європі. Зате на світ з'явилася інша велика держава. Із завершенням 21-річної війни Петро проголосив Росію «імперією», а себе - імператором. Але якими силами, вивертами і хитрощами вдалося досягти цієї перемоги? І які кумедні і містичні випадковості допомогли до неї прийти?

Павло I та незнайомець-невидимка

Привид Петра I, якщо вірити легендам, досить сильно прив'язаний до свого бронзового статуї. У петербурзьких міфах дух покійного імператора з'являється в світі живих і до створення пам'ятника, і після його установки. Він блукає по сутінковим вулицями міста як живий, закутавшись в плащ по самі очі, і є нащадкам у снах, передаючи послання.

Так, одна з історій свідчить, що Павло, нелюбимий син Катерини II і головний руйнівник її спадщини, зіткнувся з примарою Петра на прогулянці. Одного вечора, коли ніякого монумента на Сенатській площі ще не було і в помині, Павло йшов по вулиці разом зі своїм товаришем - князем Куракіним.

Одного вечора, коли ніякого монумента на Сенатській площі ще не було і в помині, Павло йшов по вулиці разом зі своїм товаришем - князем Куракіним

Павло I

Фото: historiosophy.ru

Несподівано до високошляхетним приятелям приєдналася темна фігура в плащі.

«З нами хтось йде!» - злякано повідомив компаньйонові спадкоємець престолу.

Однак Куракін нікого не побачив, в чому безуспішно спробував переконати свого друга. У цей момент невідомий вигукнув:

«Бідний Павло! Я той, хто приймає в тобі участь! »

Після цього темна фігура супроводила приятелів на Сенатську площу - до того самого місця, де згодом і було встановлено монумент. Вказавши на майданчик, де в той час була лише трава, привид заявив:

«Прощай, Павло. Ти знову побачиш мене тут ».

Тоді-то Павло і побачив обличчя незнайомця - ним виявився давно покійний імператор.

Тоді-то Павло і побачив обличчя незнайомця - ним виявився давно покійний імператор

Фото: samiedem.com

коріння легенди

Історія зустрічі Петра і Павла особливо цікава тому, що задокументована в мемуарах близької подруги дружини Павла I Марії Федорівни - баронеси фон Оберкирх. У книзі своїх спогадів баронеса докладно описує вечерю, на якому Павло знехотя і без тіні жарту розповів цю історію гостям.

Відкриття пам'ятника Петру I на Сенатській площі в Санкт-Петербурзі

Фото: masterok.livejournal.com

Тільки через півтора місяці після цієї вечері Павло, за спогадами придворної дами, отримав лист зі звісткою про майбутнє свято на честь відкриття пам'ятника - саме на тому місці, яке і вказав йому привид. Як розповідає баронеса в своїх мемуарах, читаючи послання, Павло раптом «став мертвотно блідим».

Віщий сон майора

Чи можете ви собі уявити, як правитель величезної країни змінює свою думку і скасовує указ через сновидіння нікому не відомого і нічим не примітного майора? Повірити в це важко - а між тим, це найвідоміша легенда про пам'ятник Петру I в центрі Петербурга.

У 1812 році Наполеон вторгся на територію Росії. Побоюючись, що французи можуть увірватися в Північну столицю і погубити монумент, Олександр I наказав евакуювати пам'ятник. На дане підприємство з державної скарбниці було виділено нечувані на ті часи гроші - три тисячі рублів.

На дане підприємство з державної скарбниці було виділено нечувані на ті часи гроші - три тисячі рублів

Фото: masterok.livejournal.com

Але в цей час особистої зустрічі з близьким другом царя князем Голіциним починає домагатися безвісний офіцер - якийсь майор Батурин. Зустрівшись з його сіятельством, майор повідомляє, що йому вже давно сниться покійний імператор. Петро I, за розповідями Батурина, сходить уві сні з постаменту і в'їжджає на бронзовому коні прямо у двір Каменноостровскому палацу. З палацу йому на зустріч виходить Олександр - і тоді перший імператор Росії починає його докоряти.

«Молода людина, до чого ти довів мою Росію! Але поки я на місці, моєму місту нема чого побоюватися! »- каже ожилий пам'ятник нащадку. І видаляється назад, на Сенатську площу.

Батурин запевнив Голіцина, що сон цей переслідує нещасного майора не перший ніч - мабуть, цар дуже хоче достукатися до наступника. За легендою, князь передав розповідь схвильованого офіцера Олександру, і той так вражений, що вирішив не чіпати монумент.

Пам'ятник-хранитель

Історія ця, як ми всі пам'ятаємо, закінчилася благополучно - в Петербург Наполеон не потрапив, і ніякої шкоди французькі війська Мідному вершнику не заподіяли. Цікаво, що пам'ятник Петру благополучно пережив всі найстрашніші війни в історії Росії, включаючи Вітчизняну війну 1812 року і Велику Вітчизняну 1941-1945. Ні революція, ні блокада Ленінграда також не зашкодили монументу - незважаючи на те, що пам'ятник знаходиться на відкритому і вельми помітному місці в самому центрі міста.

Під час Великої Вітчизняної війни жителі Ленінграда вірили, що місто не буде зданий, поки цілі та неушкоджені пам'ятники великим полководцям: Кутузову, Суворову, Барклая де Толлі і Петру I. Пам'ятники залишилися неушкоджені, а в місто ворог так і не потрапив.

Пам'ятники залишилися неушкоджені, а в місто ворог так і не потрапив

Пам'ятник Петру I в захисному пристрої. Август 1941 року

Фото: wikipedia.org

«... а цар скам'янів!»

У простого народу були свої страшні казки і міфи, пов'язані з величним пам'ятником. За однією з таких легенд, монумент на Сенатській площі - ні що інше, як сам імператор, який звернувся в камінь. А перетворила Петра в камінь, на думку народу, його гординя.

Сталося все з цього міфу просто: як-то раз цар стрибав на коні з одного берега Неви на інший. Стрибав і примовляв: «Все Боже і моє!» Раз стрибнув - перестрибнув, другий стрибнув - і теж вдало. А на третій сказав: «Все моє і Боже!» І як тільки «моє» виявилося для царя над «божого» - гордий владика тут же перетворився на камінь.

» І як тільки «моє» виявилося для царя над «божого» - гордий владика тут же перетворився на камінь

Петро I

Фото: wikipedia.org

Грім-камінь

Окремо варто сказати і про п'єдесталі, на якому стоїть імператорський кінь з вершником. За первинним задумом це мав бути величезний валун - обов'язково цілісний, потрібних розмірів і форми. Але знайти такий виявилося завданням майже нерозв'язною.

Тоді оголошення про пошуки валуна з'явилося в газетах. Відповідний шматок скелі виявився в Кінної Лахті. Знайшов його постачальник будівельного каменю в столицю Семен Вишняков, а тому, за легендою, на камінь вказав місцевий юродивий.

Валун виявився непростим. У нього було навіть своє ім'я - «Грім-камінь», на честь того, що колись в цей валун вдарила блискавка, розколовши його надвоє. Викопати і перевезти «Грім-камінь» було вкрай складно, і тут вже немає ніяких легенд - чиста історія. Навіть в європейських газетах з'являлися розповіді про його дивовижною транспортуванні: камінь котили на металевих кулях по спеціально виритих траншей, причому в лісі довелося спеціально прорубати просіку, щоб доставити валун до води.

На воді камінь завантажили на баржу, яку з двох сторін страхували кораблі. А після прибуття в Петербург баржу довелося притопити, щоб спустити камінь на берег.

А після прибуття в Петербург баржу довелося притопити, щоб спустити камінь на берег

Транспортування Грім-каменю. Гравюра по кресленнях Юрія Фельтена, 1770 рік

Фото: ru.wikipedia.org

Правда, Фальконе піддав майбутній постамент обробці, що не схвалила Катерина - їй хотілося, щоб її великий попередник дивився на місто з необробленого валуна, який уособлює дику природу, потоптану копитами його коня. Проте, і після обробки, істотно зменшившись в розмірах, Грім-камінь виглядає більш ніж велично.

Постамент для Петра - двері в інший світ, вівтар і святиня?

З Грім-каменем також пов'язано безліч міфів. Відповідно до одного з них, цей валун - ні що інше, як двері, колись закривала прохід в потойбічний світ. Нібито звався раніше Грім-камінь «Конем» і лежав на острові Коневец посеред Ладозького озера, відокремлюючи наш світ від світу нечисті. Щоб відьми і духи не надто лізли в нашу реальність, місцеві приносили на цьому камені жертви - по одному коню в рік. Але в XIV столітті на Коневец з Валаама прибув чернець Арсеній, почитав молитви, покропив камінь святою водою, і з тих пір все біси, що намагалися через валун проникнути в наш світ, стали перетворюватися в ворон.

За іншою легендою, Грім-камінь був місцевої язичницької святинею, і жителі Лахті намагалися перешкодити його перевезення в Петербург - але не змогли.

Є історія і простіше. Відповідно до третьої легендою, ще за життя сам Петро бував на «батьківщині» Грім-каменю і забирався на валун під час Північної війни, щоб подивитися на війська супротивника.

Звичайно, можливо, Петро в плащі лише привидівся нервового Павлу, а майор Батурин страждав розладами сну - але дух першого імператора Росії все одно як і раніше можна зустріти на вулицях Петербурга.

Звичайно, можливо, Петро в плащі лише привидівся нервового Павлу, а майор Батурин страждав розладами сну - але дух першого імператора Росії все одно як і раніше можна зустріти на вулицях Петербурга

Фото: Fotostrana.ru

Маргарита Звягінцева

Але якими силами, вивертами і хитрощами вдалося досягти цієї перемоги?
І які кумедні і містичні випадковості допомогли до неї прийти?
Постамент для Петра - двері в інший світ, вівтар і святиня?
Але якими силами, вивертами і хитрощами вдалося досягти цієї перемоги?
І які кумедні і містичні випадковості допомогли до неї прийти?
Постамент для Петра - двері в інший світ, вівтар і святиня?
Але якими силами, вивертами і хитрощами вдалося досягти цієї перемоги?
І які кумедні і містичні випадковості допомогли до неї прийти?
Постамент для Петра - двері в інший світ, вівтар і святиня?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация