Міжзоряний мандрівник Оумуамуа

  1. Пониження в посаді
  2. інопланетний слід
  3. 1I / Оумуамуа
  4. Чи не дім і не вулиця
  5. Леонід Єленін, першовідкривач C / 2010 X1 (Elenin) та інших комет і астероїдів, науковий співробітник...
  6. він полетів
  7. Знайомтеся: Гипатия

В кінці 2017 року у Сонячній системі відвідав об'єкт, який прилетів до нас від іншої зірки. Перша зустріч людства з «міжзоряним мандрівником» супроводжувалася гарячковою роботою астрономів, високою активністю уфологів - і майже повною тишею з боку публіки.

У космосі було б набагато нудніше, якби не комети. Ці невеликі тіла прилітають з далеких околиць Сонячної системи. Їх сильно витягнуті орбіти схожі на величезні еліпси: як правило, комети зближуються з Сонцем, огинають його і знову спрямовуються в найтемніші куточки системи. Пролітаючи внутрішні області, вони утворюють кому, туманну оболонку з газів і пилу, за якою тягнеться величезний хвіст. Саме його відбите світло і можна помітити із Землі, якщо орбіта комети проходить поруч.

Періодичними комети обертаються навколо Сонця менше ніж за 200 років і відбуваються з розсіяного диска, розташованого за орбітою Плутона. Джерелом долгоперіодіческіх комет вважається ще більш далеке хмару Оорта. Такий кометою визнали спершу і C / 2017 U1, яку помітили 19 жовтня 2017 року з допомогою працюючого на Гаваях телескопа Pan-STARRS 1. Однак вже перші розрахунки принесли щось несподіване: ексцентриситет орбіти дивного тіла виявився більшим за одиницю (1,20).

Ця цифра ніяк не відповідає звичайному для комет витягнутому і замкнутому еліпсу. Вона вказує на разомкнутую, схожу на гіперболу траєкторію. До того ж рухалася C / 2017 U1 куди швидше звичайних комет. Перебуваючи від Сонця в 200 раз далі Землі, вона розвинула майже 27 км / с - для порівняння, комети в цій області рухаються не швидше 4-5 км / с. У перигелії швидкість і зовсім досягла 88 км / с (160 тис. Км / год). Вченим не залишалося нічого іншого, крім як укласти: ми вперше бачимо міжзоряний об'єкт, колись викинутий зі своєї системи і в своєму довгому польоті відвідав наш космічний дім. Тут, як писав класик, «все заверте» ...

Проліт Оумуамуа через Сонячну систему Проліт Оумуамуа через Сонячну систему. Підраховано, що сто років тому він був в 84 млрд км від зірки, а 9 вересня 2017 року виявився до неї ближче орбіти Меркурія, всього в 38 млн км.

Пониження в посаді

Вже на момент першого спостереження об'єкт на великій швидкості залишав Сонячну систему, і зволікати було не можна. Тому через кілька днів в його сторону були розгорнуті вісім дзеркал телескопа VLT (Very Large Telescope). Перші ж знімки показали, що астрономи поспішили з самого початку, визнавши небесне тіло кометою: ні коми, ні хвоста у нього не знайшлося - і об'єкт понизили до астероїда. На відміну від комет, схожих на нерівні і досить брудні сніжки, астероїди - тіла кам'янисті і хвостів не утворюють.

Зрозуміло, можливі й більш екзотичні варіанти: міжзоряний об'єкт може бути кометою незвичайної структури, розгубила всі випаровується вміст за час польоту. Але куди вірогідніше, що це кам'янистий астероїд, і вперше в історії він отримав префікс I - від англійського interstellar, «міжзоряний». Повна його назва - 1I / 2017 U1, а для простоти астрономи дали йому і власна назва - Оумуамуа, що на мові гавайських аборигенів означає «гість» або «посланник».

Оперативно проведені спостереження вказали і на іншу дивина Оумуамуа - його витягнуту форму, довжина і ширина якої відносяться як 6: 1. Ефектна «космічна сигара» довжиною не менше 160 м, до того ж прилетіла звідкись від далеких зірок, не могла не привернути уваги земних уфологів і просто ентузіастів міжпланетних контактів. Пристрасті навколо Оумуамуа розгорілися ще сильніше.

інопланетний слід

Незабаром у напрямку до Оумуамуа була розгорнута і тарілка параболічного радіотелескопа Green Bank. Працюючі з ним вчені з Breakthrough Listen, проекту з пошуку розумного позаземного життя, прислухалися до підозрілого об'єкту шість годин і на декількох частотах паралельно, марно намагаючись зафіксувати хоч якісь ознаки «розумності». Були просканувати мільярди окремих каналів, і ні на одному не вдалося виявити ніяких упорядкованих повідомлень. Розрахунки показували, що чутливості телескопа вистачило б для фіксації сигналу, який можна порівняти за потужністю з звичайним мобільним телефоном. Проте астероїд мовчав як камінь - яким він, власне, і був.

Звичайно, насправді не все так просто. Теоретично на Оумуамуа все ж може перебувати інопланетне життя, нехай і не зелені чоловічки, сплячі в кріогенних камерах, а банальні бактерії і мікроби, надійно законсервовані в крупицях льоду. Але для цього в надрах Оумуамуа повинен бути лід, покритий хоча б півметровим захисним шаром кам'янистій кори, як ядро ​​горіха шкаралупою. Шансів на це майже немає: тривале перебування в міжзоряному просторі і вплив космічного випромінювання повинно було давно висушити об'єкт, випарувавши весь лід і залишивши тільки нелеткі тверді породи.

1I / Оумуамуа

Розміри: 160-230 х 35 х 35 м Період обертання: 8,1 ч Розміри: 160-230 х 35 х 35 м Період обертання: 8,1 ч. Мінімальна відстань до Сонця: 0,225 а. е. Мінімальна відстань до Землі: 0,1616 а. е.

Чи не дім і не вулиця

Але і без інопланетян Оумуамуа задає астрономам досить загадок. Звідки прилетів сенсаційний астероїд? Як він набрав третю космічну швидкість, яка дозволила йому покинути рідну систему і отримати квиток в далекий космос - в одну сторону? .. Першовідкривач кількох комет астроном Леонід Єленін пояснює: «Все малі тіла зоряних систем в кінцевому підсумку або падають на свою зірку, або викидаються геть з системи. Можливо, що цей об'єкт зазнав силу гравітації планети-гіганта, зблизившись з нею, або ж перебував на периферії своєї системи і був викинутий впливом сусідніх зірок ».

Проведені розрахунки показали, що подорож Оумуамуа могло початися близько 45 млн років тому, у одній із зірок асоціації Кіля або Голуба, розташованої не більше ніж в 100 парсеках від нас. У Сонячну систему він прилетів з боку сузір'я Ліри, проте варто враховувати, що за час польоту зірки серйозно змінили своє місце розташування. На жаль, з'ясувати походження унікального астероїда точніше навряд чи вдасться. «Все, пізно, він полетів», - сказав нам Леонід Єленін, відповідаючи на питання про продовження вивчення Оумуамуа. Уже зараз астероїд знову недоступний навіть для найпотужніших з існуючих телескопів.

Леонід Єленін, першовідкривач C / 2010 X1 (Elenin) та інших комет і астероїдів, науковий співробітник Інституту прикладної математики ім. Келдиша РАН

Келдиша РАН

«Ця подія дуже рідкісне. Швидше за все, воно викликано ефектом спостережної селекції. Тобто такі об'єкти можуть залітати в Сонячну систему, але частіше за все мають великі перігелійнимі відстані. В цьому випадку пощастило. Вперше об'єкту дали кометної позначення по його орбіті, хоча в правилах написано, що для цього має бути підтвердження кометної активності. Вся справа в тому, що його орбіта була вже дуже дивною, тому і поквапилися. Ми до цих пір не знаємо, що це було. На жаль, об'єкт уже пройшов перигелій. Якби його виявили раніше, можливо, ми щось змогли б побачити ».

він полетів

Коли саме Оумуамуа покине межі Сонячної системи, поки невідомо: за деякими оцінками, йому буде потрібно на це ще близько 23 тис. Років. Справді, помічена запаморочлива швидкість астероїда не повинна вводити в оману. Розрахунки показують, що ще сто років тому, коли він перебував приблизно в 84 млрд км від Сонця, швидкість його становила 26 км / с. Тяжіння зірки постійно прискорювало Оумуамуа, і в точці максимального зближення він рухався вже зі швидкістю майже 88 км / с. Однак потім все та ж гравітація початку сповільнювати об'єкт, так що до моменту його виявлення швидкість знизилася вже до 46 км / c. Передбачається, згодом політ сповільниться до тих же 26 км / с. У травні 2018 року Оумуамуа перетне орбіту Юпітера, а в січні 2019 го залишить позаду і Сатурн.

Чи встигнемо ми нагнати його, щоб розглянути поблизу? Деякі вчені вважають, що так. Таку можливість розглядають учасники проекту «Ініціатива міжзоряних досліджень» (Initiative for Interstellar Studies, i4is). Вони розраховують наздогнати рідкісну мета, використовуючи гравітаційний маневр у Юпітера і закликавши на допомогу досить продуктивні реактивні двигуни. Однак наздогнати - це половина справи, куди складніше спробувати здійснити висадку, що на таких швидкостях залишається завданням з області фантастики. Тим більше неймовірно спроектувати і реалізувати таку місію в терміни, поки міжзоряний гість ще залишається в межах доступності.

Але це тільки початок. Астрономи вважають, що щорічно через Сонячну систему пролітають тисячі подібних об'єктів, ми просто ще не вміємо спостерігати їх. Помітити Оумуамуа допоміг випадок. Це підтвердило, що теорія вірна, такі тіла існують і завдання їх вивчення в принципі вирішувана. Нам залишається уважніше вдивлятися в небо, удосконалювати телескопи і чекати слушного моменту. Коли-небудь нам попадеться наступний гість, і, можливо, ми встигнемо зустріти його у всеозброєнні.

Знайомтеся: Гипатия

Коли номер уже готувався до друку, вчені ідентифікували ще одного «міжзоряного мандрівника», причому прямо на Землі. Незвичайний об'єкт був знайдений в пустелі на заході Єгипту в 1996 році і нещодавно уважно вивчений геологами з ПАР. Зміст в ньому ізотопів вуглецю і кремнію виявилося зовсім нехарактерним для Сонячної системи. Крім того, під панциром твердої кірки, яка спеклась при вході в атмосферу, збереглися незвичайні для нас з'єднання - наприклад, полиароматические вуглеводні і чистий алюміній. Зате звичайні силікати в ньому практично не виявлено. Вчені майже впевнені, що камінь, названий на честь вченого Гипатии, старше всієї Сонячної системи і прибув до нас після довгого міжзоряного подорожі.

Стаття «землян, до запитання» опублікована в журналі «Популярна механіка» ( №3, Лютий 2018 ).

Звідки прилетів сенсаційний астероїд?
Як він набрав третю космічну швидкість, яка дозволила йому покинути рідну систему і отримати квиток в далекий космос - в одну сторону?
Чи встигнемо ми нагнати його, щоб розглянути поблизу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация