Млин міфів: "Кошмар" життя Бетховена

Останнім часом на сторінках ЗМІ і в інтернеті можна прочитати про те, нібито композитор Людвіг ван Бетховен був восьмим сином жінки, яка хворіла на сифіліс, і семеро дітей якої страждали від різних вроджених захворювань. Його часто використовують противники абортів в суперечках зі своїми опонентами. Однак це твердження є справжнім міфом. Останнім часом на сторінках ЗМІ і в інтернеті можна прочитати про те, нібито композитор Людвіг ван Бетховен був восьмим сином жінки, яка хворіла на сифіліс, і семеро дітей якої страждали від різних вроджених захворювань

Цікаво, що цей міф виник зовсім недавно, в кінці минулого століття - проте вже зараз практично неможливо встановити, хто є його автором. Він має безліч варіантів, однак найчастіше зустрічається таке формулювання - уявіть собі, що принциповий противник абортів розмовляє з людиною, який допускає подібну операцію за медичними показаннями. Вони, звісно ж, жарко сперечаються про те, чи припустимі аборти в принципі чи ні, і тут противник задає своєму опоненту наступне питання: "Припустимо, що ви знайомі з вагітною жінкою, яка вже має 8 дітей. Двоє з них - сліпі, троє - глухі, один - розумово недорозвинений, сама вона хвора на сифіліс. Ви порадите їй зробити аборт? ".

Як правило, прихильник абортів за медичними показаннями відповідає ствердно: "Так, в такій ситуації потрібно зробити аборт". Після чого його опонент з злорадної усмішкою повідомляє: "Вітаю вас, ви тільки що вбили Людвіга ван Бетховена". Після чого відповідь опонента вже не важливий - головне те, що пред'явивши такий аргумент (який оголошується чистою правдою) принциповому супротивнику абортів вдалося загнати його в кут і випробувати почуття провини. Адже погодьтеся, так просто взяти і вбити великого композитора Людвіга ван Бетховена - це не жарт.

Читайте також: Моцарта погубило відсутність сонця

Втім, я зараз не буду говорити про аборти - у прихильників і противників цієї операції є чимало цілком розумних аргументів на захист своєї точки зору. Я скажу про інше - наведений вище аргумент є абсолютно некоректним, оскільки являє собою міф найчистішої води. А використання міфів у дискусії про реальні проблеми є вельми нечесним прийомом, абсолютно неприпустимим в пристойній компанії. Та й взагалі, не можна боротися за правду, вдаючись при цьому до брехні.

Та й взагалі, не можна боротися за правду, вдаючись при цьому до брехні

Найцікавіше, що для того, що б переконатися в тому, що твердження про хвору на сифіліс вагітній жінці, яка хоче народити восьму дитину незважаючи на те, що всі її діти - хронічно хворі люди, є хибним, досить просто ознайомитися з біографією Бетховена. І ті, хто зроблять це, побачать, що в 1770 році в Бонні у Йоганна ван Бетховена і Марії-Магдалини Кеверіх народився другий син, якого назвали Людвігом. Втім, йому судилося залишитися старшим сином у родині Бетховенів, оскільки первісток, Людвіг Марія, яка народилася роком раніше, помер через шість днів після своєї появи на світ. Причини такій ранній смерті невідомі, проте слід зауважити, що в ті часи це було абсолютно звичайним явищем через недотримання санітарних норм при пологах.

Після у Бетховенів народилося ще п'ятеро дітей, двоє з яких, Ніколаус Йоганн і Каспар Карл, дожили до повноліття. Причому якщо Каспар Карл помер в 31 рік від туберкульозу легенів (від нього залишився син, якого взяв під свою опіку Людвіг), то Ніколаус Йоганн, який відрізнявся міцним здоров'ям, помер на шістдесят другому році життя, переживши на 21 рік Людвіга (який помер в 1827 році у віці 57-ми років). Решта троє дітей померли ще в дитинстві, причому причина смерті у всіх випадках була одна і та ж - туберкульоз. При цьому ніхто з цих п'ятьох не був ні сліпим, ні глухим, ні розумово відсталим. Та й сам Людвіг, до речі, не був глухим від народження - він втратив слух після отиту, який трапився через його звички часто опускати голову в таз з крижаною водою під час роботи над своїми творами.

Отже, ми вже відразу бачимо як мінімум три невірних твердження: дітей в сім'ї Бетховенів було не вісім, а сім, Людвіг був не молодшим, а другим за старшинством (і старшим серед тих, що вижили), і ніхто з усіх дітей не страждав ніякими вродженими захворюваннями . Звичайно, дуже шкода, що більше половини юних Бетховенів не дожили до повноліття - хто знає, може бути в їх особі світ втратив справжніх музичних геніїв, адже і Ніколаус, і Каспар теж були здатними музикантами. Однак, на жаль, в ті часи туберкульоз був страшною хворобою, від якої порятунку практично не було - до відкриття Роберта Коха, яке допомогло людям впорається з цією недугою, залишалося ще понад сто років.

Ну, а тепер давайте перевіримо, чи була мати великого композитора Марія-Магдалина Кеверіх хвора на сифіліс. Про неї відомо, що вона померла в 1787 році у віці 39-ти років від туберкульозу - хвороби, що викрала і більшість її дітей. До речі, це сталося в тому ж році, коли помер останній дитина Бетховенів - Марія Маргарита. По всій видимості, Марія-Магдалина заразилася туберкульозом, доглядаючи за хворою донькою, і ослаблений частими родами організм не занадто вже молодої жінки (нагадаю, що в ті часи пані рідко доживали до п'ятдесяти років, а ті, кому це вдавалося, вважалися стародавніми бабами) не зміг впоратися з хворобою.

Цілком очевидно, що сифіліс не було чинником смерті матері Бетховена. Однак страждала вони цієї венеричної хвороби при житті? Швидше за все, немає - ніяких документальних свідчень, що підтверджують це, не знайдено. І це при тому, що Марія-Магдалина досить часто зверталася до лікарів - що, власне кажучи, не дивно, оскільки вона часто народжувала. Але ніхто з лікарів Бонна, який оглядав мати Бетховена, ні про які ознаках сифілісу ніколи не згадував. А це вже досить для того, що б зробити висновок про те, що Марія-Магдалина не страждала цією хворобою - в ті часи доктора відразу ж повідомляли всім близьким про перші ознаки сифілісу у кого-то з їх сім'ї. Це було потрібно для того, що б запобігти поширенню хвороби.

Цікаво, що і батько Бетховена, судячи з усього теж не хворів на сифіліс - взагалі у нього, на відміну від його тендітною і болючою подружжя, здоров'я було відмінне. Єдине, що підточувало його могутній організм - так це пияцтво, часто вельми і вельми непомірне. Однак навіть це не завадило йому дожити до п'ятдесяти двох років - для тих часів це вважалося практично довгожительством. Як бачимо, підозрювати батьків великого композитора в тому, що хтось із них був хворий страшною венеричною хворобою абсолютно безпідставно.

Читайте також: Вбивцю Бетховена викрили судмедексперти

Що ж, я думаю тепер ні в кого не виникає сумніву в тому, що наведене на початку статті твердження про хвору на сифіліс жінку, що має сімох хронічно хворих дітей і бажає народити восьмого - чистої води міф (по крайней мере, по відношенню до Людвігу ван Бетховену ). Причому, судячи з усього, цей міф був спеціально придуманий противниками абортів в пропагандистських цілях - ця нісенітниця щоразу спливає саме під час дискусії про штучне переривання вагітності. І хоча я не збираюся дорікати прихильників заборони абортів за те, що вони відстоюють свою точку зору, проте мені абсолютно незрозуміло, чому заради цього потрібно приводити завідомо неправдивий аргумент. Невже вони думають, що їх опоненти не вміють читати і не в змозі самі ознайомитися з біографією великого маестро?

А також:

Млин міфів: все, що ми не знали про взуття

Млин міфів: "Стоунхендж" Гіммлера

Млин міфів: Люди так не діляться

Млин міфів: старше кирилиці - глаголиця?

Читайте всі статті з серії "Млин міфів"

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Ви порадите їй зробити аборт?
Однак страждала вони цієї венеричної хвороби при житті?
Невже вони думають, що їх опоненти не вміють читати і не в змозі самі ознайомитися з біографією великого маестро?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация