Наші улюблені російські та радянські вальси

з к / ф «Той самий Мюнхгаузен» М. І. Глінка «Вальс-фантазія» П. І. Чайковський «Вальс квітів» П. І. Чайковський. Вальс з балету «Спляча красуня» П. І. Чайковський - Дитячий Альбом, «Вальс», сцена з мультфільму (1976 рік) «Сентиментальний вальс» у виконанні Е. Бережний та А. Сихарулідзе на музику Чайковського А. Хачатурян. Вальс до драми Лермонтова «Маскарад» І. Шатров. Старовинний вальс «На сопках Маньчжурії» виконує Людмила Зикіна Старовинний вальс «Берізка», музика Є. М. Дрейзин, вірші А. Безименський. Старовинний вальс «Амурські хвилі», автори Макс Кюсс і Серафим Попов, ісп. ансамбль Александрова «У лісі прифронтовому» Музика М. Блантер, слова М. Ісаковський, ісп. ансамбль Александрова Хворостовський співає «Випадковий вальс» Михайла Фрадкіна та Євгена Долматовського Клавдія Шульженко «Синий платочек» З фільму-концерту Клавдія Шульженко «Три вальсу» Музика А. Цфасман, слова Л. Давидович, В. Драгунський. Запис з концерту. 50-і роки. Майя Кристалинская «Вальс про вальсі» Музика Е. Колмановский, слова Є. Євтушенко. «Севастопольський вальс», ісп. Георг ОТС, автори К. Я. Листів і Г. Рубльов. Великий дитячий хор «Шкільні роки». Музика Д. Кабалевський, слова Е. Долматовський. Марія Пахоменко «Шкільний вальс» Музика І. Дунаєвський, слова М. Матусовський. «Коли підемо зі шкільного двору» з фільму «Розіграш», автори: музика Олександр Флярковський, слова Олексій Дідур. Виконує ВІА «Добрі молодці» Тамара Синявська «Місячний вальс» з к / ф «Цирк». Автори І. Дунаєвський, В. Лебедєв-Кумач Олександра Пахмутова. Вальс з кінофільму «Дівчата» Тетяна і Сергій Нікітіни «Олександра» з к / ф «Москва сльозам не вірить» фрагмент з к / ф «Звичайне диво», композитор Г. Гладков

Євген Дога: найпопулярніший весільний вальс
Біле, чорне, червоне: ці кольори присутні майже в кожній сцені фільму Еміля Лотяну «Мій ласкавий і ніжний звір». На тлі буйної зелені старої дворянської садиби строгий контраст білого і чорного бездоганно викреслює малюнок кадру, а червоний колір вносить в нього напруга і динаміку. Червоний виникає в кадрі то летять силуетом сукні, то яскравою плямою квітки гвоздики, то ніжним відблиском променів заходу, в фіналі ж проступає яскраво-червоною кров'ю на білосніжній пов'язці: пристрасті, розігралися під покровом вікового парку, забрали життя у юної героїні цієї драми.
Вальс був написаний композитором спеціально для фільму «Мій ласкавий і ніжний звір». Учасники знімальної групи пізніше згадували, що музика Євгена Доги надавала на них особливе, майже гіпнотичний вплив. Інший раз навіть складалося відчуття, що саме вона, ця музика, підказувала режисерові і акторам несподівані і тонкі художні рішення - адже зйомки йшли під фонограму.
Головна тема вальсу починається з плавного руху по стійким сходами лада. Однак її спокійний плин перебивається тривожними короткими мотивами - здається, ніби з-за хмар доносяться голоси перелітних птахів. З кожною новою фразою мелодія піднімається все вище і вище. Поступово вона втрачає аристократичну стриманість, прискорює темп, набирає міць і залучає танцюючі пари в своє нестримне вихровий рух. На вершині кульмінації музика зриває завісу з таємних думок героїв, оголює почуття, загострює конфлікти, і раптом - холод по шкірі - стає ясно: трагедія неминуча.


Ось уже четвертий десяток років мелодія з фільму «Мій ласкавий і ніжний звір» звучить у палацах одруження по всій країні: молодих запрошують на перший в їх спільного життя вальс. Невже ні юні закохані пари, ні навчені досвідом співробітники РАГСів не відчувають трагізму цієї прекрасної музики? Як би там не було, але з вальсу Євгенія Доги почали своє сімейне життя вже сотні тисяч молодят! Нехай же доля допоможе їм уникнути печалей і відміряє щастя з надлишком.


Російське романтичне вальс 19 століття
Родоначальником російського романтичного вальсу був, звичайно ж, Михайло Іванович Глінка. Сьогодні його геніальний «Вальс-фантазія» кілька призабутий. Тим часом, всі інші російські та радянські симфонічні вальси виросли саме з нього. Поєднання світлої лірики, романтичної політності і трагічної напруженості - ось головні риси, що об'єднують їх і знаходять живий відгук у суперечливою і вічно бентежною російської душі.

До творчості іншого видатного російського композитора 19 століття, Петра Ілліча Чайковського, доля виявилася більш прихильною. Вальси з балетів «Лускунчик» і «Спляча красуня» вже більше ста років виконуються у всіх різдвяних і новорічних концертах. Всі ці роки публіка тепло приймала і «Сентиментальний вальс». Не так давно ця музика надихнула наших прославлених фігуристів Олену Бережну і Антона Сіхарулідзе на створення ліричної танцювальної програми.
Бережна і Сихарулідзе отримали чимало нагород за цю роботу, але все-таки не вони першими стали використовувати романтичний вальс в якості музичної основи для спортивно-хореографічної композиції. Любителі фігурного катання «зі стажем» напевно пам'ятають приголомшливий танець Людмили Пахомовой і Олександра Горшкова на музику вальсу Арама Ілліча Хачатуряна «Маскарад».
Вальс Арама Хачатуряна «Маскарад»
Цей вальс всі звикли називати коротко: «Маскарад». Насправді це одна з частин музичної сюїти, складеної А. І. Хачатуряном до драми М. Ю. Лермонтова «Маскарад» ще в 1941 році. У сюжеті драми тісно переплелися любов і ревнощі, підступність і відчай.
Звичайно ж, весь цей клубок пристрастей знайшов відображення в музиці вальсу, проте навіть в кульминациях, в моменти найвищого напруження емоцій, оркестр Хачатуряна звучить романтично і незмінно благородно.
У 1976 році чемпіони світу та Олімпійських ігор з танців на льоду Л. Пахомова і А. Горшков виконали вальс «Маскарад» на показових виступах. «Золотий» радянської парі аплодував весь світ! Такого поєднання техніки та артистизму не вдавалося досягти ще нікому. Крім того, багато глядачів вперше відкрили для себе надзвичайно гарну і експресивну музику Хачатуряна. Так, в той рік сотні тисяч меломанів у всьому світі додали в свої особисті фонотеки грамплатівки із записом вальсу «Маскарад».
Відеоматеріали тих років недосконалі - пробачимо їм цей недолік, отримаємо задоволення музикою і танцем.


Старовинні російські вальси (початок 20 століття)
Старий міський сад, танцмайданчик, естрада «черепашкою» - і неодмінно духовий оркестр, який грає старовинні російські вальси ... Дивно: багато хто з нас відчувають почуття ностальгії при звуках духового оркестру, навіть якщо ми народилися через десятки років після війни і жодного разу в житті не бачили справжньою «черепашникової» естради! «Амурські хвилі», «Берізка», «На сопках Маньчжурії», «Осінній сон» ...
О ні, «Осінній сон» - це, на жаль, не наше. На початку 20 століття вальс «Autumn Dream» склав британський композитор Арчибальд Джойс. Однак російська публіка так полюбила його, що звикла вважати своїм.
А що ж інші старовинні російські вальси? Може бути, і у них іноземне походження? Ні, решта - справжні росіяни. Вальс «Берізка» написаний російським військовим музикантом Дрейзин Е. М., «На сопках Маньчжурії» - Шатровим І. А.


Фронтові ліричні пісні-вальси
У роки Великої Вітчизняної війни поряд з суворими маршами звучала і лірична музика. Співучі мелодії і прості щирі слова на фронті були навіть важливіше, ніж маршові ритми і войовничі заклики.
У задушевних інтонаціях пісень-вальсів, таких, як «В лісі прифронтовому» (автори композитор Матвій Блантер і поет Михайло Ісаковський), чувся і привіт з мирного життя, і наказ битися до перемоги.


У це важко повірити, але були часи, коли цілий ряд кращих радянських пісень воєнного часу напівофіційно «прикрили». Їх не дозволяли випускати в радіоефір, забороняли співати зі сцени. Аргументація була абсолютно абсурдною - але це ми розуміємо вже сьогодні, через десятиліття. А тоді, в 70-х, про фронтовий пісні Михайла Фрадкіна та Євгена Долматовського «Випадковий вальс» в підручнику для музичних училищ було написано, що вона, мовляв, аморальна, тому що «оспівує сумнівну поезію випадкових зустрічей».
Сьогодні ніхто вже не пам'ятає імен діячів, настільки трепетно ​​дбали про моральну чистоту радянського народу. А ми, слухаючи пісню «Випадковий вальс», як ніби переносимося в ті воєнні роки - і стискається серце.
Вальси в нашому кіно
Кіно абсолютно немислимо без музики, а романтичне кіно - без вальсу. У кінофільмі про школу ми, швидше за все, почуємо лірично-схвильований, з сумними, вальс випускників (як у фільмі «Розіграш»), в ліричної комедії напевно прозвучить вальс з гумористичним відтінком ( «Іронія долі, або З легким паром»), а вже новорічна картина не обійдеться без святкового вальсу ( «Карнавальна ніч»). У філософської казці вальс може промайнути натяком, приспівом, вставкою - але він обов'язково буде ( «Звичайне диво», «Той самий Мюнхгаузен»).
Інший раз музика перетворює нехитрий, здавалося б, сюжет, і «договорює» те, що неможливо донести за допомогою відеоряду: саме таку роль грає у фільмі «Бережись автомобіля» чудовий вальс Андрія Петрова. Його ніжна і прозора музична тканина - це дзеркало, в якому відбивається світла, трохи «не від світу цього», душа сучасного Робін Гуда.


Вальс Георгія Свиридова «Заметіль»
Завсідники філармонійних концертів прекрасно знають і люблять цей вишуканий і одночасно розкішний вальс. Однак з недавнього часу уривки з нього стали звучати в телевізійній рекламі. Нечастий випадок: реклама зробила добру справу і буквально змусила всіх телеглядачів величезної країни вивчити прекрасну музику на пам'ять, та ось тільки не всі знають, що це за музика і хто її автор. Пора познайомитися!


Георгій Васильович Свиридов ще в 1964 році написав оркестрову сюїту до фільму «Метель», знятому за мотивами повісті А. С. Пушкіна. Вальс - друга частина цієї сюїти. Через кілька років фільм практично забувся, а музика продовжувала звучати: в концертних залах, в грамзапису, в домашньому аматорському виконанні. Георгій Васильович трохи допрацював сюїту і перейменував її в «Музичні ілюстрації до повісті Пушкіна« Заметіль ».

Композитор буквально малює звуками, як фарбами, використовуючи багатющі можливості великого симфонічного оркестру. Крайні частини вальсу - це, звичайно ж, хуртовина, що починається з легкої поземки і виростає в шалений сніговий буран; середня частина - картина блискучого балу.


Музика ілюстрацій до «Заметілі» не тільки образотворча, вона ще й психологічна: адже в основі сюжету, як завжди, любов і розлука. Однак, на відміну від багатьох інших, цей романтичний сюжет закінчується цілком благополучно. Від колишніх негараздів залишаються лише спогади.
Попереду - ціле життя! Хочеться вірити, щасливе життя.
Будемо посміхатися, панове!

Невже ні юні закохані пари, ні навчені досвідом співробітники РАГСів не відчувають трагізму цієї прекрасної музики?
А що ж інші старовинні російські вальси?
Може бути, і у них іноземне походження?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация