NEWSru.com :: У США святкують 150 років з дня покупки Аляски

США в четвер, 30 березня, відзначають 150-річчя з дня підписання договору з Росією про продаж Аляски Сполученим Штатам
З нагоди ювілею історичної події в Вашингтоні і містах півострова відбудуться урочисті прийоми, лекції та концерти

США в четвер, 30 березня, відзначають 150-річчя з дня підписання договору з Росією про продаж Аляски Сполученим Штатам. З нагоди ювілею історичної події в Вашингтоні і містах півострова відбудуться урочисті прийоми, лекції та концерти. Місцева преса зазначає, що через півтора століття вигідність угоди з придбання Російської Америки стала для Сполучених Штатів очевидною, хоча спочатку була зустрінута багатьма з обуренням.

Сто п'ятдесят років тому Аляска став володінням США, пише в день річниці місцева газета The Fairbanks Daily News-Miner . "Згідно з угодою, укладеною займав тоді пост держсекретаря Вільямом Сьюард, США передали Росії чек на 7,2 млн доларів в обмін на всі земельні володіння і домагання країни в Північній Америці", - зазначає видання.

Тоді в деяких колах покупку далеких земель, які практично не були вивчені або нанесені на карту, особливо за межами берегової лінії, називали "нерозсудливості Сьюарда", пише газета. "Перемотати на 150 років вперед, і мудрість покупки стає настільки сліпуче очевидна, що з працею можна зрозуміти, чому люди могли колись думати інакше", - йдеться в статті.

У перекладі на нинішній курс ціна за Аляску була б дорівнює приблизно 120 мільйонам доларів США, що "значно менше річного бюджету округу Фербанкс-Норт-Стар (боро в штаті Аляска. - Прим. NEWSru.com), відзначає видання.

"Економічна мудрість покупки була підтверджена багаторазово, оскільки були виявлені цінні державні ресурси, починаючи з відкриття родовищ золота в 1890-х і початку 1900-х років. У міру розвитку держави і прибуття більшого числа жителів стала очевидною цінність деревини та рибальства. Друга світова війна привела до значного нарощування військового потенціалу на території [Аляски] через її стратегічного розташування. В 1950-ті та 1960-ті роки відбулося масове відкриття родовищ нафти, яка стала основою сучасного й економіки держави. З плином часу і розширення доступу до країни інша галузь забезпечила зростаючий потік доходів держави - туризм ", - йдеться в статті місцевої газети.

У США 150-річчя покупки Аляски відзначають в четвер низкою культурних заходів. Так, закритий прийом на честь річниці влаштовує Держдепартамент, повідомляє ТАСС. У Національному клубі преси США відбудеться офіційний сніданок за участю сенаторів і конгресмена від Аляски, а також членів уряду штату.

Як повідомили агентству в прес-службі Національного архіву США, в четвер у Вашингтоні має відбутися виступ камерного ансамблю штату Аляска Wild Shore New Music, який виконає "твори композиторів, які знайшли натхнення у красі природи і культури корінних народів Аляски". У програмі йдеться, що концерт буде присвячений держсекретареві Сьюард, що підписала разом з російським послом Едуардом фон Стеклем в 1867 році документ про продаж півострова США.

Жителі найбільшого міста північного штату Анкоріджа зможуть своїми очима побачити погашений чек і документ про ратифікацію американським сенатом договору з продажу Аляски, підписаний 17-м президентом США Ендрю Джонсоном. Ці документи надав Національний архів США.

У Музеї Анкоріджа відкривається виставка під назвою Polar Bear Garden, на якій представлені різні архівні та сучасні фотознімки півострова і побували там наукових експедицій. Відвідувачі зможуть також подивитися документальні фільми про історію російсько-американських відносин з моменту придбання Аляски.

Також традиційні заходи відбудуться в місті Сьюард, названому на честь держсекретаря, який підписав договір про покупку Аляски. У місті відбудеться урочистий прийом і лекція історика Майкла Данем про роль Вільяма Сьюарда, російського імператора Олександра II, генерала Джефферсона Девіса, а також індіанців-тлінкітов в передачі півострова Сполученим Штатам.

Влада Аляски пропонують північних регіонах разом вирішувати проблеми розвитку Арктики

Тим часом в Архангельську в четвер, 30 березня, проходить зустріч губернаторів Північного форуму в рамках Міжнародного арктичного форуму "Арктика - територія діалогу". У заході, зокрема, бере участь радник з арктичної політиці уряду Аляски Крейг Флінер.

Під час форуму політик запропонував вирішувати на рівні регіонів проблеми розвитку Арктики, які не завжди вирішуються на урядовому рівні, повідомляє ТАСС. "Ми знаходимося на більш низькому рівні. Нам необхідно розвивати діалог. Якщо ми будемо разом вирішувати проблеми, то це буде історія успіху", - заявив Флінер.

За його словами, північних регіонах необхідно використовувати досвід один одного і взаємодіяти з таких важливих для Арктики проблем, як розвиток інфраструктури, освіта, зміна клімату, створення робочих місць, розвиток системи охорони здоров'я, збереження мов корінних народів. "Ми повинні бути єдині в заявах, які ми робимо, ми повинні об'єднати наші голоси, і тоді нас почують", - додав радник уряду Аляски.

Флінер зазначив, що Аляска намагається залучити до обговорення арктичних проблем різні країни. За його словами, канадських колег поки підключити не вдалося. При цьому Аляска хоче налагодити більш тісну співпрацю з Чукоткою.

Північний форум - міжнародна некомерційна організація, що об'єднує зусилля регіональних урядів з метою поліпшення якості життя населення Півночі, підтримки сталого розвитку та реалізації спільних соціально-економічних ініціатив в північних регіонах і на міжнародній арені.

Зараз в цю структуру входять регіони Росії (Красноярський край, Чукотський автономний округ, Ханти-Мансійський автономний округ, Республіка Саха (Якутія), Ямало-Ненецький автономний округ, Ненецький автономний округ, Магаданська область, Приморський край, Камчатська область), Ісландії (місто Акурейри), США (Аляска), Республіки Кореї (провінція Кангвон) і Фінляндії (Лапландія).

Продаж Російської Америки

30 березня 1867 року в 4 годині ранку російський посол у Вашингтоні Едуард Стекль скріпив підписом договір про продаж Аляски. З американської сторони переговори вів держсекретар Вільям Сьюард і він же підписав документ. Величезну територію, площа якої перевищує 1,5 млн кв. км, уряд Олександра II поступилося за 7,2 млн доларів золотом (11 млн рублів золотом). Таким чином, США отримали Аляску за ціною 5 центів за гектар .

18 жовтня 1867 року в столиці російської колонії в Північній Америці Ново-Архангельську (перейменований в Ситку) відбулася церемонія передачі Аляски Сполученим Штатам. Перед резиденцією головного правителя вишикувалися російські та американські солдати і під гарматні залпи був спущений російський прапор. Цю дату в США також відзначають як день Аляски .

Тоді і російські піддані, і американці відреагували на угоду однаково - з подивом і обуренням. Різниця полягала лише в тому, що в Росії запитували, навіщо продали територію, на освоєння якої протягом 126 років російські люди витратили стільки сил. А якщо продали, то чому так дешево. В Америці дивувалися, навіщо потрібні 365 млн акрів промерзлій і незаселеній землі. Вона не коштує таких грошей, були впевнені громадяни США.

Ситуація змінилася, лише коли на Алясці і на прилеглих до неї територіях сусідньої Канади було виявлено золото, і в кінці 90-х років XIX століття почалася "золота лихоманка". Пізніше там були знайдені нафту і газ. Тоді і Росія, що володіла цією територією 126 років (і всі ці роки Російська Америка, за офіційною версією, приносила скарбниці лише збитки) і розлучилася з нею без особливих коливань, пошкодувала про своє рішення.

Більшість істориків вважають, що Росія все одно не змогла б зберегти за собою Аляску, навіть якби угоди з її продажу не було. Американці все одно б почали витісняти звідти російських, вважають дослідники. Ще в 1823 році був у той час держсекретарем США Джон Адамс заявив, що у Росії немає ніяких прав на колонії в Північній Америці. А його учень Вільям Сьюард - держсекретар з 1861-го по 1869 рік - в 1860 році сформулював програму, згідно з якою США повинні з часом зайняти весь континент.

Росія ж у той час була виснажена Кримською війною, побоювалася нападів Великобританії на Далекому Сході, намагалася знайти кошти для освоєння приєднаних в 1860 році Приамур'я і Примор'я. Варто відзначити, що узбережжі Аляски також активно досліджували англійці, французи і іспанці.

Південне узбережжя Аляски з примикають до нього островами Алеутской гряди було відкрито 15 липня 1741 року Другий Камчатської експедицією під керівництвом капітан-командора російського флоту Вітуса Берінга. З 1799 року півострів перебував під управлінням Російсько-американської компанії - торгового підприємства, заснованого Григорієм Шеліховим і Миколою Резанова за участю держави. Центром торгівлі та експорту хутра став заснований в 1799 році Ново-Архангельськ - нині американське місто Сітка.

Однак в 1866 році російські власті визнали, що не зможуть в майбутньому утримати і освоїти велику територію, яку слід продати, щоб не втратити її даром. Рішення про це було прийнято 16 грудня на нараді, що відбулася в Санкт-Петербурзі за участю Олександра II і великого князя Костянтина Миколайовича.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация