NEWSru.com :: Пояс Богородиці покинув Росію. Церква і спостерігачі підводять підсумки

  1. NEWSru.com :: Пояс Богородиці покинув Росію. Церква і спостерігачі підводять підсумки
  2. NEWSru.com :: Пояс Богородиці покинув Росію. Церква і спостерігачі підводять підсумки
  3. NEWSru.com :: Пояс Богородиці покинув Росію. Церква і спостерігачі підводять підсумки

NEWSru.com :: Пояс Богородиці покинув Росію. Церква і спостерігачі підводять підсумки

Пояс Богородиці покинув Росію

У понеділок, 28 листопада, в сороковий день перебування в Росії, пояс Пресвятої Богородиці - одну з найбільш шанованих православних святинь - відвезли з Москви на Святу гору Афон.

Після півночі доступ до храму Христа Спасителя, де знаходився пояс, був закритий у зв'язку з урочистим молебнем. Потім ковчег з поясом провезли по МКАД. Рано вранці 28 листопада в московському аеропорту "Внуково-3" у ковчега з реліквією було звершено молебень, який очолив Патріарх Московський і всієї Русі Кирило , повідомляє "КП.ru" . Після молебню настоятель Ватопедського монастиря, де зберігається реліквія, ігумен Єфрем заявив: "Ми стали свідком великої сили російського православного народу". Близько 4 години ранку спеціальним авіарейсом ковчег зі святинею покинув Москву, передає ІТАР-ТАСС.

Пояс Богородиці перебував у Москві з 19 листопада. По маршруту з 15 міст Росії, в якому столиця стала останнім пунктом, святиню супроводжували ченці Ватопедського монастиря, розташованого на Святій горі в Греції, де завжди лежить ковчег з реліквією.

Напередодні президент Росії Дмитро Медведєв зустрівся в своїй резиденції Горки з настоятелем Ватопедського монастиря архімандритом Єфремом і монахами обителі, які допомогли організувати подорож пояса Пресвятої Богородиці російськими містами і супроводжують святиню.

Як повідомили в прес-службі Кремля, "глава держави подякував настоятелю монастиря і Грецьку православну церкву за те, що вперше за багато років пояс Богородиці покинув межі обителі, завдяки чому віруючі в Росії отримали можливість поклонитися святині", повідомляє ІТАР-ТАРС.

Пояс Богородиці в перший раз доставили на землю Росії, вперше за останні 200 років вивізши за межі Греції.

Вважається, що святиня допомагає в лікуванні безпліддя у жінок і сприяють здоровому виношування і народження дитини. На думку настоятеля Ватопедського монастиря архімандрита Єфрема, випадки зцілення від святині відомі навіть серед людей різного віросповідання. "Богородиця допомагає всьому світу. Щоб це сталося, повинна бути віра - це ключ всіх таїнств і чудес", - поділився він.

Спочатку передбачалося, що святиня пробуде в Москві в храмі Христа Спасителя п'ять днів, але потім майже вдвічі, до вечора 27 листопада, було вирішено продовжити час перебування пояса в столиці. І в самий останній момент через дуже велику кількість бажаючих поклонитися святині її вирішили відвезти лише вранці 28 листопада. Це дало можливість поклонитися поясу ще тисячам віруючих.

Найдовша черга біля храму спостерігалася в перші дні перебування святині. Вона огинає храм по Соймоновскому проїзду, йшла по Пречистенською набережній до Кримського моста. Час очікування поклоніння коливалося від 45 хвилин до 26 годин, але людський потік не припинявся ні на хвилину. Дві ночі видалися особливо холодними - температура повітря знижувалася до десяти градусів. Багато приносили з собою пледи, складні стільці, їжу, термоси з гарячим чаєм. Велику допомогу паломникам надали владі столиці: у храму були встановлені точки харчування, машини польової кухні, компактні туалети, автобуси для обігріву і відпочинку, чергували машини швидкої допомоги.

Пояс Пресвятої Богородиці був доставлений в Росії 20 жовтня Фондом Андрія Первозванного з благословення Патріарха Кирила. Ковчег зі святинею побував в Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі, Норильську, Владивостоці, Красноярську, Тюмені, Нижньому Новгороді, Дивеєво, Саранську, Самарі, Волгограді, Ростові-на-Дону, Ставрополі, Калінінграді і Москві.

Відродження духовності або втрата віри в суспільні інститути?

як зазначає РІА Новини" , Російська православна церква пов'язує ажіотаж навколо пояса Богородиці з відродженням духовного життя Росії і збереглася незважаючи на роки атеїзму "живою вірою". Деякі експерти пов'язують його з інтуїтивної спрагою дива у росіян, які втратили віру в суспільні інститути.

За цей час святині вклонилися майже 3 мільйони чоловік, з них близько 1 мільйона - в Москві, у всіх містах до неї шикувалися величезні черги паломників.

Патріарх Московський і всієї Русі Кирило вважає, що принесення пояса Богородиці в Росію дало можливість "побачити, може бути, найсильніше і велике, що зберігається в житті народу, - цю сильну, гарячу, щиру віру людей".

"Те, що відбулося в зв'язку з відвідуванням цією святинею нашої землі, являє яскраве свідчення нашого народу, ще багато в чому перебуває в безвір'я, і ​​навіть будучи формально хрещеним, далеко відстою від Церкви, силу Божественної благодаті. І коли мільйони людей торкаються до цієї святині , вистоюючи цілодобово під морозом, дощем і холодом, - тим самим є сила святої Русі, яку багато хто вважав вже померлої, безповоротно втраченої ", - заявив Патріарх Кирил після літургії в Зачатьевском монастирі Москви в неділю. "І поки жива ця віра, сили адові не переможуть нас, є надія на відродження всіх сторін суспільного життя: і політичної стабільності, і соціальної справедливості, і розвитку науки, техніки", - висловив упевненість предстоятель РПЦ.

Незважаючи на те, що в Москві знаходиться безліч святинь, яким люди можуть поклонитися в будь-який час, бажаючі доторкнутися до поясу Богородиці цілодобово стояли на морозі. Черга з паломників, які прибули в столицю з російських регіонів і країн СНД, стрімко росла починаючи з 19 листопада, коли пояс привезли в московський храм Христа Спасителя.

Пік припав на четвер, 24 листопада, коли люди стояли в черзі до храму цілу добу. Черга перевищувала 80 тисяч чоловік і починалася від станції метро "Воробйови гори" (близько 4,5 кілометра від храму). У п'ятницю вранці кількість бажаючих доторкнутися до святині зменшилася в десятки разів і становила трохи більше 1 тисячі чоловік. До вечора суботи чергу до поясу Богородиці значно скоротилася, а в неділю час очікування становив в середньому півтори години.

"Ми стали свідками прояви живої віри сотень тисяч людей, а в масштабах країни - мільйонів. Коли сьогодні говорять, що релігійність падає, ми на прикладі цієї події бачимо, що це не так", - заявив в минулу п'ятницю глава інформаційного відділу Московського патріархату Володимир Легойда.

Незважаючи на те що представники Російської православної церкви пов'язують громадський інтерес до поясу Богородиці з відродженням духовності в російському суспільстві, перебування святині в Москві запаморочилось повідомленнями ЗМІ про "VIP-запрошеннях", за якими в храм Христа Спасителя нібито проходили без черги. Фотографії VIP-перепусток на дві особи розійшлися по російськомовній блогосфері на шостий день перебування святині в Москві.

Тим не менше, влада Москви спростували інформацію про пропуск VIP-персон до поясу Богородиці без черги. Московська патріархія запевнила, що VIP-запрошень для проходу в храм в дні перебування в ньому реліквії не друкувався, а існуючі запрошення-перепустки були призначені для деяких представників духовенства і прихожан московських і обласних храмів, які беруть участь в цілодобових богослужіннях у пояса. Крім того, в Російській православній церкві закликали не засуджувати охочих прорватися до святині без черги через знайомих або за запрошеннями.

"Ми йдемо до святині для того, щоб стати чистіше. Не потрібно нікого засуджувати. Це безперспективно. До того ж, ми можемо помилитися, і найчастіше так і буває. Ми тут, на землі, не можемо судити за Бога. Якщо людина проходить без черги, "по блату" - може, це єдиний досвід молитви у цієї людини ", - сказав РІА" Новости "керівник прес-служби Патріарха Московського протоієрей Володимир Вигилянський.

Провідний науковий співробітник Інституту Європи РАН і співробітник Центру з вивчення проблем релігії і суспільства Роман Лункін вважає, що сплеск масового інтересу і бажання поклонитися реліквії спровокований не тільки феноменом богошукання, але і великої інформаційної кампанії, розгорнутої навколо перебування пояса Богородиці в Росії.

"Безумовно, свою роль зіграла велика інформаційна кампанія, що виникла навколо приїзду пояса Богородиці - це було урочисто піднесено як подія державного масштабу і самою Церквою, і чиновниками, які їздили і їдуть вклонитися цьому поясу. В процесі поклоніння ЗМІ вже стали писати про" масовий психоз ", що також привернуло людей до поясу Богородиці", - заявив РІА Новини релігієзнавець.

На його думку, багатотисячні черги до святині є показником не тільки "організованою православної парафіяльного життя", скільки "підсвідомої православности".

"Ніколи не знаєш, що може спровокувати в такому величезному масштабі (для нашої країни, взагалі не звикла до вираження своїх релігійних почуттів) поклоніння святині. Але абсолютно очевидно, що масовість, багатотисячні черги на морозі є також наслідком інтуїтивної неусвідомленої реакції людей в ситуації абсолютного безвір'я. В тому сенсі, що люди не вірять інституту держави, чиновникам, не вірять інституту Церкви, священноначалія (за багатьма опитуваннями люди називають себе православними, але дуже критичні по відношенню до єпископів і церковному апарату і зовсім не збираються виконувати його вказівки) ", - вважає Лункін.

На переконання релігієзнавця, в суспільно-політичній ситуації в Росії у людей одна надія - на диво і на заступництво Божої Матері, до якої навіть рідко відвідують храм люди ставляться як до "останнього притулку".

"У нинішній суспільно-політичній ситуації, коли попереду лякає невідомість, люди сподіваються тільки на диво, і ось є можливість попросити цього чуда", - вважає Лункін.

На його думку, суспільство, в тому числі інтелігенція, інтуїтивно бояться майбутнього, в тому числі нової холодної війни, здається стабільність викликає прихований страх і підозра.

"Коли немає надії навіть на свої власні сили, виникає образ чудесного притулку - пояса Богородиці", - уклав він.

Про подорож пояса Богородиці в Росію напишуть книгу

З точки зору глави інформаційного відділу Московського патріархату Володимира Легойди, неважливо, які причини спонукали людину, нехай навіть і не відвідує храм регулярно, прийти і поклонитися поясу Богородиці - головне, що він зробив це.

"Дійсно, серед сотень і тисяч людей, які прийшли поклонитися поясу, не всі вірять однаково. Але Євангеліє говорить нам, що відносини людини з Богом - це таємниця. І той, хто береться судити про це, намагається брати на себе функції Бога. Я ні в жодному разі не раджу думати і вирішувати за інших. Припустимо, людина стоїть за таким собі дивом, але ті зміни, які відбудуться в ньому після дотику до святині, - хто береться про них судити? " - вважає він.

Незважаючи на те, що в РПЦ набагато більш значущим дивом вважають ті зміни, які відбудуться в душі людини після багатогодинного стояння в черзі до святині, ігумен Ватопедського монастиря архімандрит Єфрем має намір видати книгу про чудеса, зафіксованих в ході перебування пояса Богородиці в Росії.

Про це ігумен заявив в ході зустрічі з главою російського уряду Володимиром Путіним в кінці минулого тижня. За словами архімандрита Єфрема, після поклоніння поясу вже були зафіксовані кілька десятків чудових випадків. Наприклад, паломниця повідомляють, що отримали, нарешті, можливість знайти дитину після багаторічних безуспішних спроб. Адже, згідно з переказами, пояс Богородиці володіє дивовижною силою, що допомагає при вагітності і народженні дітей, яка зцілює безпліддя і дає здоров'я хворим.

Кампанія навколо пояса Пресвятої Богородиці переслідує швидше передвиборні, ніж релігійні цілі, вважає експерт

Тим часом головний редактор профільного мережевого ресурсу "Портал-Credo.ru" Олександр Солдатов в інтерв'ю радіо "Свобода" висловив думку, що кампанія навколо пояса Пресвятої Богородиці переслідує швидше передвиборні, ніж релігійні цілі. За його словами, поклоніння поясу - "це якийсь консолідаційних шоу, пов'язане з передвиборчими процесами, що відбуваються в Росії".

Всі росіяни дізналися з теленовин, з програми "Час", що пояс зустрічав особисто Володимир Путін. Поклонитися реліквії приходили і Дмитро Медведєв, і його дружина, і маса вищих чиновників. Весь цей ажіотаж, вважає експерт, - форма національної консолідації навколо тих цінностей, які, за задумом Путіна або передвиборного штабу, повинні асоціюватися з "Єдиною Росією", з як би політикою духовного і національного відродження, яку вона проводить. Це, переважно, політична акція, переконаний Солдатов.

Люди не йшли в храм Іллі буденного, в 300 метрах від храму Христа Спасителя (ХСС). Це відбувалося не тільки тому, що вони в більшості своїй не знали про те, що і в цій московській церкві є частка пояса. Однак телебачення запрошувало їх саме в храм Христа Спасителя, підкреслює Солдатов.

На його думку, тут присутній, крім того, якийсь елемент забобони: чим більше фрагмент, тим більше може бути благодать від нього. По крайней мере, є сказання про те, що від афонського пояса, що зберігається в Ватопедському монастирі, багато жінок зцілювалися від безпліддя. А ось подібних фактів від фрагмента, що зберігається в храмі Іллі буденного, ніби як не зафіксовано.

Пояснюючи ажіотаж навколо поклоніння поясу в Москві, Солдатов виділяє кілька моментів. Він бачить різну мотивацію при владі і у простих людей. Для влади тут переважає ідея консолідації народу навколо спільних духовних цінностей. А для жінок, які стоять в цій черзі, щось зовсім інше. Влада ж, вважає Солдатов, намагається спекулювати на тій мотивації, яка є у простих людей. А Церква, служачи влади, відмовляється пояснити простим людям, що ця мотивація помилкова, що ще в Євангелії Христос каже, що нинішній рід грішний, взагалі нехороший, шукає ознаки і дива, але ніякого чуда і знамення він не отримає.

Це абсолютно не євангельський підхід до релігії - ганятися за однією святинькой, другої, третьої, десятої, нічого від неї не отримувати, але, тим не менш, пов'язувати всю надію на своє спасіння з цими матеріальними артефактами.

Як пояснив співрозмовник радіо "Свобода", пояс пов'язаний з цілком певними цілющими властивостями, а саме - з зціленням від жіночих хвороб. Очевидно, що жінки найбільш довірливі до подібного роду процесам зцілення - не через хірургію, не через молитву, а через фізичний дотик до святині. Це, за словами Солдатова, основна таргет-група, на яку звернено запрошення піти до цього поясу, прикластися. Це показник того, наскільки сильно страждає в сучасному суспільстві російська жінка.

Жінка в Росії нізвідки більше допомоги отримати не може, крім як піти, прикластися до поясу, - та й прикластися їй не дають. В останні дні дозволяли бодай доторкнутися рукою до ковчегу, не більше того - а це, за народними уявленнями, вже не може мати того благодатного дії, як безпосереднє прикладання устами до святині. І взагалі в православ'ї вважається блюзнірським чіпати рукою подібного роду реліквії, їх можна тільки цілувати. У наявності якась новація в культі пояса Богородиці, вважає експерт.

Як зазначає Солдатов, більшість жінок, що стоять в цих чергах, не є постійними прихожанками певного приходу, не є так званими практикуючими православними. Це говорить про те, що справжня церковна традиція - навіть в тих її формах, які збереглися в Московській патріархії після радянської влади - далека від цього масового психозу, пов'язаного з привозимо святинь.

За ідеєю завданням Церкви було б цю істерику якось пригасити. Хоча б розповісти людям, що точно такі ж святині є в ряді московських храмів і взагалі людина рятує не через гонитву за святинями, а через якесь внутрішнє, духовне перетворення. Проте, з боку Московської патріархії таких слів сказано не було. А це, за словами Солдатова, означає, що в патріархії, мабуть, прекрасно обізнані про політичні завдання акції з поясом напередодні виборів. "Давайте ще почекаємо, яку святиню привезуть перед виборами-2012. Думаю, вона буде не менш значуща, ніж нинішня", - вважає головний редактор "Порталу-Credo.ru".

NEWSru.com :: Пояс Богородиці покинув Росію. Церква і спостерігачі підводять підсумки

Пояс Богородиці покинув Росію

У понеділок, 28 листопада, в сороковий день перебування в Росії, пояс Пресвятої Богородиці - одну з найбільш шанованих православних святинь - відвезли з Москви на Святу гору Афон.

Після півночі доступ до храму Христа Спасителя, де знаходився пояс, був закритий у зв'язку з урочистим молебнем. Потім ковчег з поясом провезли по МКАД. Рано вранці 28 листопада в московському аеропорту "Внуково-3" у ковчега з реліквією було звершено молебень, який очолив Патріарх Московський і всієї Русі Кирило , повідомляє "КП.ru" . Після молебню настоятель Ватопедського монастиря, де зберігається реліквія, ігумен Єфрем заявив: "Ми стали свідком великої сили російського православного народу". Близько 4 години ранку спеціальним авіарейсом ковчег зі святинею покинув Москву, передає ІТАР-ТАСС.

Пояс Богородиці перебував у Москві з 19 листопада. По маршруту з 15 міст Росії, в якому столиця стала останнім пунктом, святиню супроводжували ченці Ватопедського монастиря, розташованого на Святій горі в Греції, де завжди лежить ковчег з реліквією.

Напередодні президент Росії Дмитро Медведєв зустрівся в своїй резиденції Горки з настоятелем Ватопедського монастиря архімандритом Єфремом і монахами обителі, які допомогли організувати подорож пояса Пресвятої Богородиці російськими містами і супроводжують святиню.

Як повідомили в прес-службі Кремля, "глава держави подякував настоятелю монастиря і Грецьку православну церкву за те, що вперше за багато років пояс Богородиці покинув межі обителі, завдяки чому віруючі в Росії отримали можливість поклонитися святині", повідомляє ІТАР-ТАРС.

Пояс Богородиці в перший раз доставили на землю Росії, вперше за останні 200 років вивізши за межі Греції.

Вважається, що святиня допомагає в лікуванні безпліддя у жінок і сприяють здоровому виношування і народження дитини. На думку настоятеля Ватопедського монастиря архімандрита Єфрема, випадки зцілення від святині відомі навіть серед людей різного віросповідання. "Богородиця допомагає всьому світу. Щоб це сталося, повинна бути віра - це ключ всіх таїнств і чудес", - поділився він.

Спочатку передбачалося, що святиня пробуде в Москві в храмі Христа Спасителя п'ять днів, але потім майже вдвічі, до вечора 27 листопада, було вирішено продовжити час перебування пояса в столиці. І в самий останній момент через дуже велику кількість бажаючих поклонитися святині її вирішили відвезти лише вранці 28 листопада. Це дало можливість поклонитися поясу ще тисячам віруючих.

Найдовша черга біля храму спостерігалася в перші дні перебування святині. Вона огинає храм по Соймоновскому проїзду, йшла по Пречистенською набережній до Кримського моста. Час очікування поклоніння коливалося від 45 хвилин до 26 годин, але людський потік не припинявся ні на хвилину. Дві ночі видалися особливо холодними - температура повітря знижувалася до десяти градусів. Багато приносили з собою пледи, складні стільці, їжу, термоси з гарячим чаєм. Велику допомогу паломникам надали владі столиці: у храму були встановлені точки харчування, машини польової кухні, компактні туалети, автобуси для обігріву і відпочинку, чергували машини швидкої допомоги.

Пояс Пресвятої Богородиці був доставлений в Росії 20 жовтня Фондом Андрія Первозванного з благословення Патріарха Кирила. Ковчег зі святинею побував в Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі, Норильську, Владивостоці, Красноярську, Тюмені, Нижньому Новгороді, Дивеєво, Саранську, Самарі, Волгограді, Ростові-на-Дону, Ставрополі, Калінінграді і Москві.

Відродження духовності або втрата віри в суспільні інститути?

як зазначає РІА Новини" , Російська православна церква пов'язує ажіотаж навколо пояса Богородиці з відродженням духовного життя Росії і збереглася незважаючи на роки атеїзму "живою вірою". Деякі експерти пов'язують його з інтуїтивної спрагою дива у росіян, які втратили віру в суспільні інститути.

За цей час святині вклонилися майже 3 мільйони чоловік, з них близько 1 мільйона - в Москві, у всіх містах до неї шикувалися величезні черги паломників.

Патріарх Московський і всієї Русі Кирило вважає, що принесення пояса Богородиці в Росію дало можливість "побачити, може бути, найсильніше і велике, що зберігається в житті народу, - цю сильну, гарячу, щиру віру людей".

"Те, що відбулося в зв'язку з відвідуванням цією святинею нашої землі, являє яскраве свідчення нашого народу, ще багато в чому перебуває в безвір'я, і ​​навіть будучи формально хрещеним, далеко відстою від Церкви, силу Божественної благодаті. І коли мільйони людей торкаються до цієї святині , вистоюючи цілодобово під морозом, дощем і холодом, - тим самим є сила святої Русі, яку багато хто вважав вже померлої, безповоротно втраченої ", - заявив Патріарх Кирил після літургії в Зачатьевском монастирі Москви в неділю. "І поки жива ця віра, сили адові не переможуть нас, є надія на відродження всіх сторін суспільного життя: і політичної стабільності, і соціальної справедливості, і розвитку науки, техніки", - висловив упевненість предстоятель РПЦ.

Незважаючи на те, що в Москві знаходиться безліч святинь, яким люди можуть поклонитися в будь-який час, бажаючі доторкнутися до поясу Богородиці цілодобово стояли на морозі. Черга з паломників, які прибули в столицю з російських регіонів і країн СНД, стрімко росла починаючи з 19 листопада, коли пояс привезли в московський храм Христа Спасителя.

Пік припав на четвер, 24 листопада, коли люди стояли в черзі до храму цілу добу. Черга перевищувала 80 тисяч чоловік і починалася від станції метро "Воробйови гори" (близько 4,5 кілометра від храму). У п'ятницю вранці кількість бажаючих доторкнутися до святині зменшилася в десятки разів і становила трохи більше 1 тисячі чоловік. До вечора суботи чергу до поясу Богородиці значно скоротилася, а в неділю час очікування становив в середньому півтори години.

"Ми стали свідками прояви живої віри сотень тисяч людей, а в масштабах країни - мільйонів. Коли сьогодні говорять, що релігійність падає, ми на прикладі цієї події бачимо, що це не так", - заявив в минулу п'ятницю глава інформаційного відділу Московського патріархату Володимир Легойда.

Незважаючи на те що представники Російської православної церкви пов'язують громадський інтерес до поясу Богородиці з відродженням духовності в російському суспільстві, перебування святині в Москві запаморочилось повідомленнями ЗМІ про "VIP-запрошеннях", за якими в храм Христа Спасителя нібито проходили без черги. Фотографії VIP-перепусток на дві особи розійшлися по російськомовній блогосфері на шостий день перебування святині в Москві.

Тим не менше, влада Москви спростували інформацію про пропуск VIP-персон до поясу Богородиці без черги. Московська патріархія запевнила, що VIP-запрошень для проходу в храм в дні перебування в ньому реліквії не друкувався, а існуючі запрошення-перепустки були призначені для деяких представників духовенства і прихожан московських і обласних храмів, які беруть участь в цілодобових богослужіннях у пояса. Крім того, в Російській православній церкві закликали не засуджувати охочих прорватися до святині без черги через знайомих або за запрошеннями.

"Ми йдемо до святині для того, щоб стати чистіше. Не потрібно нікого засуджувати. Це безперспективно. До того ж, ми можемо помилитися, і найчастіше так і буває. Ми тут, на землі, не можемо судити за Бога. Якщо людина проходить без черги, "по блату" - може, це єдиний досвід молитви у цієї людини ", - сказав РІА" Новости "керівник прес-служби Патріарха Московського протоієрей Володимир Вигилянський.

Провідний науковий співробітник Інституту Європи РАН і співробітник Центру з вивчення проблем релігії і суспільства Роман Лункін вважає, що сплеск масового інтересу і бажання поклонитися реліквії спровокований не тільки феноменом богошукання, але і великої інформаційної кампанії, розгорнутої навколо перебування пояса Богородиці в Росії.

"Безумовно, свою роль зіграла велика інформаційна кампанія, що виникла навколо приїзду пояса Богородиці - це було урочисто піднесено як подія державного масштабу і самою Церквою, і чиновниками, які їздили і їдуть вклонитися цьому поясу. В процесі поклоніння ЗМІ вже стали писати про" масовий психоз ", що також привернуло людей до поясу Богородиці", - заявив РІА Новини релігієзнавець.

На його думку, багатотисячні черги до святині є показником не тільки "організованою православної парафіяльного життя", скільки "підсвідомої православности".

"Ніколи не знаєш, що може спровокувати в такому величезному масштабі (для нашої країни, взагалі не звикла до вираження своїх релігійних почуттів) поклоніння святині. Але абсолютно очевидно, що масовість, багатотисячні черги на морозі є також наслідком інтуїтивної неусвідомленої реакції людей в ситуації абсолютного безвір'я. В тому сенсі, що люди не вірять інституту держави, чиновникам, не вірять інституту Церкви, священноначалія (за багатьма опитуваннями люди називають себе православними, але дуже критичні по відношенню до єпископів і церковному апарату і зовсім не збираються виконувати його вказівки) ", - вважає Лункін.

На переконання релігієзнавця, в суспільно-політичній ситуації в Росії у людей одна надія - на диво і на заступництво Божої Матері, до якої навіть рідко відвідують храм люди ставляться як до "останнього притулку".

"У нинішній суспільно-політичній ситуації, коли попереду лякає невідомість, люди сподіваються тільки на диво, і ось є можливість попросити цього чуда", - вважає Лункін.

На його думку, суспільство, в тому числі інтелігенція, інтуїтивно бояться майбутнього, в тому числі нової холодної війни, здається стабільність викликає прихований страх і підозра.

"Коли немає надії навіть на свої власні сили, виникає образ чудесного притулку - пояса Богородиці", - уклав він.

Про подорож пояса Богородиці в Росію напишуть книгу

З точки зору глави інформаційного відділу Московського патріархату Володимира Легойди, неважливо, які причини спонукали людину, нехай навіть і не відвідує храм регулярно, прийти і поклонитися поясу Богородиці - головне, що він зробив це.

"Дійсно, серед сотень і тисяч людей, які прийшли поклонитися поясу, не всі вірять однаково. Але Євангеліє говорить нам, що відносини людини з Богом - це таємниця. І той, хто береться судити про це, намагається брати на себе функції Бога. Я ні в жодному разі не раджу думати і вирішувати за інших. Припустимо, людина стоїть за таким собі дивом, але ті зміни, які відбудуться в ньому після дотику до святині, - хто береться про них судити? " - вважає він.

Незважаючи на те, що в РПЦ набагато більш значущим дивом вважають ті зміни, які відбудуться в душі людини після багатогодинного стояння в черзі до святині, ігумен Ватопедського монастиря архімандрит Єфрем має намір видати книгу про чудеса, зафіксованих в ході перебування пояса Богородиці в Росії.

Про це ігумен заявив в ході зустрічі з главою російського уряду Володимиром Путіним в кінці минулого тижня. За словами архімандрита Єфрема, після поклоніння поясу вже були зафіксовані кілька десятків чудових випадків. Наприклад, паломниця повідомляють, що отримали, нарешті, можливість знайти дитину після багаторічних безуспішних спроб. Адже, згідно з переказами, пояс Богородиці володіє дивовижною силою, що допомагає при вагітності і народженні дітей, яка зцілює безпліддя і дає здоров'я хворим.

Кампанія навколо пояса Пресвятої Богородиці переслідує швидше передвиборні, ніж релігійні цілі, вважає експерт

Тим часом головний редактор профільного мережевого ресурсу "Портал-Credo.ru" Олександр Солдатов в інтерв'ю радіо "Свобода" висловив думку, що кампанія навколо пояса Пресвятої Богородиці переслідує швидше передвиборні, ніж релігійні цілі. За його словами, поклоніння поясу - "це якийсь консолідаційних шоу, пов'язане з передвиборчими процесами, що відбуваються в Росії".

Всі росіяни дізналися з теленовин, з програми "Час", що пояс зустрічав особисто Володимир Путін. Поклонитися реліквії приходили і Дмитро Медведєв, і його дружина, і маса вищих чиновників. Весь цей ажіотаж, вважає експерт, - форма національної консолідації навколо тих цінностей, які, за задумом Путіна або передвиборного штабу, повинні асоціюватися з "Єдиною Росією", з як би політикою духовного і національного відродження, яку вона проводить. Це, переважно, політична акція, переконаний Солдатов.

Люди не йшли в храм Іллі буденного, в 300 метрах від храму Христа Спасителя (ХСС). Це відбувалося не тільки тому, що вони в більшості своїй не знали про те, що і в цій московській церкві є частка пояса. Однак телебачення запрошувало їх саме в храм Христа Спасителя, підкреслює Солдатов.

На його думку, тут присутній, крім того, якийсь елемент забобони: чим більше фрагмент, тим більше може бути благодать від нього. По крайней мере, є сказання про те, що від афонського пояса, що зберігається в Ватопедському монастирі, багато жінок зцілювалися від безпліддя. А ось подібних фактів від фрагмента, що зберігається в храмі Іллі буденного, ніби як не зафіксовано.

Пояснюючи ажіотаж навколо поклоніння поясу в Москві, Солдатов виділяє кілька моментів. Він бачить різну мотивацію при владі і у простих людей. Для влади тут переважає ідея консолідації народу навколо спільних духовних цінностей. А для жінок, які стоять в цій черзі, щось зовсім інше. Влада ж, вважає Солдатов, намагається спекулювати на тій мотивації, яка є у простих людей. А Церква, служачи влади, відмовляється пояснити простим людям, що ця мотивація помилкова, що ще в Євангелії Христос каже, що нинішній рід грішний, взагалі нехороший, шукає ознаки і дива, але ніякого чуда і знамення він не отримає.

Це абсолютно не євангельський підхід до релігії - ганятися за однією святинькой, другої, третьої, десятої, нічого від неї не отримувати, але, тим не менш, пов'язувати всю надію на своє спасіння з цими матеріальними артефактами.

Як пояснив співрозмовник радіо "Свобода", пояс пов'язаний з цілком певними цілющими властивостями, а саме - з зціленням від жіночих хвороб. Очевидно, що жінки найбільш довірливі до подібного роду процесам зцілення - не через хірургію, не через молитву, а через фізичний дотик до святині. Це, за словами Солдатова, основна таргет-група, на яку звернено запрошення піти до цього поясу, прикластися. Це показник того, наскільки сильно страждає в сучасному суспільстві російська жінка.

Жінка в Росії нізвідки більше допомоги отримати не може, крім як піти, прикластися до поясу, - та й прикластися їй не дають. В останні дні дозволяли бодай доторкнутися рукою до ковчегу, не більше того - а це, за народними уявленнями, вже не може мати того благодатного дії, як безпосереднє прикладання устами до святині. І взагалі в православ'ї вважається блюзнірським чіпати рукою подібного роду реліквії, їх можна тільки цілувати. У наявності якась новація в культі пояса Богородиці, вважає експерт.

Як зазначає Солдатов, більшість жінок, що стоять в цих чергах, не є постійними прихожанками певного приходу, не є так званими практикуючими православними. Це говорить про те, що справжня церковна традиція - навіть в тих її формах, які збереглися в Московській патріархії після радянської влади - далека від цього масового психозу, пов'язаного з привозимо святинь.

За ідеєю завданням Церкви було б цю істерику якось пригасити. Хоча б розповісти людям, що точно такі ж святині є в ряді московських храмів і взагалі людина рятує не через гонитву за святинями, а через якесь внутрішнє, духовне перетворення. Проте, з боку Московської патріархії таких слів сказано не було. А це, за словами Солдатова, означає, що в патріархії, мабуть, прекрасно обізнані про політичні завдання акції з поясом напередодні виборів. "Давайте ще почекаємо, яку святиню привезуть перед виборами-2012. Думаю, вона буде не менш значуща, ніж нинішня", - вважає головний редактор "Порталу-Credo.ru".

NEWSru.com :: Пояс Богородиці покинув Росію. Церква і спостерігачі підводять підсумки

Пояс Богородиці покинув Росію

У понеділок, 28 листопада, в сороковий день перебування в Росії, пояс Пресвятої Богородиці - одну з найбільш шанованих православних святинь - відвезли з Москви на Святу гору Афон.

Після півночі доступ до храму Христа Спасителя, де знаходився пояс, був закритий у зв'язку з урочистим молебнем. Потім ковчег з поясом провезли по МКАД. Рано вранці 28 листопада в московському аеропорту "Внуково-3" у ковчега з реліквією було звершено молебень, який очолив Патріарх Московський і всієї Русі Кирило , повідомляє "КП.ru" . Після молебню настоятель Ватопедського монастиря, де зберігається реліквія, ігумен Єфрем заявив: "Ми стали свідком великої сили російського православного народу". Близько 4 години ранку спеціальним авіарейсом ковчег зі святинею покинув Москву, передає ІТАР-ТАСС.

Пояс Богородиці перебував у Москві з 19 листопада. По маршруту з 15 міст Росії, в якому столиця стала останнім пунктом, святиню супроводжували ченці Ватопедського монастиря, розташованого на Святій горі в Греції, де завжди лежить ковчег з реліквією.

Напередодні президент Росії Дмитро Медведєв зустрівся в своїй резиденції Горки з настоятелем Ватопедського монастиря архімандритом Єфремом і монахами обителі, які допомогли організувати подорож пояса Пресвятої Богородиці російськими містами і супроводжують святиню.

Як повідомили в прес-службі Кремля, "глава держави подякував настоятелю монастиря і Грецьку православну церкву за те, що вперше за багато років пояс Богородиці покинув межі обителі, завдяки чому віруючі в Росії отримали можливість поклонитися святині", повідомляє ІТАР-ТАРС.

Пояс Богородиці в перший раз доставили на землю Росії, вперше за останні 200 років вивізши за межі Греції.

Вважається, що святиня допомагає в лікуванні безпліддя у жінок і сприяють здоровому виношування і народження дитини. На думку настоятеля Ватопедського монастиря архімандрита Єфрема, випадки зцілення від святині відомі навіть серед людей різного віросповідання. "Богородиця допомагає всьому світу. Щоб це сталося, повинна бути віра - це ключ всіх таїнств і чудес", - поділився він.

Спочатку передбачалося, що святиня пробуде в Москві в храмі Христа Спасителя п'ять днів, але потім майже вдвічі, до вечора 27 листопада, було вирішено продовжити час перебування пояса в столиці. І в самий останній момент через дуже велику кількість бажаючих поклонитися святині її вирішили відвезти лише вранці 28 листопада. Це дало можливість поклонитися поясу ще тисячам віруючих.

Найдовша черга біля храму спостерігалася в перші дні перебування святині. Вона огинає храм по Соймоновскому проїзду, йшла по Пречистенською набережній до Кримського моста. Час очікування поклоніння коливалося від 45 хвилин до 26 годин, але людський потік не припинявся ні на хвилину. Дві ночі видалися особливо холодними - температура повітря знижувалася до десяти градусів. Багато приносили з собою пледи, складні стільці, їжу, термоси з гарячим чаєм. Велику допомогу паломникам надали владі столиці: у храму були встановлені точки харчування, машини польової кухні, компактні туалети, автобуси для обігріву і відпочинку, чергували машини швидкої допомоги.

Пояс Пресвятої Богородиці був доставлений в Росії 20 жовтня Фондом Андрія Первозванного з благословення Патріарха Кирила. Ковчег зі святинею побував в Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі, Норильську, Владивостоці, Красноярську, Тюмені, Нижньому Новгороді, Дивеєво, Саранську, Самарі, Волгограді, Ростові-на-Дону, Ставрополі, Калінінграді і Москві.

Відродження духовності або втрата віри в суспільні інститути?

як зазначає РІА Новини" , Російська православна церква пов'язує ажіотаж навколо пояса Богородиці з відродженням духовного життя Росії і збереглася незважаючи на роки атеїзму "живою вірою". Деякі експерти пов'язують його з інтуїтивної спрагою дива у росіян, які втратили віру в суспільні інститути.

За цей час святині вклонилися майже 3 мільйони чоловік, з них близько 1 мільйона - в Москві, у всіх містах до неї шикувалися величезні черги паломників.

Патріарх Московський і всієї Русі Кирило вважає, що принесення пояса Богородиці в Росію дало можливість "побачити, може бути, найсильніше і велике, що зберігається в житті народу, - цю сильну, гарячу, щиру віру людей".

"Те, що відбулося в зв'язку з відвідуванням цією святинею нашої землі, являє яскраве свідчення нашого народу, ще багато в чому перебуває в безвір'я, і ​​навіть будучи формально хрещеним, далеко відстою від Церкви, силу Божественної благодаті. І коли мільйони людей торкаються до цієї святині , вистоюючи цілодобово під морозом, дощем і холодом, - тим самим є сила святої Русі, яку багато хто вважав вже померлої, безповоротно втраченої ", - заявив Патріарх Кирил після літургії в Зачатьевском монастирі Москви в неділю. "І поки жива ця віра, сили адові не переможуть нас, є надія на відродження всіх сторін суспільного життя: і політичної стабільності, і соціальної справедливості, і розвитку науки, техніки", - висловив упевненість предстоятель РПЦ.

Незважаючи на те, що в Москві знаходиться безліч святинь, яким люди можуть поклонитися в будь-який час, бажаючі доторкнутися до поясу Богородиці цілодобово стояли на морозі. Черга з паломників, які прибули в столицю з російських регіонів і країн СНД, стрімко росла починаючи з 19 листопада, коли пояс привезли в московський храм Христа Спасителя.

Пік припав на четвер, 24 листопада, коли люди стояли в черзі до храму цілу добу. Черга перевищувала 80 тисяч чоловік і починалася від станції метро "Воробйови гори" (близько 4,5 кілометра від храму). У п'ятницю вранці кількість бажаючих доторкнутися до святині зменшилася в десятки разів і становила трохи більше 1 тисячі чоловік. До вечора суботи чергу до поясу Богородиці значно скоротилася, а в неділю час очікування становив в середньому півтори години.

"Ми стали свідками прояви живої віри сотень тисяч людей, а в масштабах країни - мільйонів. Коли сьогодні говорять, що релігійність падає, ми на прикладі цієї події бачимо, що це не так", - заявив в минулу п'ятницю глава інформаційного відділу Московського патріархату Володимир Легойда.

Незважаючи на те що представники Російської православної церкви пов'язують громадський інтерес до поясу Богородиці з відродженням духовності в російському суспільстві, перебування святині в Москві запаморочилось повідомленнями ЗМІ про "VIP-запрошеннях", за якими в храм Христа Спасителя нібито проходили без черги. Фотографії VIP-перепусток на дві особи розійшлися по російськомовній блогосфері на шостий день перебування святині в Москві.

Тим не менше, влада Москви спростували інформацію про пропуск VIP-персон до поясу Богородиці без черги. Московська патріархія запевнила, що VIP-запрошень для проходу в храм в дні перебування в ньому реліквії не друкувався, а існуючі запрошення-перепустки були призначені для деяких представників духовенства і прихожан московських і обласних храмів, які беруть участь в цілодобових богослужіннях у пояса. Крім того, в Російській православній церкві закликали не засуджувати охочих прорватися до святині без черги через знайомих або за запрошеннями.

"Ми йдемо до святині для того, щоб стати чистіше. Не потрібно нікого засуджувати. Це безперспективно. До того ж, ми можемо помилитися, і найчастіше так і буває. Ми тут, на землі, не можемо судити за Бога. Якщо людина проходить без черги, "по блату" - може, це єдиний досвід молитви у цієї людини ", - сказав РІА" Новости "керівник прес-служби Патріарха Московського протоієрей Володимир Вигилянський.

Провідний науковий співробітник Інституту Європи РАН і співробітник Центру з вивчення проблем релігії і суспільства Роман Лункін вважає, що сплеск масового інтересу і бажання поклонитися реліквії спровокований не тільки феноменом богошукання, але і великої інформаційної кампанії, розгорнутої навколо перебування пояса Богородиці в Росії.

"Безумовно, свою роль зіграла велика інформаційна кампанія, що виникла навколо приїзду пояса Богородиці - це було урочисто піднесено як подія державного масштабу і самою Церквою, і чиновниками, які їздили і їдуть вклонитися цьому поясу. В процесі поклоніння ЗМІ вже стали писати про" масовий психоз ", що також привернуло людей до поясу Богородиці", - заявив РІА Новини релігієзнавець.

На його думку, багатотисячні черги до святині є показником не тільки "організованою православної парафіяльного життя", скільки "підсвідомої православности".

"Ніколи не знаєш, що може спровокувати в такому величезному масштабі (для нашої країни, взагалі не звикла до вираження своїх релігійних почуттів) поклоніння святині. Але абсолютно очевидно, що масовість, багатотисячні черги на морозі є також наслідком інтуїтивної неусвідомленої реакції людей в ситуації абсолютного безвір'я. В тому сенсі, що люди не вірять інституту держави, чиновникам, не вірять інституту Церкви, священноначалія (за багатьма опитуваннями люди називають себе православними, але дуже критичні по відношенню до єпископів і церковному апарату і зовсім не збираються виконувати його вказівки) ", - вважає Лункін.

На переконання релігієзнавця, в суспільно-політичній ситуації в Росії у людей одна надія - на диво і на заступництво Божої Матері, до якої навіть рідко відвідують храм люди ставляться як до "останнього притулку".

"У нинішній суспільно-політичній ситуації, коли попереду лякає невідомість, люди сподіваються тільки на диво, і ось є можливість попросити цього чуда", - вважає Лункін.

На його думку, суспільство, в тому числі інтелігенція, інтуїтивно бояться майбутнього, в тому числі нової холодної війни, здається стабільність викликає прихований страх і підозра.

"Коли немає надії навіть на свої власні сили, виникає образ чудесного притулку - пояса Богородиці", - уклав він.

Про подорож пояса Богородиці в Росію напишуть книгу

З точки зору глави інформаційного відділу Московського патріархату Володимира Легойди, неважливо, які причини спонукали людину, нехай навіть і не відвідує храм регулярно, прийти і поклонитися поясу Богородиці - головне, що він зробив це.

"Дійсно, серед сотень і тисяч людей, які прийшли поклонитися поясу, не всі вірять однаково. Але Євангеліє говорить нам, що відносини людини з Богом - це таємниця. І той, хто береться судити про це, намагається брати на себе функції Бога. Я ні в жодному разі не раджу думати і вирішувати за інших. Припустимо, людина стоїть за таким собі дивом, але ті зміни, які відбудуться в ньому після дотику до святині, - хто береться про них судити? " - вважає він.

Незважаючи на те, що в РПЦ набагато більш значущим дивом вважають ті зміни, які відбудуться в душі людини після багатогодинного стояння в черзі до святині, ігумен Ватопедського монастиря архімандрит Єфрем має намір видати книгу про чудеса, зафіксованих в ході перебування пояса Богородиці в Росії.

Про це ігумен заявив в ході зустрічі з главою російського уряду Володимиром Путіним в кінці минулого тижня. За словами архімандрита Єфрема, після поклоніння поясу вже були зафіксовані кілька десятків чудових випадків. Наприклад, паломниця повідомляють, що отримали, нарешті, можливість знайти дитину після багаторічних безуспішних спроб. Адже, згідно з переказами, пояс Богородиці володіє дивовижною силою, що допомагає при вагітності і народженні дітей, яка зцілює безпліддя і дає здоров'я хворим.

Кампанія навколо пояса Пресвятої Богородиці переслідує швидше передвиборні, ніж релігійні цілі, вважає експерт

Тим часом головний редактор профільного мережевого ресурсу "Портал-Credo.ru" Олександр Солдатов в інтерв'ю радіо "Свобода" висловив думку, що кампанія навколо пояса Пресвятої Богородиці переслідує швидше передвиборні, ніж релігійні цілі. За його словами, поклоніння поясу - "це якийсь консолідаційних шоу, пов'язане з передвиборчими процесами, що відбуваються в Росії".

Всі росіяни дізналися з теленовин, з програми "Час", що пояс зустрічав особисто Володимир Путін. Поклонитися реліквії приходили і Дмитро Медведєв, і його дружина, і маса вищих чиновників. Весь цей ажіотаж, вважає експерт, - форма національної консолідації навколо тих цінностей, які, за задумом Путіна або передвиборного штабу, повинні асоціюватися з "Єдиною Росією", з як би політикою духовного і національного відродження, яку вона проводить. Це, переважно, політична акція, переконаний Солдатов.

Люди не йшли в храм Іллі буденного, в 300 метрах від храму Христа Спасителя (ХСС). Це відбувалося не тільки тому, що вони в більшості своїй не знали про те, що і в цій московській церкві є частка пояса. Однак телебачення запрошувало їх саме в храм Христа Спасителя, підкреслює Солдатов.

На його думку, тут присутній, крім того, якийсь елемент забобони: чим більше фрагмент, тим більше може бути благодать від нього. По крайней мере, є сказання про те, що від афонського пояса, що зберігається в Ватопедському монастирі, багато жінок зцілювалися від безпліддя. А ось подібних фактів від фрагмента, що зберігається в храмі Іллі буденного, ніби як не зафіксовано.

Пояснюючи ажіотаж навколо поклоніння поясу в Москві, Солдатов виділяє кілька моментів. Він бачить різну мотивацію при владі і у простих людей. Для влади тут переважає ідея консолідації народу навколо спільних духовних цінностей. А для жінок, які стоять в цій черзі, щось зовсім інше. Влада ж, вважає Солдатов, намагається спекулювати на тій мотивації, яка є у простих людей. А Церква, служачи влади, відмовляється пояснити простим людям, що ця мотивація помилкова, що ще в Євангелії Христос каже, що нинішній рід грішний, взагалі нехороший, шукає ознаки і дива, але ніякого чуда і знамення він не отримає.

Це абсолютно не євангельський підхід до релігії - ганятися за однією святинькой, другої, третьої, десятої, нічого від неї не отримувати, але, тим не менш, пов'язувати всю надію на своє спасіння з цими матеріальними артефактами.

Як пояснив співрозмовник радіо "Свобода", пояс пов'язаний з цілком певними цілющими властивостями, а саме - з зціленням від жіночих хвороб. Очевидно, що жінки найбільш довірливі до подібного роду процесам зцілення - не через хірургію, не через молитву, а через фізичний дотик до святині. Це, за словами Солдатова, основна таргет-група, на яку звернено запрошення піти до цього поясу, прикластися. Це показник того, наскільки сильно страждає в сучасному суспільстві російська жінка.

Жінка в Росії нізвідки більше допомоги отримати не може, крім як піти, прикластися до поясу, - та й прикластися їй не дають. В останні дні дозволяли бодай доторкнутися рукою до ковчегу, не більше того - а це, за народними уявленнями, вже не може мати того благодатного дії, як безпосереднє прикладання устами до святині. І взагалі в православ'ї вважається блюзнірським чіпати рукою подібного роду реліквії, їх можна тільки цілувати. У наявності якась новація в культі пояса Богородиці, вважає експерт.

Як зазначає Солдатов, більшість жінок, що стоять в цих чергах, не є постійними прихожанками певного приходу, не є так званими практикуючими православними. Це говорить про те, що справжня церковна традиція - навіть в тих її формах, які збереглися в Московській патріархії після радянської влади - далека від цього масового психозу, пов'язаного з привозимо святинь.

За ідеєю завданням Церкви було б цю істерику якось пригасити. Хоча б розповісти людям, що точно такі ж святині є в ряді московських храмів і взагалі людина рятує не через гонитву за святинями, а через якесь внутрішнє, духовне перетворення. Проте, з боку Московської патріархії таких слів сказано не було. А це, за словами Солдатова, означає, що в патріархії, мабуть, прекрасно обізнані про політичні завдання акції з поясом напередодні виборів. "Давайте ще почекаємо, яку святиню привезуть перед виборами-2012. Думаю, вона буде не менш значуща, ніж нинішня", - вважає головний редактор "Порталу-Credo.ru".

Відродження духовності або втрата віри в суспільні інститути?
Припустимо, людина стоїть за таким собі дивом, але ті зміни, які відбудуться в ньому після дотику до святині, - хто береться про них судити?
Відродження духовності або втрата віри в суспільні інститути?
Припустимо, людина стоїть за таким собі дивом, але ті зміни, які відбудуться в ньому після дотику до святині, - хто береться про них судити?
Відродження духовності або втрата віри в суспільні інститути?
Припустимо, людина стоїть за таким собі дивом, але ті зміни, які відбудуться в ньому після дотику до святині, - хто береться про них судити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация