NEWSru.com :: Десять мільйонів доларів за голову Басаєва

Десять мільйонів доларів за голову Басаєва
Кадиров-молодший пообіцяв виплатити винагороду в 10 млн. Доларів за знищення відомого терориста Шаміля Басаєва: "За голову Басаєва даю 10 млн. Доларів!"
14 червня 1995 р Басаєв на чолі загону чисельністю до 200 чоловік почав проведення терористичної акції в Будьонівську Ставропольського краю з захопленням заручників і великими жертвами серед мирного населення

Народився 14 січня 1965 року. Виходець тейпа "Ялхорой", уродженець села Дишне-Ведено Веденського району ЧІАССР, чеченець, проживав за місцем народження, освіта середня, одружений, має доньку.

За даними численних публікацій в пресі, Басаєв читає себе істинним мусульманином: шанує закони шаріату, п'ять разів на день здійснює намаз (молитву), не споживає спиртного. Пише вірші російською та чеченською мовами. Кандидат в майстри спорту з багатоборства та шахів. Своїми кумирами вважає Че Гевару, Гарібальді, Шарля де Голля і Франкліна Рузвельта.

Дружина - уродженка Абхазії. Батьком дружини є прапорщик авіаційної частини в м Гудаута (Абхазія) Дженія Юрій Кукуновіч. Басаєв одружився з його донькою Анжелі в 1993 році і відвіз її в Чечню. (За іншими джерелами, після війни в Абхазії він одружився на 17-річній Індірі Дженія з селища Мгундзрихва Гудаутського району Абхазії). Існування сім'ї в Абхазії Басаєв підтвердив в інтерв'ю "Комсомольской правде" 15 липня 1995 року.

Батьки живуть в селищі Ведено. У Басаєва три брата. Один загинув при обстрілі Ведено на початку 1995 року, старший брат - Ширвані Басаєв - бойовик, був комендантом села Бамут.

Кілька разів поранений, кілька разів раз контужений, кілька разів надходили повідомлення про його загибель. Страждає на цукровий діабет. За характером врівноважений, спокійний, обережний. Проведені їм бойові операції відрізнялися зухвалістю. Не курить, не вживає алкоголь. Неперевершений в Чечні військовий стратег і тактик. Любить хвалитися своїми знаннями техніки і озброєння. Надзвичайно хитрий.

Намагається прославитися хорошими знаннями релігійної догматики. Прагне показати себе провидцем. Любить хизуватися перед жінками. У ставленні до Росії непримиренний. Останнім часом все його висловлювання й мови спрямовані на саморекламу в плані припис всіх заслуг собі особисто.

До 1970 року проживав в селищі Дишне-Ведено, потім в станиці Ермоловская ЧР. З 1983 року працював різноробочим.

Три рази надходив на юридичний факультет МГУ, але не проходив за підсумками конкурсних іспитів.

З 1986 року жив у Москві, де в 1987 році вступив до Московського інституту інженерів землеустрою. Його заняття з комп'ютерної техніки вів викладач Костянтин Боровий. Займався спортом, мав 1-й розряд з футболу. У 1988 році відрахований з інституту за академічну неуспішність. Займався комерцією. Заборгувавши велику суму грошей бізнесменам, в тому числі чеченцям, повернувся до Чечні.

З 1989 по 1991 рік навчався в Стамбулі в Ісламському Інституті.

19-21 серпня 1991 року брав участь у захисті Білого Дому. В інтерв'ю газеті "Московська правда" 27 січня 1996 року говорив: "Я знав, що якщо переможе ГКЧП, на незалежності Чечні можна буде ставити хрест ..."

Група Шаміля Басаєва була заснована в червні-липні 1991 під назвою "Ведено" для охорони будівель, де проходили з'їзди Конфедерації Народів Кавказу і Загальнонаціонального конгресу чеченського народу. До складу групи увійшли жителі сіл Беной, Ведено, Дишне Ведено, Бамут та інших гірських сіл.

Активний учасник подій "чеченської революції" серпня-листопада 1991 року. 5 жовтня 1991 року брав участь у захопленні будівлі КДБ ЧІАССР в складі спецпідрозділу Руслана Шамаева.

У листопаді 1991 року в знак протесту проти введення надзвичайного стану в Чечено-Інгушетії спільно з Сайд-Алі Сатуевим і Лом-Алі Чачаевим (останні за деякими даними брали участь у терористичній акції в місті Будьоновську) здійснив викрадення літака з аеропорту Мінеральні Води до Туреччини, за що отримав визнання у керівництва ЗКЧН. Басаєв змусив льотчиків вилетіти до Туреччини, де терористи здалися місцевій владі і після переговорів домоглися переправлення в Чечню в обмін на звільнення заручників.

Восени 1991 року одночасно з Джохаром Дудаєвим виставляв свою кандидатуру на пост президента Чечні. Після приходу до влади Дудаєва їм була створена диверсійно-розвідувальна група, що базувалася в 12-м містечку Грозного. Група була створена з метою захисту "свободи та інтересів ЧРІ і її президента".

В кінці 1991 - початку 1992 рр. Басаєв брав участь в боях в Карабасі на стороні Азербайджану.

З квітня по липень 1994 року, за власним твердженням, був в Афганістані, в провінції Хост, де разом з однією зі своїх груп проходив підготовку: "Підготовка проходила за мій рахунок. Я тоді зброю продав, у друзів в борг взяв і поїхав. До сих пір, до речі, 3,5 тисячі доларів за цю поїздку повинен "(" Независимая газета ", 12 березня 1996 року). В інтерв'ю газеті "Известия" (25 квітня 1996 г.) Басаєв повідомляв, що протягом 1992-1994 року тричі виїжджав зі своїм "абхазьким батальйоном в табори афганських моджахедів, де навчався тактиці ведення партизанської війни".

Влітку 1994 р Басаєв вступив в бойові дії проти опозиції на стороні Дудаєва. У липні в Грозному "абхазький батальйон" вів бойові дії з угрупованням Лабазанова. Формування Басаєва також зіграло свою роль під час невдалої спроби штурму Грозного опозицією. Басаєв вважався одним з найбільш близьких соратників чеченського президента. Особовий склад "абхазького батальйону" здійснював охорону Дудаєва.

До початку бойових дій з федеральними військами під командуванням Басаєва знаходилося близько 2 тис. Чоловік. Після розгрому в Ведено в батальйоні залишилося 200-300 чоловік. 3 червня 1995 р ракетно-бомбовим ударом був знищений будинок дядька Басаєва Хасмагомеда Басаєва, в результаті чого загинули 12 родичів Ш.Басаєва, в тому числі рідна сестра - Зінаїда, 1964 р.н. і семеро дітей.

14 червня 1995 р Басаєв на чолі загону чисельністю до 200 чоловік почав проведення терористичної акції в Будьонівську Ставропольського краю з захопленням заручників і великими жертвами серед мирного населення. На думку багатьох джерел, теракт в Будьонівську був актом помсти за загибель близьких йому осіб. Подробиці операції він оголосив за кілька годин до її початку. Маршрут руху бандгрупи імовірно пролягав через Віденський район Новогрозненскій, території Дагестану, Ставропольського краю.

За розповідями Басаєва, для операції в Будьонівську він особисто відбирав і готував бойовиків: "Моя поїздка в Буденновск обійшлася десь у двадцять п'ять тисяч доларів. Правда, велика частина пішла на покупку" КАМАЗів "і машини" Жигулі "- п'ятнадцять тисяч доларів. А по дорозі роздали тисяч вісім-дев'ять ". ( "Независимая газета").

Угруповання Басаєва користувалася найбільшим авторитетом серед бойовиків, а сам він все більше ставав "об'єднуючим чинником особистості". Очолюваний ним загін бойовиків у своєму розпорядженні значними матеріальними засобами включаючи БМП, установки "Град", ПЗРК "Стріла" і "Стінгер".

У серпні 1999 року озброєний загін під керівництвом польових командирів Шаміля Басаєва і Хаттаба вторгся на територію Дагестану. Вторгнення застало зненацька буквально всіх, в тому числі і російських військових.

Близько двох тисяч озброєних бойовиків пройшли по гірських ущелинах і опинилися в Ботліхському районі Дагестану. Саму республіку бойовики оголосили "Ісламською республікою Дагестан".

Росія відповіла активними діями військових і швидко взяла гору над бойовиками.

Через кілька тижнів в Москві стався вибух у торговому центрі Охотний ряд, потім один за одним були підірвані два житлових будинки. Російська влада поклали провину за трагічні події на чеченських радикалів.

Саме ці події - вторгнення бойовиків в Дагестан і вибухи в Москві - Володимир Путін використовував як обгрунтування початку другої війни в Чечні.

Басаєв неодноразово погрожував уряду Росії новими терористичними актами (в тому числі із застосуванням радіоактивних речовин) на території РФ у разі, якщо не будуть припинені бойові дії і згорнуті переговори.

Він є одним з найбільш радикальних прихильників незалежності Чечні в керівництві сепаратистів.

Басаєв вважає, що виведення російських військ з Чечні для припинення війни недостатньо: "Росія повинна заплатити нам компенсацію за завдані збитки". Виступає за вихід зі складу Росії всіх північнокавказьких республік і за створення єдиного гірського держави. ( "Известия", 25 квітня 1996 г.).

За оцінками експертів, під командуванням Шаміля Басаєва і його союзників знаходиться більше половини як активних, так і потенційних чеченських бойовиків.

Басаєв як одиниз найбільш одіозних лідерів чеченських сепаратистів вважається замовником цілого ряду терактів. Наприклад, 5 грудня 2003 року, коли в другому вагоні електрички, курсували між Кисловодськом і мінеральними водами, вибухнув смертник. Загинули 47 осіб, поранені 233. Замовником теракту вважається бойовик Шаміль Басаєв. Слідство вважає, що "в теракті брали участь невстановлені три жінки і один чоловік, до ніг якого були прив'язані гранати. У результаті вибуху вагон розірвало навпіл і в ньому почалася пожежа. Потужність вибуху склала до 10 кілограмів у тротиловому еквіваленті.

31 серпня 2004 року відбулося вибух у метро "Ризька". Терористка-смертниця підірвала "пояс шахіда", в результаті вибуху загинули 10 осіб, ще 50 отримали поранення. Спецслужби вважали, що теракт мав відбутися в метро, ​​але терористка злякалася міліціонерів, які перевіряли перед входом документи. Спочатку відповідальність за теракт у метро взяла на себе підрозділ "Аль-Каїди" єгипетська угруповання "Бригади Ісламбулі", проте потім в авторстві цього теракту зізнався Шаміль Басаєв. Він заявив, що теракт у "Ризької" здійснили бійці з підрозділу "Ріядус-Саліхійн".

Після теракту, скоєного 1 вересня 2004 року в бесланській школі, Шаміль Басаєв дав кілька інтерв'ю різним мас-медіа, де взяв на себе відповідальність за організацію операції, що призвела до загибелі понад 330 осіб (половина з яких - діти).

Перший публічний скандал, викликаний інтерв'ю Басаєва, був пов'язаний з публікацією в канадській газеті The Globe and Mail . У листопаді 2004 р МЗС РФ тоді висловив офіційний протест представництву "Глоб енд Мейл" в Москві і звинуватив газету в тому, що публікація "межує з пособництвом тероризму".

У листуванні по електронній пошті з шефом московського бюро газети Марком МакКін Басаєв заявив, що готовий вести війну з Росією ще 10 років, в тому числі із застосуванням зброї масового знищення. Листування по електронній пошті здійснювалася через інтернет-сайт "Кавказ-Центр", за допомогою якого Басаєв спілкується із зовнішнім світом. Втім, підтверджень, що на питання газети відповідав саме Басаєв, так і не послідувало.

Перший вихід Басаєва в телеефір після трагедії в Беслані стався в лютому 2005 року на британському телеканалі Channel 4 в новинному випуску під шапкою "Спеціальний репортаж". Короткий фрагмент інтерв'ю був показаний незважаючи на протести російської сторони. Воно знімалося за місяць до ефіру і відзняту касету передали журналісту однієї з країн Близького Сходу.

В інтерв'ю Басаєв розповідає про те, що спочатку він планував захопити одну або навіть дві школи одночасно, в Москві і Санкт-Петербурзі, але через брак коштів йому довелося зупинитися на Північній Осетії, яка є "російської базою на Північному Кавказі" і, отже, винна в проблемах понівеченої війною Чечні через "мовчазної згоди населення (Північної Осетії)".

Напередодні інтерв'ю Служба безпеки Абхазії розповсюдила якісь оперативні дані про загибель терориста. У відповідь на На сайті чеченських терористами з'явився відеозапис зі зверненням Басаєва. У камуфляжі і з автоматом на грудях Басаєв, стоячи перед камерою, розповідав, що "абсолютно здоровий, проблем з нирками не відчуває і ніколи не відчував, що з його ногою все в порядку". На доказ своїх слів він вийняв з-за халяви ножа і потикав їм в дерев'яний протез правої ноги .

У липні 2005 року журналіст радіо "Свобода" Андрій Бабицький узяв інтерв'ю у Шаміля Басаєва, яке призвело до великого скандалу навколо американського каналу ABC.

У цьому інтерв'ю Басаєв погодився з тим, що він діє терористичними методами, проте відмовився взяти на себе відповідальність за вбивство мирних жителів в Беслані.

У той же час Басаєв заявив, що напад на Беслан було виконано, "щоб зупинити вбивство тисяч і тисяч чеченських дітей, чеченських жінок і людей похилого віку." "Це колоніальна війна, а не війна з терором", - уклав він.

В інтерв'ю Басаєв також визнав, що планував захоплення заручників під час мюзиклу "Норд-Ост" у театральному центрі на Дубровці в Москві і вибух в метро (ймовірно, мається на увазі теракт на "Автозаводській"). Він упевнений, трагедія подібно бесланської може повторитися, "поки триває геноцид чеченської нації".

Виходу інтерв'ю в ефір передував різкий протест посольства Росії в США. Програма Nightline запропонувала російському уряду можливість взяти участь в цій або майбутню передачу. Пропозицію було відхилено.

Після того, як Басаєв зізнався в причетності до замаху на колишнього президента Чечні Ахмата Кадирова, син Кадирова і нинішній прем'єр республіки Рамзан Кадиров оголосив себе його кровником. "Басаєв привселюдно взяв на себе відповідальність за загибель президента Чечні Ахмада Кадирова, і ми зробимо все для того, щоб він був знищений, і кінець Басаєва буде страшним", - говорив Кадиров. Він сказав, що Басаєв буде знищений незалежно від того, чи причетний він до цієї смерті.

Також Кадиров-молодший пообіцяв виплатити винагороду в 10 млн. Доларів за знищення відомого терориста Шаміля Басаєва: "За голову Басаєва даю 10 млн. Доларів!" "Так, він був і в Дагестані, і в Кабардино-Балкарії. Я завжди говорив: знищити Басаєва - це мій священний обов'язок як мусульманина, як громадянина Російської Федерації, як міліціонера", - сказав Кадиров. "Якби я знав, хто його охороняє, я б його знайшов. Але він сам хороший стратег і воїн".

після знищення Басаєва Кадиров шкодував, що зробив це не він: "Ми вдячні тим, хто знищив Басаєва, але він мій кровник, і я обіцяв його знищити. Шкодую, що це зробив не я", - заявив Кадиров в ефірі програми "Вести 24" .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация