Новий готель на Андріївському - не театр-Крематорій, це - гірше

А все тому, що з 2011 року місто законно віддали на розтерзання забудовникам. Як тепер зупинити вандалів?

Не встигли кияни оговтатися від шоку після «прем'єри» новобудови театру на Подолі - чорною коробки, яка грубо нависає над Андріївський спуском, як по сусідству з ним почалося, а точніше продовжилося, ще одне будівництво - значно проблематичніше. Прямо навпроти музею Булгакова, на ділянці №14-16, обгородженій зеленим парканом, неконтрольовано зростає інший монстр, на цей раз - багатоповерховий готельний комплекс заввишки до 30 метрів. Як випливає з паспорта об'єкта будівництва, готель матиме 4-7 поверхів з мансардою. З огляду на статус Андріївського узвозу як комплексної пам'ятки містобудування національного значення, це занадто. Тим більше, що знаменита вуличка на схилах княжої гори, яка існувала не одне століття, за цей час злилася в органічний архітектурний ансамбль з милих двоповерхових будівель, які тільки підкреслюють перспективу Київських гір. Отже Укрінформ вирішив розібратися в цій історії, яка ось-ось переросте в чергову містобудівну трагедію.

А коріння забудовника - то в офшорах!

Ще в жовтні 2005 року Київрада передала в оренду на 15 років компанії ПП «Маркон» ділянку №14-16 на Андріївському узвозі для будівництва готельного комплексу «Mercure Andreyevskiy» із закладами громадського харчування та паркінгом. У 2008-му ПП «Маркон» пропонувало на містобудівній раді Києва узгодити ескізний проект будівництва готельного комплексу на Андріївському узвозі. Тоді після декількох спроб проект не затвердили, але після 2011-го, коли новим Законом скасували обов'язковість узгодження проектів містобудівною радою, забудовники, очевидно, вирішили діяти. І вже влітку 2012 під новий готель на Замковій горі було знищено близько сотні вікових дерев.

Зараз на будмайданчику завершується закріплення схилів під нульовий рівень для паркінгу, зводиться підпірна стіна з бетону, працює важка техніка. За словами засновників громадської організації «Громада Андріївський узвіз», через будівельних робіт зруйнована дренажна система гори. Тепер вода, яку раніше відводили дренажі, буде насичувати грунти, які, перетворившись в сметанообразную масу, просто будуть стікати, що наднебезпечними через високу ймовірність зсувів.

Так що ж це за будівельна компанія, яка зважилася після гучного скандалу з Театром на Подолі на такі роботи та ще й по сусідству? За офіційною інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, засновником ПП «Маркон» значиться офшорна компанія KENTRON DEVELOPMENT INC., Яка зареєстрована на Британських Віргінських островах (до слова, там зареєстровано 41% всіх офшорних компаній в світі. - Ред.). За даними 2012 року бюро "Свідомо", ТОВ "Маркон" належить сім'ї столичного податківця Валерія Павлюка. Укрінформ спробував зв'язатися із забудовником за телефоном, вказаним у реєстрі юридичних осіб, але ... Трубку підняв чоловік, який у відповідь на питання журналістів про новий об'єкт будівництва на Андріївському, спантеличено запитав: «А ви взагалі куди дзвоните?» - додавши, що це - звичайна квартира. Дитячий плач «на тлі» сумнівів в тому, що це чистісінька правда, не залишив. Так до кого ж звертатися?

Один проект - і сто порушень

Щоб докладніше обговорити проблеми, які вже виникли і ще виникатимуть у ході будівництва нового багатоповерхового монстра, якщо забудовника не примусять до порядку, Укрінформ поспілкувався з засновниками громадської організації «Громада Андріївський узвіз», які стурбовані долею історичної вулиці.

З Ольгою Рутковською і Віталієм Белецким ми зустрілися в кафе, яке прямо навпроти чорної коробки Театру на Подолі. За час нашої бесіди по вулиці, яка вважається пішохідною, проїхав один трактор з порожнім причепом і дві вантажівки - очевидно, прямуючи з будмайданчика і навпаки. Про легкових машинах, які припарковані вздовж спуску, і говорити нема чого.

Ольга Рутковська, член Міжнародної ради з охорони пам'яток та історичних місць (ICOMOS) і одночасно засновник згаданої ГО, відразу пояснює, що оскільки на Андріївському місто допустив зведення Театру на Подолі з порушеннями, то і інші забудовники зрозуміли, що їм теж все зійде з рук .

«Розміри цього об'єкта фактично в 5 разів більше будівлі Театру на Подолі. Вся вулиця - це пам'ятник містобудування національного значення, тому для всіх видів об'єктів на цій вулиці Закон передбачає неможливість їх зміни. Тобто пам'ятник може бути тільки реабілітований, законсервований, реставровано або музеєфікувати.

Зрозуміло, що Андріївський узвіз як комплекс будівель вимагає життя і хоче розвиватися. Але для нових об'єктів існують містобудівні обмеження по габаритах », - каже Ольга Рутковська.

Вона також розповіла, що на сьогодні Андріївський узвіз увійшов в охоронні зони Андріївської церкви і Софії Київської в цілому. Там теж чітко є обмеження, прописані регламентом - не більше 9-12 метрів висоти, тобто 2-3 поверхи. Це дозволяє забудовникам тактовно увійти в весь комплекс забудови.

А все тому, що з 2011 року місто законно віддали на розтерзання забудовникам

«Слід враховувати, що це вузенька і крута пішохідна вулиця, яка ніколи не зможе бути повноцінною транспортною артерією сучасного міста, отже, її дорожнє покриття не витримує важкий транспорт, а будівлі - комунікаційні навантаження. Нещодавно, під час активних будівельних робіт навпаки, ми перебували всередині музею Булгакова і відчули, що будинок трясеться, його хитає в різні боки. Ми викликали поліцію через знищення пам'ятника містобудування невідомими особами. Але поліція тільки розвела руками », - продовжує Ольга Рутковська.

На питання, як вирішити цю проблему, Ольга Рутковська відповіла, що спроби громадської організації спрямовані не на те, щоб просто зупинити і викинути звідти забудовника, а добитися перегляду проекту - тобто це має бути сучасна будівля, яке буде відповідати пам'яткоохоронним обмеженням.

«Вулиці необхідний громадський центр, якийсь публічний офіс, можливо, навіть в цій новобудові. Кожна з історичних вулиць стикається з низкою проблем - все будівлі там різного віку і в різному стані, і за ними потрібно постійно доглядати », - каже Ольга Рутковська.

Хоча, як розповів Віталій Білецький, співголова ГО «Громада Андріївський узвіз», зараз точно невідомо щодо планів забудовника на цій ділянці, і взагалі не факт, що там планується готель: «Взимку на сайті одного з київських агентств нерухомості почали пропонувати на продаж житло саме тут, за цією адресою, але десь в березні це оголошення прибрали, оскільки почалася хвиля питань. Тобто якщо вже мова йде про зміну статусу будівництва, то це теж незаконно, тому що проект існує як готельний комплекс з паркінгом. Але кому він взагалі тут потрібен? Тут може бути хіба що бутик-готель (готель місткістю від 10 до максимум 30 номерів. - Ред.) З якоюсь галереєю, але не готель такого масштабу.

Навіть більше - з запитів, які ми маємо, з'ясувалося, що цей об'єкт будівництва ПП «Маркон» не має навіть нормальних містобудівних умов і обмежень. Також є купа порушень за договором оренди ділянки. Мінкульт видавав дозвіл тільки на земляні роботи, термін дії якого вже закінчився ».

Цю інформацію підтверджують відповідні документи, в яких йдеться про те, що дозвіл на проведення земляних робіт на території пам'ятки за цією адресою, видане Мінкультури до 31 грудня 2016 року, вже не дійсно, оскільки в 2017-му міністерство його не оновлюється.

Ольга Рутковська додає, що зараз всі закони виписані так, що забудовник і власник самі і погоджують будівництво.

«У 2011 році з'явився закон про регулювання містобудівної діяльності, який позбавив прав ряд контролюючих органів, навіть головного архітектора. Тобто виходить, що на сьогодні просто нікому зупиняти такі неподобства. Андріївський - це лакмус, який перевіряє на собі недоліки нашого законодавства », - підсумовує Ольга Рутковська.

Театр без відкритого конкурсу вже отримали, цього мало?

Укрінформ також звернувся за професійним коментарем з приводу нового будівництва до віце-президенту Національної спілки архітекторів Олені Олійник:

«Андріївський узвіз входить до заповідника« Стародавній Київ »і має статус комплексної пам'ятки містобудування. Відповідно, під час будівництва в цій місцевості обов'язковою умовою є проведення конкурсу на такі проекти. Але в цьому випадку конкурс не проводився, що є грубим порушенням закону про архітектурну діяльність.

Також по самому проекту видно, що в ньому не враховано унікальність архітектурно-ландшафтного середовища, наявність історичних видових точок, збереження силуету місцевості, перспективи, розгортки фасадів вулиці тощо. Тобто, ця будівля занадто масштабне для Андріївського узвозу.

Згідно із законодавством про охорону пам'яток, нове будівництво не повинно перевищувати висоту історичних будівель, які переважають на вулиці. Тобто висота нової будівлі не повинна перевищувати 2-х поверхів.

До того ж потрібно враховувати, що Андріївський узвіз має певні домінанти фонової забудови - це Андріївська церква, «Замок Річарда», і нова будівля не повинно ці домінанти зміщувати.

Навіть більше - на землях історико-культурного призначення не можна зводити об'єкти інфраструктури, які шкідливо впливають або можуть вплинути на додержання режиму використання таких земель.

Інша проблема - готель розрахований на 182 номери. Для такої кількості номерів потрібен паркінг хоча б на 100 місць, а не на 25, як заплановано в проекті.

Взагалі ж Андріївський узвіз, на мою думку, потрібно зробити виключно пішохідним, і тільки на кілька годин вранці, наприклад з 4 до 7-й, відкривати автомобільний рух для доставки продуктів, а ввечері після 7-й - для збору сміття. У Києві вистачає ділянок для будівництва подібних готелів. Андріївський узвіз - це унікальна історична місцевість з древнім культурним шаром, колиска Києва, тому руки геть від нього! »

Зі смаками не сперечаються, але сперечаються з їх відсутністю

Нарешті, подивимося на малюнок проекту готелю. На перший погляд здається, що на відміну від «чорного» Театру на Подолі, ставлення до якого кияни сповна вже висловили, назвавши його крематорієм, фасад готелю нібито вписується в естетику Андріївського узвозу. Але. Будувати сьогодні будівля, просто приблизно «схоже» на історичне - ознака поганого смаку. Це, наприклад, те ж саме, що купити підроблену сумку від Chanel - на перший погляд здається схожою, але все ж розуміють, що це не бренд. Тим більше, що майбутні покоління повинні вивчати нашу епоху по сучасною архітектурою, а не за копіями минулих епох.

Ольга Рутковська: «Сучасна архітектура повинна бути. Україна ратифікувала ряд міжнародних документів, в тому числі і рекомендації ЮНЕСКО, в яких йдеться про те, що не повинно бути ніяких историзмов - тільки сучасна архітектура. Але у автора вона вийшла дуже грубої. Сьогодні в панорамах міста цей проект нічого не підкреслює. Те ж саме можна сказати і про майбутнє готелі ».

Олена Олійник: «Тільки здається, що такий готель хороший на Андріївському узвозі, на Насправді ж сучасні висотні будівлі, які маскуються під історичний стиль з якимось бароковим оздобленням під стелею, виглядають як архітектурна несмак. У цьому контексті навіть Театр на Подолі виглядає доречніше, ніж майбутній проект висотного готелю ».

Хто ж затвердив такий проект? Ніхто: з 2011 року це дозволено!

Невже вид і масштаби такого проекту ніякими місцевими органами не погоджувалися? Невже місто не має ніякого впливу на забудовників, особливо якщо це стосується історичної місцевості? Адже Андріївський узвіз - це не якісь хрущовки на Дорогожичах або панельні «коробки» на Оболоні, а саме те, що робить Київ - Києвом.

А виходить, що дійсно таки за законом 2011 року (тобто до прийнятого за президентства Януковича), коли у містобудівних рад забрали повноваження щодо затвердження проектів і залишили тільки символічні рекомендації, відповідальність за зовнішній вигляд будівлі лежить тепер просто на совісті забудовника. Але по суті це означає, що можна будувати що завгодно і де завгодно, і при цьому - ніяких санкцій!

А взагалі ж основна помилковість закону 2011 року було в тому, що з тих пір розірвали ключовий зв'язок: виділення землі - проектування, і тепер ті, хто виділяють землю, знову ж таки не мають ніякого впливу на те, що на ній буде далі відбуватися.

Столична влада в кінці червня ініціювала звернення до Верховної Ради, щоб там внесли зміни до законів «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про основи містобудування» та інших. Перш за все мова йде про повернення повноважень містобудівній раді, що забезпечить місту контроль над забудовою.

Взагалі ж, не тільки Андріївський спуск, а й весь історичний центр Києва страждає від нахабства забудовників, яких законодавство перестало контролювати. Так уже повелося, що там, де потрібно жорстко регулювати, наша законодавча система цього не робить, а там, де не потрібно - навпаки накладаються суцільні обмеження.

Юлія Горбань, Київ

Як тепер зупинити вандалів?
Так що ж це за будівельна компанія, яка зважилася після гучного скандалу з Театром на Подолі на такі роботи та ще й по сусідству?
Трубку підняв чоловік, який у відповідь на питання журналістів про новий об'єкт будівництва на Андріївському, спантеличено запитав: «А ви взагалі куди дзвоните?
Так до кого ж звертатися?
Але кому він взагалі тут потрібен?
Театр без відкритого конкурсу вже отримали, цього мало?
Хто ж затвердив такий проект?
Невже вид і масштаби такого проекту ніякими місцевими органами не погоджувалися?
Невже місто не має ніякого впливу на забудовників, особливо якщо це стосується історичної місцевості?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация