Освіта давньоруської держави коротко

  1. Передумови освіти і формування давньоруської держави
  2. Перша держава древніх слов'ян і його столиці
  3. Освіта давньоруської держави
  4. Моменти становлення давньоруської держави
  5. Політичний устрій Київської Русі
  6. Розпад держави Київська Русь
  7. Як створювалася Російська Імперія. Хрещення Руси-988г.

Передумови освіти і формування давньоруської держави

Що таке держава? Це - адміністративний апарат, який виділився з товариства і піднісся над ним з метою охорони його порядку. У раннє середньовіччя ознаками зароджується держави були:

  • поява влади, що відокремилася від народу;
  • територіальна ознака проживання;
  • збір податей центром на утримання «адміністративного апарату» і оборони територій.

Починаючи з VII ст. проходить злиття племен слов'ян з їх територіями проживання в більш великі племінні союзи, управління якими довіряється знаті племен. Через деякий час в племінних союзах з'являється особлива каста - військових, покликана охороняти територію союзу.

В певний історичний момент стало очевидним, що на територіях племен древніх слов'ян вже склалися основні передумови утворення давньоруської держави:

  • Родоплемінні зв'язки стали руйнуватися.
  • Спосіб виробництва удосконалився і став більш прогресивним.

До цього часу в їх місцях проживання зародилися феодальні відносини. На тлі їх становлення проходило виникнення і формування давньоруської держави, яке стало результатом протиріч між тільки народ класами. З плином часу панівна роль переходить до князів і їх дружинам.

Перша держава древніх слов'ян і його столиці

За записами в «Баварському хронограф» на початку IX століття русичі сприймаються як один з хозарських народів, що живуть на сході Європи, в складі якого були галявині і сіверяни. До кінця століття ці етнічні групи об'єдналися в політичний союз, і на їх території було створено давньоруська держава. Але, оскільки в новоутворення входили народи двох груп, столиця давньоруської держави не могла бути розташована в одному місці: поляни влаштувалися в Києві, а північні племена розселилися поблизу о. Ільмень зі столицею в Новгороді.

Освіта давньоруської держави

Подальша історія появи на карті Європи давньоруської держави не може вважатися остаточно достовірною. Про те, як проходило освітадавньоруської держави коротко розповідають дві теорії: нормандська і автохтонна (слов'янська).

Нормандська теорія

Відповідно до працею того часу - «Повістю временних літ» - трьох братів з варязьких князів закликали на правління до жителям півночі. Цими братами були Рюрик , Який прибув до Новгорода, Синеус, який приїхав в Білозір'я, Трувор, який посів престол Ізборськ. Рюрик виявився найбільш енергійним і, по закінченні трьох років, він об'єднав ці князівства під своїм началом. За свідченням джерел тих часів, це сталося в 862 р, але це ще не було виникнення давньоруської держави. Через 20 років новгородський князь Олег, в процесі розширення своїх земель, завоював Київ з прилеглими територіями і об'єднав все під своєю владою. Виходячи з цього, вважається, що освіта давньоруської держави Київська Русь відбулося в 882 р

Однак, ця теорія сумнівна, оскільки на момент приходу варязьких князів на території слов'ян останні мали всі передумови для появи своєї державності.

  1. У стародавніх слов'ян були воїни, організовані в дружину.
  2. Вони вже жили в племінних союзах, що говорить про зародження держави.
  3. Економіка була добре розвинена: велася торгівля, був поділ праці.

Заслуговує на увагу і той факт, що в ранньому середньовіччі було прийнято запрошувати з далеких земель нейтральних князів для наведення порядку, і цей випадок був не єдиним в історії тих часів.

автохтонна теорія

Відповідно до автохтонного теорією, освіта давньоруської держави відбулося в силу об'єктивних економічних і політичних умов. Наслідком розвилася ситуації обов'язково повинно було статися поява слов'янської держави.

Зіставляючи історичні джерела видно, що східні слов'яни мали більш розвинену політичну систему, на відміну від норманів, і свою державність. Ними вже був пройдений шлях тривалого розвитку і формування передумов появи державності. Тому виникнення і розвиток давньоруської держави стало логічним завершенням чергового етапу суспільно-економічних відносин.

Моменти становлення давньоруської держави

У період після утворення Київської Русі відбувалося становлення давньоруської держави. У цей час влада в містах досить швидко переходить до князів, які, маючи апарат придушення - дружину, прагнуть впливати на політичне життя в них. У цих умовах досить швидко стає значущим клас військових, однією з функцій яких - залякування і схиляння жителів князівств до вчинення вигідних князям вчинків. Подати з населення починають збирати систематично поставлені для цього довірені люди князів. З Візантії приходить нова релігія , Яка дуже швидко стає обов'язковою для всіх. Останнім моментом в утвердженні державного апарату стало узаконення принципів успадкування влади.

У підсумку в кінці Х століття на просторі проживання слов'ян - від Карпат до Донських степів і між Чорним і Білим морями виникає давньоруська держава. Воно проіснувало до татаро-монгольської навали, яка сталася в середині XIII століття.

Політичний устрій Київської Русі

У політичному відношенні у давньоруської держави був лад, основою якого був змішаний тип правління, що має дві складові:

  • монархічну (центральна влада - князь);
  • демократичну (віче).

За часів Рюриковичів князі володіли волостями навколо основних міст, управління якими було довірено представникам їхнього роду. У Київській Русі було введено право спадкування за батька, за яким князь наділяв кожного сина частиною своїх земель - волостю, де в подальшому молодий князь жив і правил.

В силу цього, політичний устрій давньоруської держави ґрунтувався на членах одного роду, які в перспективі неминуче повинні були віддалитися і почати боротьбу за володіння центральними землями.

Розпад держави Київська Русь

Київська Русь почала ділитися на удільні князівства за часів Ярослава Мудрого. Володимир Мономах силою свого авторитету зміг зупинити цей процес, однак, лише на час свого князювання. За його активної участі близько 1097 року було проведено з'їзд повітових князів в Любеку, основним завданням якого було призупинити чвари між князями і розпад давньоруської держави. На з'їзді князі домовилися:

  • Припинити міжусобні війни.
  • Ними був проголошений принцип успадкування: «Князі вправі княжити виключно в тих землях, якими володіли їхні батьки».

Цей принцип успадкування через час показав, що з'їзд в Любеку узаконив подальше дроблення давньоруської держави. Поступово виявилося, що встановити пріоритети в спадкуванні серед родичів з кожним разом все важче. Колись великі князівства стали дробитися на уділи, які дуже швидко починали убожіти. З владою таких князів все менше рахувалися. Тоді намісники на віддалених княжих територіях почали брати політичну владу в свої руки.

PS

Колись велика держава Київська Русь під кінець XII століття було боляче смертельною недугою. І, як показала подальша історія, подолати його виявилося під силу тільки на тлі величезної спільної біди, накат на давньоруську державу в середині XIII століття.

Як створювалася Російська Імперія. Хрещення Руси-988г.

Поділіться з друзями

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация