Пенсіонери: «білі» проти «чорних»

  1. накопичення
  2. Правова колізія
  3. немає привілеїв
  4. У Євросоюз за досвідом

, Reuters

Глава Мінсоцполітики Андрій Рева остаточно заплутав усіх діючих і майбутніх пенсіонерів.

Днями він заявив, що ситуація з дефіцитом бюджету ПФ в 145 млрд. Грн. в цьому році принципово не зміниться. Пропозиції щодо збільшення в нього надходжень зараз в стадії опрацювання. Вони будуть представлені одночасно з проектом держбюджету на 2017 р

Що стосується накопичувальної пенсійної системи, то вона тільки надбудова, а фундамент - солідарна.

- При дефіциті ПФ в 145 млрд. Грн. витягати з його загального бюджету в 257 млрд. грн. ще два відсотка і резервувати їх на накопичення недоцільно. З такою позицією згодні і МВФ, і Міжнародна організація праці. Тут у нас з ними повну одностайність, - зазначив міністр.

накопичення

солідарності не перешкода

Ще в травні цього року Мінсоцполітики розробило і від імені Кабміну подав до ВР законопроект №4608 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і єдиних принципів нарахування пенсій».

Автори вказали, що в проекті закону передбачається удосконалити солідарну систему шляхом звільнення її від невластивих виплат, зокрема пов'язаних з фінансуванням пенсій, призначених на пільгових умовах і за вислугу років. Також пропонується законодавчо врегулювати питання виплати пенсій за кордон та по інвалідності від нещасного випадку на виробництві. Пропонується ввести з 1 липня 2017 р накопичувальну систему пенсійного страхування за накопичувальними професійним пенсійними програмами для окремих осіб молодше 35 років. Йдеться про людей, зайнятих на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, про тих, хто має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а також - незалежно від віку - для держслужбовців.

З 1 липня 2018 р почнеться сплата роботодавцем страхових внесків до накопичувальної системи, що стане джерелом фінансування пенсійних виплат.

Введення професійної пенсійної системи дозволить формувати заощадження, якими людина зможе скористатися до досягнення загального пенсійного віку при наявності необхідної тривалості спеціального і страхового стажу і досягнення певного віку, наявності необхідної вислуги років, а також скористатися після досягнення пенсійного віку, незалежно від умов виплати пенсії із солідарної системи (працює особа чи ні).

Особам, які не стануть учасниками цієї системи і працюють (працювали) на роботах і посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, така пенсія буде призначатися на умовах, визначених законодавством.

З 1 липня 2017 р вводиться оплата застрахованими особами, які не досягли пенсійного віку, передбаченого ст. 26 закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхових внесків до другого рівня пенсійної системи. Розмір страхового внеску в перший рік складе 2% і щорічно буде збільшуватися на один відсоток до досягнення в 2020 р п'яти відсотків.

Ось про ці 2% і висловився Андрій Рева, тим самим поставивши під сумнів необхідність прийняття законопроекту №4608. До слова, він і раніше висловлювався в тому сенсі, що даний проект не на часі. Нагадаємо, що в травні він вже вказував на причини виникнення дефіциту ПФ.

- Якщо в 2014 році він становив 80 млрд. Грн. і вирішувалося питання, як його покрити, то було прийнято рішення оподаткувати пенсії, що дало 1 млрд. 800 млн. Через рік прийняли рішення знизити ставку єдиного соціального внеску (ЄСВ) з 38% до 22%. Після цього деякі наші економісти стверджували, що як тільки ми знизимо ставку ЄСВ, недобір коштів буде перекрито. Минуло 5 місяців, і я хочу вам доповісти, що дефіцит становить 145 млрд. Грн. Тобто ми взяли 65 млрд. Грн. і віддали великому бізнесу, сподіваючись, що йому буде соромно і він поверне через підвищення зарплат і сплату внесків до ПФ. Цього не сталося, - пояснив тоді глава Мінсоцполітики.

Але якщо накопичувальна система передчасна, то чому б не прибрати цю норму із законопроекту №4608 і залишити інші нововведення, які дійсно допоможуть істотно скоротити дефіцит ПФ? Адже в документі передбачено призначення пенсій на загальних підставах журналістам державних і комунальних засобів масової інформації, народним депутатам, дипломатам, колишнім членам Кабміну, співробітникам прокуратури і суддям у відставці. Ці виплати повинні були лягти на плечі держбюджету, а не Пенсійного фонду.

Які ж заходи замість законопроекту №4608 пропонує пан Рева? На його думку, потрібно зобов'язати всіх платити ЄСВ (зараз від цього податку звільнені 6 млн. Чоловік, включаючи аграріїв і нотаріусів) і збільшити мінімальну зарплату в 1,5 рази. Ввести мінімальний соціальний внесок - 640 грн. для зарплат до 2900 грн. і 22% - для зарплат вище цієї суми. Тоді не буде сенсу платити зарплату менше двох прожиткових мінімумів і виписувати собі мінімальну, а решту отримувати в конвертах. Можна ввести положення про отримання пенсії людьми без стажу тільки з 63 років, що має створити стимул платити єдиний соціальний внесок.

Невідомо, наскільки знизиться дефіцит ПФ після цього, а поки ПФ повідомив, що в середині серпня на виплату пенсій було направлено 12,8 млрд. Грн., Що склало 57,3% місячної потреби.

Правова колізія

Тим часом в ВР подано ще три альтернативних пенсійних законопроекту, про які в ЗМІ нічого не повідомляють. Перший з них під №4608-1 називається «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення системи пенсійного забезпечення, встановлення єдиних принципів призначення пенсій та впровадження накопичувального рівня пенсійного страхування».

Автори вказали, що нинішній рівень тінізації економіки та зайнятості населення є чи не основним фактором, що впливає на стан пенсійної системи, яка дуже далека від реальної і сучасної захисту працюючих осіб у разі втрати ними працездатності.

Крім того, прогресуючі темпи старіння населення і зниження народжуваності призводять до зменшення кількості платників страхових внесків і збільшення кількості одержувачів. Підвищується коефіцієнт демографічного навантаження, який в Україні більше, ніж в інших країнах.

Тому актуальним стає питання впровадження накопичувальної складової пенсійної системи, вдосконалення солідарного її рівня для підвищення відповідальності кожного працездатного щодо свого майбутнього пенсійного забезпечення, а також визначення мотивації виходу з тіні для всіх працюючих, залучення їх до участі в загальній системі соціального захисту і накопиченні коштів на власну пенсію.

Врегулювання потребує і правова колізія, яка виникла в зв'язку з прийняттям норми прикінцевих положень закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», що стосується пільгових (спеціальних) пенсій.

У 2015 р законодавством не передбачено право на призначення спеціальної пенсії при наявності не менше 10 років спеціального стажу роботи на посадах (отже, і сплати внеску за підвищеною ставкою) і звільнення на пенсію безпосередньо з такої посади.

З метою дотримання основних страхових принципів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування доцільно зберегти для тих категорій громадян, які протягом багатьох років платили підвищені розміри відрахувань до фондів соціального страхування (при мінімально необхідних 10 роках), певні гарантії отримання належних пенсійних виплат.

При цьому надати таке право пропонується тільки тим з них, хто на дату скасування норм спеціального пенсійного забезпечення вже відпрацював необхідний спеціальний стаж і оплатив страхові внески. Ввести такий підхід необхідно одночасно з впровадженням другого рівня пенсійної системи - накопичувального.

По суті цей проект закону є варіацією законопроекту №4608 з тією різницею, що в тексті пропонується доповнення про те, що пенсійне забезпечення осіб, які на 1 червня 2015 р отримали необхідний стаж роботи на посадах на державній службі, в прокуратурі, судах, уряді, НБУ і органах місцевого самоврядування, здійснюється за їх вибором, в порядку та на умовах, визначених цими законодавчими актами в редакціях, що діяли до 1 червня 2015 року, або відповідно до закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від нещасних випадків ».

немає привілеїв

А ось законопроект №4608-2 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення пенсійного забезпечення, впровадження єдиних принципів нарахування пенсій і скасування привілеїв у пенсійному забезпеченні» куди більш радикальний.

Народний депутат Юрій Шухевич в пояснювальній записці вказав, що протягом багатьох років він зі своїми однодумцями докладав значних зусиль, щоб припинити поділ громадян на привілейованих «білих» і звичайних «чорних» пенсіонерів і скасувати привілеї у пенсійному забезпеченні.

До коаліційної угоди, яке 27 листопада 2014 р підписали більшість народних депутатів, було включено положення про встановлення в 2015 р єдиних принципів нарахування пенсій. Г-н Шухевич розробив і подав до ВР законопроект № 1087 «Про внесення змін до деяких законів України щодо скасування привілеїв у пенсійному забезпеченні», який до цих пір не розглянуто парламентом, хоча є позитивний висновок профільного комітету. У ВР подавалося ще кілька аналогічних проектів законів, але привілейовані «білі» особи не погодилися зі скасуванням своїх пенсійних привілеїв, існування яких прямо суперечить ст. 24 Конституції.

Пенсії їм призначаються не на загальних підставах, а відповідно до закону «Про державну службу». За словами пана Шухевича, «законопроект №4608 сформульований в такому вигляді, що він не має жодних шансів бути прийнятим у парламенті хоча б в першому читанні». Тому він і подав свій законопроект, який скасовує поділ українських громадян на привілейованих і звичайних пенсіонерів. Ідея полягає в тому, щоб народним депутатам, їхнім помічникам, суддям у відставці, працівникам прокуратури і місцевого самоврядування, дипломатам, колишнім членам уряду і держслужбовцям призначалися пенсії на загальних підставах.

Що стосується науково-педагогічних працівників, то при виході на пенсію їм має видаватися грошова допомога в розмірі 6 місячних посадових окладів (ставок) з урахуванням надбавок і доплат за наявності стажу роботи на посадах, затверджених Кабміном. Для чоловіків стаж - 12,5 років, для жінок - 10.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% мінімального розміру пенсії за віком. При цьому для збільшення пенсії враховуються повні роки страхового стажу без будь-яких обмежень його загальної тривалості.

У Євросоюз за досвідом

Існує і законопроект №4608-3 «Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та сприяння досягненню бездефіцитності бюджету Пенсійного фонду».

Автори написали, що протягом останніх двох років до пенсійного законодавства внесли ряд змін, що зробили значний негативний вплив як на функціонування пенсійної системи, так і на рівень соціального захисту та якості життя пенсіонерів, а також найманих працівників, які здійснюють пенсійні відрахування. Зокрема, були істотно знижені гарантії для працюючих пенсіонерів та осіб, які мають право на пільгові пенсії. Запроваджено оподаткування пенсій, що перевищують 3 мінімальні зарплати. У зв'язку зі зниженням ставок єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування бюджет ПФ досяг рекордного дефіциту в 145 млрд. Грн. Всі ці негативні фактори в сукупності з можливим передчасним введенням накопичувальної системи можуть лише посилити кризу пенсійної системи. Як наслідок - неможливість виконання ПФ своїх функцій в частині забезпечення виплати пенсій із солідарної системи. Крім того, діюча конфігурація пенсійної системи не оптимальна і вимагає певної корекції. Однак визначальним при цьому є те, що для подальшого пенсійного реформування повинні бути створені відповідні макроекономічні та інституційні умови, врахований досвід зарубіжних країн (насамперед Євросоюзу) і вироблений професійний і всебічно зважений підхід до вибору стратегії та інструментів проведення пенсійних реформ.

На жаль, запропоновані урядом методи пенсійного реформування не відповідають зазначеним критеріям, тому їх реалізація може привести до подальшої розбалансування чинної пенсійної системи, порушення соціальних прав і погіршення фінансового та соціального стану українців.

Розробники законопроекту вважають, що запустити накопичувальну систему потрібно тільки після досягнення бездефіцитності бюджету ПФ. Одним з перших кроків має стати ліквідація невластивих для фонду витрат. Для цього, зокрема, передбачається віднести до витрат держбюджету доплати до мінімальної пенсії, компенсації втрат від застосування знижених ставок ЄСВ, виплату цільової грошової допомоги учасникам бойових дій та інвалідам війни, підвищення пенсій дітям війни.

Окрему увагу приділено питанням встановлення єдиних підходів до нарахування пенсій і виправлення законодавчих колізій, що виникли в зв'язку з прийняттям норми про те, що з 1 червня 2015 р скасовуються положення щодо пенсійного забезпечення держслужбовців, податківців, дипломатів, народних депутатів і т. Д.

Крім того, законопроектом вирішується питання про право держслужбовців самостійно вибрати, за яким законом виходити на пенсію - «Про державну службу» в редакції, що діяла до 1 червня 2015 року, або «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому пропонується надати компенсації держслужбовцям, які платили підвищені внески до солідарної системи, у разі виходу на пенсію на загальних підставах відповідно до базового закону. Для відновлення порушених прав пенсіонерів проектом пропонується відновити положення про щорічну індексацію пенсій у зв'язку із зростанням середньої зарплати.

Виходить, що законопроект №4608-3 дуже схожий на урядовий, однак накопичувальна пенсійна система відкладається на невизначений час.

Така велика кількість проектів законів, що стосуються пенсійної реформи, можна пояснити тим, що у народних обранців немає згоди щодо її майбутнього, так що, швидше за все, жоден із запропонованих законодавчих актів в нинішньому році розглянуто не буде. Недарма ж все чотири проекти вже 3 місяці навіть не виносяться на перше читання.

А все зведеться до того, що Кабмін в пошуках грошей для ПФ візьме та й підніме пенсійний вік, скажімо, до 62 років з подальшим його збільшенням. І при цьому пошлеться нібито на вимогу МВФ, як це вже було з тарифами на послуги ЖКГ. Що стосується народних депутатів, то, розглядаючи такий законопроект, вони, звичайно, будуть обурюватися, але врешті-решт його приймуть. Держбюджет теж не гумовий, і після перекладання витрат на пенсіонерів з однієї кишені (пенсійного) в інший (держбюджетний) грошей не додасться.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Але якщо накопичувальна система передчасна, то чому б не прибрати цю норму із законопроекту №4608 і залишити інші нововведення, які дійсно допоможуть істотно скоротити дефіцит ПФ?
Які ж заходи замість законопроекту №4608 пропонує пан Рева?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация