Пневматична гвинтівка. Наскільки іграшка, а наскільки зброя?

Почнемо з того, що пневматичні гвинтівки з'явилися на світ зовсім не як розважальний інструмент, а як повноцінне мисливська зброя . Точну дату і місце його виникнення ніхто не знає, але, за твердженням багатьох збройових істориків, пневматична гвинтівка вперше з'явилася на світло в Англії в Бірмінгемі в XVIII столітті.

Якийсь лорд замовив своєму придворному зброярі «тихе не вонючий мисливську рушницю для полювання на кролика з 60 ярдів (майже 55 метрів)». Чому тихе, зрозуміло - щоб не розполохувати інших кроликів. Чому не смердюче, теж ясно - порох тоді був тільки димний, з сильним всмоктується в одяг запахом після пострілу. Але ось як людині, ні разу не бачив пневматичну гвинтівку до цього, прийшла думка сформулювати подібне замовлення, мені рішуче незрозуміло. Так що є всі підстави вважати, що це тільки легенда, а сам тип пневматичної зброї з'явився раніше.

Так що є всі підстави вважати, що це тільки легенда, а сам тип   пневматичної зброї   з'явився раніше

Старовинна пневматична гвинтівка
фото: джерело

Але тим не менш невідомим збройових справ майстром рушницю було виготовлено, випробувано і представлено на «зоряній тусовці», де викликало величезний інтерес - полювання як спорт в дворянських колах Англії в той час була, мабуть, навіть більше популярна, ніж сьогодні футбол, гольф або яхтинг. Звідси і почалася хода по планеті цієї зброї. А треба зауважити, що в той час дані духові рушниці (так-так, згадуємо Агату Крісті) коштували дуже дорого, істотно дорожче порохових, виготовлялися індивідуально, занадто багато роботи і тільки вручну, внаслідок чого їх могли дозволити собі тільки люди, зухвало не бідні.

Але повернемося в наш час. Сьогодні пневматичні гвинтівки випускаються серійно по всій планеті, коштують від 1500 рублів (не приведи Господь від покупки такої!) До ..., напевно, нескінченності. Найдорожча, яку мені довелося тримати в руках, вартувала 800 000 рублей. Як хороший автомобіль. Звідки така різниця в ціні, в принципі, зрозуміло: використовувані матеріали, точність підгонки елементів, які використовуються технології виготовлення, варіанти обробки і так далі. Звідси вже йдуть потужність, точність, ресурс, надійність, зручність прицілювання і взагалі використання і так далі. Хорошу працездатну гвинтівку в Росії сьогодні можна купити в ціновому діапазоні від 15 000 до 170 000 рублей.

Хорошу працездатну гвинтівку в Росії сьогодні можна купити в ціновому діапазоні від 15 000 до 170 000 рублей

фото: Depositphotos

У всьому світі серійно пневматичні гвинтівки випускаються всього трьох калібрів (індивідуально виготовлені ми чіпати не будемо): 4,5 мм (вага кулі від 0,45 г); 5,5 мм (вага кулі від 1,1 г) і 6,35 мм (вага кулі 1,5 г). Калібри 5,5 мм і 6,35 мм призначені спочатку для промислового полювання на дрібного звіра (заєць, лисиця) і птицю (фазан, куріпка та ін.), Але сьогодні стоять на озброєнні в спецпідрозділах деяких держав, так що є всі підстави припускати , що їх ТТХ (тактико-технічні характеристики) мають на увазі і більш специфічне використання.

Але так як в РФ ці два калібру купити практично неможливо, розглядати в даній статті їх не будемо. Зупинимося на доступному - калібр 4,5 міліметра, який можна придбати абсолютно вільно і без будь-яких ліцензій.

Але «вільно» і «без ліцензій» зовсім не означає, що це не зброя! Зброя! Та ще й яке! Природно, якщо не говорити про нижню мощностной і ціновій лінійці. При незначному втручанні в конструкцію, яка здатна зробити людина без будь-якого специфічного освіти, який володіє тільки базовими знаннями фізики і здоровим глуздом, від пневматичної гвинтівки зазначеного вище калібру можна домогтися наступних характеристик:

з відстані в 30 метрів пробивати наскрізь міліметрову сталь або товстостінну пляшку з-під шампанського;
з такого ж відстані пробивати наскрізь двосантиметрову осиковий дошку;
з відстані в 50 метрів пробивати так само наскрізь гумовий лист в 2,5 см;
з відстані приблизно в 120 метрів (потрібно, природно, як мінімум, потрапити) прострелити навиліт велику ворону.

Всі наведені цифри взяті з особистого досвіду.

Попадання кульки пневматичної гвинтівки в яблуко
Фото: JuergenM, pixabay.com

Будь-який фахівець скаже, що дані характеристики зброї смертельно небезпечні, і з гвинтівки з такими даними можливо прострілити з близької відстані людини навіть наскрізь. При випадковому пострілі в живіт з 2-3 метрів, наприклад.

І таких ТТХ від гвинтівки можливо домогтися не шляхом якихось складних високотехнологічних хитрощів, а всього лише заміною пружини на більш потужну, що продається також цілком офіційно, і правильним підбором оптимального боєприпасу. А я не знаю жодного чоловіка, який хворіє стріляниною, добровільно відмовився б поліпшити (або тюнінгувати, якщо завгодно) власну зброю.

Так, я говорю виключно про переломну пружинно-поршневу гвинтівку. Є ще компресійні і газобалонні, але про них нічого сказати не хочу, тому що це тема окремої статті, хоча в цілому вони мені не подобаються.

А є ще така процедура, як дізелірованіе. Не знаєте, що це таке? Це надання пулі пневматичної гвинтівки додаткового прискорення за рахунок розміщення в її спідниці або в поршні самої гвинтівки деякої кількості пального масла або солярки, які спалахують за рахунок різкого стиснення (власне кажучи, звідси і назва процесу). Природно, сама гвинтівка при цьому здорово зношується, але зате пробивну здатність кулі можна збільшити вдвічі. Правда, про безшумність можна забути, звук - як при пострілі з вогнепальної дрібнокаліберної рушниці. Я б дуже не рекомендував цю процедуру, але є фанатичні стрілки, для яких стрілянина - не стрілянина без застосування дізелірованія.

Я б дуже не рекомендував цю процедуру, але є фанатичні стрілки, для яких стрілянина - не стрілянина без застосування дізелірованія

Фото: Pixource, pixabay.com

Звертаю увагу на те, що розмова йде тільки про легально і законно продаються гвинтівках і їх комплектуючих! Хтось скаже, що, мовляв, тюнінгувати пневматику не варто, і тоді вона і зброєю не буде.

Відніміть в такому випадку з наведених вище характеристик відсотків 30 і задайте самі собі питання - це правда не зброя?

З моєї особистої точки зору, процедуру продажу пневматичних гвинтівок варто було б зробити такий же, як і процедуру придбання простого мисливського або травматичної зброї, але у законодавця з цього приводу свій погляд.

Що ж, в такому разі покладаємося тільки на себе і ставимося до «несерйозною» пневматику як до повноцінного зброї з усіма наслідками, що випливають звідси наслідками: стріляти тільки в безлюдних, а ще краще - спеціально відведених для цього місцях, ніколи і ні за яких обставин не направляти зброю на людину, зберігати в місці з обмеженим доступом, ну і так далі.

Не знаєте, що це таке?
Відніміть в такому випадку з наведених вище характеристик відсотків 30 і задайте самі собі питання - це правда не зброя?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация