Подорожі чеського вчителя ботаніки. Від Чикаго до Владивостока

  1. Розширення унікальної колекції Напрстека
  2. «Готельний» мандрівник
  3. Ємен - Океанія - Транссиб - Москва

Йозеф Корженскій   Подорожі стали пристрастю всього життя чеського вченого, який спочатку об'їздив значну частину Європи, а потім добрався і до інших континентів Йозеф Корженскій Подорожі стали пристрастю всього життя чеського вченого, який спочатку об'їздив значну частину Європи, а потім добрався і до інших континентів. 170-річчя від дня народження Йозефа Корженского присвячена виставка, що відкрилася в Музеї азіатських, африканських і американських культур ім. В. Напрстека.

Майбутній мандрівник народився в 1847 р в Сушно, помер в 1938 року в Празі. Вибравши професію вчителя, він найбільше цікавився геологією, мінералогією, палеонтологією, ботанікою. Крім рідної мови, володів німецькою, французькою, англійською, а також робив переклади з норвезького. Ще будучи студентом, він познайомився в Празі з багатьма мандрівниками, в тому числі з однолітком Емілем Голубом, що зібрав унікальну природничо колекцію, яку в 1879 році привіз до Європи і розповсюдив по сотнях музеїв та навчальних закладів. Пізніше став співробітником Національного музею. За заслуги в популяризацію природних наук удостоївся в 1927 р почесного докторського ступеня Карлова університету. Цікавили його багато аспектів природознавства і спосіб ведення сільського господарства в різних країнах, а також методики навчання в зарубіжних школах, що багато в чому збагатило і його власний педагогічний досвід. Слово співробітнику Музею ім. В. Напрстека Іржіне Тодорововой.

Йозеф Корженскій, Фото: Національний музей   - Корженскій був глибоко переконаний, що, будучи вчителем, який розповідає учням про навколишній світ, він і сам повинен пізнати його на власному досвіді, побачити на власні очі Йозеф Корженскій, Фото: Національний музей - Корженскій був глибоко переконаний, що, будучи вчителем, який розповідає учням про навколишній світ, він і сам повинен пізнати його на власному досвіді, побачити на власні очі. Студентом він спочатку об'їздив Європу, побував на Балканах, в країнах Скандинавії, кілька разів - в Англії, потім відправився в Туреччину і на Кавказ, весь цей час готуючись до навколосвітньої подорожі. Про Корженском багато говорять як про перший мандрівника в новій історії, що вчинила «кругосветку». Він також переконав зробити спільну подорож свого заможного друга - Карла Ржезнічека, який працював Солодовник пивоварні під Грубою Скелею, а пізніше став землевласником. Однак Корженскій і сам повинен був потурбуватися про накопичення коштів, необхідних тривалого вояжу - одних лише заощаджень з урахуванням рівня його вчительської зарплати було недостатньо. Фінансову підтримку Корженскому надали різні меценати, установи і навіть австрійське Міністерство освіти.

Розширення унікальної колекції Напрстека

Іржіна Тодорова, Фото: ЧТ   Перед тим як вперше відправитися в далеку дорогу, Йозеф Корженскій також уклав договір з чеським етнографом, колекціонером і популяризатором науки увійти Напрстека, який заснував в 1862 році в Празі Музей азіатських, африканських і американських культур Іржіна Тодорова, Фото: ЧТ Перед тим як вперше відправитися в далеку дорогу, Йозеф Корженскій також уклав договір з чеським етнографом, колекціонером і популяризатором науки увійти Напрстека, який заснував в 1862 році в Празі Музей азіатських, африканських і американських культур. В цей музей Корженскій пообіцяв після повернення передати придбані під час подорожі експонати. Згодом про розширення унікальної колекції музею, розташованого на Віфлеємської площі, Корженскій вів переговори вже з вдовою Напрстека, так як в 1894 р знаменитий етнограф помер. Корженскій і Ржезнічек вирушили в дорогу в 1893 р - спочатку на пароплаві в Північну Америку. Продовжує Іржіна Тодоровова.

- Відвідування США було пов'язано з бажанням неодмінно побувати на Всесвітній Колумбовой виставці в Чикаго, присвяченій отмечавшемуся за рік до цього 400-річчя відкриття Колумбом Американського континенту. Об'їздивши Америку, Йозеф Корженскій і Карел Ржезнічек оговталися на Гавайські острови, потім в Японію, Китай, Малайзію. Побували на Цейлоні, в Індії і відпливли через Суезскій канал і Єгипет назад в Європу.

«Японія» Йозефа Корженского   Войта Напрстека дуже любив влаштовувати приємні сюрпризи, і 14 березня 1894, тут, в бібліотеці-читальні заснованого ним музею, організував вечір на честь повернення мандрівників на батьківщину «Японія» Йозефа Корженского Войта Напрстека дуже любив влаштовувати приємні сюрпризи, і 14 березня 1894, тут, в бібліотеці-читальні заснованого ним музею, організував вечір на честь повернення мандрівників на батьківщину. Бібліотечний зал був оформлений в стилі святилища з елементами індійського, китайського та японського колориту. Один з учасників цього вечора - Карел Штапфер написав згодом картину, зобразивши на ній, як Йозеф Корженскій, одягнений в японське вбрання, розучує з гейшами чеський гімн «Де мій дім?».

Дружня зустріч після повернення мандрівників проходила в відомому в наукових колах Праги будинку «У Галанку».

«Готельний» мандрівник

- Корженскій, звичайно, зібрав уже під час першої кругосвітньої подорожі матеріал, який потім вийшов у вигляді двотомного видання, проте спочатку тексти друкувалися в журнальній версії у вигляді окремих зошитів. Вчений також виступав з лекціями. Цікаво, що, на відміну від інших мандрівників того часу, Корженскій робив під час поїздок тільки записи, але сам майже не фотографував, а тільки купував уже готові фотографії.

Австралійські мисливці, Фото з книги Йозефа Корженского   Це, як пояснила куратор виставки, пояснюється тим, що Йозеф Корженскій з самого початку поставив перед собою мету оглянути найвідоміші культурно-історичні та природні пам'ятки, тому маршрути його подорожей часто копіювали популярні туристичні напрямки того часу Австралійські мисливці, Фото з книги Йозефа Корженского Це, як пояснила куратор виставки, пояснюється тим, що Йозеф Корженскій з самого початку поставив перед собою мету оглянути найвідоміші культурно-історичні та природні пам'ятки, тому маршрути його подорожей часто копіювали популярні туристичні напрямки того часу. Фотографії та малюнки цих пам'яток привозили і інші мандрівники, тому він, мабуть, вважав зайвим обтяжувати себе зйомками. Його чеські друзі - етнограф, мандрівник і ботанік Альберто Фрич і мандрівник і фотограф Енріко Враз, навіть жартували над Корженскім, називаючи його «готельним» мандрівником.

Ємен - Океанія - Транссиб - Москва

Своє друге велике подорож Корженскій здійснив в 1900-1901 рр. Побував в єменському Адені, який став в 1839 році володінням Великобританії, в Коломбо на Шрі-Ланці, на заході Австралії, в Тасманії і Нової Зеландії. У Веллінгтоні вчений познайомився з чеським художником Богумир Ліндауером, який створив цілу галерею портретів тубільців Танзанії. Маршрут поїздки охопив острови Океанії: Тонго, Самоа і Фіджі, на зворотному шляху через Австралію він відвідав Яву, Сінгапур, Бангкок і Гонконг, на той час уже захоплений Великобританією, звідси пішов у настільки улюблену їм Японію і в Корею, Владивосток і на поштовому пароплаві проти течії такої могутньої ріки, як Амур, з Хабаровська до Стрітенська. Далі чеський мандрівник по Транссибірській магістралі добирався через Іркутськ до Новосибірська, і, нарешті, через Урал в Москву, а потім - додому, до Чехії.

Дівчина-маорі, знімок з книги Йозефа Корженского   - У Корженского не було амбіцій істинного дослідника або першовідкривача Дівчина-маорі, знімок з книги Йозефа Корженского - У Корженского не було амбіцій істинного дослідника або першовідкривача. Його метою було ознайомлення широкого загалу з доступними матеріалами. Подорожуючи, він, однак, також активно прагнув знайти підтвердження оприлюдненими в науковій літературі фактами або скорегувати вкорінені помилки. Рідкісні і дивовижні предмети, привезені ним з далеких мандрів, він виставив у празькій жіночій школі, директором якої був, в класі малювання. Першими, хто побачив ці дива, стали його учениці,

- каже Іржіна Тодоровова.

Виставка про Йозефа Корженском
триватиме в Музеї азіатських,
африканських і американських
культур ім. В. Напрстека
до 3 вересня.

У цій школі, яка збереглася в празькому районі Сміхове, до сих пір зберігаються деякі колекції, зібрані Корженскім під час тривалих мандрів. Виставка про Йозефа Корженском триватиме в Музеї азіатських, африканських і американських культур ім. В. Напрстека до 3 вересня.

Один з учасників цього вечора - Карел Штапфер написав згодом картину, зобразивши на ній, як Йозеф Корженскій, одягнений в японське вбрання, розучує з гейшами чеський гімн «Де мій дім?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация