Полювання на ведмедя: якою вона має бути

Для того щоб полювання могла служити джерелом насолоди для людини освіченої і розвиненого, необхідно мати до неї серйозний інтерес, як до знаряддя для вивчення природи, за допомогою якого видобувається маса матеріалу для життя, для науки і для мистецтва. Живлячи пристрасть до всякої полюванні, я, проте, віддаю перевагу полюванню, на мою думку, істинно царської - полюванні на ведмедя. (А.А. Ширинский-Шихматов) Для того щоб полювання могла служити джерелом насолоди для людини освіченої і розвиненого, необхідно мати до неї серйозний інтерес, як до знаряддя для вивчення природи, за допомогою якого видобувається маса матеріалу для життя, для науки і для мистецтва

ФОТО SHUTTERSTOCK

Кінець квітня на Камчатці вважається початком полювання на ведмедя.

Звір тільки починає підніматися і виходити з барлогу після довгої зимової сплячки.

У цей сезон мені треба було пробути на Камчатці більше двох тижнів.

Ми з Джері (мій постійний клієнт з США) прилетіли на острів 28 квітня.

В аеропорту нас вже зустрічали партнери.

Яке ж це щастя вирватися з обіймів збюрокраченої до краю світу і усвідомити, що в найближчі дні ти будеш дихати повітрям свободи!

Ми заїхали на рибний ринок в Єлізово, закупили камчатських делікатесів - рибу, ікру - і стартували на північ.

Провідники Юрій та Олександр, з якими мені раніше доводилося бувати на полюваннях, вже чекали нас з снегоходами і саньми. Переодягнувшись в мисливський одяг, ми швидко перевантажили багаж і продовольство в сани.

Шлях мав невеликий за протяжності, але складний по рельєфу і погодних умов.

Пишність природного ландшафту Камчатки вражає щоразу, коли ти опиняєшся тут. Але купини, промоїни струмків, спуски, підйоми, гілки, вдаряють по обличчю, більше змушують стежити за дорогою, ніж милуватися краєвидами. Розслаблятися ніколи. Завдання - втриматися в сідлі.

Нарешті ми на базі. Спочатку тут була невелика колод хата з однією кімнатою і тамбуром. Пізніше до неї прибудували спальню, простору вітальню і другий поверх з двома кімнатами. У вітальні, навпроти якої облаштована кухня, є камін. У кожній кімнаті піч.

Таким чином, на базі може комфортно проживати команда з мисливців, провідників і кухаря.
Поспішати було нікуди, тому ми спокійно перетягнули речі і продукти і почали облаштовувати побут.

Кухар Тетяна, з душею відноситься до своєї справи, примудрилася швидко приготувати смачний обід. За столом ми обговорили з провідниками план проведення полювання. Було вирішено після обіду виїхати на розвідку.

Саша з Юрою напередодні бачили великого ведмедя недалеко від бази. Про його перебування говорили сліди на одному зі схилів, які чітко проглядалися в бінокль навіть з панорамного вікна вітальні ...

Про його перебування говорили сліди на одному зі схилів, які чітко проглядалися в бінокль навіть з панорамного вікна вітальні

ФОТО ДМИТРА ВСТОВСКОГО

Швидко зібравшись, ми з Джері сіли на сани, і Саша повіз нас по найближчому ущелині до того місця, де було видно сліди. Сніг ще тримав і снігохід, і сани, але прогноз погоди обіцяв підвищення температури, що могло ускладнити пересування.

Коли сніговий покрив на Камчатці розкисає, пересуватися по ньому практично неможливо. Снігохід в'язне в «поточному» під гусеницями снігу, на лижах йти теж важко. Але нам потрібно було добути трофей якомога швидше.

Читайте матеріал " Правила полювання і моральні норми відстрілу "

Ще одна мета нашої поїздки - викласти пріваду, заздалегідь приготовлену невелику бочку з рибою, яка могла привернути ведмедів. Саша прив'язав бочку сталевим тросом до берези, і ми рушили далі переглядати схили в пошуках клишоногих.

Але цього разу нам не пощастило: сліди бачили, ведмедів немає. Ми вирішили повернутися на базу, щоб не шуміти зайвий раз в угіддях, тим більше що основні ведмежі місця були далі по долині.

Повернувшись, ми злегка перекусили і лягли спати., А на ранок, о сьомій тридцять, відпочилі і бадьорі, рушили в дорогу.

Саша з Джері вирішили пройти пішки (наст дозволяв) до району, де була залишена прівада: а раптом ведмідь знаходиться десь поруч з бочкою, залучений запахом риби? Ми з Юрою повинні були під'їхати на снігоходах, якщо слідів перебування ведмедів не буде виявлено.

Незабаром Саша повідомив по рації, що вони нас чекають. Ми завели снігоходи і швидко доїхали до місця зустрічі. Ще через хвилину наш невеликий караван з двох снігоходів і саней розрізав простори камчатської тундри.

Чудова погода, ідеальна видимість, але тих, заради кого ми, власне, сюди приїхали, ніде немає. До нашої проміжної мети, невеликий хатинки, залишалося близько кілометра, і ми вирішили доїхати до неї, щоб вже звідти не поспішаючи на лижах почати полювання.

І ось ми у зимарки. Не встигли відв'язати лижі, як Юра зауважив на одному зі схилів, прямо навпроти хатинки, ведмедя. До звіра було далеко, він здавався невеликий точкою. Але, судячи з важкої впевненої ходи, це був об'єкт, який заслуговує на увагу.

Ведмідь дійшов до вершини хребта і зник з очей. Джері нарешті переконався в тому, що ведмеді тут існують. Та й все відразу ж підбадьорилися.

Читайте матеріал " Стріляти не можна помилувати: суд виправдав ветерана "

Підкріпившись домашнім салом і міцним чаєм, ми переодяглися для ходового полювання, накинули білі маскувальні халати і рушили в дорогу. Вирішили, враховуючи напрям вітру, обійти хребет, на який піднявся клишоногий, і зайти на нього з іншого боку. Результат був непередбачуваний, як на будь-який справжнього полювання.

Найгірше, що могло бути в даній ситуації, - це вітер, що дме нам в спину. Чуття у ведмедя чудове. Він може причуяв людини на великій відстані, коли той його ще не бачить.

Він може причуяв людини на великій відстані, коли той його ще не бачить

Російські та зарубіжні мисливці прагнуть приїхати на Камчатку в квітні - травні, щоб пополювати на великого бурого ведмедя, який до цього часу виходить з барлогу після довгої зимової сплячки. ФОТО PIXABAY

Ми йшли обережно, намагаючись не створювати зайвого шуму. Поступово ведмежих слідів траплялося все більше. Ми бачили барлогу, від яких вели свіжі грязьові сліди. Це означало, що господар барлогу недавно її покинув і знаходиться неподалік, як буває в перші дні виходу.

Тут необхідно відзначити професіоналізм наших провідників. Використовуючи примітивний бінокль, Юрій розгледів з відстані шість кілометрів маленьку точку на схилі, яка в дійсності виявилася хорошим трофейним ведмедем.

Наблизившись приблизно на 1,5 кілометра до хижака, ми вже не могли собі дозволити розслабитися ні на секунду. Нам суттєво допомагав рельєф місцевості і невеликі групи дерев, серед яких ми просувалися, як група спецназу.

Пояснювалися в основному жестами або пошепки. Продумували кожен рух. Дуже турбував постійно змінював напрямок вітер. Але все ж нам вдалося підійти до ведмедя на відстань близько 600-700 метрів.

Читайте матеріал " Зустріч з ведмедем не завжди небезпечна "

Тут були останні великі дерева, за якими ми могли сховатися. Попереду - відкрите підніжжя схилу, на якому ми були б видно, як на долоні.

Звір лежав на схилі, зверненому всередину ущелини, по якому ми йшли. Його висвітлювало яскраве весняне камчатське сонце, і він відігрівав свої боки після довгої сплячки у барлозі.

Можна було б, звичайно, спробувати перебратися на протилежний схил, яка не проглядався ведмедем, і спробувати підійти до нього з тилу. Тоді б ми опинилися на відстані впевненого пострілу 150-200 метрів.

Але в такому випадку необхідно було дуже швидко пересуватися вгору по схилу, а ми не були впевнені, що 70-річний Джері витримає такий швидкий темп і зможе піднятися в круту гору на лижах. Та й вітер міг видати нашу присутність.

Так що залишалося тільки чекати, коли ведмідь встане і рушить в нашу сторону.

Ми розглядали нашого ведмедика в біноклі, молили Бога про удачу, і наші молитви були почуті: через 30-40 хвилин звір повільно пішов в нашому напрямку. Ми втиснулася в невеликі, злегка втоптані окопчики і продовжували чекати і спостерігати.

Це був дійсно потужний дорослий звір, про що красномовно говорили його сліди. Він широко розставляв великі лапи, його величезний живіт прокреслюють на снігу смугу, шкура лисніла і переливалася на сонці.

Мабуть, він добре перезимував, набравши достатньо жиру по осені. Клишоногий перетнув звернений до сонця схил, перевалив через хребет і почав повільно спускатися. Нам довелося прибрати свої біноклі, так як вони могли дати відблиски і видати нашу присутність.

Читайте матеріал " Полювання на ведмедя з рогатиною "

Мишка звалив по дорозі гнилої сухостій, хвилин десять поколупався в розсипалася потерті і продовжив свій шлях в невелику кілочка лісу, що знаходиться на відстані 300-350 метрів від місця нашої дислокації. Напруження наростало з кожною хвилиною.

Ми зачаїлися в очікуванні звіра на дистанції пострілу. Дві, три, п'ять, десять хвилин - ведмедик не з'являвся.

Півгодини - ніякого руху. Минуло ще хвилин тридцять, перш ніж ми помітили рух серед дерев. Ведмідь звалив ще одне гниле дерево і почав щось звідти вибирати. І так хвилин десять - п'ятнадцять.

Розібравшись нарешті з трухою, звір став на задні лапи і почав грати з молодою тонкої берізкою, причому його руху не були позбавлені грації та дитячої грайливості. Джері стежив за тим, що відбувається в захопленні.

Але душа мисливця вимагала дій. Довелося пояснювати клієнтові, що нетерпіння і суєта тільки зіпсують справу.

Довелося пояснювати клієнтові, що нетерпіння і суєта тільки зіпсують справу

Кожен раз заїзд в табір нагадує ралі, де траса відчуває і тебе, і снігоходи. Іноді доводиться переправлятися через річки по підвісним мостам. ФОТО ДМИТРА ВСТОВСКОГО

Тим часом ведмідь рушив до краю кілки, вправо від нас. Джері приготував карабін, і ми чекали, коли звір наблизиться до місця, вільного від дерев. Як тільки його корпус здався в Прогаль, Джері зробив перший постріл - очевидно, вже не міг випробовувати долю.

Відстань для пострілу було граничне. Куля патрона CDP калібру 300 WinMag потрапила в ціль. Ведмідь зупинився, злегка задкуючи, як після нокдауну, і кілька секунд стояв без руху, а потім різко розвернувся і галопом кинувся назад в кілочка.

Читайте матеріал " Ведмідь на дереві - подарунок тайги "

Мисливець зробив ще пару пострілів, і обидва рази, як мені здалося, повз. Так чи інакше, а звір, пробігши по глибокому снігу метрів сто, почав слабшати. Його крок став коротше, руху повільніше.

Провести ще один постріл було неможливо, так як ведмедик звалив направо, за невеликий хребет, і побіг вниз до струмка. Для нас це було не дуже добре, тому що добирати звіра біля струмка складно і небезпечно. Та й обдирати його незручно, особливо якщо він впаде і залишиться в воді. Адже вага звіра може досягати 400 кілограмів і більше.

Передбачаючи такий розвиток подій, обидва наших провідника встали на лижі і вихором помчали «відрізати» ведмедя від струмка. Я пояснив Джері суть того, що відбувається, і ми тут же рушили за Юрою і Сашком.

Ми йшли по слідах провідників, коли почули сухі клацання СКС. Як потім виявилося, поранений звір пішов відкритим місцем, і добрати його вже не становило жодних проблем ...

Ведмідь вражав своєю міццю, довжиною кігтів і розміром черепа. Джері був безмежно радий шикарному трофею, ну а ми з провідниками раділи добре виконану роботу.

За вже сформованою традицією ми віддали належне здобутому ведмедю, випили бойових 50 грам, зробили кілька фотографій на пам'ять і почали знімати шкуру. Ця нелегка копітка робота не терпить поспіху, вся увага має приділятися тому, щоб не порізати шкуру трофея.

Ця нелегка копітка робота не терпить поспіху, вся увага має приділятися тому, щоб не порізати шкуру трофея

Полювання завершилася. Наш іноземний гість був просто щасливий, адже трофей такої якості він ще не здобував. ФОТО ДМИТРА ВСТОВСКОГО

Непросто і перевертати величезного звіра з боку на бік - вага-то значний! Але ось процес завершений, і ми розтягнули шкіру, щоб її виміряти. Два метри вісімдесят сантиметрів від носа до хвоста!

Темно-коричнева, без пролежнів, з прекрасним густим підшерстям і міцним остевим волосом, що не обстриженими мишами, як це часто буває, коли ведмідь спить в барлозі, шкура представляла собою прекрасний трофей - гордість мисливця ...

Читайте матеріал " У барлогу: не всі гідні поваги "

Часу було вже багато, а нам треба було спершу пройти на лижах до снігоходів близько шести - семи кілометрів, а потім ще десять до бази. Нести на собі трофей вагою сорок - п'ятдесят кіло фізично нереально, тому провідники вирішили приїхати за шкірою на наступний день.

У сутінках ми дісталися до снігоходів, а вже до бази під'їжджали в повній темряві. Нас радісним гавкотом зустрічали собаки, яких ми навмисно не взяли з собою, щоб вони не заважали крадіжки звіра. Правда, при ходових полюваннях вони дуже потрібні на той випадок, якщо буде подранок, і він піде в кріплення.

Тепло вогнища, смачний гаряча вечеря, хороша компанія, традиційні тости за полювання і природу, за вікном чудові гори Камчатки і темно-синє небо, усипане розсипом зірок - що може бути краще для мисливця, який планував і чекав свою полювання цілий рік!

Дмитро Встовскій 28 червня 2018 у 6:43

Саша з Джері вирішили пройти пішки (наст дозволяв) до району, де була залишена прівада: а раптом ведмідь знаходиться десь поруч з бочкою, залучений запахом риби?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация