Повстання або контрреволюція? Події в Угорщині 1956 року

Угорське повстання 1956 року

Угорське повстання 1956 року.

23 жовтня 1956 року в Угорській Народній Республіці почалося збройне повстання, відоме як Угорське повстання 1956 року народження, або Угорська революція 1956 року.

Поштовхом до цих подій послужили кадрові перестановки в уряді республіки. А точніше, зміни глав держави.

До липня 1953 року Угорську партію трудящих і одночасно уряд очолював Матьяш Ракоші, прозваний «Найкращим учнем Сталіна».

До липня 1953 року Угорську партію трудящих і одночасно уряд очолював Матьяш Ракоші,   прозваний   «Найкращим учнем Сталіна»

Після смерті радянського вождя, в Москві вважають, що Ракоші занадто фанатичний, що не сприяє популяризації радянської моделі побудови майбутнього. На його місце призначили угорського комуніста Імре Надя, який провів ряд популярних заходів щодо поліпшення соціально-економічної обстановки в країні. Зокрема, для «поліпшення життя народу» були зменшені податки, збільшені зарплати, лібералізовані принципи землекористування.

У влади Надь протримався менше двох років, за загальноприйнятою версією, занадто самостійний і демократичний політик знову не влаштовував Москву.

У влади Надь протримався менше двох років, за загальноприйнятою версією, занадто самостійний і демократичний політик знову не влаштовував Москву

Зруйнована будівлі через заворушення в центральному Будапешті під час повстання угорців проти підтриманого Радою комуністичного режиму в 1956 році. © Laszlo Almasi / Reuters

На його місце був поставлений Андраш Хегедюш, а Надя зняли з посади і виключили з партії. Хегедюш повів країну колишнім сталінським курсом, що викликало невдоволення серед широких верств населення, вже порахували соціалістичний курс Угорщини помилкою. З'явилися вимоги проведення альтернативних виборів і повернення до влади Імре Надя.

Внутрішньопартійна боротьба в Угорській партії праці між сталіністами і прихильниками реформ почалася з самого початку 1956 року і до 18-липня 1956 року призвела до відставки Генерального секретаря Угорської партії праці, яким залишався «кращий учень Сталіна» Матьяш Ракоші. Його змінили на Ерне Герё (колишній міністр держбезпеки).

Його змінили на Ерне Герё (колишній міністр держбезпеки)

Повішений вниз головою понівечений труп співробітника держбезпеки. Будапешт, 1956 рік.

Відсторонення Ракоші, а також викликало великий резонанс Познаньське повстання 1956 року в Польщі призвели до зростання критичних настроїв в середовищі студентства і друкарській інтелігенції.

Демонстрація студентів в Угорщині.

Свою роль зіграла і підривна робота західних розвідок. У розсекречених через 40 років документах МІ-6 визнавалося, що ще з 1954 року антирадянських дисидентів перевозили через кордон в Австрію, в британську зону окупації, де навчали військовій і підривній справі. Також і американська розвідка з 1955 року готувала загони з угорських емігрантів для таємних акцій в їхній країні.

Також і американська розвідка з 1955 року готувала загони з угорських емігрантів для таємних акцій в їхній країні

Радянські солдати! Ми боремося за нашу батьківщину, за угорську свободу! Не стріляйте!

23 жовтня розпочався демонстрація, в якій взяли участь близько тисячі осіб - в тому числі студенти та представники інтелігенції. Демонстранти несли червоні прапори, транспаранти, на яких були написані гасла про радянсько-угорської дружби, про включення Імре Надя до складу уряду і т. Д.

Угорське повстання 1956 року.

До демонстрантів приєдналися радикально налаштовані групи, вигукували гасла іншого штибу. Вони вимагали відновлення старого угорського національного герба, старого угорського національного свята замість Дня визволення від фашизму, скасування військового навчання і уроків російської мови.

О 20 годині по радіо перший секретар ЦК ТВП Ерне Герё виголосив промову, різко засуджує демонстрантів.

Центральна радіостанція в Будапешті після обстрілу. © Laszlo Almasi / Reuters

У відповідь на це велика група демонстрантів штурмом спробувала проникнути в радіомовну студію Будинку радіо з вимогою передати в ефір програмні вимоги демонстрантів. Ця спроба призвела до зіткнення з обороняли Будинок радіо підрозділами угорської держбезпеки AVH, в ході якого після 21 години з'явилися перші вбиті та поранені. Зброя повстанці отримали або відняли у підкріплення, посланого на допомогу охороні радіо, а також на складах цивільної оборони та в захоплених поліцейських ділянках. Група повстанців проникла на територію казарми Киліана, де розташовувалися три будівельних батальйону, і захопила їх зброю. Багато стройбатовци приєдналися до повстанців.

Багато стройбатовци приєдналися до повстанців

23 жовтня 1956 року розпочався угорський фашистський заколот, підготовлений і керований західними спецслужбами.

Зусиллями провокаторів акції протесту переросли в справжнісінькі заворушення. Натовп направила зброю проти своїх комуністичних супротивників і розквартированих в країні частин радянської армії, дотримуватися нейтралітету. З'явилися численні жертви.

Новий угорський уряд звернувся за підтримкою в ООН і до союзним націям, які не наважилися на пряму військову допомогу, враховуючи величезну військову міць Радянського союзу, з яким були негласні домовленості.

Розвиток подій в Угорщині збіглося за часом з Суецької кризи. 29 жовтня Ізраїль, а потім і члени НАТО Великобританія і Франція напали на підтримуваний СРСР Єгипет з метою захоплення Суецького каналу, поруч з яким вони висадили свої десанти.

Угорські борці за свободу в Будапешті близько радянського танка.

31 жовтня Микита Хрущов на засіданні Президії ЦК КПРС заявив: «Якщо ми підемо з Угорщини, це підбадьорить американців, англійців і французів імперіалістів. Вони зрозуміють [це] як нашу слабкість і будуть наступати ». Було прийнято рішення створити «революційний робітничо-селянський уряд» на чолі з Яношем Кадаром і провести військову операцію з метою повалення уряду Імре Надя. План операції, що отримала назву «Вихор», був розроблений під керівництвом міністра оборони СРСР Георгія Жукова. Послом СРСР в Угорщині в той час був Юрій Андропов.

До 8 листопада, після запеклих боїв, були знищені останні осередки опору повсталих. Урядовці Імре Надя сховалися в посольстві Югославії. 10 листопада робітничі ради та студентські групи звернулися до радянського командування з пропозицією про припинення вогню. Збройний опір припинилося.

Після 10 листопада ще до середини грудня робітничі ради продовжували свою роботу, нерідко виходячи на прямі переговори з командуванням радянських частин. Однак к Детально 19 грудня 1956 року органами державної безпеки робочі ради були розігнані, а їх лідери заарештовані.

Відразу ж після придушення повстання почалися масові арешти: всього спецслужби Угорщини та їх радянські колеги заарештували близько 5000 угорців (846 з них були відправлені в радянські в'язниці), з них «значну кількість членів ТВП, військовослужбовців та студентської молоді».

Реконструкція угорського повстання в сучасний час. © Laszlo Balogh / Reuters

Прем'єр-міністр Імре Надь та члени його уряду 22 листопада 1956 року було обманним шляхом виманив з посольства Югославії, де вони ховалися, і поміщені під варту на території Румунії. Потім вони були повернуті в Угорщину, і над ними відбувся суд. Імре Надь і колишній міністр оборони Пал Малетер були засуджені до смертної кари за звинуваченням у державній зраді. Імре Надь був повішений 16 червня 1958. Всього було страчено, за окремими оцінками, близько 350 осіб. Близько 26 000 чоловік піддалося судовому переслідуванню, з них 13 000 було засуджено до різних термінів ув'язнення, проте до 1963 року всі учасники повстання були амністовані і звільнені урядом Яноша Кадара.

За даними статистики, в зв'язку з повстанням і бойовими діями з обох сторін в період з 23 жовтня по 31 грудня 1956 року загинуло 2652 угорських громадянина і поранено 19 226 осіб.

Втрати Радянської Армії, за офіційними даними, склали 669 осіб убитими, 51 осіб зниклим безвісти, 1540 - пораненими.

Втрати Радянської Армії, за офіційними даними, склали 669 осіб убитими, 51 осіб зниклим безвісти, 1540 - пораненими

Могила Імре Надя. © Laszlo Balogh / Reuters

В офіційній історіографії соціалістичній Угорщині заколот був названий «контрреволюційним».

неприйняття народом соціалістичного режиму і другий сплеск громадянської активності припав на кінець 1980-х років.

23 жовтня 1989 року в Угорщині завершилася зміна влади і ладу. З назви Угорської Народної Республіки парламент прибрав символізувало комуністичне минуле слово "народна", замість неї була проголошена Республіка Угорщина .

23 жовтня став в Угорщині державним святом , Встановленим в пам'ять про двох революцій - 1956 і 1989 років.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация