Прогулянки по Риму: Великий Цирк, Палатин, Колізей

[ початок ]

великий Цирк великий Цирк

Знаючі люди говорили, що квитки в Колізей краще брати десь з боку одного з входів на Палатин - там народу на порядок менше, а квитки діють по всій території цих пам'яток. Ми так і зробили - прийшли до Палатин з боку Великого Цирку (Circus Maximus).

Великий Цирк - теж дуже цікаве місце, хоча від нього практично нічого не залишилося. У стародавні часи ця споруда виглядало приблизно так:

Реконструйований Circus Maximus
Реконструйований Circus Maximus

Це був найбільший іподром в Римі, на якому одночасно могли змагатися до дванадцяти колісниць (що і було продемонстровано у фільмі "Астерікс на Олімпійських іграх" , Де Великий Цирк був відтворений з високою часткою вірогідності, незважаючи на те що дія відбувається не в Римі, а в Греції).

Зараз Великий Цирк виглядає ось так - просто довга улоговина між двома пагорбами:

Великий Цирк зараз
Великий Цирк зараз

У старі часи Великої Цирк грав дуже велику роль в культурному житті міста. Побудували його, як стверджують вчені, за часів Луція Тарквінія (600 рік до н. Е.). Саме тоді в цій споруді почали проводити кінні змагання. При Цезарі Circus Maximus розширили в довжину, в результаті чого він став вміщати майже 500 тисяч сидячих і стоячих глядачів. З кожним новим імператором Великий Цирк ставав все солідніше і солідніше - його постійно добудовували і перебудовували. Правда, всі ці будівельні роботи часом приводили до сумного результату: то одна, то інша трибуна, не витримавши ваги глядачів, обрушувалася, в результаті чого гинуло велика кількість людей - до декількох тисяч.

Імператор Август саме сюди приволік той самий єгипетський обеліск, який згодом був встановлений на Пьяцца дель Пополо.

У занепад споруда стала приходити разом з римською імперією - коли її захопили варвари. Спочатку перестали проводити скачки, потім Великий Цирк перетворився на майданчик боїв між ворогуючими між собою кланами (в дальньому кінці долини збереглися залишки укріплень одного з таких кланів), після чого місцеві жителі і царі стали розбирати його, щоб використовувати матеріали для своїх власних будівель.

В результаті в кінці кінців з'явився той самий Великий Цирк, який ми можемо бачити зараз, - здоровенна собача майданчик (місцеві жителі люблять там гуляти зі своїми улюбленцями) і одночасно - фізкультурний пустир: в будь-яку погоду тут можна зустріти любителів бігу на свіжому повітрі.

Великий Цирк з вершини пагорба
Великий Цирк з вершини пагорба

Втім, періодично тут все-таки збираються натовпи народу: то на рок-концерти, то для спільного перегляду якихось важливих спортивних змагань (передачі транслюються на величезних екранах). Ось, наприклад, фотографія трансляції з чемпіонату світу з футболу 2006 року - Італія грає з Францією (взята звідси ):

Спільний перегляд спортивних змагань
Спільний перегляд спортивних змагань

Відвідавши Великий Цирк (а точніше, то місце, де він колись був), ми, як нам і радили знавці, вирушили в бік Палатіна, вишукуючи будь-якої вхід, де можна було купити квитки, щоб не стояти потім у черзі в Колізей.

Палатин

Вхід виявився досить скоро - коли вдалині з'явився Колізей. За квитками стояло буквально дві людини, тому ми швидко обілетити і зайшли на територію Палатіна. З квитками там, до речі, система зручна і продумана. Вам дають картонну картку з нанесеним штрих-кодом. Щоб зайти на територію Палатіна (в Палатин веде кілька входів) або Колізею - потрібно просто вставити картку в турнікет, який її вважає, відкриє вхід і поверне картку назад. Після цього ви можете в будь-який момент залишати територію пам'яток, заходити в іншу колосальну пам'ятку, виходити з неї, повертатися в Палатин і так далі - протягом доби з моменту покупки турнікети картку дізнаватимуться. Це дуже навіть зручно.

Що таке Палатин? Перш за все це назва пагорба, на якому, за переказами, виріс Рим. Спочатку тут було просте пасовище для кіз. Потім на пагорб якимось чином пробралися Ромул і Рем, яких вигодувала люб'язна вовчиця і потім виховав пастух Фаустул, після чого Ромул заклав на цьому пагорбі місто, а Рем побіг збирати іпотечні кредити.

Пізніше, коли місто розрослося, Палатин став чимось на зразок Беверлі-Хіллз - тут збудували розкішні палаци, в яких селилася всяка знати начебто імператора Августа і його наступників. Будинки були настільки величні, що імператор міг звідти давати знак до початку перегонів Великого Цирку.

В середні віки на Палатине будували церкви і замки, але потім все прийшло в занепад і було зруйновано. У XVI столітті заможна сім'я Фарнезе купила на пагорбі великі ділянки і організувала комплекс садів, званих Фарнезіанскімі.

Розкопки на Палатине стали проводити за Наполеона III, який в 1861 році викупив Фарнезіанскіе сади і після тривалих сперечань з італійським урядом зміг почати роботи, які були доручені археологу П'єтро Роса. У 1870 році Палатин з усіма виявленими залишками палаців і храмів перейшов у власність італійського уряду, після чого став важливою частиною туристичного атракціону.

Треба сказати, що гуляти по Палатин, з одного боку, дуже цікаво, проте з іншого - весь час доводиться включати неабияку фантазію. Тому що типовий Палатинський вид виглядає наступним чином:

Залишки чогось там при розкопках когось там
Залишки чогось там при розкопках когось там

Ви можете визнати в цьому шматочку стіни залишок житла Красса або Цицерона (їх маєтку дійсно розташовувалися на цьому пагорбі)? Я - ні. Точніше, можу, якщо сильно напружитися, але чи було це житло Красса, Цицерона чи якогось Астерікса - в деталях відрізнити не можу. (До речі, пізніше з'ясувалося, що це залишки палацу Августа.)

Втім, там є і більш ефектні руїни, обриси яких дозволяють хоч якось судити про те, з якого оригіналу вони розвалилися.


руїни Палатіна
руїни Палатіна

Як бачите, за цими залишками вже з легкістю можна припустити, що це був палац Тиберія. Або Золотий палац Нерона. Або палац Флавія і його прекрасної Василини (мабуть, саме так на російську перекладається ім'я Базиліка). Або Тріклініум. Загалом, щось з них. Для простоти будемо вважати, що верхній кадр - палац Тиберія, середній - палац Нерона, нижній - Тріклініум. А палац Флавія я не сфотографував, тому він залишився навіки прихованим від нас у темряві віків. У сенсі, хвала Зевсу.

Поруч із залишками палацу Августа був побудований монастир, в якому зараз розташований музей Антиквариум - в ньому дбайливо зібрані скульптури, знайдені під час розкопок Палатіна. Музей цікавий, хоча у відсотків вісімдесят скульптур не вистачає якихось частин тіла.

Каліки скульптури музею
Каліки скульптури музею

А вже як працівники музею награлися в пазли - просто не передати! Особисто я не дуже розумію, як вони примудрилися зібрати десятки, якщо не сотні експонатів ось з таких розрізнених шматочків - це ж яку копітку роботу треба було провернути!

давньоримський пазл
давньоримський пазл

Деякі експонати викликали певне здивування. Наприклад, ось цей:

загадкова табличка
загадкова табличка

Якось це зовсім не схоже на давньоримське твір мистецтва. Та й на среднехрістіанское - теж. Може бути, це просто пам'ятка туристам про те, як потрібно себе вести при відвідуванні музею? Загалом, вченим ще тільки належить дати відповідь на цей загадковий факт ...

Поблизу руїни Палатіна, звичайно, не виробляють сильного враження - обсипаються камені, та й годі щось. У давнину воно все було оброблено мармуром, красиво розфарбоване і так далі. Ми ж змушені спостерігати тільки кам'яні остови, а оцінити колишню красу можна тільки по який-небудь випадково збереглася витонченої мармурової або кам'яної витребеньки на зразок такої:

витончена витребеньки
витончена витребеньки

Колізей

З Палатіна можна вийти на римський Форум, а можна пройтися до Колізею. Ми вибрали друге. Але спочатку підійшли до краю пагорба, щоб сфотографувати Колізей з висоти. Виглядав він так:

Колізей з боку Палатіна
Колізей з боку Палатіна

На щастя, все це відбувалося в кінці лютого, тому туристів було не так, щоб за ними взагалі не було видно це колосальне колізейное спорудження. Кажуть, що десь в червні-липні його і фотографувати-то сенсу немає - один туристичний мурашник.

Втім, коли наближаєшся до Колізею з боку Великого Цирку, в першу чергу в очі впадає арка Костянтина, що стоїть зовсім поруч з Колізеєм. З пагорба Палатіна її загороджують дерева, але виглядає споруда все одно дуже переконливо:

арка Костянтина
арка Костянтина

Але повернемося до Колізею. В оригіналі він називається амфітеатр Флавія - по імені імператора Флавія Веспасіана, який був ініціатором будівництва цієї будівлі. Зводити його почали в 70 році н. е., а закінчили при імператора Тита в 80 році. Розмір кільця амфітеатру - 188х156 метрів, так що спорудження просто колосальне, за що воно і отримало другу, більш відоме зараз назву Колізей (Collosseum). Втім, деякі історики вважають, що ця назва амфітеатр отримав по колись стояла поруч з ним величезною скульптурі Колос Нерона (статуя з позолоченої бронзи заввишки більше 35 метрів).

Спочатку Колізей виглядав приблизно так:

Реставрація зображення Колізею
Реставрація зображення Колізею

Відкриття цього гігантського стадіону ознаменувався 100-денними святами, під час яких було вбито 5000 звірів.

Амфітеатр ділився на поверхи і сектори, кожен з яких був закріплений за певною категорією громадян. Найкращі сектори відводилися знаті (які, ось несправедливість, ще мали право безкоштовного входу), а інші розподілялися за родами занять: торговці, гончарі, скульптори і так далі. Всього Колізей вміщав близько 70 000 чоловік.

Під ареною розміром 76х46 м розташовувався ще один підземний поверх, в якому знаходилися різні хитрі механізми і клітки для звірів. Пристрій арени було настільки складно, що дозволяло заливати її водою і розігрувати будь-які уявлення - на потіху, зрозуміло, римської черні, кому ж ще ...

Матчі гладіаторів і бою з дикими звірами проходили при будь-якій погоді: по колу верху амфітеатру перебували механізми з шовковою тканиною, яку в разі дощу швидко розгортав спеціальний загін моряків, які звикли спритно управлятися з вітрилами.

Гладіаторські бої були скасовані після 438 року, але уявлення в Колізеї за участю диких звірів тривали до 523 року, після чого амфітеатр остаточно занепав і для тієї самої римської черні (а також знаті) став чимось на зразок безкоштовної каменоломні: все кому не лінь виламували звідти камені і мармур, які використовували для будівництва будинків і маєтків. Зрештою Папа Ламбертіні, обурений святотатством (в Колізеї, за переказами, проливали кров християнські мученики), поставив в центр арени хрест, після чого розграбування пам'ятника пішло на спад - сваритися з церквою в ті часи було дуже небезпечно.

Але давайте подивимося, що ж собою являє Колізей зараз, в наш час.

Колізей зараз
Колізей зараз

Усередині дійсно стояла велика черга в касу, і ми пораділи тому, що завбачливо придбали квитки в Палатине - турнікети знаходяться в стороні від каси, і при наявності квитків туди можна підійти без всяких проблем. Цікаво, до речі, скільки можна простояти в сезон, якщо ми побачили чергу десь на півгодини - в самий, в общем-то, несезон.

Всередині майже вся арена розібрана, щоб можна було подивитися, як влаштовано підземний поверх. У дальній частині арени розташована сучасна сцена, на якій, судячи з усього, проходять якісь виступи.

розібрана арена
розібрана арена

Частина вікон і арок закладені, хрест, поставлений Папою Ламбертіні, типу як зберігся, але коштує не посередині арени, а в партері.

Бічна стіна Колізею і хрест в партері
Бічна стіна Колізею і хрест в партері

Не вірте, якщо хтось вам буде говорити, що Колізей всередині зовсім не робить ніякого враження, - це повна нісенітниця. Незважаючи на те що будівля наполовину зруйновано, виглядає воно все одно - колосально! А вже якщо в ньому побувати в період, коли мало туристів, тоді просто отримаєте незабутнє враження.

Колізей всередині
Колізей всередині

Ви можете піднятися на другий поверх і окинути поглядом (або кадром фотоапарата) весь Колізей.

Вид з другого поверху
Вид з другого поверху

[ продовження ]

Що таке Палатин?
Може бути, це просто пам'ятка туристам про те, як потрібно себе вести при відвідуванні музею?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация