"Що де Коли?" щодо грошей на папері

  1. Коли і де з'явилися перші паперові гроші
  2. Коли в Європі з'явилися паперові гроші
  3. Коли з'явилися перші паперові гроші у Франції
  4. Коли з'явилися перші паперові гроші в Англії
  5. Коли з'явилися перші паперові гроші в США
  6. Коли в Росії з'явилися паперові гроші

Де і коли з'явилися паперові гроші? У якому столітті, в якій країні і при якому правителя? Колиска безлічі дивовижних винаходів - Китайська імперія - і тут обійшла інші регіони стародавнього світу, запропонувавши небачену на той час новинку - гроші з паперу. Чи варто дивуватися, що це сталося в Китаї, де вперше в світі з'явилася і сама папір (105 рік нашої ери)? Джерела варіюють час появи паперових грошей, так як в одному випадку вказана дата народження приватних китайських грошей (восьме століття нашої ери), а в іншому - державних (812 рік нашої ери). Ввела папір в оборот династія Тан. Для розрахунків тоді використовували мідні четирёхграммовие монетки. У викладі автора книги "Найменша дрібниця" В'ячеслава Стороженко народження грошей з паперу виглядає, як притча.

Коли і де з'явилися перші паперові гроші

Мідна монета Китаю
Мідна монета Китаю

Дрібні монети юань-пао були єдиним засобом розрахунку в Китаї. Навіть за найдорожчі покупки розплачувалися юань-пао. Їх доводилося нанизувати зв'язками, а для особливо великих розрахунків монети вантажили в вози. Такий грошовий оборот поступово став занадто незручний, але монет великих номіналів не з'являлося. Замість цього імператор вирішив піти випробуваним методом боргових розписок, звеличивши їх до кредитних квитків. Для першого випуску взяли благородну якісний папір, на яких вказали, що кожна така папір повинна безумовно обмінюватися на десять тисяч мідних монет. Паперові гроші нарекли "пао-цзао". Грошовий оборот помітно спростився. Не стало необхідності возити мідь караванами, той же еквівалент мала тепер стопка паперів, засвідчена імператорської гарантією. Але благими намірами вимощена дорога в пекло. Виробництво паперових грошей виявилося настільки простим, що володарі не втрималися від величезної емісії. Як ні багато було в Китаї мідних монет, паперових грошей стало ще більше. Зіткнувшись з дефіцитом монет, торговці, лихварі і багатії почали позбавлятися від паперу, намагаючись набрати побільше надійної міді. Курс паперових грошей швидко обрушився. Не зміг його втримати навіть імператорський указ про смертну кару будь-якого, хто зберігає в своїх володіннях більше п'ятдесяти тисяч юань-пао.

Одна з перших китайських банкнот
Одна з перших китайських банкнот

Незважаючи на плачевний результат першої емісії, ідея замінити великовагові дрібні гроші легкими і великими нікуди не поділася. Другим пришестям можна вважати відродження банкнот в період правління Північної династії Сун (з 960 по 1127). Законодавчо паперова грошова одиниця "цзяо-цзи" закріплена Указом 1023 року. На цей раз доповнення грошового обороту папером сприяли зростання місцевої економіки, збільшення обсягу торгових операцій і незручність вести розрахунки дрібною монетою. На цей раз емісія проводилася в розумних межах, тому заміну монет в великих розрахунках паперовими грошима сприйняли позитивно. Торговці оцінили перевагу перевезення грошей на великі відстані. Монети обмінювалися на папір, а в кінцевій точці подорожі папір знову перетворювалася в монети шляхом обміну. Фінанси немов перелітали з місця на місце, тому паперові гроші прозвали "літаючі" або "летючі". Крім того, наближалося поява паперових грошей і в Європі.

Друкований прес з міді (зліва) і відбиток банкноти (праворуч) - 12-е століття
Друкований прес з міді (зліва) і відбиток банкноти (праворуч) - 12-е століття

Вплив Китаю простягалося і на суміжні території. Тому подобу паперових грошей поширилося серед монголів, але постійне знецінення вивело папір з обороту. першу банкноту Японії , Яка замінює монету зі срібла, надрукував приблизно в 1600 році торговець Ісі в Ямадском районі. Нововведення підхопили торговці району Кінкі. У Західній Японії такі банкноти випускав майже кожен клан, що відмінно компенсувало брак монет.

Еволюція банкнот Японії
Еволюція банкнот Японії

Коли в Європі з'явилися паперові гроші

До паперових грошей в Європі ходіння мали розписки лихварів, матеріалом для яких служила шкіра тварин. Своєрідні ерзац-гроші з паперу ходили в Лейдені під час його облоги (кінець шістнадцятого століття). Папір використовували не цілеспрямовано, а від безвиході. Було потрібно засіб розрахунку, але ні шкіри, ні металу під рукою не виявилося. Для появи офіційних банкнот був потрібний еволюційний ривок, коли лавки міняв повинні перетворитися в банківські установи.

Банкнота Швеції перших років випуску
Банкнота Швеції перших років випуску

Такий ривок стався в середині сімнадцятого століття. Першопрохідцем у справі введення паперових грошей став стокгольмський банкір Юхан (Йоганн) Пальмструк. Швеція - країна в якій з'явилися перші паперові гроші Європи. Перші банкноти датуються +1661 роком і не так вже сильно відрізняються від раніше відомих векселів. Тут і відбитки печаток, і підписи відповідальних осіб. З'явилися різні види зобов'язань, іменованих "кредитів Седелс" (Credityf-Zedels). Кожне з них номіновано в конкретній грошовій одиниці, якій могли бути дукати, ріксдалер і Далер, причому останні розрізнялися по обміну на мідні і срібні монети.

Іноземні купці негативно ставилися до шведським банкнотам, так як не розуміли, що робити з виданими їм замість звичних монет папірцями. Обміняти їх назад на монети було складно, торгові люди терпіли збитки. Крім того, через банкрутства ці гроші часто ставали звичайним папером. Наприклад, банк Юхана Пальмстука збанкрутував в 1963 році, а сам Пальмстук опинився під судом.

Коли з'явилися перші паперові гроші у Франції

Французи обзавелися паперовими грошима, завдяки сусідам, які проживають через Ла-Манш. У 1716 році з Шотландії в Париж прибуває банкір Джон Лоу (John Law), який отримав від Людовіка XIV дозвіл на відкриття банку. Починається емісія паперових грошей, які за наказом короля змінюють на монети з золота та срібла. Оборот забезпечується банкнотами, а дорогоцінні метали накопичуються в банку. Процес подобається Людовику XIV, і з 1718 року банк Джона Лоу стає державним.

Але вже до 1719 роціпочинаються складності з обміном паперу на золото і срібло, так як банкноти друкувалися з такою швидкістю, що про їх забезпечення годі було й думати. На допомогу банкіру приходить сам Людовик XIV, 11 березня 1720 року видавши указ про заборону грошового обороту за допомогою монет. Навіть їх зберігання каралося конфіскацією. Але навіть закон не зміг утримати бажаючих позбутися від купюр, особливо після випадку, коли три паризьких бізнесмена привезли до банку Лоу підводи, набиті паперовими грошима. Тисячі і навіть десятки тисяч французів кинулися до банку в надії виміняти хоч щось на стрімко знецінену папір. Сам Джон Лоу повторив долю Остапа Бендера в "Золотому теляті": втікши з Парижа з вісьмома сотнями золотих монет, він був затриманий на виїзді з Франції і дочиста обібрав прикордонниками.

Паперові гроші Франції
Паперові гроші Франції

Після 1 листопада 1720 року ходіння паперових грошей у Франції припинилося. Негативна щеплення проти незабезпеченої емісії була настільки сильною, що навіть через півстоліття Людовик XV обіцяв народу, що подібне не повториться. Проте, вже в 1776 році черговий приватний банк "Caisse D" Escompte "починає друк купюри від двохсот до тисячі ліврів, а з 1783 Людовик XVI використовує паперову емісію для покриття бюджетного дефіциту.

Коли з'явилися перші паперові гроші в Англії

У самій Англії папером в розрахунках почали користуватися набагато раніше, так що винахідником Джона Лоу не назвати. З середини 17-го століття вони ходили в формі розписок і квитанцій, які випускалися родом Голдсміта, чому вони отримали назву Goldsmilh Notes ( "гроші Голдсміта"). Підприємство успішно перетворилося в банк, що зумовило перейменування грошей в Bank-Notes (знайоме нам слово "банкноти"). Англійський банк (Bank of England) утворюється в 1694 році. Використавши досвід колонії Массачусетського затоки, в 1690 році випустила паперову грошову емісію для виплат солдатам, які повернулися з Квебека, він також починає друкувати банкноти. Ці розрахункові знаки випускалися в діапазоні від п'яти фунтів до сотні.

Найстарша банкнота Англії з нині відомих
Найстарша банкнота Англії з нині відомих

З 1725 в ходу вже тисячефунтовие банкноти. А ось більш дрібні номінали (один і два фунти) з'явилися лише в 1797 році. Банк Шотландії з'являється в 1695 році і веде свою грошову емісію, номіновану не тільки в фунтах, а й гине. Банк Ірландії утворюється в 1808 році, тому на світ з'являються і ірландські банкноти.

Коли з'явилися перші паперові гроші в США

Як ми дізналися вище, перші паперові гроші Північної Америки номінувалися зовсім не в доларах, але в шилінгах і фунтах. По суті вони представляли собою боргові зобов'язання при сплаті військового платні експедиції, спрямованої проти Канади. Історія повторилася. Паперові гроші не визнавалися надійними, і курс їх постійно знижувався. Втім, до скасування справа не дійшла. Більш того, естафету паперової емісії підхопили Нью-Йорк, Коннектикут, Вірджинія, Пенсільванія і деякі інші штати. "Дикий захід" і справді був диким. Так як уряд США не мала права власної емісії, будь спритний людина могла відкрити банк, надрукувати власні банкноти, а потім показово розоритися, залишивши клієнтів з купою нікому не потрібною паперу. Інші не менш спритні люди легко підробляли банкноти тих кредитних установ, які трималися на плаву, так як ступінь захисту паперових грошей залишала бажати кращого.

Долари США 1861 роки (сіверяни)
Долари США 1861 роки (сіверяни)

Гігантські військові витрати громадянської війни підштовхнули обидві сторони до створення банкнот державного рівня. Конгрес сіверян актом від 17 липня 1861 року наділяє казначейство правом емісії "банкнот на вимогу" (Demand Notes) і "законного платіжного засобу" (Legal Теndег). Ці два види банкнот не підлягали обміну ні на золото, ні на монети, але гарантувалася урядом в якості розрахункового засобу. Використовуючи плачевний досвід незабезпечених емісій, конгрес обмежив даний випуск 433 мільйонами доларів. Ці банкноти вважаються першими державними (загальнофедеральних) паперовими грошима США. Банкнотний ряд простягався в періоді від п'яти доларів до п'яти тисяч.

Долари Конфедерації 1861 роки (жителі півдня)
Долари Конфедерації 1861 роки (жителі півдня)

Конфедерація південців в цьому ж році випускає власні банкноти, зовні схожі з грошима сіверян. Але військові поразки різко підривають довіру до доларів конфедерації. Період друку південних доларів тривав до 1865 року. Але падіння курсу почалося вже в 1863-му. Тоді обмінний курс сотні доларів в золоті становив дві тисячі конфедеративних доларів в папері. В останній рік емісії за сто доларів в монеті давали вже шість і навіть вісім тисяч банкнот. А після розгрому південців долари конфедерації і зовсім втратили статус платіжного засобу. Більшість південних доларів було надруковано в Річмонді.

Коли в Росії з'явилися паперові гроші

"Все нове - це добре забуте старе", - згадують прихильники шкіряних давньоруських грошей, кажучи про появу паперових рублів. Варто зауважити, що вчені не підтверджують теорію, що на Русі будь-коли розрахунки велися грошима зі шкіри. Шкіряними могли бути боргові розписки або навіть родові векселі. Але все ж до рівня загального розрахункового засобу їм було дуже і дуже далеко.

Асигнація зразка 1769 року
Асигнація зразка 1769 року

В якому році паперові гроші з'явилися в Росії? При Катерині Другій в 1769 році. Розпорядження імператриці забезпечило передачу в московські і санкт-петербурзькі банки монет на суму в п'ятсот тисяч рублів. На ту ж суму надрукували паперові гроші, які могли негайно бути обмінені на монетну срібло і мідь. Причини введення паперових рублів були схожі з китайськими: вести великі торговельні розрахунки дрібної мідної монетою було вкрай важко. Вишукуваннями поліграфії перші паперові гроші Росії не мали, нагадуючи завірені підписом і печаткою розписки. Фальшивомонетники швидко побачили новий спосіб збагачення і почали підробляти паперові гроші, що виявилося куди простіше виготовлення монет.

Асигнації зразка 1786 року
Асигнації зразка 1786 року

Через повінь фальшивок в 1786 році друкуються модифіковані асигнації. Гроші знаходять нумерацію і колір. Саме тоді за номіналами в п'ять і десять рублів закріпилися прізвисько "червоненька" і "синенька". Ці кольори пережили століття, крах імперії і навіть розвал Радянського Союзу. на банкнотах зразка 1997 року позиції "синенький" і "красненькой" віддані п'ятдесяти рублям і сторублёвке. Доля ж катерининських асигнацій була невтішною. В який уже раз історія намацала звичну колію: паперових грошей в період правління Катерини надрукували настільки багато, що десь за них давали монет набагато менше номіналу, а в якихось місцях і зовсім відмовлялися приймати. Вирішувати проблему довелося вже Павлу, причому, кардинально. Імператор спалював незабезпечених купюри на мільйони рублів. Але навіть це не зупинило просування паперових грошей в банківській справі Росії.

Паперові гроші виникали в різних регіонах світу за схожими причинами. По-перше, металу завжди не вистачало, і часто перебували першорядні потреби, на які припадали витрачати накопичені запаси, що призводило до зникнення монет з обігу. По-друге, дрібні монети, що становили основну частину грошової маси, були вкрай незручні в великих розрахунках і при транспортуванні. По-третє, папір - матеріал, що володіє легкістю, дешевизною і цілком пристойною міцністю. По-четверте, при обміні грошей на монету в багатьох країнах стягувалася комісія. По-п'яте, емісія паперових грошей могла вирішити нагальні проблеми з державним бюджетом. Всі ці пункти і послужили тому, що гроші на папері стали і продовжують залишатися зручним платіжним засобом.

Зараз світ в черговий раз стоїть на роздоріжжі, за яким гроші на папері стануть пройденим етапом. Що прийде їм на зміну: безготівкові розрахунки або цифрова криптовалюта? На це питання побоюються відповідати навіть найбільш солідні прогнозисти. Наприклад, Швеція в особі представника державного банку Сесілії Скінгслі представила майбутнє національної валюти у вигляді віртуальної Е-крони, яка повинна поступово замінити готівку монети і банкноти. Зрозумілим є одне: щоб ні виникло на горизонті світової фінансової системи, воно повинно бути зручніше і захищеності нині існуючих паперових грошей.

У якому столітті, в якій країні і при якому правителя?
Чи варто дивуватися, що це сталося в Китаї, де вперше в світі з'явилася і сама папір (105 рік нашої ери)?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация