"Зелений Клин" - Україна на Далекому Сході України .. Обговорення на LiveInternet

"Зелений Клин" - Україна на Далекому Сході України.

Так Так Так Так Так Так. Ві не матиме,.
Це действительно Українська держава на Далекому Сході, что утворілася после 1917 року.
А це, як ви бачите ліворуч, - прапор Зеленого Клину (Зеленої України).
Хіба НЕ дивина, что з 1917 року в мире в різніх точках планети існувало паралельно две України!
Зелений Клин (укр. Зелений Клин) - історичне українське назва південної території Далекого Сходу Російської імперії та РФ (Амурська область, Забайкальський край, Приморський край, Сахалінська область і Хабаровський край), іноді використовується до наших часів в документах російських об'єднань українців (наприклад, «українці Зеленого Клину ...»). Клином українці називали земельний наділ, колонізованих землі. Відомі також «Жовтий Клин» (середнє і нижнє Поволжя), «Малиновий Клин» (Кубань) і «Сірий Клин» (південь Західного Сибіру і Північного Казахстану).


Назва Зелений Клин з'явилося в кінці XIX - початку XX століть завдяки масовій імміграції українців на південь далекосхідного регіону Російської імперії. Раніше також існувала інша українська назва цього регіону - Закітайщіна. Спочатку під Зеленим Клином малася на увазі територія Приамур'я і Уссурійського краю, що стала основним об'єктом української колонізації на Далекому Сході в другій половині XIX - початку XX ст.
За даними Перепису населення Російської імперії 1897 року через 223 тис. Жителів Приморської області 33 тис. (15% від загальної кількості населення) вказали малоросійський в якості рідної мови. За даними радянського історика В. М. Кабузана в 1883-1905 роках на Далекий Схід переселилося 172 876 осіб, з малоросійських губерній - 109 510 осіб, або 63,4% всіх переселенців. З продовженням колонізації Далекого Сходу до 1912 року, за даними російського дослідника А. Меньшикова, з 22122 сімей, що переселилися в 1858-1914 роках в Приморську область, 15475 (70%) були з України. За даними Всесоюзного перепису населення 1926 року на території Далекосхідного Краї ~ 315 203 людей вказали українську мову в якості рідної, що склало 18,1% від усього населення регіону.


Одна червона точка це 2000 переселенців з України

Один з кореспондентів того часу, Іван Ілліч-Світич так описував, наприклад, м Уссурійськ в 1905 р .: "Це велике малоросійське село. Головна і найстаріша вулиця - Микільська. Вздовж всієї вулиці, по обидва боки, витягнулися білі мазанки, місцями і тепер ще криті соломою. у кінці міста, при злитті Раківки з Супутінкі, як часто і на корінний Україні, влаштований «ставок», біля якого мальовничо притулився «млинок», так що виходила б цілком та картина, в якій «старий дід" в одній пісні бентежить «молоду дівчину» - «і ставок, і млинок, і ви невенькій садок », якби цей останній був в наявності. Серед російського населення, не рахуючи козаків, малороси настільки переважають, що сільських жителів міської, так званий інтелігентний, називає не інакше, як« хохлами ». І дійсно, серед полтавців, чернігівців, київських , волинських та інших українців переселенці з великоросійських губерній зовсім губляться, будучи як би вкрапленням в основний малоросійський елемент. Базар в торговий день, наприклад, в Нікольське-Уссурійському вельми нагадує якусь містечко в Україні; та ж маса круторогих волів, ліниво пережовує жуйку біля возів, наповнених мішками борошна, крупи, сала, свинячих туш і т. п .; та ж український одяг на людях. Всюди чується веселий, жвавий, жвавий малоросійський говір, і в спекотний літній день можна подумати, що знаходишся десь в Миргороді, Решетилівці або Сорочинцях часів Гоголя. "

Українці були одним з етносів, що заселяли і освоювали цю територію, яку українські переселенці називали Зеленим Клином. Загальна площа Зеленого Клину сягала понад 1 млн. Кв.км. На півдні межа території країни проходила по річці Амур і Уссурі. На півночі вона була відокремлена від Східного Сибіру горами Станового хребта на кордоні між Якутією і Амурської областю. На сході берега Зеленого Клину омивають води Охотського моря і Татарської протоки, а на південному сході - Японського моря. У 1917 році на території Зеленого Клину проживало близько півтора мільйона осіб, з яких майже мільйон були українцями. Наступним за розміром етносом йшли козаки - забайкальські, амурські та уссурійські. Серед них було також чимало українськомовного населення. Особливо їх багато було серед уссурійських козаків, значна частина яких поповнилася на початку XX століття кубанськими козаками. Останні були нащадками українських козаків і зуміли зберегти на Кубані українську культуру. Українці в Зеленому Клині були домінуючою за чисельністю етносом.
Зліва - Юрій Глушко-Мова. Глава українського крайового секретаріату. 1920. Справа - Генерал Б. Р. Хрещатицькій - головнокомандувач Далекосхідного українського війська Перший Всеукраїнський з'їзд Далекого Сходу відбувся 11 (24) Червень 1917 р місті Нікольське-Уссурійському (нині Уссурійськ). На з'їзді було сформовано кілька комісій, які розробили першочергову тактику дії для українських організацій Зеленого Клину.

На першому місці стояло завдання - розширити пропагандистську роботу серед українців, і перш за все серед селян і солдатів. Для цього визнавалося за необхідне відкриття по всьому Зеленому Клину гуртків товариства «Просвіта», українських бібліотек і шкіл, приступити до друкування масових українських газет і до проведення спеціальних лекцій з українських проблем. З тим, щоб «підняти національну самосвідомість українців і розвіяти гіпноз минулого, коли російська влада активно проводила русифікацію і боролася з українським національним рухом».

Також було прийнято рішення вимагати від Тимчасового уряду надання державної національної автономії України і Зеленому Клину в складі Росії і створення в російській уряді спеціального міністерства з українських справ. Цього ж вимагала Центральна Рада в Києві, але тільки для України. Було прийнято рішення розпочати формування державних органів в Зеленому Клині та до створення своїх національних збройних сил.

Було прийнято рішення розпочати формування державних органів в Зеленому Клині та до створення своїх національних збройних сил

Зелений Клин - це наша земля! Це земля українців на Далекому Сході

Вищим представницьким органом Зеленого Клину повинна була стати Далекосхідна крайова Рада, яка і була сформована на з'їзді. На місцях представницька влада перебувала у окружних Рад (всього їх було створено десять, в тому числі в Забайкаллі і Маньчжурії). Виконавча влада передавалася Крайовому секретаріату, статут діяльності якого треба було прийняти на наступному з'їзді. Тоді ж передбачалося його і сформувати.

На фото - Посвідчення Бориса Хрещатицького у Французькому іноземному легіоні.

Почали відкривати українські школи, незважаючи на брак вчительських кадрів і підручників. У багатьох далекосхідних містах стали видаватися українські газети. Найвідомішими були «Щире слово», «Українець в Зеленому Клині» у Владивостоці, «Ранок» в Хабаровську, «Амурський українець» в Благовєщенську і «засів» у Харбіні. Спочатку лідери українського руху в Зеленому Клині у своїй боротьбі робили ставку в основному на Україну.

Вважалося, що якщо Україна стане незалежною державою, то і Зелений Клин автоматично відділиться від Москви. Серед населення Зеленого Клину був кинутий клич «Всі на захист України». Незабаром з'ясувалося, що переважна частина населення Далекого Сходу не має наміру залишати свою нову батьківщину і посилати своїх дітей на захист далекої України.

Незабаром стали з'являтися і українські збройні загони. Під керівництвом генерала Бориса Хрещатицького (1881-1940) починається формування української дивізії. Генерал-лейтенант Російської армії Борис Хрещатицький обіймав посаду начальника штабу російських військ в смузі відчуження КВЖД. На цій посаді він приступив на початку літа 1918 року до формування української армії Зеленого Клину.

Однак адмірал Олександр Колчак, який взяв на той час влада в свої руки і оголосив себе верховним правителем Росії, не знайшов спільної мови з лідерами українського національного руху. Коли на станції Ехо КВЖД почалося формування другої української дивізії, від адмірала Колчака був отриманий наказ відправити українські частини на антибільшовицький фронт. Борис Хрещатицький в армії Колчака брав участь в боях проти Радянської Росії, де дослужився до звання генерал-лейтенанта.

У 1920 році він перейшов під командування отамана Григорія Семенова, якому Олександр Колчак передав всю повноту верховної влади на території російської східної околиці. Про це отамана дивись пост Про японську інтервенції і отамана Семенова. Незабаром глава Читинської окружний Ради Василь Козак від імені всіх українців звернувся до отамана Семенову з проханням надати українцям влада на місцях і допомогти організувати свою армію.

Незабаром Семенов видав указ, в якому визнавав за українцями Зеленого Клину право на національне самовизначення. На формування української армії він виділили 14 600 золотих рублів і 10 вагонів муки. У 1920 року Українська крайової секретаріат Зеленого Клину призначив Бориса Хрещатицького отаманом Далекосхідного українського війська.

Юрій Глушко-Мова - Голова правительства Зеленого Клину, 1920

Борис Хрещатицька - отаман Зеленої України

Одночасно він був керуючим відомством закордонних справ Забайкальського уряду Григорія Семенова і вёдет ​​з японцями переговори про спільну боротьбу з Червоною Армією. Після поразки військ отамана Семенова і розпуску українських полків Борис Хрещатицький емігрував в Харбін, а в 1924 році їде з Маньчжурії до Франції, де вступає до Французького іноземний легіон. В період існування Далекосхідної республіки українські національні лідери знайшли взаєморозуміння з боку японців і меншовиків, які очолювали Міністерство з національних справ.

Законодавство ДВР, регулировавшее міжнаціональні відносини, було одним з найдемократичніших для свого часу. Конституція ДВР і розроблений в Республіці "Закон про національно-культурної автономії" гарантували широкі права для національних меншин, її населяли. Саме в ДСР вперше на Далекому Сході створюється мережа українських шкіл.

Восени 1922 року Далекий Схід перейшов під повний контроль більшовиків, почалися арешти лідерів українського національно-визвольного руху. Далекосхідна республіка була скасована, з встановленням в Примор'ї радянської влади всі українські організації були ліквідовані, їх керівники та активісти арештовані, а майно, створене копіткою працею, конфісковано.

Тим самим організована українське громадське життя на Далекому Сході була припинена. Репресії проти українського громадського руху показали українському населенню, що українство новою владою не вітається, що це просто небезпечно, тим більше, якщо врахувати, що арештовували не тільки громадські діячі, але навіть вчителі українських шкіл. Десятки тисяч сімей, рятуючись від комуністичної диктатури, стали біженцями.

Бігли українські селяни, а так само амурські і уссурійські козаки і торгово-купецький люд в китайську Маньчжурію. У Ціцікарі, Харбіні, Мукдене, Калганов, Нанкіні, Кантоні з'явилися нові квартали, заселені українцями. У Маньчжурії українська діаспора становила приблизно 20-30 тисяч чоловік і була зосереджена в містах - Харбіні, Мукдене, Дайпені. Також великі громади українців були в Шанхаї, де видавалися журнали - "Шанхайська Громада", "Український голос на Далекому Сході"), Циндао (друкували журнал "На Далекому Сході"), Тяньцзіні, Ханчжоу.

Після анексії Радянською Росією Далекосхідної республіки і репресій українських діячів Зеленого Клину центром політичної боротьби за інтереси українського етносу стала маньчжурська Окружна Рада в Харбіні на чолі з Петром Твердовського. У 1920-ті роки українська політична діяльність в Харбіні мала в основному культурно-просвітницький характер - діяли українські школи, театр, клуби, бібліотеки, видавалися газети і журнал, відзначалися значні для українців дати.

В кінці 1920-х - на початку 1930-х років в Харбіні українці заснували Українську Національну колонії (УНК) на чолі з д-р Барченко, Український Національний Дім (УНД), Союз Українсько Молоді (СУМ), діяло товариство Просвіта на чолі з Іваном Паславський, видавався "Український вісник" під редакцією Івана Світу.

Про український збройний опір радянській владі на Далекому Сході не йшлося. Але з 1932 року політична ситуація змінюється. У Москві перемогла політика російського великодержавного шовінізму. У Далекосхідному краї за кілька років було знищено все, що могло б нагадувати про українську культуру і мову.

Навіть в паспортах майже всім українцям записали російську національність. Почалося зростання кількості українців, незадоволених радянською владою, в більшості своїй за рахунок тих, які бігли від голодомору, а згодом - і депортованих із Західної України. У 1932 році Японія захопила у Китаю Маньчжурію і надала можливість маньчжурами створити власну національну державу Маньчжоу-Го, на території якої розмістилася мільйонна японська Квантунська армія.

І хоча в Маньчжоу-Го проживало не дуже багато українців, місцева Японська військова місія надавала цим фактом велике значення. Японія в період між першою і другою світовими війнами проявила великий інтерес до української діаспори на Далекому Сході. У японської військової місії в Берліні був навіть спеціальний офіцер по зв'язках з українськими емігрантами. Спочатку японці налагодили контакт з гетьманом Павлом Скоропадським.

У 1934 році в Харбіні на правах філії берлінської організації гетьмана Скоропадського була створена Українська військова організація «Січ». Під час Другої світової війни союзником Японії були не тільки Німеччина, Італія, Фінляндія, Таїланд, а й національно-визвольні рухи ряду країн - Індії (про це дивись мій пост Субхас Чандра Бос.

Індійський союзник Японії), Бірми, Філіппін, Індонезії. Український національно-визвольний рух теж стало союзником Країни висхідного сонця. Під час зустрічей з лідерами української еміграції японці говорили, що надії українців на незалежність України, що йдуть із заходу, нереальні, і тільки на Сході існує можливість створення незалежної української держави. За планом керівника Японської військової місії в Маньчжоу-Го Камацубара, повинен бути отримати незалежність і Зелений Клин, який би орієнтуватися на тісний союз з Японією.

Японська адміністрація Маньчжурії організувала в 20 км від Харбіна табір для українських біженців з Зеленого Клину. Розглядалося питання про створення української держави на чолі з отаманом Григорієм Семеновим. Потім японці переключилися на Організацію українських націоналістів (ОУН) - як більш активну організацію, які на Далекому Сході прагнули втілити ідею незалежної Далекосхідної Зеленої України.

Потім японці переключилися на Організацію українських націоналістів (ОУН) - як більш активну організацію, які на Далекому Сході прагнули втілити ідею незалежної Далекосхідної Зеленої України

Зелений Клин і Україна

Ці зміни підштовхнули до політичної активізації в 1930-х роках діяльності Української національної колонії (УНК) в Харбіні на чолі з Юрієм Роєм. УНК, яка налічувала близько тисячі активних членів, розробляла політичну програму на випадок успішного захоплення влади в Зеленому Клину, особливістю якої було об'єднання зусиль з козаками Далекого Сходу, перш за все з забайкальських, для створення єдиної держави і повної відмови від співпраці з російською білою еміграцією.

Позначалися образи періоду громадянської війни і небажання російських емігрантів визнати український права самостійної нації. У своїй діяльності Організація Українських Націоналістів (ОУН) на Далекому Сході проводила власну політичну лінію, перш за все спираючись на власні сили. Взаємини між ОУН і Японією характеризуються активною співпрацею в боротьбі проти комунізму, була домовленість про ведення спільної боротьби проти совдепії й щодо не веденні ворожої діяльності щодо однієї зі сторін.

Полковник Євген Коновалець, почавши співпрацю з японськими військовими колами в боротьбі проти комунізму, вислав з Токіо в Маньчжурію членів ОУН з завданням налагодити зв'язки з українським населенням Зеленого Клину, з воїнами-українцями, які у Червоній армії на Далекому Сході, з політичними в'язнями радянських концтаборів . У 1937 році в Харбін прибули троє членів бойової групи ОУН під керівництвом Г. Купецького.

На основі місцевих пластунських організацій вони сформували батальйон "Далекосхідна Січ", який регулярно проводив вишкіл і був готовий взяти участь в бойових діях в Зеленому Клину. За задумом його командира Г. Файда і УНК, батальйон повинен був стати ядром майбутньої української армії Зеленого Клину.

Всі ці дії отримали повну підтримку з боку японської військової місії в Маньчжурії і Генерального штабу Японії, які виділили УНК і батальйону "Далекосхідна Січ" приміщення в Харбіні і регулярно їх фінансували. Перед Різдвом 1942 року в Харбіні вийшла газета "Сурма" як офіційний орган ОУН на Далекому Сході. В епоху міжвоєнної імміграції в Харбіні був заснований Український Далекосхідний порада, яку українці між собою називали "Радою Зеленого Клину".

З 1934 року в Харбіні заходами українського суспільства був налагоджений випуск україномовних радіопередач. До 1945 року видавалася газета "Український голос" і англомовний журнал "Голос України". В цей час з'являється широкий інтерес в Японії до української культури. У Країні Вранішнього Сонця навіть був виданий "Кобзар" Тараса Шевченка на японській мові. Зелена Україна. Карта складена в 30-х роках XX століття в Українській національній колонії Маньчжурії.

Невідома історія етнічніх українських міст в России

Зелений Клин

Остерігатися того, що японці в разі захоплення Зеленого Клину, будуть на його території робити те, що німці на Україні, не доводилося. З одного боку, японці не вважали одну з європейських націй неповноцінною, і завжди з великою повагою ставилися до тих європейцям, які хотіли з ними співпрацювати.

З іншого боку, досвід інтервенції в 1918-1922 роках і діяльності Далекосхідної республіки показав, що без тісної співпраці з місцевими діячами одними тільки каральними заходами Японії буде важко придушити повстанський рух і утримати під своїм впливом Зелений Клин.

Однак Нової України на Далекому Сході не судилося відбутися в середині ХХ століття. У 1943 році після низки великих поразок німців в Росії і японців в Тихому океані, Японія остаточно відмовилася від військових планів проти СРСР.

Після цього припинилося фінансування УНК і був розпущений батальйон "Далекосхідна Січ".

У 1945 році Маньчжурію захопили радянські війська, і тисяча українців, які не встигли емігрувати, були розстріляні, а що залишилися - відправлені в радянські концтабори, звідки мало хто повернувся живим.

У 1945 році Маньчжурію захопили радянські війська, і тисяча українців, які не встигли емігрувати, були розстріляні, а що залишилися - відправлені в радянські концтабори, звідки мало хто повернувся живим

Пропоную для опрацювання ще статті:

http://alternathistory.org.ua/zelenii-klin-zabaikalskaya-ukraina

http://histua.com/knigi/narisi-z-istorii-ukraini/dalekij-sxid-zelenij-klin

http://argumentua.com/stati/zelenyi-klin-ukraina-na-dalnem-vostoke-rossii

http: //xn--80afg3aiou.xn--p1ai/sources/history/history_soviet/history_soviet-x=03.php

https://vk.com/albums-43092160

https://vk.com/zelenyj_klyn

https://vk.com/topic-16368583_27624562

http://storinka-m.kiev.ua/article.php?id=526

http://blog.i.ua/user/2218930/1117625/

http://pres-centr.ck.ua/print/news-20195.html

html

Php?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация