Радянська атомна бомба

8 березня 1950 Радянський Союз оголосив про створення атомної бомби 8 березня 1950 Радянський Союз оголосив про створення атомної бомби.

Початком робіт з розподілу ядра в СРСР можна вважати 1920-ті роки. У листопаді 1921 року було засновано Державний фізико-технічний рентгенологічний інститут (надалі Ленінградський фізико-технічний інститут (ЛФТИ), нині Фізико-технічний інститут ім. А. Ф. Іоффе Російської академії наук), який більше трьох десятиліть очолював академік Абрам Йоффе.

З початком 1930-х років ядерна фізика стає одним з основних напрямків вітчизняної фізичної науки. Для швидкого розвитку ядерних досліджень Абрам Йоффе запрошує в свій інститут здібних молодих фізиків, серед яких був і Ігор Курчатов, який очолив з 1933 року відділ ядерної фізики, створений в ЛФТИ. У 1939 році фізики Юлій Харитон, Ян Френкель і Олександр Лейпунський обгрунтували можливість протікання в урані ланцюгової ядерної реакції поділу. Фізиками Яків Зельдовичем і Юлієм Харитоном був виконаний розрахунок критичної маси уранового заряду, а харківські вчені Віктор Маслов і Володимир Шпінель в жовтні 1941 року отримали свідоцтво на винахід «Про використання урану як вибухової або токсичної речовини».

Радянські фізики в цей період впритул підійшли до теоретичного вирішення проблеми створення ядерної зброї, проте після початку війни роботи по уранової проблеми були припинені. До вирішення питання про відновлення в СРСР перерваних війною робіт з проблеми урану були причетні три відомства: Народний Комісаріат Внутрішніх Справ (НКВД), Головне розвідувальне управління (ГРУ) Генштабу Червоної Армії і апарат уповноваженого Державного комітету оборони (ДКО). Виділяються два основних етапи атомного проекту СРСР: перший - підготовчий (вересень 1942 року - липень 1945 року), другий - вирішальний (серпень 1945 року - серпень 1949 року).

Перший етап починається з Розпорядження ДКО № 2 352 від 28 вересня 1942 року «Про організацію робіт по урану». У ньому передбачалося відновлення перерваних війною робіт з дослідження і використання атомної енергії.

10 березня 1943 року Сталін підписав рішення ДКО СРСР про призначення Ігоря Курчатова на новостворений пост наукового керівника робіт по використанню атомної енергії в СРСР. У 1943 році був створений науково дослідний центр по уранової проблеми - Лабораторія № 2 АН СРСР, нині Російський Науковий центр «Курчатовський інститут». На першому етапі вирішальну роль зіграли дані розвідки і його підсумком стало усвідомлення важливості і реальності створення атомної бомби.

Початок другого етапу поклали американські бомбардування японських міст Хіросіми і Нагасакі 6 і 9 серпня 1945 року. В СРСР було вжито надзвичайних заходів для форсування робіт з атомного проекту. 20 серпня 1945 року Сталін підписав Постанову ДКО № 9887 «Про Спеціального Комітеті при ДКО». Головою Комітету був призначений заступник голови Ради Народних Комісарів, член ДКО Лаврентій Берія. На Комітет, крім ключового завдання організації розробки та виробництва атомних бомб, було покладено організація всієї діяльності з використання атомної енергії в СРСР.

9 квітня 1946 року прийнято закрите постанову Ради Міністрів СРСР про створення конструкторського бюро (КБ 11) при Лабораторії № 2 АН СРСР для розробки конструкції атомної бомби. Начальником КБ 11 був призначений Павло Зернов, головним конструктором - Юлій Харитон. Надсекретний об'єкт був розміщений В80 кмот Арзамаса на території колишнього Саровського монастиря (нині це Російський Федеральний ядерний центр ВНДІ експериментальної фізики).

У 1946 році радянський атомний проект перейшов в промислову стадію, в ході якої, в основному на Уралі, були створені підприємства і комбінати з виробництва ядерноделящегося матеріалу. До січня 1949 був відпрацьований весь комплекс конструкторських питань по РДС 1 (таке умовне найменування отримала перша атомна бомба). У прііртишскіх степу, в 170 км від міста Семипалатинська був побудований випробувальний комплекс Навчальний полігон № 2 Міністерства оборони СРСР. У травні 1949 року на полігон прибув Курчатов; він керував випробуваннями. 21 серпня 1949 року основний заряд прибув на полігон. О 4 годині ранку 29 серпня атомна бомба була піднята на випробувальну вежу висотою 37,5 м. О 7 годині ранку відбулося перше випробування радянської атомної зброї. Воно було успішним. 8 березня 1950 року між СРСР офіційно оголосив про наявність атомної бомби, що поклало кінець американської монополії на найбільш руйнівний в світі зброю.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация