радіо Прага

  1. Слов'янська епопея
  2. Галерея:
  3. Музеї та галереї робіт Альфонса Мухи
  4. Галерея:

Слов'янська епопея

Домігшись успіху в області комерційної ілюстрації, Муха вирішив втілити в життя свою давню мрію - прославити в своїх роботах слов'янську культуру. Можливо, в цьому рішенні позначилися традиції класичних академій живопису. Тільки в масштабних роботах в 18 і 19 століттях бачили можливість залишити своє ім'я в історії мистецтва. Крім того, масштабні роботи завжди були перевіркою майстерності художника на зрілість: перш за все в умінні вибудувати складну, багатофігурну композицію. Муха почав роботу над одним з найбільших проектів у своєму житті - національно - історичним циклом величезних картин, який Муха назвав «Слов'янський епос». Проект фінансував чиказький мільйонер Чарльз Крейн. Крейн сам був дуже талановитим художником. Він ілюстрував дитячі книги, і на їх випуск зробив собі стан. Спочатку Муха сподівався завершити роботу за п'ять-шість років, проте справа затягнулася майже на два десятиліття.

«Уже в 1900 році в Парижі я мав намір присвятити другу половину свого життя роботі, яка б допомагала формувати і зміцнювати почуття національної самосвідомості», - написав художник в 1928 році, коли завершив «Слов'янську епопею»: «Я переконаний, що розвиток кожного народу може успішно тривати тільки тоді, коли воно виростає органічно, безперервно, не відриваючись від своїх коренів. А для збереження цієї безперервності необхідне знання свого історичного минулого ».

Створюючи свої монументальні полотна, Альфонс Муха цілеспрямовано остерігався всього, що могло б нагадувати про чвари і пролитої крові. «Метою моїх творів не було руйнувати, а завжди тільки будувати, зводити мости, так як ми всі повинні плекати надію, що людство зблизиться. І це зближення буде відбуватися тим швидше і простіше, ніж більше люди дізнаються один про одного », - писав Альфонс Муха.

Відразу ж після повернення до Чехії в величезному Кришталевому залі замку Збирог недалеко від Праги він взявся за роботу. Протягом наступних вісімнадцяти років з-під його пензля вийшло двадцять монументальних полотен, Плакат до виставки зображують переломні віхи в історії слов'янських народів, зокрема, «Слов'яни на історичній батьківщині», «Симеон, цар Болгарії», «Проповідь Яна Гуса», «Після Грюнвальской битви», «Ян Коменський залишає батьківщину» і «Скасування кріпосного права в Росії ». Картини написані маслом в поєднанні з яєчною темперою. Перші роботи були площею в 48 квадратних метрів, але фабрика, яка робила для них полотна, постраждала в Першу світову війну, і для наступних робіт розмір полотна довелося зменшити майже удвічі.

У 1928 Муха закінчує свою «Слов'янську епопею» і дарує місту Празі двадцять масивних полотен, присвячених знаменним подіям в історії слов'янських народів. Чеські критики того часу оцінили їх як анахронізм, а тематику порахували націоналістичної, хоча в Сполучених Штатах цикл був прийнятий з ентузіазмом. Свою думку критики засновували на тому, що епос Мухи "запізнився" за часом на ціле століття. Масштабні академічні картини на історичні теми були актуальні для європейського живопису на початку 19 століття, в епоху романтизму. У 20 столітті вони вже нічого не давали для розвитку живопису, як мистецтва. Епос Мухи відрізнявся, на думку критиків, скутістю у вживанні художніх засобів, зайвим пафосом і нав'язливим монументалізмом. Ця думка зіграло свою роль у долі епопеї Альфонса Мухи в його рідній країні. Внаслідок того, що в тогочасній Празі не знайшлося галереї, яка могла б розмістити її всю цілком, вона тимчасово експонувалася в Палаці ярмарків, а після війни була поміщена в замку в містечку Моравскі Крумлов (чеськ. Moravský Krumlov; доступна для огляду з 1963) . Художник продовжував працювати над циклом «Слов'янська епопея», робив ескізи нових картин.

Галерея:

Слов'янська епопея в місті Моравскі Крумлов

Музеї та галереї робіт Альфонса Мухи

Перший в світі музей Альфонса Мухи був створений в Японії. Вишукана декоративність японського образотворчого мистецтва і вишукана декоративність робіт Мухи виявилися настільки спорідненими один одному за духом, що японці відкрили музей художника набагато раніше, ніж він був відкритий на його батьківщині. Творчості Альфонса Мухи присвячені музей в Празі, відкритий в лютому 1998 року недалеко від Вацлавській площі, в центрі міста, експозиція циклу «Слов'янська епопея» в Моравскі-Крумлові і виставка про ранні роки його життя в відреставрованому приміщенні колишнього суду в Иванчице.

Музей в Празі був відкритий завдяки активності онука Мухи - Джона Мухи. В даний час тут представлена ​​лише частина творчості Мухи. В основному, це - користуються у всьому світі популярністю декоративні панно, а також проекти і остаточні варіанти художніх плакатів. У відділі під назвою «Паризькі плакати» центральне місце приділяється театральним афіш із зображенням великої французької актриси Сари Бернар - на одній - в образі «Джізмонди», на іншій - «Медеї». Твори Мухи входять в колекції багатьох видних музеїв і галерей світу. В даний час розробляються плани будівництва в празькому парку Стромовка, недалеко від колишнього виставкового комплексу, спеціальної будівлі для експонування «Слов'янської епопеї». Епос Мухи планується повернути до Праги в 2010 році.

Сенсацією стало нещодавнє відкриття цілого зборів невідомих досі робіт Мухи, присвячених масонської тематики. 60 років їх ховала в схованці одна чеська сім'я, щоб врятувати їх спочатку від фашистів, а потім від комуністів. Врятована таким чином колекція містить картини та ескізи масонських регалій, призначених для чеських і словацьких лож. Є там і колекція фотографій зроблених художником в 20-і роки минулого століття. Майже одночасно з чеським зборами, були відкриті невідомі роботи Мухи в масонських музеї і Масонської бібліотеці в Лондоні.

Галерея:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация