Реформа української армії схожа на капітуляцію перед Росією

Версія для друку

Якщо вірити новій концепції українських збройних сил, воювати ми будемо не числом, а вмінням. І тільки в разі крайньої необхідності, коли ворог вже порушить кордони України. Оскільки загальна протяжність сухопутних і морських кордонів становить 6993 кілометрів, на захист кожного з них країна виставить 10 захисників. Багато це чи мало?

Згідно з новою військову реформу в Україні намітилося велике скорочення збройних сил. Так, до 2017 року загальна чисельність української армії складе 70 000 чоловік.

В тему: Втрачена армія знайденої держави

Скорочення буде проводитися в кілька етапов.Так, до 2015 року з 144 тисяч військовослужбовців залишиться 105 000, а потім скоротять ще 25 000.

Крім того, планується також скасування строкової служби.

В тему: Міністр оборони закликав до 100-му комплектування військових частин контрактниками

Нова реформа передбачає, що основним завданням армії буде захист прикордонних інтересів держави без додаткової мобілізації.

16 березня Президент України В. Янукович підписав Указ про створення спеціального комітету з розвитку і реформування української армії і військово-промислового комплексу. Глава нового органу - сам гарант, а виконавчий секретар - секретар Ради нацбезпеки Андрій Клюєв.

На думку авторів Концепції, в доступному для огляду майбутньому Україна не братиме участі в локальних або регіональних військових конфліктах. Тому основне завдання армії зводиться до локалізації і нейтралізації можливих прикордонних конфліктів. Такий підхід обумовлений ще й тим, що творці даного документа оцінюють боєздатність сучасних українських збройних сил як плачевну.

В тему: В армії України немає жодного боєздатного підрозділу - екс-міністр оборони

Необхідно також відзначити, що президент і раніше цікавився питанням реформування української армії, але рішучі кроки почав робити тільки в лютому 2012 року, коли зняв з поста Міністра оборони М.Єжеля. Його місце зайняв Д.Саламатін. Трохи пізніше ні при чому залишився і начальник Генерального штабу Педченко, на місце якого прийшов генерал-лейтенант В.Замана.

Ще займаючи пост міністра військового відомства, М.Єжель запропонував провести скорочення збройних сил до 130 тисяч осіб. Але тоді ніяких кроків зроблено так і не було, а саме його пропозиція стала сприйматися як своєрідна відповідь на пропозицію Єханурова збільшити чисельність армії до 200 000 чоловік. Але гарант вирішив, що діяльність Єжеля на посту військового міністра нерезультативна.

З новим міністром українські збройні сили чекає велика кількість змін.

Найбільш значуще зміна - це, мабуть, перехід на міжвидові побудова армії. Основу збройних сил складуть оперативні командування «Захід» і «Південь» і командування військово-морських сил.

Структура збройних сил, за великим рахунком, не зміниться: в них також будуть сухопутні війська (чисельністю 57 200 чоловік), військово-морські сили (14 000) і повітряні сили (42 600 осіб). Також військове відомство планує до 2013 року створити сили спеціальних операцій, чисельність яких складе 5 000 осіб.

Пізніше, в 2014 році, штаби військово-морських сил і сухопутних військ будуть інтегровані з Генеральним штабом. А коли буде завершено формування автономної системи управління протиповітряної оборони, до єдиної структури буде приєднаний і штаб військово-повітряних сил.

Нова Концепція передбачає, що основна увага міністерства буде звернено на високомобільні підрозділи, зокрема, спецназ, аеромобільні групи, повітряно-десантні та гірничо-піхотні бригади. Більш того, нові війська планується перевести на цифрові стандарти зв'язку, в тому числі і супутникову, які є більш безпечними. Крім того, велика увага буде приділена і підготовці військових фахівців, для чого в кожному оперативному командуванні з'являться навчальні центри, оснащені сучасними тренажерами.

Крім тренажерів, армія буде оснащена і новою технікою. Відповідні плани по закупівлі озброєнь і військової техніки уряд представило ще в січні цього року. Так, до 2017 року військове відомство планує закупити 35 вертольотів, 45 літаків і 57 комплексів протиповітряної оборони і радіолокаційних станцій.

При цьому нічого не говориться про закупівлю нових видів озброєння і техніки. Винятком є ​​тільки безпілотники і високоточні засоби ураження, оскільки держава має намір активно використовувати як імпортні ударні і розвідувальні безпілотні літальні апарати, так і моделі спільного виробництва. Що ж до основної військової техніки, в тому числі і систем ЗРК, то їх планують тільки модернізувати.

Згідно з новою реформі, чисельність військової техніки, що знаходиться на озброєнні української армії, буде скорочена. Вже на 2013 рік заплановано зменшення кількості бойових літаків з 160 до 134, а кількість зенітно-ракетних комплексів складе 36 одиниць замість 55. Зменшиться і кількість танків - до 660 одиниць проти сьогоднішніх 774 машин. Крім того, буде скорочено і кількість військових навчальних закладів. Їх буде всього 14 замість 31, що існують сьогодні.

Їх буде всього 14 замість 31, що існують сьогодні

Найбільш радикальні зміни очікують особовий склад. Нова армія, за словами гаранта, повинна відповідати європейському рівню. Для цього всі військовослужбовці повинні бути забезпечені житлом, а заробітна плата - збільшена на 80 відсотків. Більш того, до 2017 року Міністерство оборони планує повністю відмовитися від строкової служби. Однак несподіваною подібна ініціатива не стала, тому, що раніше Президент вже обіцяв здійснити повний перехід на контрактну службу всіх військ Міністерства внутрішніх справ.

Поліпшення умов утримання нової контрактної армії планується за рахунок його великого скорочення. Сьогодні загальна чисельність української армії становить 192 тисяч осіб, з яких 144 000 - військовослужбовці, а 48 тисяч - цивільний персонал. До 2014 року це число планується скоротити до 100 тисяч, з яких тільки 15 000 складе цивільний персонал, а 85 тисяч - військовослужбовці. До 2017 року це число ще зменшиться і становитиме всього 70 000 чоловік, проте поки не уточнюється, яке число з них припаде на цивільні посади.

Ще один спосіб наблизитися до європейської моделі армії - це фінансування. Витрати на оборонну галузь планується прирівняти до 1,4 відсотка ВВП. Так, вже в цьому році на потреби військової галузі буде виділено 16,4 мільярда гривень, а це більш ніж на чверть більше суми, виділеної з державного бюджету в 2011 році. До 2014 року витрати на армію будуть складати 25,8 мільярда гривень. Загальна сума коштів, які планується виділити на реалізацію нової реформи, складе 155 млрд. Гривень, з яких близько 40 мільярдів складуть додатково залучені кошти.

А ось щодо соціального забезпечення військовослужбовців в документі ніякої конкретної інформації немає. Так, наприклад, мова йде тільки про створення достатнього фонду житла, але яким чином це планується здійснити - невідомо. Правда, в документі творці обіцяють компенсувати кошти тим військовослужбовцям, які змушені знімати в оренду житло. Нічого певного не сказано і про пенсії для військових.

Творці нової військової концепції розвитку та реформування української армії кажуть, що країні з 45-мільйонним населенням цілком вистачить 70 000 військовослужбовців для того, щоб забезпечувати національну безпеку на належному рівні. У той же час, військовий міністр Д.Саламатін запевняє, що Україна і далі має намір зберігати позаблоковий статус, і ні в які військові союзи, будь то НАТО або взаємодія з Росією, не збирається. Тому може скластися ситуація, коли така чисельність армії буде недостатньою.

В тему: Української армііі потрібні спецназ і хакери - Анатолій Гриценко

Разом з тим, експерти заявляють, що крім бажання модернізувати українську армію і вивести її на європейський рівень, уряд переслідує й інші цілі. Так, за словами політолога Юрія Романченко, подібне скорочення має кілька складових - офіційну і неафішованих.

Згідно з офіційною складовою - у держави немає серйозних зовнішніх ворогів, як немає і коштів на утримання великої армії. Тому її необхідно скоротити. Але якщо враховувати, які величезні кошти були витрачені на різні, але не настільки важливі для держави проекти, то подібні заяви виглядають безглуздо.

Що стосується неофіційної частини, то, за словами політолога, армія - це інструмент насильства, нехай і обмежений нормативно-правовою базою. Армія сприяє формуванню особистості, тому збройні сили виконують і виховну функцію. А оскільки армія має прямий доступ до інструментів насильства, то це є ключовим моментом в ситуації в країні.

В Україні все більш очевидним стає хаос, і уряд прекрасно розуміє, що для збереження влади необхідно мати силу, на яку можна буде спертися в разі розвитку несприятливої ​​для себе ситуації. Таким чином, не випадкові ні підвищення зарплат в міліції, ні посилені тренування внутрішніх військ. А армію сприймають як реальну загрозу влади, звідси й така значне скорочення. Позиція влади, говорить Романченко, ясна: необхідно скоротити кількість людей, що мають доступ до зброї.

Не викликає великої довіри нова концепція і у глави Комітету з питань національної безпеки і оборони А. Гриценко. Тому представники цього відомства вважали за потрібне дати рекомендації з доопрацювання документа, оскільки в ньому не враховано необхідність зміни керівництва військового відомства.

В тему: Коли свій гірше ворога

Але якщо розібратися, армія потрібна державі, скоріше, для придбання певного статусу, тому якість збройних сил в даному випадку набагато важливіше їх чисельності. У такому плані упор на підвищення мобільності військ - не такий вже й поганий варіант. Звичайно, така армія не буде високоефективної, але для захисту прикордонних інтересів держави і цього буде достатньо.

Опубліковано у виданні « Військова панорама »

Переклад: «Аргумент»

Наша ДОВІДКА

Для порівняння

Чисельність Війська Польського, визначена виходячи з оборонної достатності, становить 120 тис. Штатно-посадових одиниць (в тому числі 20 тис. Посад для національних сил резерву). До кінця 2012 року в армії Польщі має бути 23,5 тисячі офіцерів, 43,2 тисячі хорунжих і сержантів, 48,8 тисяч рядових. При цьому населення Польщі - 38 млн. Чоловік, протяжність її кордонів майже вдвічі менше українських, а сама країна - член блоку НАТО. Який виступає гарантом її державності і територіальної цілісності.

Чисельність збройних сил Румунії (21 млн. Населення) - 73 тис. Військовослужбовців.

Чисельність збройних сил Білорусі (9,5 млн. Населення) - 50 тис. Військовослужбовців.

Чисельність збройних сил Грузії (4,5 млн населення) - 30 тис. Військовослужбовців.

Чисельність збройних сил Угорщини (10 млн. Населення) - 3 0 тис. Військовослужбовців.

фінансування

Нагадаємо, що армія України протягом усіх років незалежності, при всіх Президентів і урядів фінансувалася максимум наполовину від мінімальної потреби, що призвело до фактичної втрати боєздатності збройних сил.

Так, закон «Про оборону» в редакції від 05.10.2000 р визначав оборонні витрати на рівні 3% від ВВП; одним з рішень РНБОУ часів Президента В. Ющенка цей рівень був знижений до 2%. А в законі про Держбюджет від 28.12.2007 № 107-VI цю цифру-показник прибрали взагалі. За твердженнями експертів, українські збройні сили в реальності ніколи не отримували фінансування більше 1,5% видаткової частини бюджету осударства, а в останні роки - менше 1%. Нині рівень фінансування ЗСУ визначено в 1,1% Держбюджету.

При цьому «чисті» витрати на бойову підготовку складають лише 297,1 млн. Грн. або 1,8% від всієї суми, запланованої для виділення української армії.

75 відсотків всієї техніки, що знаходиться на озброєнні Збройних сил України, має термін експлуатації свше 20 років і застаріло морально і фізично.

«Аргумент»

В тему:

Багато це чи мало?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация