РОО «Академія російської символіки« МАРС »

ПУБЛІКАЦІЇ

До списку публікацій

Анна Скворцова

До ювілею Фелікса Едмундовича Дзержинського

11 вересня 1877 року в польській дрібнопомісній дворянській родині в маєтку Дзержіново Віленської губернії народився Фелікс Едмундович Дзержинський. Людина, який назавжди залишився в історії нашої країни, як символ дивного безкорисливості і беззавітного служіння людям. Вся його життя і діяльність була спрямована на охорону держави, забезпечення його зовнішньої і внутрішньої безпеки, що було необхідно для будівництва народного господарства, створення умов для мирного життя громадян. Після десятиліть і неодноразової зміни політичних течій, дії багатьох історичних діячів переосмислялісь, і ставлення до них кардинально змінилося. Не оминули подібні зміни і Фелікса Дзержинського - всім пам'ятні події 1991 року - коли шалена юрба в розгулі революційної стихії буквально зіштовхнула пам'ятник Дзержинському з п'єдесталу. Ці кадри обійшли весь світ і стали символом звільнення країни від червоного терору. Але, зробивши з особистості Дзержинського «караючий меч революції», всі забули про те, що Фелікс Едмундович був, перш за все, не лютим ниспровергателем старого ладу, а організатором відродження. 27 травня 1918 року Дзержинський писав дружині: «Я перебуваю в самому вогні боротьби. Життя солдата, у якого немає відпочинку, бо треба рятувати наш будинок, ніколи думати про своїх і про себе ». Ось основна ідея всього його життя - порятунок свого «дому» - своєї країни, своїх співгромадян. Відрадно бачити, що час розставив все по місцях, і сьогодні фігура Дзержинського знову стала прикладом для наших громадян і нового покоління чекістів.

До ювілею Фелікса Едмундовича було випущено величезну кількість нагородної та сувенірної продукції - все, пов'язане з органами державної безпеки і з особистістю Дзержинського зокрема, має не тільки величезну популярність у колекціонерів і співробітників силових структур, а й історичну цінність.

РОО «Академія російської символіки« МАРС »як один з провідних виробників нагородної продукції розробила декілька варіантів ордена імені Ф.Е. Дзержинського.

Одним з перших знаків імені Дзержинського, випущених до ювілейної дати, став орден Ф.Е. Дзержинського, заснований Академією проблем безпеки, оборони і правопорядку. Орден являє собою золотисту стилізовану п'ятикутну рельєфну зірку. У центрі зірки - розвівається червоний прапор, в лівій частині якого вміщено зображення щита з накладеним вертикальної вістрям вниз мечем, червоною зіркою і стрічкою з написом «КДБ СРСР». У правій частині - сріблясте зображення фігури Ф.Е. Дзержинського. Знак виготовлений з томпаку і нейзильберу з покриттям холодними емалями.

Даний орден, без сумніву, цілком відповідає всім вимогам фалеристики і виконаний досить якісно, ​​але, на наш погляд, набагато цікавішим є орден Ф.Е. Дзержинського, заснований Союзом ветеранів держбезпеки.

Ця нагорода була розроблена в квітні 2006 року фахівцями «Академії російської символіки« МАРС »та виготовлена ​​московською компанією« Орел і Ко ». В процесі роботи над створенням знака художники і фахівці з нагородної справи неодноразово консультувалися з ветеранами і діючими співробітниками державної безпеки. В результаті, з ряду ескізів був обраний остаточний варіант нагороди, яка, без сумніву, знайде історичну цінність.

В основу ордена покладено сріблястий медальйон з портретним зображенням Ф В основу ордена покладено сріблястий медальйон з портретним зображенням Ф.Е. Дзержинського. Медальйон обрамляється синьої емалевої стрічкою із золотистою написом «Ф.Е. ДЗЕРЖИНСЬКИЙ ». Праворуч від медальйона вміщено стилізоване зображення червоного прапора. Зліва золотиста лаврова гілка з червоною п'ятикутною зіркою внизу. На гілка накладено золотисте зображення поміщеного вертикально вістрям вниз меча. За допомогою кільця та вушка орден кріпиться до п'ятикутної колодці, обтягнутою синьою шовковою муаровою стрічкою, в правій частині якої червона смуга, шириною чотири мм з зовнішніх сторін стрічка окаймляется жовтими смужками шириною два мм. Нагорода виготовлена ​​з металів мідних сплавів, з використанням гарячих ювелірних емалей, з позолотою і сріблення. Орден Ф.Е. Дзержинського виконаний в кращих традиціях радянської фалеристики. Символічно схожість дизайну ордена із зовнішнім виглядом вищої нагороди СРСР орденом Леніна. Грамотне поєднання відомих пролетарських символів п'ятикутна зірка, червоний прапор і традиційних символів, таких як лаврова гілка, і висока якість виготовлення поміщає орден в один ряд з кращими зразками радянської фалеристики. Права використання і нагородження даними орденом були передані Союзу ветеранів державної безпеки.

З ініціативи Спілки ветеранів держбезпеки в рамках ювілейного року були також розроблені і виготовлені медалі: медаль ордена Ф.Е. Дзержинського і медаль «130 років від дня народження Ф.Е. Дзержинського ».

Треба відзначити, що перший орден імені Дзержинського міг з'явитися ще в 30-і роки XX століття. З проханням про заснування подібного знака в листопаді 1932 року Голова ОГПУ В.Р. Менжинський звертався до Сталіна:

У Політбюро ЦК ВКП (б)
тов. СТАЛІНУ

Постановою ЦВК СРСР введені ордена, що видаються військовим частинам, колективам, установам і окремим особам за вчинення бойових подвигів або за особливі заслуги перед революцією.

Специфічні умови роботи органів ОГПУ вимагають від оперативного складу особистої витримки, ініціативи, безмежної відданості партії і революції, особистої хоробрості, часто пов'язаною з ризиком для життя.

У більшості випадків ці виняткові заслуги перед революцією відбуваються окремими працівниками в обстановці, яку не можна віднести до бойової в загальноприйнятому сенсі, внаслідок чого ряд працівників ОГПУ, незважаючи на заслуги, залишаються невідзначеними вищої нагородний - орденом «ЧЕРВОНИЙ ПРАПОР».

Виходячи з цього, Колегія ОДПУ просить заснувати орден «ФЕЛІКСА ДЗЕРЖИНСКОГО», приурочивши установа його до ХV річниці органів ВЧК-ОГПУ. Орденом «ФЕЛІКСА ДЗЕРЖИНСКОГО» можуть бути нагороджені співробітники і військовослужбовці ОГПУ, окремі військові частини ОГПУ і РККА, а також громадяни СРСР, що зробили видатні заслуги в боротьбі з контрреволюцією.

Нагородження орденом «ФЕЛІКСА ДЗЕРЖИНСКОГО» проводиться ЦВК СРСР за поданням Колегії ОГПУ. Представляючи при цьому проект Постанови, зразок і опис ордена, - просимо Вашого затвердження.

ДОДАТОК:
1. Проект Постанови Політбюро ЦК ВКП (б).
2. Зразок та опис ордена.

Опис ордена «Фелікса Дзержинського»

Орден «Фелікса Дзержинського» є знаком, що зображує барельєф Фелікса Дзержинського, який міститься на Червоній Зірці, обрамленого вінком з лаврового листя сталевого кольору. Зверху - меч і Червоний Прапор з гаслом «Пролетарі всіх країн, єднайтеся», внизу ордена на червоній стрічці напис: «ЗА нещадну боротьбу з контрреволюцією» - символ готовності до нещадної боротьби з ворогами пролетарської революції.

ГОЛОВА ОГПУ В. Менжинський
14 листопада 1932 р

РЦХИДНИ. Ф. 558. Оп. 1.Д.5284. Л. 1.

Але рішення Сталіна було негативним, і ця нагорода залишилася лише на папері. До 130-річчя Ф.Е. Дзержинського кілька проектів ордена були виготовлені в якості колекційних знаків компанією «Орел і Ко».

РОО «Академія російської символіки« МАРС »крім даних розробок виступила засновником ще одного ордена Ф.Е. Дзержинського. В даний час орден виготовляється московською компанією «Орел і Ко».

Повернутися до списку публікацій

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация