Росія в СОТ: хто виграє і хто програє

12:46

Росія 22 серпня стала 156-ою державою-членом СОТ. Пропуском в зону вільної торгівлі стало зниження імпортних мит. З 23 серпня в Росії знижуються мита на імпорт багатьох товарів. Це пов'язано зі вступом до Світової організації торгівлі.

Ввезення свинини в рамках квоти стає безкоштовним. Раніше мито становило 15%. Плата за ввезення яловичини майже не змінилася. Мита на молоко і молочні продукти знизилися незначно.

Зате плата за ввезення рису впала більш, ніж в два з половиною рази. Російські виробники говорять про зростання імпорту і зниження цін, але, за їхніми словами, кризи в галузі чекати не варто, передають "Вести".

Завдяки більш низьким мит можуть подешевшати непродовольчі товари: одяг, зокрема, дитячий та спортивний. У той же час вартість ввезення в Росію основних видів тканин не змінилася.

Росії почне зменшувати і так звані «антикризові» мита на імпорт товарів, введені в 2009 році. Це торкнеться в тому числі автомобілі: спочатку "розмитнення" знизять з 30% до 25%, потім, протягом семи років - до 15%. Однак падіння цін на автомобілі після вступу РФ до СОТ компенсує утилізаційний збір.

Ситуацію серйозно "підігріває" ще й невизначеність серед країн-учасниць Митного союзу, де утилізаційний збір введений не був, а митні збори почнуть котитися вниз слідом за російськими ставками, вказує Autonews. Вже з сьогоднішнього дня візьмуть єдині тарифи Митного союзу, які будуть регулювати ввезення транспорту на територію партнерів Росії - Білорусії і Казахстану. На ринок, на думку експертів, може хлинути хвиля автомобілів з країн МС.

Що виграє Росія, ставши повноправним членом СОТ

Хто з вітчизняних виробників отримає переваги від вступу країни в організацію торгівлі? Сайт Заголовки.ру зібрав думки російських ЗМІ з цього приводу.

"Независимая газета" вважає, що переваги першими відчують російські підприємства, орієнтовані на експорт. Вони отримають можливість стати повноцінними учасниками світового ринку - насамперед в металургії, хімічної промисловості та енергетиці.

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings вважає, що вступ до СОТ забезпечить Росії більший доступ до несировинних експортних ринків і тим самим допоможе зменшити залежність її економіки від різких коливань цін на сировину.

Крім того, якщо Росія буде повністю дотримуватися зобов'язань перед СОТ, це поліпшить діловий клімат в країні і буде стимулювати приплив прямих іноземних інвестицій. Агентство ставить в приклад Китай, до якого вступ до СОТ 10 років тому допомогло прискорити економічні реформи і домогтися збільшення іноземних інвестицій, а також покращило позиції КНР в міжнародній торгівлі.

За даними Світового банку, з переходом Росії на нові тарифні ставки її ВВП виросте як мінімум на 3%. У довгостроковій перспективі російська економіка може вирости на 11%. Велика частина цього зростання обумовлене підвищенням продуктивності та конкурентоспроможності російських компаній за рахунок більш дешевих товарів і послуг, ціна на які впаде після зниження тарифів.

"Нові вісті" стверджують, що вступом до СОТ Кремль домігся великого успіху, так як він тепер отримає важіль тиску на Америку з політичних питань.

Приєднання Росії до цієї організації передбачає скасування усіляких дискримінаційних норм стосовно наших товаровиробників, в тому числі горезвісної поправки Джексона - Веніка, введеної ще за часів СРСР, але не скасованої досі. Це означає, що конгрес повинен затвердити запропонований адміністрацією Барака Обами для Росії статус найбільшого сприяння в торгівлі.

Законопроект про скасування поправки Джексона - Веніка вже пройшов кілька ключових комітетів сенату США. Однак американські конгресмени як і раніше або не хочуть його приймати, або в кращому випадку пов'язують його прийняття з "списком Магнітського" - візовими санкціями проти російських чиновників, причетних до смерті юриста американського фонду Hermitage Сергія Магнітського. В результаті для всіх членів СОТ Москва імпортні мита знизить, а для США - немає.

Про тих, хто виграв і хто програв від вступу Росії до СОТ сперечаються і експерти радіо "Свобода".

Економіст Олексій Портанський, який очолював в Росії Бюро по приєднанню до СОТ, говорить, що російська економіка досить міцна для того, щоб витримати нові умови конкуренції: "У нас імпортні мита знижуються поступово. Є окремі позиції, за якими зниження буде більш помітним, але , в загальному, ні в одній галузі у нас системних проблем не очікується.

В окремих секторах - так, можливо, і на окремих підприємствах теж. Всі країни в той чи інший період проходили через складні періоди посилення конкуренції, і поліпшити ситуацію з виробництвом тих чи інших товарів, машин неможливо, не дозволивши посилення конкуренції. Навчитися робити хороші товари за високим парканом не вийде, це ще нікому не вдавалося, "- впевнений Олексій Портанський.

Однак в Росії є і ті, хто з такою точкою зору не згоден. Це і дрібні фермери, і великі бізнесмени, один з яких - Костянтин Бабкін, президент асоціації "Росагромаш" і компанії "Нова співдружність" (великого холдингу, що займається сільськогосподарським машинобудуванням).

За його словами, багато аграрних виробництва впадуть, коли правила СОТ почнуть працювати: "У колег, які займаються тваринництвом, виробництвом свинини, практично всі інвестиційні проекти виявилися замороженими або на межі ліквідації. Те ж можна сказати про виробників м'яса птиці, яловичини, а це - великі споживачі зерна, значить, проблеми і у рослинництва.

Машинобудівники продають менше комбайнів, відповідно, менше вкладають в розвиток - тобто менше купують верстатів, і верстатобудівники теж повною мірою на собі відчувають наступаючі негативні наслідки вступу до СОТ ", - вважає глава" Росагромаш ".

"Дивна химера путінської Росії"

Росія домагалася вступу до Світової організації торгівлі майже 18 років. Володимир Путін підписав протокол про приєднання Росії до СОТ 21 липня 2012 року. Газета The Wall Street Journal звернула увагу на те, що изумивший світ вирок у справі Pussy Riot було винесено всього за кілька днів до формального вступу Росії до торгової організації, якого країна наполегливо домагалася багато років. Такий збіг за часом малює "дивну химеру путінської Росії", зауважує видання.

"З одного боку, Російська Федерація робить значні зусилля в плані економічної модернізації, - пише автор. - З іншого боку, це країна, в якій молодих жінок засуджують до двох років в'язниці за незначний політичний протест, після того, як суд всерйоз обговорював ознаки, які могли б свідчити про те, що в людини вселився диявол ".

BFM.ru цитує слова блогера WSJ Ендрю Піпл, який упевнений, що справа Pussy Riot буде мати набагато серйозніші економічні наслідки для Росії, оскільки воно наочно продемонструвало іноземним інвесторам, що розуміють в країні під словосполученням "верховенство закону".

На його думку, російську економіку терміново потрібно заново збалансувати. З 2000 по 2011 роки інвестиції становили всього 21% від ВВП - за даними Renaissance Capital, це вдвічі нижче, ніж у Китаї. Для того щоб поліпшити фінансове становище, необхідні прямі іноземні інвестиції. Однак події в Хамовницькому суді показують, що Росія навряд чи стала більш дружньою країною по відношенню до інвестора, вважає блогер.

Оглядач газети The Financial Times Гідеон Рахман також вважає, що мільйони доларів, витрачені на західні PR-компанії, які наймалися для поліпшення іміджу Росії, пішли прахом після суду над дівчатами з панк-групи.

Голоси противників вступу Росії в СОТ посилилися і всередині країни. У доповіді "СОТ Інформ" та Strategic Business Solutions (SBS) говориться, що втрати економіки країни в 2020 році, зумовлені вступом до СОТ, складуть 3% ВВП і близько 19% річного виробництва в обробній промисловості і сільському господарстві.

За матеріалами: newsru.com

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация