Російські вчені дісталися до озера в Антарктиді, прихованого мільйони років

Російські вчені, за непідтвердженими даними, днями зробили давно очікуваний науковий прорив, діставшись до унікального озера в Антарктиді, яке було ізольовано від світу мільйони років. Буріння в льоду свердловини в озеро Схід, розташоване на глибині 3768 метрів, почалося більше 30 років тому. І ось, 5 лютого "наші вчені завершили буріння і досягли поверхні підльодовикового озера", повідомило джерело в наукових колах. Джерело в структурах Росгідромету підтвердив, що вчені досягли поверхні озера, не повідомивши подробиці.

При цьому повідомляється, що полярникам залишилося пробурити ще кілька метрів. У Арктичному і антарктичному НДІ (ААНДІ) Росгідромету агентству заявили, що даних про проникнення через свердловину в озеро Схід в даний час у них немає. Там уточнили, що робота на буровому комплексі ведеться цілодобово - у три зміни по вісім годин. Середньодобова швидкість проходки бурового снаряда становить 175 см, а до поверхні озера залишилося ще кілька метрів. У НДІ Росгідромету пообіцяли, що про досягнення водного середовища озера буде повідомлено негайно.

Напередодні з Антарктиди повернувся начальник експедиції Валерій Лукін. У понеділок він виступає з доповіддю про досягнення своїх співробітників в Арктичному і антарктичному науково-дослідному інституті.

Відкриття озера Схід - одне з найбільших географічних відкриттів другої половини XX століття. Озеро довжиною близько 300 км, шириною до 80 і глибиною до 1 км, приховано під чотирикілометровою товщею льоду, воно є унікальною водною екосистемою, ізольованою від земної атмосфери і поверхневої біосфери. Вчені припускають, що під крижаним панциром можуть жити організми, оскільки у воді є всі необхідні для життя чинники. Вивчення озера грає величезну роль в побудові сценарію природних змін клімату в найближчі тисячоліття.

У нинішньому році сезонні роботи 57-ї Російської антарктичної експедиції по бурінню льоду над озером Восток почалися 2 січня. Раніше планувалося, що всі роботи цього сезону завершаться після зіткнення бурової установки з водної товщею озера і комплексу спеціальних робіт. Потім фахівці планували повернутися до буріння лише в грудні 2012 року, щоб добути зразки свіжозамороженої води озера, що пройшла в свердловину, і досліджувати їх.

Глибоке буріння в районі станції "Восток" в Антарктиді почалося в 1970-х роках, коли про існування водойми ще не було відомо. Спочатку метою вчених були палеокліматичні дослідження. У 1996 році російські фахівці за сприяння британських вчених відкрили в товщі антарктичного льоду озеро, яке є одним з найбільших на планеті прісних водойм.

Згодом вчені отримали дані про його розмір і форму, товщині льодовикового покриву, а також про підводний рельєф і осадових відкладеннях методом радіо- і сейсмозондірованія.

У 1998 році глибоке буріння свердловини над озером було призупинено, коли до реліктових вод озера залишалося близько 130 метрів льоду. Затримка була викликана в тому числі і занепокоєнням у зв'язку з тим, що при бурінні використовувався антифриз на основі гасу (щоб свердловина не замерзала при температурах до мінус 90 градусів). Цей антифриз міг привести до забруднення вод підлідного озера і погубити мікрофауну, якщо вона там є.

Однак, як заявив Валерій Лукін, керівник російського проекту, були прийняті всі запобіжні заходи, щоб не допустити забруднення. Безпечна технологія була розроблена в петербурзькому Гірничому інституті, і в 2003 році в ході 26-го консультативної наради за договором про Антарктику міжнародне співтовариство погодилося з російськими пропозиціями. Зокрема, технологія буріння була апробована в схожих умовах в Гренландії. Роботи по глибокому бурінню в Антарктиді були відновлені в 2005 році.

Примітно, що майбутнього завершення буріння озера Схід іноземні ЗМІ приділили чи не більше уваги, ніж російські. Так, дослідник Університету Монтана (США) Джон Пріску дав так багато коментарів різним виданням, розповідаючи про важливість майбутньої події, що деякі ЗМІ, посилаючись на нього, розповіли про зникнення російської експедиції, яка веде роботи по бурінню озера. Нібито вчені не виходять на зв'язок вже п'ять днів.

В результаті вченому довелося виступити зі спростуванням. "Я можу вас запевнити, що російські фахівці нікуди не пропадали", - цитує його The Daily Mail. За його словами, вони були просто сильно зайняті, намагаючись досягти наміченої мети до того, як вдарять сильні морози.

За його словами, вони були просто сильно зайняті, намагаючись досягти наміченої мети до того, як вдарять сильні морози

Підпишись на наш Telegram . Надсилаємо лише "гарячі" новини!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация