Російські військові бази і об'єкти за кордоном: Білорусь, Молдова, Кавказ

  1. Республіка Білорусь
  2. Республіка Молдова
  3. Абхазія
  4. Південна Осетія
  5. Вірменія

На момент створення 7 травня 1992 р Збройні сили Російської Федерації дислокувалися, крім самої Росії, також в Німеччині, Польщі, Литві, Латвії, Естонії, Білорусі, на Україні, в Молдові, Вірменії, Азербайджані, Грузії, Казахстані, Киргизії, Туркменістані, Узбекистані, Монголії, у В'єтнамі і на Кубі [1].

30 червня 1992 був розформований Туркестанський військовий округ, війська якого були розподілені між Казахстаном, Киргизією, Таджикистаном, Туркменістаном і Узбекистаном. При цьому, російські військові об'єкти і військовослужбовці залишилися в Казахстані, Таджикистані та Киргизії [2].

В період 1992-2013 рр. російські війська були виведені з наступних держав (таблиця).

Таблиця. Виведення російських військ з території зарубіжних держав

Країна

Дата завершення виведення російських військ

Монголія 25 вересня 1992 (офіційна дата завершення виведення військ, останні солдати покинули Монголію в грудні 1992 р) Азербайджан 25 травня 1993 (крім Габалінської РЛС, експлуатація якої була припинена Росією 10 грудня 2012 року і яка була повністю передана Азербайджану 5 жовтня 2013) Литва 31 серпня 1993 року Польща 17 вересня 1993 року Німеччина 31 серпня 1994 р Латвія 31 серпня 1994 р Естонія 31 серпня 1994 р В'єтнам Май 2002 р Куба Август 2002 р . Грузія 15 листопада 2007 р

Крім того, в результаті ухвалене 18 березня 2014 року в склад Російської Федерації Республіки Крим, російські військові об'єкти в Севастополі і в Криму стали внутрішньоросійськими.

В даний час російські війська і військові об'єкти знаходяться в Білорусі, Молдові, Абхазії, Південній Осетії, Вірменії, Казахстані, Киргизії, Таджикистані і Сирії.

Перша частина цієї статті присвячена російським військовим об'єктам і російським Збройним Силам в державах європейської частини і Закавказзя колишнього СРСР.

Республіка Білорусь

Після розпаду СРСР і утворення Збройних сил Республіки Білорусь під російською юрисдикцією в Білорусі залишилися три ракетні дивізії ракетних військ стратегічного призначення (РВСП):

- 32-я ракетна Херсонська Червонопрапорна дивізія імені маршала СРСР Д.Ф. Устинова (штаб у м Постави, Вітебська область);

- 33-тя гвардійська ракетна Свірська Червонопрапорна, орденів Суворова, Кутузова і Олександра Невського дивізія (штаб у м Мозир, Гомельська область);

- 49-а гвардійська Станіславсько-Будапештська Червонопрапорна дивізія (штаб у м Ліда, Гродненська область).

На озброєнні цих дивізій перебувала 81 пускова установка новітнього на той період рухомого грунтового ракетного комплексу (ПГРК) стратегічного призначення РС-12М «Тополь».

Ракетний комплекс стратегічного призначення РС-12М «Тополь». Джерело: svopi.ru.

Виведення російських ракетних комплексів стратегічного призначення «Тополя» з Білорусі розпочався 13 серпня 1993 року і завершився 27 листопада 1996 р

Крім того, з території Республіки Білорусь в 1992-1994 рр. відповідно до міжурядової угоди в Росію були виведені деякі авіаційні частини:

авіаційна частина 46-ї Повітряної армії Верховного Головнокомандування:

- управління 22-ї гвардійської важкої бомбардувальної авіаційної дивізії (Бобруйськ, Могильовська область, 1994 г.);

- 121-й гвардійський важкий бомбардувальний авіаційний полк (далекі надзвукові бомбардувальники-ракетоносці Ту-22К, Мачуліщі, Мінська область, 1994 г.);

- 200-й гвардійський важкий бомбардувальний авіаційний полк (дальні бомбардувальники-ракетоносці Ту-16К, Бобруйськ, Могильовська область, 1994 г.);

Далекий бомбардувальник-ракетонсец Ту-16К. Джерело: yandex.ru.

- 203-й гвардійський важкий бомбардувальний авіаційний полк (далекі надзвукові бомбардувальники-ракетоносці Ту-22К, Барановичі, Брестська область, 1994 г.).

- 402-й важкий бомбардувальний авіаційний полк (далекі надзвукові бомбардувальники-ракетоносці Ту-22М3, Болбасово, Вітебська область), 290-й окремий дальній розвідувальний авіаційний полк (далекі надзвукові літаки-розвідники Ту-22Р, Зябровка, Гомельська область) і 47- й центр підготовки льотного складу (ЦПЛС) (Зябровка, Гомельська область) в процесі виведення в Російську Федерацію в 1993-1994 рр. були розформовані на місці.

Частина фронтової авіації:

- управління 1-ї гвардійської бомбардувальної авіаційної дивізії (Ліда, Гродненська область, 1993 г.);

- 305-й бомбардувальний авіаційний полк (фронтові бомбардувальники Су-24, Постави, Вітебська область, 1993 г.);

- 497-й бомбардувальний авіаційний полк (фронтові бомбардувальники Су-24, Ліда, Гродненська область, 1993 г.);

- 953-й бомбардувальний авіаційний полк (фронтові бомбардувальники Су-24, Бобровичі, Гомельська область, 1994 г.).

)

Фронтовий бомбардувальник Су-24. Джерело: bayanay.info.

До Росії в 1992 р також вивели управління 3-й гвардійської військово-транспортної авіаційної дивізії (Вітебськ). 28-й винищувальний полк Московського округу ППО (винищувачі-перехоплювачі МіГ-25П, Крічев, Могилевська область) був розформований в 1993 р Приблизно в 1996 р розформували базу зберігання та утилізація авіаційної техніки (бхуат) ВВС ВМФ в Бихові Могилевської області.

Після виведення ракетних і авіаційних частин у Росії залишилося в Білорусі два військові об'єкти - 474-й окремий радіотехнічний вузол (Орту) і 43-й вузол зв'язку ВМФ, які мають важливе значення для стратегічних сил РФ і забезпечують безпеку як Російської Федерації, так і всього Союзної держави.

Окремий радіотехнічний вузол з РЛС "Волга" входить в російську систему попередження про ракетний напад (СПРН), контролюючи Закордонну Європу і райони патрулювання американських і британських підводних човнів з балістичними ракетами «Трайдент» (ПЛАРБ) в Північній Атлантиці і Норвезькому морі. Він на 85% дозволило закрити пролом, що утворився в російській СПРН після припинення роботи 31 серпня 1998 р двох російських РЛС «Дніпро» в Скрунде (Латвія).

Вузол зв'язку ВМФ перекриває райони Атлантичного, Індійського і частково Тихого океанів і забезпечує зв'язком кораблі російського ВМФ на дальності до 10 тис. км. Наддовгі радіохвилі дуже низьких частот встановленого там передавача проникають в морську воду і використовуються для зв'язку з підводними човнами, що знаходяться в підводному положенні. станція також веде радіотехнічну розвідку і радіоелектронну боротьбу.

474-й окремий радіотехнічний вузол (Орту) (Вузол «Барановичі», Орту «Ганцевичи»)

Радіолокаційна станція «Волга» в Мінській області. Джерело: vpk-news.ru.

Окремий радіотехнічний вузол розташований на кордоні Брестської і Мінської областей, в 48 км на південний схід від міста Барановичі і в 8 км на північний схід від міста Ганцевичи. Військовослужбовці російської армії, а також громадяни Білорусі, які працюють у військовій частині, яка обслуговує РЛС, живуть в селищі Озеречье (до 1994 р називався Клецьк-2).

Вузол оснащений твердотільної цифровий РЛС дециметрового діапазону з фазованими антенними гратами «Волга». РЛС може відслідковувати пуски ракет на дальності до 2000 км (деякі джерела називають цифру до 4800 км) в азимутному секторі 120 градусів.

Рішення про будівництво вузла було ухвалена 20 серпня 1984 р 12 червня 1985 року була сформована військова частина і почалося будівництво об'єкта. Вузол планувалося ввести в дію в 1989 р, але через розпад СРСР роботи на початку 1990-х рр сповільнилися. Активне будівництво відновилося лише в 1997 р Перше спостереження космічного апарату було проведено 12 квітня 2000 З червня по листопад 2000 р пройшли попередні випробування РЛС. 18 вересня 2001 почалися державні випробування, і 20 грудня 2002 р станція була поставлена ​​на дослідно-бойове чергування. 1 жовтня 2003 р РЛС "Волга" була прийнята на озброєння.

Площа території - понад 200 га. Чисельність особового складу Орту становить близько 600 чол. Крім того, на об'єктах, які обслуговують діяльність вузла, працює близько 200 громадян Білорусі.

Радіотехнічний вузол функціонує відповідно до спеціального міжурядовою угодою Білорусі та Росії [3], підписаним в Мінську 6 січня 1995 г. Все нерухоме майно [4] і займаний «Волгою» земельну ділянку передано російській стороні в користування на термін в 25 років без справляння всіх видів податків, крім податків, пов'язаних з господарською діяльністю. Білорусь також не вимагає плати за використання каналів зв'язку. В обмін на підписання угоди була досягнута домовленість про часткове списання боргу Республіки Білорусь за енергоносії. Білоруська сторона також отримує за оренду вузла інформацію про ракетно-космічну обстановку і можливість використовувати російські полігони для бойових стрільб своїх засобів ППО.

43-й вузол зв'язку ВМФ Росії (Радіостанція «Вилейка»)

Радіостанція «Антей» в Мінській області. Джерело: tourprom.ru.

Сверхдлінноволновая радіостанція «Антей» з передавачем потужністю 1000 кВт знаходиться в 10 км на захід від міста Вілейка Мінської області. Станція була прийнята в експлуатацію 22 січня 1964 р вересні 1988 «Антей» був поставлений на бойове чергування.

Площа території, яку займає вузлом зв'язку, становить 650 га . Чисельність обслуговуючого персоналу вузла за угодою з Білоруссю не перевищує 250 чол. військових і цивільних фахівців. Зовнішній периметр вузла охороняє вільнонайманий персонал з числа білоруських громадян.

43-й вузол зв'язку діє на підставі міжурядової угоди [5] від 6 січня 1995 року на термін 25 років. Згідно з ним, вузол не має статусу військової бази. Нерухоме майно радіостанції, вказане в додатку до Угоди, є власністю Білорусі. Нерухоме майно радіостанції, що створюється після підписання Угоди, а також рухоме майно радіостанції є власністю Росії.

Білорусь на період дії Угоди передає в користування Росії нерухоме майно радіостанції та земельну ділянку, на якому вона розташована, без справляння всіх видів податків, крім податків, пов'язаних з господарською діяльністю. Росія безоплатно надає Білорусі інформацію про порядок передачі сигналів Державної системи єдиного часу і еталонних частот Російської Федерації з використанням радіостанції.

Російська авіація

У квітня 2013 року міністр оборони РФ Сергій Шойгу поставив питання про створення в Білорусі російської авіаційної бази. 7 вересня 2015 р Урядом РФ було прийнято спеціальне постанову [6]. Однак Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив , Що «з військової точки зору розміщення російської авіабази на території Білорусі не потрібно ні білоруської, ні російській стороні» і база в кінцевому рахунку так і не була створена.

Однак, з 10 грудня 2013 р спільне бойове чергування з білоруськими льотчиками 61-ї авіаційної бази в місті Барановичі (Брестська область) несло ланка з чотирьох російських винищувачів Су-27СМ. Але судячи з супутниковим знімкам (офіційних повідомлень з цього приводу не було), влітку 2016 року російські Су-27СМ покинули цей аеродром.

Республіка Молдова

Республіка Молдова

Російські миротворці в Придністров'ї. Джерело: topwar.ru.

Російські війська в Придністровському регіоні Республіки Молдова сприяють підтримці миру в зоні придністровського конфлікту , А також забезпечують охорону залишилися з радянських часів складів боєприпасів. влада Молдови вважають , Що російські війська і озброєння перебувають в Молдові незаконно, і наполягає на їх беззастережному виведенні з заміною російських миротворців в Зоні безпеки на Дністрі цивільною місією міжнародних спостерігачів під егідою міжнародних організацій. Невизнана Придністровська молдавська республіка (ПМР), в свою чергу, висловлюється проти виведення російських військ з регіону до остаточного політичного врегулювання конфлікту.

Оперативна група російських військ в Придністровському регіоні Республіки Молдова (ОГРВ ПРРМ) Західного військового округу

ОГРВ ПРРМ була утворена в квітні 1995 р на основі 14-ї гвардійської загальновійськової армії Збройних сил Російської Федерації. Штаб-квартира групи знаходиться в м Тирасполь. Вона перебуває в Молдові відповідно до Угоди про принципах мирного врегулювання збройного конфлікту в Придністровському регіоні Республіки Молдова від 21 липня 1992 р

Однією з основних завдань групи є виконання миротворчих функцій у Зоні безпеки Республіки Молдова та невизнаної Придністровської Молдавської Республіки (ПМР) в складі Спільних миротворчих сил, що складаються з військових контингентів Росії, Молдови, Придністров'я та групи військових спостерігачів від України.

Завдання вирішуються успішно - після завершення влітку 1992 р Придністровського конфлікту не загинув жоден миротворець, не зафіксовано жодного конфлікту з застосуванням зброї.

Ще одне важливе завдання ОГРВ ПРРМ - охорона складу боєприпасів в селі Колбасна Рибницького району, а також забезпечення вивозу і утилізації зберігаються там озброєнь, військової техніки та боєприпасів.

1411-й артилерійський склад боєприпасів (АСБ), що знаходиться в Колбасна з травня 1949 р був стратегічним арсеналом військ Одеського військового округу. З січня 1992 по квітень 1995 рр. він входив до складу 14-ї гвардійської загальновійськової армії, а в квітні 1995 р увійшов до складу ОГРВ ПРРМ. Основна частина боєприпасів була завезена туди після виведення радянських військ з НДР, ЧССР та інших країн Східної Європи. Всього на складі до 2000 р зберігалося близько 42 тис. т озброєнь, військової техніки та боєприпасів. Потім Росія вивезла або знищила на місці близько 22 тис. Т озброєнь, військової техніки та боєприпасів. Однак наприкінці 2003 р подальший вивіз був заблокований через напруженість між Кишиневом і Тирасполем, викликаної зривом підписання меморандуму про врегулювання придністровської проблеми. У підсумку, на складі залишилося 19,9 тис. Т боєприпасів (деякі джерела називають цифру в 21,5 тис. Т).

ОГРВ ПРРМ включає в себе два окремих мотострілкових батальйону (82-й Сегедський Червонопрапорний окремий механізований батальйон і 113-й окремий гвардійський механізований Нижньодністровський орденів Кутузова та Олександра Невського батальйон), дислокуються в Тирасполі, і ряд інших частин і підрозділів. Вона налічує близько 1500 чол. особового складу (включаючи 441 миротворця) [7]. Основна частина військовослужбовців групи - громадяни ПМР, що проходять військову службу за контрактом. На озброєнні оперативної групи перебувають близько 150 одиниць легкої бронетехніки (з них не менше 70-75 БТР-70, а також бойові машини - БТР-80, БТР-60ПБ / ПУ і БРДМ-2).

На озброєнні оперативної групи перебувають близько 150 одиниць легкої бронетехніки (з них не менше 70-75 БТР-70, а також бойові машини - БТР-80, БТР-60ПБ / ПУ і БРДМ-2)

Бойова машина БРДМ-2. Джерело: forum-nt.ru.

Якщо в складі ОГРВ і залишилися якісь зенітні засоби (зокрема, ЗРК «Стріла-10», «Оса» і ЗСУ-23-4), танки Т-64БВ і артилерія великих калібрів, то вони, мабуть, знаходяться на довгостроковому зберіганні [8]. У відділі зберігання та консервації озброєння, військової техніки та майна авіакомендатури аеродрому Тирасполь знаходяться на зберіганні 2 вертольоти Мі-24П, 2 вертольоти Мі-24К і 4 вертольоти Мі-8МТ.

Абхазія

Абхазія

Російські миротворці в Абхазії. Джерело: yandex.ru.

Російська військова база в Абхазії забезпечує російський геополітичний і військову присутність в Абхазії і захист російських інтересів на Кавказі. Вона надає допомогу братньому абхазькому народу в захисті державної незалежності і в забезпеченні безпеки Республіки Абхазія.

7-я Краснодарська Червонопрапорна орденів Кутузова та Червоної Зірки військова база Південного військового округу

База створена 1 лютого 2009 року шляхом переформування 131-ї окремої мотострілкової Краснодарській Червонопрапорної, орденів Кутузова та Червоної Зірки Кубанської козачої бригади.

Російська база в Абхазії діє на підставі «Угоди між Україною та Російською Федерацією і Республікою Абхазія про об'єднану російську військову базу на території Республіки Абхазія» від 17 лютого 2010 р Угода діє протягом 49 років і автоматично продовжується на наступні 15-річні періоди, якщо жодна зі сторін не пізніше, ніж за шість місяців до закінчення початкового або будь-якого наступного періоду його дії не направить іншій стороні письмового повідомлення про свій намір припинити його дію.

Відповідно до Угоди, Абхазія передала Росії в безоплатне користування на весь термін його дії нерухоме майно в місцях дислокації, зазначених в додатку до Угоди для розміщення об'єднаної російської військової бази. Відсутність орендної плати компенсується військово-технічним співробітництвом, безоплатними озброєннями і військовою технікою, а також підготовкою абхазьких військовослужбовців у військово-навчальних закладах Росії.

База є з'єднанням постійній бойовій готовності. Її штаб знаходиться в м Гудаута. Підрозділи дислокуються в військових містечках в Гудауті і Нагвалоу. До складу бази входять також військовий аеродром Бомбора, пункт матеріально-технічного забезпечення ВМФ Очамчира і ряд інших об'єктів . Ротні і батальйонні тактичні навчання проводяться на полігонах Кабан і Нагвалоу, які використовуються спільно з абхазькими збройними силами. Танкові підрозділи бази використовують для тренувань полігон «Молькіно» в Краснодарському краї.

За данімі довідника The Military Balance 2017, на озброєнні бази в Абхазії, яка за чісельністю и Озброєння еквівалентна мотострілецької бригади, складаються 40 Танків T-90A, 120 бронетранспортерів БТР-82A, 18 152-мм самохідніх гаубиць 2С3 «акація», 12 120 мм мінометів 2С12 «Сани» і 18 реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) БМ-21 «Град» [9]. У серпні 2016 року на озброєння бази надійшли новітні танки Т-72Б3.

Танк Т-72Б3. Джерело: wikimedia.org.

У серпні 2010 р головком ВПС Росії генерал-полковник О.М. Зелін сообщил , Що в Абхазії розгорнуто один комплекс ППО С-300. ВІН є штатним озброєнням російської військової бази в Абхазії. У березні 2017 року міністр закордонних справ Грузії Михайло Джанелідзе заявивши про розміщення Росією в Абхазії додаткових ЗРК С-300.

21 листопада 2015 Росія і Абхазія підпісалі «Угода між Україною і Російською Федерацією і Республікою Абхазія про Об'єднану угруповання військ (сил) Збройних Сил Російської Федерації та Збройних Сил Республіки Абхазія». 21 листопада 2016 Президент РФ Володимир Путін підписав Федеральний закон про ратифікацію цієї Угоди.

Відповідно до Угоди, об'єднана російська військова база на території Республіки Абхазія в період безпосередньої загрози агресії і у воєнний час переходить у безпосереднє підпорядкування командувачу Об'єднаним угрупуванням, який призначається уповноваженим органом Росії.

У мирний час організацію взаємодії військових підрозділів, що входять до складу об'єднаного угруповання, здійснює оперативна група, що складається з представників сторін. Начальником оперативної групи є командир об'єднаної російської військової бази.

30 квітня 2009 року було укладено «Угода між Україною і Російською Федерацією і Республікою Абхазія про спільні зусилля з охорони державного кордону Республіки Абхазія». У той же день на територію Абхазії були введені підрозділи Прикордонної служби ФСБ Росії, які увійшли до складу Прикордонного управління ФСБ Росії в Республіці Абхазія.

Південна Осетія

Південна Осетія

Російські миротворці в Південній Осетії. Джерело: knowledgehi.com.

Російська база в Південній Осетії створена з метою надання військової допомоги щодо захисту суверенітету і безпеки Республіки Південна Осетія від зовнішніх і терористичних загроз, забезпечення спільних зусиль з підтримки безпеки і стабільності в регіоні. Вона захищає державну незалежність молодої республіки, а також стратегічні інтереси Росії на Кавказі.

4-а гвардійська Вапнярського-Берлінська Червонопрапорна орденів Суворова і Кутузова військова база Південного військового округу

база сформована 1 лютого 2009 року на базі 693-го і 135-го мотострілкових полків 19-ї мотострілецької дивізії 58-ї армії.

База діє на основі «Угоди про об'єднану російську військову базу в Південній Осетії», підписаного міністрами оборони Російської Федерації і Південної Осетії 7 квітня 2010 р Воно укладено на 49 років з автоматичним продовженням на наступні 15-річні періоди, якщо жодна зі сторін не пізніше ніж за 6 місяців до закінчення початкового або будь-якого наступного періоду не повідомить іншу про намір припинити його дію. 5 жовтня 2011 р Угода була ратифікована.

За Угодою до складу об'єднаної бази входять авіаційна база в населеному пункті Джава, радіолокаційна рота авіаційної бази в 4 км на північний захід від м Цхінвалі, аеродром спільного використання в населеному пункті Курта і військові містечка в Цхінвалі, Цхінвальському районі і населеному пункті Джава. Для бойової підготовки підрозділів бази використовуються навчально-тренувальні комплекси (полігони) «Дзарцемі» (Республіка Південна Осетія) і «Тарське» (Республіка Північна Осетія - Аланія).

Російська військова база в Південній Осетії - з'єднання постійній бойовій готовності. На озброєнні бази, яка фактично являє собою мотострілкової бригади, перебувають 40 танків Т-72, ​​120 бойових машин піхоти БМП-2, 36 152-мм самохідних гаубиць «С3« Акація »і 12 мінометів 2С12« Сани ». У ЗМІ також публікувалася інформація про те, що до складу військової бази входить дивізіон оперативно-тактичного ракетного комплексу «Точка-У» і дивізіон реактивної артилерії, озброєний реактивними системами залпового вогню (РСЗВ) «Смерч» .

У ЗМІ також публікувалася інформація про те, що до складу військової бази входить дивізіон оперативно-тактичного ракетного комплексу   «Точка-У»   і дивізіон реактивної артилерії, озброєний реактивними системами залпового вогню (РСЗВ)   «Смерч»

Ракетний комплекс «Точка-У». Джерело: therussiantimes.com.

Загальна чисельність військовослужбовців Збройних сил Росії, що дислокуються в Абхазії і Південній Осетії, за даними довідника The Military Balance становить 7000 чол. [10]

30 квітня 2009 року було підписано «Угода між Україною і Російською Федерацією і Республікою Південна Осетія про спільні зусилля з охорони державного кордону Республіки Південна Осетія». Російські прикордонники, які охороняють кордон Південної Осетії з Грузією, входять до складу Прикордонного управління ФСБ Росії в Республіці Південна Осетія.

Вірменія

Вірменія

Російська військова база в Гюмрі. Джерело: gradator.ru.

Російська база у Вірменії є важливою складовою системи безпеки Вірменії в протистоянні регіональним загрозам і важливим стратегічним стримуючим фактором в регіоні. Це також найважливіший об'єкт геополітичного присутності Росії на всьому Закавказзі. База має в своєму розпорядженні достатній потенціал для вирішення завдань, що стоять перед Організацією Договору про колективну безпеку (ОДКБ), в яку входять і Росія, і Вірменія. C 2001 р авіаційна група і зенітно-ракетний полк російської військової бази несуть постійне спільне бойове чергування з силами і засобами ППО Вірменії в рамках Об'єднаної системи ППО СНД .

102-я ордена Олександра Невського військова база Південного військового округу

База дислокується в місті Гюмрі, в 126 км на північ від Єревану. Вона була утворена 1 вересня 1994 року на підставі директиви Міністерства оборони РФ від 21 червня 1994 року на базі 127-ї Червонопрапорної мотострілецької дивізії. Договір про створення бази був підписаний 16 березня 1995 року на 25 років. 20 серпня 2010 р термін дії договору був продовження до 2044 р Орендна плата за базу не стягується , Всі необхідні види комунально-побутових послуг забезпечуються Вірменією.

База є з'єднанням постійній бойовій готовності. Крім мотострілкових підрозділів, еквівалентних за чисельністю мотострілецької бригади, до її складу входити 988-й зенітний ракетний полк (два зенітних ракетних дивізіону ЗРК С-300В, зенітний ракетний дивізіон ЗРК «Бук-М1-2»), авіаційна база (18 багатоцільових винищувачів МіГ-29, 8 військово-транспортних вертольотів Мі-8МТ і 8 ударних вертольотів Мі-24П на аеродромі Еребуні під Єреваном) [11] .

В розпорядженні бази три навчальних центри (полігону): «Нубарашена» в 25-30 км від Єревана, «Камхуд» в 15-17 км від Гюмрі, «Алагёз» в 10-15 км від населеного пункту Артик.

Чисельність особового складу 102-ї бази становить 3300 військовослужбовців. На її озброєнні знаходиться 74 танки Т-72, ​​80 бойових машин піхоти БМП-1, 12 122-мм самохідних гаубиць 2С1 «Гвоздика», 12 РСЗО БМ-21 «Град», реактивна артилерійська батарея РСЗО «Смерч» [12] .

30 листопада 2016 року міністри оборони РФ і Вірменії С. Шойгу і В. Саргсян підписали Угоду про Об'єднану угруповання військ (сил) Збройних сил Росії і Вірменії. В неї увійдуть 102-а російська військова база і підрозділи Збройних сил Вірменії.

Прикордонне управління ФСБ Росії в Вірменії включає чотири загону в Гюмрі, Армавірі, Арташаті і Мегри, окремий контрольно-пропускний пункт в Єреванському міжнародному аеропорту Звартноц, - всього близько 4500 чол. особового складу. Відповідно до «Договором про статус Прикордонних військ РФ, що знаходяться на території Республіки Вірменія, та умови їх функціонування» від 30 вересня 1992 р Росія забезпечує охорону кордонів Вірменії з Туреччиною і Іраном.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация