Сицилійська булла і Золота булла Карла IV - дорогоцінні сторінки чеської історії

Сицилійська булла, фото: Філіп Яндоурек, ЧРО   З 4 червня вони представлені як експонати на виставці «По лабіринту історії Чеських земель», яка проходить в Празькому Граді Сицилійська булла, фото: Філіп Яндоурек, ЧРО З 4 червня вони представлені як експонати на виставці «По лабіринту історії Чеських земель», яка проходить в Празькому Граді.

Золота сицилійська булла, що складається з трьох зшитих між собою документів, скріплених печаткою зі сплаву золота і срібла, була складена 26 вересня 1212 року в Базелі королем Римський і Сицилийским, майбутнім імператором Священної Римської імперії Фрідріхом II Гогенштауфеном. На її титульному аркуші написано: «Fredericus divina favente clementia Romanorum imperator electus et semper augustus , rex Sicilie, ducatus Apulie et principatus Capue» ( «Фрідріх, Божою благодаттю обраний імператор Римський і серпень, король Сицилії, герцог Апулії і князь Капуї»).

15 серпня 1198 року за рішенням Філіпа Швабського, Пржемисл Оттокар був коронований в Майнці як король Чехії. Документ, складений через 14 років, підтверджував права чеського правителя Пршемисла Отакара I, сина Владислава II, які він отримував в подяку за підтримку Фрідріха в боротьбі за римську корону - королівський титул і право успадкування трону його нащадками. Крім того, за королем закріплювалося також право світської інвеститури на призначення чеських єпископів.

Свою назву манускрипт отримав завдяки тому, що його листи були скріплені золотий печаткою короля Сицилії з зображенням бика. Оскільки в імперії в ті часи не існувало спеціального друку, Фрідріх II використовував для документів особисту печатку.

Золота булла Карла IV, фото: відкритий джерело   Друга Золота булла з'явилася на півтора століття пізніше - в 1356 році її склав чеський король і імператор Священної Римської імперії Карл IV, після чого вона була затверджена імперським рейхстагом Золота булла Карла IV, фото: відкритий джерело Друга Золота булла з'явилася на півтора століття пізніше - в 1356 році її склав чеський король і імператор Священної Римської імперії Карл IV, після чого вона була затверджена імперським рейхстагом. Цим документом підтверджувалися виняткові права і незалежний статус Чеських земель в складі імперії. Булла визнавала повний суверенітет князів в їх володіннях, узаконювала війни між феодалами, і забороняла містах укладати союзи.

Дія булли припинилося з лише з закінченням в 1806 році існування самої Римської імперії.

Цікаво, що якщо друк на манускрипті Фрідріха - це два порожніх шматочка металу, заповнених воском, то на документі короля Карла - це ціла важка золота печатка. Виставка «По лабіринту історії Чеських земель», яка відкрилася в лютому 2018 року і триватиме до липня, приурочена до сторіччя заснування Чехословаччини, яке відзначається цього року.

Серед раритетів, які ще належить побачити відвідувачам, будуть і інші унікальні історичні документи, наприклад, запечатаний конверт, в якому зберігаються останні слова, сказані перед смертю першим президентом республіки Т. Г. Масариком і записані його сином Яном. Заповіт дає право відкрити його лише в 2025 році.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация