шина Мебіуса

  1. Пункти прийому зношених шин КП «Київзеленбуд» працюють щодня з 8.00 до 17.00.

Київські чиновники прийшли до висновку, що зношені автомобільні шини краще утилізувати, ніж спалювати на майданах.

Минулого тижня влада столиці презентували ініціативу з переробки старих шин. КП «Київзеленбуд» виділило площі в районах для розміщення 10 пунктів по збору відпрацьованих автопокришок.

Надалі шини планується переробити на кілька складових, основним з яких буде вуглецевий адсорбент, який використовується для очищення води від органічних сполук, в тому числі при ліквідації наслідків техногенних аварій, пов'язаних з витоком нафтопродуктів.

Такий сорбент використовувався минулого літа для очищення території після пожежі на нафтобазі «БРСМ-Нафта» неподалік від Василькова (Київська обл.).

Партнером КП «Київзеленбуд» в проекті очищення Києва від зношених шин виступає ТОВ «Мебіус-Груп» Михайла Бондаренко. Це підприємство, як значиться на сайті компанії, єдиний ліцензований в Україні виробник синтетичної нафти і вуглецевого адсорбенту.

Шини переробляють на піролізної установки методом термічної деструкції, результатом якої є їх розкладання на технічний вуглець. З нього отримують вугільні брикети і сорбент, а також синтетичну нафту, яка використовується для оптимізації дизельного палива або в якості пічного.

Попутно з шин витягується металокорд, який може використовуватися як в'язальний дріт, і синтетичний газ, який використовується для розігріву в процесі піролізу.

За даними «Кіївзеленбуда», щорічно в Україні накопичується близько 150 тис. Т використаних покришок, з яких тільки 8% йдуть на утилізацію, а решта викидаються на неконтрольовані звалища.

Тому ніхто не буде стверджувати, що комунальне підприємство, що займається озелененням столиці, перейнявшись утилізацією зношених шин, взялося не за свою справу. Тим більше що більшості жителів і гостей столиці за останні роки неабияк набрид запах горілих шин в самому центрі Києва.

Спалені на майдані покришки можна вважати наочною ілюстрацією відсутності в країні налагодженої системи їх утилізації.

Однак чи вдасться вирішити цю проблему окремо взятому КП «Київзеленбуд»?

Як зазначено на сайті «Мебіус-Груп», компанія має потужності з переробки 500 т шин на місяць. У масштабі країни це близько 0,3%.

Київ, як відомо, самий автомобільний місто в країні. Відсоток автолюбителів на душу населення тут в півтора рази вище, ніж в цілому по Україні.

Станом на 2016 року в столиці зареєстровано понад 619 тис. Авто з 2,9 млн. Одиниць легкового і легкового комерційного парку.

Тому щоб вирішити проблему глибокої переробки шин, в країні повинні з'явитися десятки таких підприємств, як «Мебіус».

Не зайве буде зацікавити в здачі шин самих автовласників. Відкриті столичними комунальниками майданчики розраховані на свідомих автолюбителів, які самі привезуть шини на утилізацію і віддадуть безкоштовно. Тоді як логічніше було б ввести утилізаційний збір, який би зараховувався при покупці кожної нової шини.

Останній раз ця проблема піднімалася в 2011-му, коли пропонувалося доплачувати 3-5% до вартості ввезених в країну або вироблених шин. Компенсувати цю вартість можна було, здавши старі покришки в пункти прийому. Це стимулювало б автовласників більш дбайливо звертатися зі зношеними шинами і сприяло б зміцненню галузі заготовки вторинних ресурсів.

Втім, з утилізаційних збором тоді вирішили почекати. Замість нього уряд Азарова підготувало чинну нині постанову №1136 «Про деякі питання збирання, заготівлі та утилізації шин».

Згідно з цим документом виробники і імпортери шин зобов'язані самостійно забезпечити їх утилізацію або ж укласти договори зі спеціалізованими підприємствами-заготівельниками, які подбають про це.

Але якщо вірити цифрі в 8% утилізованих шин, про які говорять в «Кіївзеленбуді», дана постанова Кабміну виконується тільки на папері.

Пункти прийому зношених шин КП «Київзеленбуд» працюють щодня з 8.00 до 17.00.

майданчик КП УЗН у парку «Покал» (Голосіївський р-н)
пер. Герцена, 6 (Шевченківський р-н)
вул. Тростянецька, 58а (Дарницький р-н)
Залізничне шосе, 61 (Печерський р-н)
вул. Електротехнічна, 26 (Деснянський р-н)
вул. Дмитрівська, 16а (Подільський р-н)
просп. Визволителів, 6 (Дніпровський р-н)
вул. Бетховена, 8 (Святошинський р-н)
просп. Степана Бандери (Московський), 26 (Оболонський р-н)
вул. Новопольова, 95 (Солом'янський р-н).

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Однак чи вдасться вирішити цю проблему окремо взятому КП «Київзеленбуд»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация