Синагога і храм

  1. Що значить слово «синагога»?
  2. функції синагоги
  3. Організаційна структура
  4. Ритуальні речі синагоги
  5. Відвідування синагоги неєвреями
  6. храм

Нерідко від неєвреїв можна почути слова «єврейська церква», насправді мова йде про синагогу.

Синагога - центральне місце релігійного життя, тут знаходяться святі для єврейського народу сувої Тори, книги Танаха (Тора, Невіім (Пророки), Кетувім (писання)) і багато інших, серед яких особливе місце займає Талмуд.

Синагога - центральне місце релігійного життя, тут знаходяться святі для єврейського народу сувої Тори, книги Танаха (Тора, Невіім (Пророки), Кетувім (писання)) і багато інших, серед яких особливе місце займає Талмуд

Orthodox Jew reading Torah

Синагога - місце молитви, навчання, зібрань, святкових трапез. Як правило, у великих синагогах є благодійні відділи, де надають соціальну допомогу особам похилого віку та нужденним євреям; можуть бути магазини релігійної начиння і книг, кошерних продуктів.

Неєвреїв дозволяється відвідувати синагогу, але одягатися і вести себе тут важливо належним чином, не створюючи морального і фізичного дискомфорту моляться євреям. А Храм - це найдавніший центр єврейського поклоніння, в якому проходили богослужіння і відбувалися жертвоприношення. Про шул буде сказано далі.

Що значить слово «синагога»?

Крім назви «синагога», є ще, наприклад, «бейт Кнесет» (в перекладі з івриту «будинок зборів»), «бейт Тфіла» ( «будинок молитви»). І можна чимало сказати про людей по тих словах, які вони використовують.

«Бейт Кнесет» в основному говорять іврітоговорящіе і в основному в Ізраїлі. Ортодоксальні євреї, особливо хасиди, можуть використовувати слово «шул», яке прийшло з їдишу. Воно запозичене з німецької мови і означає «школа» - підкреслюється роль синагоги як місця навчання, яка є однією з основ традиційної життя.

функції синагоги

Синагога в першу чергу будинок молитви. Тут євреї збираються для богослужінь. Насправді молитися можна не тільки в синагозі, а де завгодно в чистому місці, навіть в поле; однак є певні молитви, які можна вимовляти тільки в міньяне (кворум з 10 чоловіків старше 13 років). Міньян - ідеальна умова для молитви. Традиція вчить, що в груповий молитві є велика заслуга, а святість синагоги поступається тільки Храму. У рабинської літературі її іноді називають «малим Храмом».

Ще одна з назв синагоги «Бейт мидраш» - в перекладі з івриту «будинок вивчення». Всупереч поширеній думці, єврейське освіта не закінчується з віком бар-Міцва (в 13 років умовне повноліття для хлопчика). Для того, хто дотримується єврея вивчення священних текстів завдання всього життя, тому в синагозі зазвичай хороша бібліотека. Нерідко це місце, де проходять заняття з дітьми.

У більшості синагог є один або кілька залів для релігійних і нерелігійних видів діяльності. Часто синагога функціонує як будинок зборів, де обговорюються важливі для громади питання. Не можна не сказати, що це свого роду «агентство соціального благополуччя». Тут збирають і розподіляють гроші, речі, продукти для допомоги бідним і нужденним членам громади і не тільки громади.

Організаційна структура

Синагоги, як правило, незалежні громадські організації. Для різних напрямків іудаїзму існують свої центральні організації, і синагоги з ними міцно пов'язані, але ці організації не мають над ними фактичної влади, хоча деякі важелі впливу, звичайно, є.

Як правило, управляються синагоги радою директорів - це шановні члени громади. Рада керує синагогою, підтримує її діяльність, а також наймає рабина і хазана (людини, який веде молитву). Якщо ж синагога чомусь має намір найняти рабина або хазана, неприйнятного з точки зору центральної організації, вона може втратити членство в ній, а це загрожує і фінансовими труднощами. Наприклад, якщо ортодоксальна синагога найме рабина реформістської течії, то втратить членство в Союзі ортодоксальних євреїв. Інакше кажучи, вибір відповідного рабина і хазана повинен бути узгоджений і схвалений центральною організацією даного релігійного спрямування.

Інакше кажучи, вибір відповідного рабина і хазана повинен бути узгоджений і схвалений центральною організацією даного релігійного спрямування

Рабин зазвичай працює з ритуальним комітетом, що складається з членів синагоги, щоб встановлювати в ній певний порядок діяльності. Не дивно, що між ним і його наймачами може виникати напруження, і одним з таких приводів може стати, наприклад, намір комітету співпрацювати з недостатньо кошерної організацією громадського харчування.

Варто відзначити, що синагога може існувати без рабина і хазана або одного з них, і богослужіння можуть проводити самі члени громади, повністю або частково. Однак зазвичай рабина синагога все ж наймає, а в малих синагогах може не бути хазана. Але рабин і хазан, безумовно, цінні члени громади. Освіта і духовне керівництво багато в чому пов'язане з ними.

Синагоги не влаштовують збір добровільних пожертвувань під час богослужінь, як це буває в багатьох християнських церквах. Це пов'язано з тим, що єврейський закон забороняє здійснювати покупки і носити гроші в свята і шабат. Цдаку (благодійна пожертва) збирають, як правило, на ранкових богослужіннях, і в центральній частині залу знаходиться гарматі (цдочніца); ці гроші зазвичай йдуть на благодійність, а не на потреби синагоги.

Фінансуються синагоги за рахунок своїх центральних і общееврейскіх організацій, спонсорських та членських внесків, в невеликій мірі завдяки бронюванню місць в перших рядах молитовного залу (в свята синагога зазвичай переповнена людьми), а також за рахунок різного роду меморіальних дощок. Але кожен єврей може молитися в будь-який синагозі, і для цього не потрібен членський квиток і обов'язкові грошові пожертвування.

Ритуальні речі синагоги

Та сторона синагоги, де в молитовному залі встановлено Арон а-Кодеш, або Ковчег (Скинія) Завіту (шафа, в якому зберігаються сувої Тори), як правило, зорієнтована на Єрусалим: саме в такому напрямку ми повинні вимовляти деякі молитви.

У Арон а-кодеш є дверцята, а зовні завісу, званий парохет - це подібність завіси Святині Храму У Арон а-кодеш є дверцята, а зовні завісу, званий парохет - це подібність завіси Святині Храму. Залежно від певних молитов дверцята і / або завісу Арон а-кодеш відкривають і закривають. Робити це велика честь, яку в процесі молитви по черзі надають шановним членам громади. Коли Арон а-Кодеш відкритий, усьому покладається стояти.

Треба сказати, що між Ковчегом Завіту і ковчегом Ноаха (Ноя) немає ніякої паралелі. Другий на івриті називається словом «тейват».

Безпосередньо перед Ковчегом Завіту або трохи вище нього знаходиться нер тамід, або Вічний Світильник. Він символізує заповідь про запаленими світильнику в скинії Храму за межами завіси, навколишнього Арон а-Кодеш (шмаття, 27: 20-21).

У багатьох синагогах, крім нер тамід, встановлена ​​менора (канделябр), що символізує Храмову Менору. Однак світильник в синагозі зазвичай має шість або вісім гілок замість семи, тому що заборонено розміщувати там копії ритуального приладдя Храму.

У самому центрі залу або ближче до початку, неподалік від входу, зазвичай підноситься невеликий п'єдестал - бима. Сувої Тори кладуть на неї і читають під час молитви. Іноді бима використовується як подіум для тих, хто веде молитву. У деяких синагогах є невеликий додатковий пюпітр - Амуд.

В ортодоксальних синагогах є приміщення для тих, хто молиться жінок. Це може бути балкон верхнього поверху або задня частина кімнати, відокремлена від чоловічої частини стінкою, ширмами або завісою (мехіца). Чоловікам не можна молитися поруч з жінками, щоб це не заважало зосередитися на головному в такий важливий час (див. Статтю «Роль жінки в іудаїзмі» ).

Відвідування синагоги неєвреями

Неєвреї завжди можуть відвідувати релігійні служби в синагозі за умови, що їхня поведінка відповідає цьому місцю і події. Не допускаються спроби звернення іудеїв в іншу релігію або оголошення нібито «благої вісті».

Коли неєвреї відправляються в синагогу, одягатися треба так само, як до церкви: скромно. Чоловікові слід надіти стос (ярмулку), якщо євреї на молитві в стосах. Зазвичай при вході в синагогу їх видають всім, у кого немає, звичайно, тільки на час, а не в подарунок. Заміжні жінки зазвичай прикривають волосся, і іноді, теж при вході і теж на час, можна взяти хустки або шарфи. А ось в Таліта (спеціальна молитовна шаль для чоловіків) і тфілін неєвреїв одягатися заборонено, тому що ці атрибути призначені виключно для євреїв, які дотримуються Завіт Моше.

Не слід забувати, що в ортодоксальної синагозі чоловіки і жінки сидять окремо.

Під час молитви неєвреї можуть читати Сидур (молитовник) тією мовою, носієм якого є; зазвичай в ньому текст на івриті, транслітерація і переклад. Можна бути присутнім і брати участь в молитовних служіннях, якщо це комфортно. А перед відвідуванням молитви має сенс дізнатися, що являє собою єврейське богослужіння, щоб краще розуміти і орієнтуватися в тому, що відбувається.

Неєвреї, як і євреї, повинні вставати щоразу, коли відкривається Ковчег Завіту і коли несуть Тору в знак поваги до Б-гу і до Тори. Будь-який інший час, коли моляться стоять, неєвреї можуть при бажанні сидіти.

храм

Храмом називається особливе будова в особливому місці Єрусалиму, подібного якому ніде в світі більше не було і немає. З часів царя Шломо до руйнування римлянами в 70 році нової ери там здійснювали релігійні обряди і приносили жертви. Храм двічі руйнували - після першого руйнування він був відновлений і називався Другим Храмом. Знаменита Стіна плачу (Котель а-Маараві, Західна стіна, або просто Котель) - це залишки західної утримує стіни на пагорбі, де був зведений Храм. Вона найближче знаходилася до Святині, а сам Храм був розташований вище цієї стіни, позаду неї. Євреї і неєвреї донині сюди приходять. Зараз в інтернеті ведеться постійний прямий ефір від Котеля, який можна побачити в будь-який час.

З деяких пір на місці Храму знаходиться Купол Скелі - мусульманська святиня для паломників, і мечеть Аль-Акса - дім молитви для мусульман. Купол Скелі - це будівля з золотим куполом, яке займає почесне місце на більшості фотографій Єрусалиму.

Традиційні євреї вважають, що Храм буде відновлений з приходом Машиаха (Месії) і з нетерпінням чекають цього дня, постійно молячись про його наближення.

Що значить слово «синагога»?
Що значить слово «синагога»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация