Сироватка від ботулізму в Україні відсутня - як лікуватися і скільки це коштує

  1. В Україні поставлять сироватку від ботулізму тільки до серпня-вересня. Інших ліків проти інфекції не існує
  2. Що таке ботулізм і як його уникнути
  3. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  4. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  5. АВТОР:
  6. Орфографічна помилка в тексті:

10 червня 2018, 7:40 Переглядів:

В Україні поставлять сироватку від ботулізму тільки до серпня-вересня. Інших ліків проти інфекції не існує

Літо - сезон спалаху ботулізму. Бактерії інфекції живуть в м'ясних і рибних продуктах, погано вимитих овочах і фруктах. Визначити ботулізм "на око" не можна - бактерії ніяк не впливають на запах, колір або смак їжі.

Глава МОЗ Уляна Супрун вже розіслала листи до міжнародних організацій з проханням надіслати в Україну сироватку від ботулізму в якості благодійної допомоги.

Як себе убезпечити від смертельної інфекції, і де шукати ліки від ботулізму, розбирався сайт "Сегодня".

Що таке ботулізм і як його уникнути

Збудник ботулізму живе в грунті. Його бактерії виробляють небезпечні ботулотоксини. Вони входять в число найсильніших з відомих на сьогоднішній день смертоносних речовин. Спори мікроорганізму витримують кип'ятіння протягом п'яти годин і гинуть при 120 ° С через З0 хвилин.

Людина може заразитися інфекцією, з'ївши заражений продукт. Це можуть бути консерви, в'ялена і копчена риба або м'ясо, забруднені фрукти і овочі, ковбаси. Харчовий ботулізм вважається рідкісним захворюванням. З початку 2018 го ботулізм перенесли 45 осіб, чотири - померли.

Щоб уберегтися від ботулізму уникайте споживання:

  • в'яленої, копченої, солоної і консервованої риби;
  • м'ясних і грибних консервів;
  • консервів домашнього виробництва;
  • якщо не впевнені, що продукти зберігали і / або транспортували належним чином;
  • якщо сумніваєтеся в якості продуктів.

Коли ботулотоксини потрапляють в організм, вони блокують нервові функції і можуть призводити до дихального і м'язового паралічу. Хворий відчуває сухість у роті і брак повітря, говорити стає важко, тіло слабшає. Може з'явитися запаморочення, нудота, здуття живота. Симптоми можуть проявитися як через пару годин, так і через 10 днів.

Смерть настає у 5-10% хворих.

Щоб не захворіти на ботулізм, краще відмовитися від в'яленої, сушеної або копченої риби. Ці продукти найчастіше стають причиною спалаху захворювання. Нещодавно запорожець помер від в'яленого карася . Його не врятувало те, що він сам солив і в'ялив рибу.

При перших симптомах отруєння потрібно відразу викликати "швидку".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Ліки від ботулізму немає - як лікуватися

Людини з ботулізмом лікують в інфекціонку. Хворому промивають шлунок і колють сироватку. Щоб знищити спори ботулотоксину, лікар призначає антибіотик.

Але є одна проблема - в державних і комунальних лікарнях немає сироватки від ботулізму.

"В українських лікарнях лікують ботулізм симптоматично, так як лікують загальне отруєння. Але токсин ботулізму надзвичайно токсичний. Один грам токсину може вбити більше мільйона чоловік. Тому для лікування потрібно використовувати спеціальну сироватку, яка в Україні відсутня", - говорить президент Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.

До 2014 року Україна використала російську сироватку. Однак МОЗ її заборонив, знявши з реєстрації. Тоді відомство акцентувало увагу українців на те, що наявність ліків від ботулізму - турбота місцевих органів влади. Але свою сироватку країна не виробляє. А щоб купувати іноземну, виробник повинен сам прийти в Україну і зареєструвати її. Міністерство, за законом, самостійно не може це зробити. Тому три роки в Україні взагалі не було легального ліки від ботулізму.

Українці труяться сушеної і в'яленою рибою, зараженої ботулізм Українці труяться сушеної і в'яленою рибою, зараженої ботулізм. Фото: архів

Хворого або його родичів у лікарні просто ставлять перед фактом - шукайте сироватку. Провозити ліки доводиться контрабандою. В інтернеті навіть з'явився онлайн-магазин, який доставляє медикаменти з Європи. Антитоксин від ботулізму варто 2800 гривень.

"Чи будуть дотримані умови зберігання і транспортування, достеменно невідомо. Однак, опинившись в критичній, яка загрожує життю ситуації, пацієнтам вибирати не доводиться", - відзначає завідувачка однієї з приватних клінік мережі медичних центрів "Здорове покоління" Катерина Островська.

Тільки в 2017-м в МОЗ забили тривогу. Україні довелося звернутися за гуманітарною допомогою в Червоний хрест, який поставив нам 150 доз імуноглобуліну.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Приватні клініки теж не закуповують сироватку від ботулізму, каже Катерина Островська. Іноді її немає просто в асортименті фірм-постачальників. Тому навіть при необхідності медичний центр не зможе допомогти. Слід також врахувати, що на неї немає широкого попиту, додає лікар.

"Виникають поодинокі випадки, що обумовлено особливостями самого захворювання. Однак, при встановленні ботулізму, рахунок йде на години. Тому людина з ботулізмом підлягає лікуванню на стаціонарі, в важких випадках - в реанімації. Поки забезпечити належне спостереження здатні тільки державні клініки. Їх і слід укомплектувати відсутнім в країні препаратом ", - зауважує медик.

Сироватки немає у вільному продажу, пояснює Сердюк. За реєстрацію сироватки відносяться до категорії "рідкісних" ліків, тому всі країни Європи і світу визнають реєстрацію країни виробника, в тому випадку, якщо вона в зоні ЄС, США, Канади, Японії та подібних країн.

З цього року ситуація повинна змінитися. Мінздоров'я включило сироватку в свої закупівлі через міжнародні організації. Очікується, що антитоксин приїде в країну в серпні-вересні. В цілому на закупівлю сироваток і імуноглобулінів в 2018 році закладено 40 млн грн.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Ботулізм на порозі, а ліків - ні: як себе убезпечити". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Віталій Андроник

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация