Скарби і знахідки: правове регулювання в Білорусі

Ніколи не знаходили парочку золотих арабських монет на власному дачному ділянці Ніколи не знаходили парочку золотих арабських монет на власному дачному ділянці? А що робити, якщо раптом знайдете? Куди зверніться за чесним винагородою в сучасній валюті? знайомий оглядача www.interfax.by , Який у вільний від роботи час захоплюється пошуком скарбів, радить уважно вивчити законодавство країни, пов'язане з несподіваними знахідками.

На належне вам винагороду ...

Скарби існували завжди. Чи не мали сейфів, наші предки часто ховали чесно зароблені або нечесно награбовані цінності в землі. Ховали так, що забували, куди ховали. А, часом, і просто залишали незліченні багатства в земельних надрах для своїх нащадків в якості спадщини. До речі, за офіційними даними, в Білорусі досі шукають наполеонівські скарби, які великий імператор залишив, рятуючись втечею.

За часів Великого князівства Литовського і Речі Посполитої ситуація з перебуванням цінностей в землі «розрулювати» досить просто. Знайшов скарб - забирай у володіння. Знайшов його на чужій землі - поділи з господарем ділянки багатство порівну. У Європі, до речі, до цих пір саме так і регулюються взаємовідносини між землевласником і находчіка. І ніяких часткою державної власності в богом забутих цінностях.

У нашій же країні з давніх-радянських часів діє досить заплутана схема розподілу чесно відритого. Знайти скарб - це ще півбіди. Головне - хоч щось отримати від знайденого. Цивільний кодекс РБ (від 7 грудня 1998 р №218-3) в статті 234 повідомляє, що «скарб, власник якого не може бути встановлений, або в силу акту законодавства втратив на них право, надходить у власність особи, якій належить майно ( земельну ділянку, будівлі і т.п.), де скарб був прихований, і особи, що виявив скарб, в рівних частках ».

І все було б добре, якби не один нюанс. Справа в тому, що виявлення скарбу, що містить історико-культурні цінності, передбачає передачу знахідки в державну власність. І так відбувається найчастіше, адже знайдені монети трьохсотрічної давності за рідкісним виключенням не будуть кваліфіковані як історико-культурні цінності. В цьому випадку, вам, звичайно, покладається винагороду, але лише в розмірі 50% від оціненого по масі того чи іншого дорогоцінного металу в скарбі. І це тільки якщо земля, на якій був знайдений скарб, належить вам. Якщо комусь іншому - доведеться поділитися 25-ма відсотками.

Більшість громадян, які відшукали щось особливе на власному дачному ділянці, часто намагаються промовчати про знахідку. Намагаються продати історичні цінності через Інтернет, здійснюючи, до речі, протиправні дії, які переслідуються за законом. Виявивши зариті в землі цінності, необхідно негайно повідомити про це в орган внутрішніх справ або орган місцевого управління і самоврядування, якщо особа, яка має право вимагати повернення знайденої речі, або місце її перебування невідомі.

Знахідка: правила поведінки

Безумовно, знайти скарб в землі набагато складніше, ніж старий парасольку, забутий в автобусі. Для пошуку справжнього багатства наполеонівських часів варто дійсно довго придумувати, де шукати і куди їхати на розкопки. І навіть якщо ви знайшли скарб, тепер, що робити з ним, більш-менш зрозуміло. Але що ж робити, якщо ви несподівано стали володарем простої знахідки?

Згідно з Цивільним кодексом РБ, знахідкою вважається загублена річ, що має явного власника. Випадок з парасолькою в даній ситуації показовий. Отже, перше, що потрібно зробити по букві закону - це постаратися знайти власника парасольки на місці знахідки. Після того, як ви гучно повідомте всім пасажирам автобуса про втрату, можете сміливо просуватися до водійських кабіні. «Якщо річ знайдена в приміщенні або на транспорті, вона підлягає здачі особі, яка представляє володільця цього приміщення чи транспортні засоби», - повідомляє ГК РБ. Знайшли на вулиці - зверніться до відділення міліції за місцем знахідки.

Виявили тонну дріжджів, зберігати які не маєте можливості? Чи маєте повне право їх продати. Тільки попередньо не забудьте зафіксувати в письмовому вигляді (розпискою) суму, отриману від продажу. Це дуже важливо для подальшої процедури отримання винагороди.

Як отримати винагороду?

Отримати свій шматочок пирога ви маєте право. Перше і найнеобхідніше - це відшкодування ваших витрат на зберігання, передачу, реалізацію та виявлення конкретної речі. Так що не забувайте ретельно складати в коробочку все касові чеки, талони, квитки, які були отримані вами під час «цацканій» із знахідкою. У разі якщо власник парасольки або тонни дріжджів раптом знайдеться, маєте повне право вимагати грошей за перевезення і доставку знахідки.

Винагорода гарантується тільки в тому випадку, якщо ви заявили про знахідку в міліцію або інші органи. В цьому випадку чесно заробленими вважаються 20% від ринкової вартості знайденої речі. А що, якщо ви знайшли безцінні рукописи мемуарів невідомої особи? Адже зрозуміло, що вам вони ні до чого, а власнику - дорожче всіх цінностей світу. У цьому випадку, ви маєте право на винагороду, яке визначить сам власник речі. І, головне, не намагайтеся приховати знахідку. Можете бути притягнуті до адміністративної відповідальності.

Тимур Кресник

Ніколи не знаходили парочку золотих арабських монет на власному дачному ділянці?
А що робити, якщо раптом знайдете?
Куди зверніться за чесним винагородою в сучасній валюті?
Але що ж робити, якщо ви несподівано стали володарем простої знахідки?
Виявили тонну дріжджів, зберігати які не маєте можливості?
Як отримати винагороду?
А що, якщо ви знайшли безцінні рукописи мемуарів невідомої особи?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация